مجله اپلیکیشنی یک پزشک : به استقبال سالی خلاقانه

23

تا شروع سال نو و نوروز باستانی فقط یک هفته مانده و در آخرین مجله اپلیکیشنی امسال می‌خواهیم به استقبال سال نو برویم. البته استقبال ما مثل بقیه نیست و طعم تکنولوژی دارد. به‌عبارتی می‌خواهیم امسال کمی متفاوت‌تر از سال‌های قبل از اسمارتفون‌ها و تبلت‌هایمان استفاده کنیم و به این گجت‌ها بیشتر بها دهیم.

توجه داشته باشید که در این مجله ما بیشتر برروی ایده‌ها و روش‌ها تمرکز داریم و انتخاب اپ‌را به سلیقه خودتان واگذار می‌کنیم.

اول از همه خانه‌تکانی

1

اسمارتفون و تبلت شما هم مثل خانه و محل کارتان هستند و بی‌نظمی و شلوغی درآنها می‌تواند سرعت کارشمارا به شدت پایین بیاورد. برای مرتب کردن این گجتهاهم به هیچ اپ خاصی نیاز ندارید و یک فایل منیجر کفایت می‌کند. انتخاب فایل منیجرهم کاملا به خودتان بستگی دارد اما من برای اندروید File Expert را پیشنهاد میکنم که تقریبا همه‌چیز را به نمایش می‌گذارد و برای ios هم File Manager را توصیه می‌کنم.

البته من به شخص در ios از فایل‌منیجری استفاده نمی‌کنم چرا که خود آیتیونز تقریبا همه چیز را به نمایش می‌گذارد و بهترین نرم‌افزار برای پاکسازی گجت است. به‌هرحال اپ‌را کنار بگذاریم و برروی توصیه‌مام تمرکز کنیم. حالا که فایل منیجرتان را انتخاب کردید، یکی یکی چیزهایی که نیازی به ‌آن‌ها ندارید را پاک کنید به خصوص فیلم‌ها و عکس‌هایی که که برای‌تان کاربرد خاصی ندارند و فقط جا اشغال کرده‌اند. در مرحله بعدی هم به پاک کردن اپ‌ها بپردازید و تک تک اپ‌های اضافی و بی‌مصرف را بدون درنگ پاک کنید به خصوص گیم‌هایی که فقط باعث شلوغی و اشغال حافظه‌تان شده‌اند.

بعد از تمام این کارها، شروع به پوشه‌بندی اپلیکیشن‌هایتان کنید و با توجه به موضوع اپ‌هایتان، آن‌هارا در پوشه مخصوص مربوط به کاربردشان قرار دهید و مطمئن باشید که با این کار سرعت خود را چندین برابر بالا می‌برید.

ارسال تبریک

2

یکی از رویدادهای مهم شروع هر سال، ارسال تبریک است و این تبریک به تازگی به شکل‌های مختلفی صورت می‌گیرد. برای مثال هم می‌توان به عرضه تعداد بیشماری اپلیکیشن مخصوص پیامک اشاره کرد که در دل خود تعداد زیادی متن تبریک جا داده‌اند اما اکثر این اپ‌ها نه تنها پولی هستند بلکه پیامشان نیز تکراری و خالی از هرگونه خلاقیتی‌ست. پس چکار کنیم؟ اول از همه یک اپلیکیشن ادیت عکس که قابلیت نوشتن داشته باشد یا اپلیکیشنی که اصلا مخصوص نوشتن باشد را انتخاب کنید.

من به تازگی با اپلیکیشن Fonta آشنا شده‌ام و واقعا از کار با آن لذت می‌برم چرا که واقعا اپلیکیشن خلاقانه‌ایست و ویژگی‌های بسیارجالبی دارد. خوب حالا که اپ خودرا انتخاب کرده‌اید، واردش شوید و یکی از عکس‌های زیبایتان را که تم بهاری هم داشته باشد را انتخاب کنید. (عکس را از تصاویری که خودتان گرفته‌اید انتخاب کنید تا منحصر به فرد باشد). حالا تنها کاری که باید انجام دهید، نوشتن متن و ایمیل کردن آن به دوستانتان است. به همین سادگی شما یک پیام تبریک خلاقانه ساختید بدون اینکه هزینه اضافی‌ای بپردازید!

