عکس‌هایی جالب‌توجه که با میکروسکوپ الکترونی ثبت شده‌اند!

29

فرانک مجیدی: ذرات گرد و غبار: گرد و خاک همه‌جا هستند و خلاصی از آن‌ها ممکن نیست، اما خب، باید پذیرفت که این انگل‌ها هم همراهش هستند که با چشم غیرمسلح قابل رؤیت نیستند.

مایت‌ها یا هیره‌ها: مایت‌ها موجوداتی میکروسکوپی هستند که به گروه کنه ها تعلق دارند و در فضای داخلی اماکنی که رطوبت بالایی دارند، زندگی می‌کنند .

مایت‌ها برای سلامتی انسان مضر هستند و اغلب باعث واکنش های آلرژیک مثل آسم می‌شوند . مایت‌ها از مواد آلی موجود در گرد و خاک خانه تغذیه می‌کنند که قسمت اعظم این مواد آلی شامل سلول‌های مرده پوست بدن انسان ، قارچ‌ها وذرات ریز مواد غذایی پخش شده در سطح خانه است.

3-4-2014 11-05-38 PM

تخم گونه‌ای از حشره: بد نیست بعضی وقت‌ها این حشرات را نگه داریم تا دانشمندان با گرفتن عکس‌هایی به این شکل، سرگرم شوند. بالاخره آن‌ها هم حق دارند فقط به فکر نجات دنیا نباشند!

3-4-2014 11-06-08 PM

لاروهای Zebrafish

3-4-2014 11-06-42 PM

زبان مگس میوه

3-4-2014 11-07-10 PM

Toxicara canis: این‌ها کرم‌های روده‌ی سگ هستند و اگر سگی دارید و دست‌تان را قبل از غذا نشویید، می‌تواند به بدن شما هم منتقل گردد. این کرم‌ها در محیط آبی هم زندگی می‌کنند.

3-4-2014 11-07-34 PM

پای مارمولک

3-4-2014 11-10-52 PM

دانه‌های برف: البته این تصاویر رنگ‌آمیزی شده اند.

3-4-2014 11-11-11 PM

پایانه‌های عصبی: شاید همین تصاویر رنگ‌آمیزی شده قانعتان کند که چرا این ساختار ظریف، پس لز آسیب تقریباً عیرقابل ترمیم است.

3-4-2014 11-11-41 PM

گرده‌ها

3-4-2014 11-12-06 PM

موجودات سوزنی درون دریا: این موجودات قدیمی‌ترین موجودات دارای عصب هستند. تاریخچه‌ی آن‌ها به دومیلیون سال قبل می‌رسد.

3-4-2014 11-12-35 PM

منبع

 
29 نظرات
 1. رضا می گوید

  خیلی جالب و مسحور کننده بود.
  این ها را که دیدم یاد اون قسم از سریال “شوخی کردم” افتادم که نیما فلاح به آشپزخانه می رود و همزمان تلویزیون با صدای مهران مدیری مستندی را پخش می کند که در مورد اینکه اگر بدون کفش وارد آشپزخانه شویم موجوداتی میکروسکپی مانند همین موجودات این عکس هاازطریق کف پا وارد بدن ما می شوند . ری اکشن ها ی نیما فلاح خیلی دیدنیه.

 2. فرشاد می گوید

  خیلی زیبا بود
  البته به نظر نمیاد برای عکاسی از همه این سوژه‌ها از میکروسکوپ الکترونی استفاده شده باشه.

 3. علی می گوید

  خیلی جالب بود

 4. Javad-ht می گوید

  چه عکس های فوق العاده ای!
  و چه لذتی برده کسی که اینها رو ثبت کرده.

 5. افشین می گوید

  عالی بود.لذت بردم※

 6. احسان می گوید

  پای مارمولک بسیار تکان دهنده بود….
  تصاویر فکر کنم با SEM گرفته شده.