البته اپلیکیشن‌های ارسال کارت پستال و شکلک های جالب و خنده‌دار هم کم نیستند و می‌توانید چندتا از این اپ‌هارا هم امتحان کنید اما این‌که خودتان تصویری با متنی منحصربه فرد بسازید مطمئنا حس بهتری دارد.

به خانه‌ و محل کارتان حس تازه‌ای بدهید

3

این‌روزها اپلیکیشن‌ها واقعا نقش بزرگی در دیزاین و دکوراسیون دارند و اگر توجه کنید به خوبی میبینید که اکثر طراحان همواره تبلت به دست درحال دویدن هستند. البته دویدن در اینجا به معنی مشغول بودن است! این روزها که ماهم به دستور پدر و مادرگرامی در خانه در حال دویدن هستیم، چه بهتر که چندتایی از این اپ‌هارا باز کنیم و با نشان دادن جدیدترین طرح‌ها برای دکوراسیون منزلمان، هم به خانه خود روح تازه‌ای بدهیم هم‌اینکه از سردرگمی دکوراسیون و چینش اسباب خلاص شویم.

برای چنین کاری هم اپ‌های مخصوصی وجود دارند که بهترین آن‌ها بی‌تردید Houzz است اما حتما نیازی نیست که فقط از اپی مخصوص استفاده کنیم و می‌توانیم از اپ‌هایی همچون Fancy و Etsy هم ایده‌هایی جالبی بگیریم. حتی می‌توانیم از اپی مثل Instructables برای آموزش ساخت لوازم جدید هم استفاده کنیم و برای دکوراسیون منزلمان خودمان دست به کار شویم!

در ضمن با کمی جستجو در پینترست هم می‌توانید به دریایی از تصاویر دسترسی پیدا کنید و حتی با دنبال کردن صفحاتی همچون Myinterior در اینستاگرام، هرروز جدیدترین ایده‌هارا دریافت کنید. به‌هرحال ازاین یک‌هفته مانده به عید نهایت استفاده را ببرید و به‌یاد داشته باشید که یک دکوراسیون و چینش زیبا و خلاقانه به خصوص در محل کار می‌تواند انرژی مضاعفی به شما بدهد.

شیک‌پوش باشید

4

آن قدیم‌ها که ما بچه بودیم اپی وجود نداشت که ما سریع به آن مراجعه کنیم و چندتا ایده لباس بگیریم و همیشه باید با ظاهری تکراری و گاه ژولیده! به مدرسه و سرکار می‌رفتیم، اما الان این‌طور نیست و چندین و چند اپلیکیشن برای ایده گرفتن در زمینه مد و لباس عرضه شده‌اند. بهترین این‌ اپ‌ها هم بی‌تردید اپلیکیشن Pose هست که واقعا هیچ‌چیزی کم ندارد! پیشنهاد می‌کنم سری به این اپ بزنید و به‌یاد داشته باشید که هدف، ایده گرفتن است نه خرید لباس‌های گران!

البته اپ‌های دیگری همچون Flink و Style Tag هم وجود دارند که هرکدام ویژگی‌های خاص خودشان را دارند اما بارهم می‌توانیم از دو اپ پینترست و اینستاگرام برای این دو مورد استفاده کنیم به خصوص اینستاگرام که فقط با چندبار رفرش در بخش پرطرفدارهای این اپ، حتما چند صفحه مربوط به مد را می‌توانیم پیدا کنیم. به هرحال پیشنهاد اصلی من Styletag هست که سرعت و تنوع بسیار خوبی دارد.

چای ساز و قهوه ساز یک طرف زودپز هم یک طرف

5

تا قبل از کاربا اپلیکیشن‌ها به خصوص اپ‌های مربوط به دسر و نوشیدنی‌ها من علاقه زیادی به تهیه این‌ چیزها نداشتم اما از زمانی که با این اپ‌ها کارکردم و البته به خاطر دیدن عکس‌های مربوط به قهوه‌ها در اینستاگرام و این که من هم حتما باید چنین عکسی بگیرم! به سمت این اپ‌ها کشیده شدم و تعداد زیادی از آن‌هارا نصب کردم به خصوص اپلیکیشن Coffee که خوشبختانه چندروزی مجانی شد و سریع آن‌را نصب کردم.