  1. مهدی می گوید

   بله. اگر با tem میگرفتند ساختار درونی رو نشون میداد.

 7. یاسمن می گوید

  زیبا بود. ممنون

  1. riehanah می گوید

   خواهش میکنم ی کاری کنید ک بتونیم مطالب قشنگشو با ی دکمه save کنیم

 8. shahram می گوید

  خیلی زیبا هستند متشکر این عکس ها رو هم نگاه کنینhttp://www.cilandr.ir/Home/tabid/55/articleType/ArticleView/articleId/68/—-2014.aspx

 9. ngc می گوید

  خیلی شگفت انگیز بودند وهستند!
  +نمیدونستم پاهای مارمولک هم میتونن خوشگل باشن!!!
  سپاس

 10. بالاترین می گوید

  مرسی عالی بود

 11. سیمون می گوید

  یه سوال راجب تصویر آخر. این جمله یعنی چی؟
  “این موجودات قدیمی‌ترین موجودات دارای عصب هستند تاریخچه‌ی آن‌ها به دومیلیون سال قبل می‌رسد.”
  اگر حیات آغازیان رو در نظر نگیریم و به سمت پرسلولی ها حرکت کنیم، یا اصلا مستقیما بریم سراغ دایناسورها. دایناسورها عصب نداشتند یعنی؟! مسلما تاریخ دایناسورها خیلی خیلی پیشینه ی قدیمی تری نسبت به “دو میلیون سال” داره. یه توضیح هر چند مختصر در این باره محبت کنید ممنون میشم. که آیا دو میلیون سال اشتباه هست در متن، یا اینکه من چیزی رو بد متوجه شدم. ممنون.

  1. Hassan می گوید

   تصور میکنم منظور دو میلیارد سال بوده باشه، حداقل، موجودات چند سلولی قدمت ۲ میلیارد ساله دارند.

 12. عباس می گوید

  بیشتر این عکس‌ها بزرگتر از آن هستند که برای گرفتنشان به میکروسکوپ الکترونی نیاز باشد
  در هر حال تصاویر زیبایی بودند ممنون

 13. م می گوید

  مورد آخر فکر میکنم ۲ میلیارد سال بوده نه دو میلیون سال. هر چند در مقاله اصلی هم ۲ میلییون نوشته ولی قابل قبول نیست اینکه قدیمی ترین موجود دارای عصب ۲میلیون سال قبل میزیسته

 14. siamak gol می گوید

  میکروسکوپ الکترونی چی هست؟ تو کتابای زیست دبیرستان هم چندتا عکس بود که با میکروسکوپ الکترونی گرفته بودن.
  اصا چجور دسگاییه؟

 15. آترین می گوید

  دنیایی در دنیای دگر. خیلی جلبه. خدا رو چه دیدین شاید ما هم تویه مثله میکروب ها قسمت کوچکی از دنیای دیگه باشیم