اپلیکیشن جدا از طراحی فوق العاده خلاقانه، آموزش بسیار جالبی دارد و با نمایش چند تصویر ساده، دستور تعداد زیادی از نوشیدنی‌هارا در اختیارتان می‌گذارد. جدا از این اپ، تعداد بیشماری اپ آشپزی و تهیه خوراک مختلف هم عرضه شده که با کمی جستجو در مارکت‌ها به خصوص مارکت‌های ایرانی میتوانید تعدادی از آن‌هارا انتخاب کنید. در آخر هم به اپ Epicurious اشاره می‌کنم که واقعا چیزی کم ندارد.

یادگیری خود را متحول کنیم

6

دراینکه مدارس و اکثر مکان‌های آموزشی ما هنوزهم در گذشته مانده‌اند شکی نیست اما این به هیچ‌وجه نباید باعث شود که ما خودمان را عقب نگه‌ داریم به خصوص که الان به اینترنت و اپ‌های مختلفی دسترسی داریم و می‌تواینم همیشه خودرا بروز و خلاق نگه‌داریم. در گذشته اپ Snapguide را معرفی کرده‌ام و جا دارد که بازهم به آن تاکید کنم. بی بروبرگرد این اپ‌را نصب کنید و هرروز جند دقیقه‌ای را در آن سپری کنید، مطمئن باشید که زمانتان به هدر نمی‌رود.

به تازگی هم با اپ Great Photo آشنا شده‌ام و به اپ محبوبم تبدیل شده‌است. البته هدف من از معرفی این اپ، این است که بگویم این اپ‌ها چقدر می‌توانند آموزنده و مفید باشند به خصوص این اپ که نوع آموزشش به شکلیست که شمارا هم درگیر عکاسی می‌کند و با نشان دادن بخش‌های متفاوت یک دوربین، عکاسی شمارا بسیار تقویت می‌کند.

10

و یا حتی اپلیکیشن‌های آموزش زبان که بزودی به طور کامل بررسی‌شان می‌کنیم. به خصوص اپ‌های آموزش فارسی که بعضی از آن‌ها به خصوص آن‌هایی که به شکل کتاب هستند واقعا در نوع خودشان می‌توانند مفید و آموزنده باشند. به‌هرحال هراپی را هم که انتخاب کنید به یادداشته باشید که پول و زمان خودرا هدر نداده‌اید و چند چیز تازه‌را یادگرفته‌اید.

چیزهای جالب را جمع کنید

7

یکی از دغده‌های اکثر کاربران گجتهایی مثل اسمارتفون‌ها، کمی سخت بودن کار با آنها نسبت به کامپیوتری که ماوس دارد است به خصوص وقتی که می‌خواهیم چیزی را ذخیره کنیم. اما مطمئن باشید که اینطور نیست و برای اثبات حرفم می‌توانم به اسکرین‌شات گرفتن و کات بسیار سریع در این گجت‌ها اشاره کنم. اما جدا از این، آیا اپی به خوبی پاکت هم داریم؟ یا اپی به خوبی Instapaper برای جمع آوری مطالب داریم؟

همه اینارا که کنار بگذاریم به اپ Pickle می‌رسیم که جدیدا با آن آشنا شده‌ام. اپلیکیشن واقعا زیبا و خلاقانه ساخته شده و به سرعت امکان ذخیره تصاویر را در اختیارتان می‌گذارد. پوشه بندی اپ هم واقعا در نوع خودش خلاقانه‌است و با چند سویپ ساده می‌توانید تصاویر ذخیره شده‌تان را دسته بندی کنید.

اگر بخواهم خلاصه‌ای از این ایده‌ام ارائه کنم، این است که اگر بخشی از مطلب جالبی را میبینید، اگر تصویری برایتان زیباست و موارد مشابه این‌ها، حتما با اسکرین شات گرفتن و ذخیره کردن آن‌ها در پوشه‌ای خاص برای خودتان مجله‌ای اختصاصی بسازید و بدانید که با این کار برای خودتان پوشه‌ای دارید که همیشه می‌توان در آن مطالب جالب و خلاقانه‌ای را یافت.

عکاسی یک طرف پرینت یک طرف

11

احتمالا اکثر شما تصاویر زیبایی با گوشی‌تان گرفته اید اما وقتی این تصاویر در گوشی‌تان جا خشک کرده‌اند، فایده آن‌ها چیست؟ ابتدا توصیه میکنم دو مقاله راهنمایی عکاسی خلاقانه و اپلیکیشن‌های مربوط به عکاسی را مطالعه کنید و سپس هم عکس‌های گذشته و هم عکس‌هایی که هنگام عید خواهید گرفت را جمع کنید و با پرینت رنگی گرفتن از آن‌ها نه تنها حس و حال تازه‌ای به آن‌ها دهید بلکه می‌توانید به چشم یکی از بهترین گزینه ها برای دکوراسیون محل کار به خصوص بالای میزتان هم به آن‌ها نگاه کنید. در ضمن اپ cycloramic را هم در زمان عید فراموش نکنید!

(تصاویر مربوط به دو صفحه arwa_karu و Visualmemories_ در اینستگرام می‌باشند)

و بازهم شبکه‌های اجتماعی

9

از کریسمس و سال نو میلادی زمان زیادی نمی‌گذرد و همه به خوبی دیدیم که مردم کشورهای مختلف چطور با استفاده از این شبکه‌ها، شادی‌ها، درخت کریسمس و برگزاری جشن‌های مختلفشان را به نمایش گذاشتند. خوب خوشبختانه نوروز ما هم دست کمی از ژانویه ندارد و چه بسا که بهار آزین دهنده آن است. اپلیکیشن‌های مربوط به شبکه‌های اجتماعی هم کم نیستند اما ما ایرانی‌ها زیاد از توییتر استفاده نمی‌کنیم و فیسبوک هم فضای جالبی ندارد و در آخر می‌رسیم به همان ایسنتاگرام خودمان.

البته به تازگی با اپلیکیشن لنزور آشنا شده‌ام و به نظرم جزو آن اپ‌هاست که باید به عنوان یک ایرانی به آن افتخار کرد به خصوص که طراحی رابط کاربری آن واقعا مدرن و به روز طراحی شده‌است. به هرحال از هراپی هم که استفاده می‌کنید هشتگ‌هارا فراموش نکنید و از هشتگ‌هایی همچون #نوروز تا #هفت_سین را در مطالب، فیلم‌ها و تصاویرتان به کارببرید.

از معمار تا پزشک، از نجار تا راننده

8

این‌روزها، تبلت‌ها و اسمارتفون‌ها آچارفرانسه‌های ما در شغلمان هستند و چه پزشک باشیم چه راننده کامیون، نه‌تنها میتوانند  کارهای مارا بهتر پیش ببرند بلکه باعث پیشرفت ماهم شوند. در استورهای مختلف، تعداد بیشماری اپ اختصاصی و مربوط به کارهای مختلف قرار داده شده‌اند که از آناتومی بدن تا کد رنگ‌های مختلف را در خود جا داده‌اند. از امتحان و نصب این اپ‌ها به هیچ‌جه کوتاهی نکنید و تاجایی که می‌توانید آن‌هارا تست کنید به خصوص اپ ساده‌ای مثل یوتیوب که دریایی از فیلم‌های آموزشی را در خود جاداده است و به شخص برای کارهای دستی مربوط به نجاری و طراحی انتخاب اولم است. (تصویر مربوط به اپ Design Tools می‌باشد)


 در سال نو تولید کننده باشید

12

تامبلر، اینستاگرام، توییتر، بلاگر و وردپرس، Vine  و یوتیوب، Snapguide و گوگل‌پلاس و ده‌ها اپ دیگر که ساخته‌ شده‌اند تا ما به عنوان کسانی که اسمارتفون‌ها و تبلت‌هایمان یار زندگی‌مان شده‌اند، نه تنها دست از تولید محتوا برنداریم بلکه هم سرعتش را بیشتر کنیم و هم‌اینکه ساده‌تر به آن بپردازیم. بیایید در سال جدید عادات و نحوه استفاده خود از این گجت‌هارا تغییر دهیم و از یک مصرف کننده به یک تولید کننده محتوا تغییرشکل دهیم.

پس اگر موضوع جالبی پیدا کردید، عکسی جالب گرفتید و حتی فیلمی آموزشی تهیه کردید، سریع گجت خودرا بردارید و اشتراک را تپ کنید؛ مطمئن باشید که ساده‌تر از این وجود ندارد. به‌هرحال به هرشکلی که از گجت خود استفاده می‌کنیم، امیدوارم سالی همراه با تولید، خلاقیت و بالابردن سطح علمی خودمان داشته باشیم. سال نو مبارک!

منبع تصویر اصلی : (+)

نوشته‌های پیشنهادی

آگهی متنی در همه صفحات
23 نظرات
 1. اشکان می گوید

  همونطور که حدس میزدم در مورد اینستاگرام و تولید محتوا نوشتی
  واقعا مطلب عالی بود
  ولی متاسفانه من میخوام از اندروید به وینفون مهاجرت کنم و این اپلیکیشنها تو ویندوزاستور نیستن 🙁

  1. علی می گوید

   اینستا که تو وین فونم اومده …

 2. محمد می گوید

  با سلام و عرض تبریک پیشاپیش بهار

  پست و نوع بیان نویسنده که به شکل تحریر در آمده حس تازگی و نگاهی نو به گجت پیش رویمان می دهد.

  با تشکر برای پست بهاری تون

 3. امیررضا می گوید

  سینا می خواستم نظرت رو بین ipad mini retina و iphone 5c بدونم. کدومش بهتره؟پلاستیک iphone 5c براقه؟

  1. سینا سلماسی می گوید

   والا امیررضا جان من همیشه گفتم تبلت و اسمارتفون یه دنیای دیگه ای دارن و هرکدوم ویژگی های خودشونو اما من چندتا مقایسه میکنم و امیدوارم بهترین انتخابو داشته باشین:
   اسمارتفونی مثل آیفون به خصوص 5c اصلا کمبود خاصی نداره و رنگ سفید و زردش خیلی به دل میشینن اما اگه برای مطالعه کتاب و طراحی و وبگردی و این چیزا میخواین تبلت به خصوص مینی رتینا واقعا عالی به خصوص به عنوان یه دستیار طراحی اما…
   اما اگه برای کارایی مثل عکاسی، اس ام اس، دستیار نوشتاری مثل تودوها و به طور کلی این چیزا میخواین بی تردید آیفون بهتره اما اگه کاربرد براتون مهم نیست توصیه من 100 درصد آیپد هستش : )

   1. نادر می گوید

    سلام
    اغا سینا یهو پیچیدی به بازیا ….. ناپدید شدی !!!
    سایت خودتو چیکار کردی ؟؟؟

 4. رضا می گوید

  با عرض سلام و خسته نباشیید ببخشیید آقا ی سینا سلماسی من یکی از نویسنده های سایت onever یا علم و تکنولوژِ ی با طعم دیگه بودم ابتدا از اون سایتون تقدیر تشکر میکنم و ثانیا از این مطالبی که در این سایت هم قرار می دهید بسیار سپاسگزارم اگه تمایل داشته باشید من حاضرم توی سایتون مطلب بنویسم بهتون اییملهم زدم و جوابی نگرفتم یادمه چند بار هم تماس هم گرفتم امیدوارم که این نظرم را به خونید و مرا در جریان بگذارید شاید بتونیم یه تیم درست کنیم و بنویسم فقط منتظر جوابتون هستم خیلی خیلی هم از بسته شدن سایتون ناراحت هستم هم من و هم دیگر اعضای سایتون. خواهش میکنم دوباره احیا بشه شما نمی تونستید یه پست بزارید و سرتون شلوغ بوده لا اقل بقیه ای تیم پستی می گذاشتند.
  بازم سپاس

 5. علی می گوید

  با تشکر
  لطفاً لینک دو اپلیکیشن Snapguide و Great Photo رو قرار بدید. داخل بازار و گوگل پلی یافت نشد

  1. سینا سلماسی می گوید

   متاسفانه این دوتا برای اندروید نیومدن ولی میتونین از سایت اسنپ مثل اپش استفاده کنین:

   http://snapguide.com/

 6. مصطف ایزدی می گوید

  احساس میکنم بازدید اومده پایین
  دفه قبلی تا مجله میامد بالا 40تا کامنت میومد !
  چه دلیلی داره دکتر ؟

 7. ali می گوید

  البته چه خوب بود اگه سایت یک پزشک هم اپلیکیشن داشت

 8. مجتبا می گوید

  آقای سلماسی این هوم اسکرین مربوط به اول از همه خانه تکانی رو از کجا پیدا کردید؟ خیلی خوبه

  1. سینا سلماسی می گوید

   هوم اسکرین خودم هستش : ))

 9. آرش... می گوید

  سینا جان بی نهایت ممنون. تمام پستهاتو چند باره میخونم و نمیتونم بگم چه اندازه بهم کمک کرده.
  اپ pickle رو پس از این پست تهیه کردم و بهترین 0.99 سنتی هست که خریدم 🙂
  هزار بار ممنون

  1. آرش... می گوید

   و یه راهنمایی لطفا
   یک اپ برای مدیریت مالی زندگی شهصیم میخوام. ممنون میشم اپ مناسبی رو بهم پیشنهاد بدی. یک اپ دیدم ولی هنوز نخریدم با نام MoneyControl
   اطلاع ندارم که آیا اپ بهتری در این زمینه وجود داره یا نه؟

  2. سینا سلماسی می گوید

   سپاس آرش جان : ))
   والا اپ زیاد ولی من خودم از Cost استفاده میکنم و برای طراحی سادش خیلی به دردم میخوره : )

   1. آرش می گوید

    ممنون. از خرید cost راضیم بسیار ساده و کاربردیه. همونیه که باید باشه

  3. reza می گوید

   با سلام و تشکر از مطلب خوبتون. در ابتدا در پاسخ به این دوستمون بگم که در اندرویید من از اپ “هلو” استفاده می کنم. خیلی برای من در زمینه ی تنظیم خرج و مخارج مفید واقع شد. نرم افزار زیبا و روونی هست . خیلی هم output های خوبی داره. برای من خیلی خیلی تونست مفید باشه. من الان حدود سه ماه هست که دارم استفاده می کنم و توصیه هم می کنم شما هم امتحان کنید. همچنین نرم افزار “حسابدار” در دو ورژن رایگان و پولی هم هست که از کافه می تونید دانلود کنید.

   شخصا خودمن نرم افزار evernote رو خیلی می ÷سندم. خیلی خیلی توی کارها به من کمک می کنه. خیلی برای من مفید بوده. تقریبا همه ی کارهام از جمله یاد آوری هام نوت برداری و. … ر. با اون انجام می دهم. در زمینه ی نرم فزار های آموزشی من doulingo رو خیلی می پسندم. با کمک اون زبان ایتالیایی رو خیلی خوب یاد گرفتم و دارم هم ادامه می دم. ویژگی خوب این نرم افزار خالت اجتماعی بودن اون هست.
   خمچنین در زمینه ی مطالب متنوع دیگر هم اپ “درسنامه ” خیلی خیلی مفید هست و خودم تا الان چندیدن دوره اش رو گذروندم. متاسفانه در فروشگاههای ایرانی نیست و پاکش کردن! باید از سایتش دانلود کنید
   با تشکر .
   در زمینه ی مرورگر هم باور کنید موزیلای اندوریید خیلی از کروم بهتر و رون تره! حداقل برای من اینطور بوده.
   همچ

 10. Hoda می گوید

  اگه یه مطلب درمورد معرفی صفحه های خوب اینستاگرام بنویسین خیلی خیلی ممنون میشم

 11. Rayan می گوید

  هربار که سر میزنم اینجا،میگم کاش این رزیدنتی میذاشت من بیشتر بیام
  واقعا زحمت میکشید ،دست شما درد نکنه
  دوستان خوب و مفیدی هم دارید برادر
  موید باشید

 12. دوربین مداربسته می گوید

  بسیار خوب بود استفاده کردیم.

 13. خرید کاغذ دیواری می گوید

  خیلی خوب بود
  عالیییییییییییییییییییییییییی
  ممنونم

 14. طراحی داخلی منزل می گوید

  خیلی خوب بود
  استفاده کردیم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.