  1. Goldenstarc می گوید

   معلومه بدجور تحت تاثیر قرار گرفتی 🙂

  2. رضا می گوید

   این جمله من رو یاد داستان ویرانه های مدور بورخس انداخت

 16. عرفان خسروی می گوید

  دکتر مجیدی عزیز، سلام.
  آخرین عکس و شرح آن چندان درست نمی‌نماید. ترجمه شما گویا نادقیق است و متن اصلی هم که در منبع آمده است، واویلا و بسیار اشتباه است:
  Sea Squirts are one of the oldest living species of marine chordata, or animals that have nerves or spinal chords. This species is nearly 2 million years old and is evidence of prehistoric species of marine life that have these specialized nervous functions.
  ترجمه:
  آب‌دزدک‌های دریایی یکی از قدیمی‌ترین گونه‌های زنده از طناب‌داران دریایی یا جانورانی با عصب یا طناب عصبی هستند. این گونه نزدیک دو میلیون سال عمر دارد و شاهدی است بر گونه‌ای پیش از تاریخ از حیات دریایی که دارای عملکرد عصبی سازمان یافته است.
  رازگشایی:
  آب‌دزدک‌های دریایی، یکی از قدیمی‌ترین گروه‌های شاخه طناب‌داران هستند. آن‌ها طی دوره لاروی، لاروهایی بچه‌قورباغه‌ای دارند ولی پس از بلوغ دم و دیگر ویژگی‌هایشان را که آن‌ها را به طنابداران دیگر (از جمله خود ما) شبیه می‌کند، از دست می‌دهند و یک‌جا نشین می‌شوند.
  طنابداران نام شاخه‌ای از جانوران است که شامل مهره‌داران و خویشاوندان غیرمهره‌دار آن‌ها (از جمله همین آبدزدک‌های دریایی) می‌شود.
  ویژگی مهم طنابداران، داشتن یک «طناب اسکلتی» به نام «نوتوکورد» است، نه طناب عصبی. نوتوکورد همان چیزی است که طی تکوین جنینی انسان، با ستون مهره‌ها جایگزین می‌شود و بازمانده آن به صورت دیسک‌های میان‌مهره‌ای درمی‌آید. نوتوکورد ویژگی مشترک میان همه طنابداران است. طناب عصبی چیز دیگری است که نقشی متفاوت دارد و جای آن در طنابداران دقیقاً پشت نوتوکورد است. طناب‌عصبی به جز مهره‌داران، در بقیه گروه‌های جانوری نیز که بدنشان تقارنی دو طرفی دارد، دیده می‌شود: مثلا در بندپایان، نرم‌تنان، کرم‌ها… پس مخصوص طنابداران نیست.
  اما درباره عمر این موجودات: ممکن است دو میلیون سال، اشاره به عمر همین گونه خاص داشته باشد که عجیب نیست ولی در مقیاس زمان تکاملی، لحظه آخر از ماجرای تکامل است و اهمیت خاصی ندارد. نیز ممکن است دو میلیارد سال بوده باشد که بر اثر تصحیف به این صورت درآمده، که باز هم نادرست است.
  حدود ۷۰۰ میلیون سال پیش، از اجتماع گروهی از سلول‌های هسته‌دار، نخستین جانداران پرسلولی به صورت کلنی تکامل یافتند. یکی از این گروه‌های پرسلولی جانوران بودند که در داشتن پروتئین کلاژن برای پیوند سلول‌ها از دیگر موجودات پرسلولی (مثل گیاهان و قارچ‌های اولیه) تمایز داشتند. جانوران که برخلاف قارچ‌ها و گیاهان دیواره اسکلتی نداشتند، توانایی حرکت پیدا کردند و به سرعت به گروه‌هایی مختلف انشعاب یافتند. چند میلیون سال بعد، جانورانی تکامل یافتند که ساختار بدن آن‌ها مبتنی بر بدنی با تقارن دوطرفه و بندبند بود که برخلاف کیسه‌تنان دارای «طناب عصبی» و «لوله گوارش» نیز شده بودند. این جانوران دوطرفی به سرعت به گروه‌های بیشتری منشعب شدند که نیاکان گروه‌های مهم جانوران امروزی بودند، مثل نرم‌تنان، بندپایان، کرم‌های حلقوی،… و طنابداران. بنابراین نیاکان طنابداران نه دو میلیون و نه دو میلیارد سال پیش، بلکه حدود ۷۰۰ میلیون سال پیش روی زمین تکامل یافتند. همان‌طور که عرض کردم، ویژگی جدید طنابداران علاوه بر ویژگی‌های مشترکشان با بقیه جانوران، داشتن طناب اسکلتی موسوم به نوتوکورد بود. نام طناب‌داران (کورداتا) نیز به همین اندام اسکلتی اشاره می‌کند. مهره‌داران نیز زیرشاخه‌ای از طناب‌داران هستند که علاوه بر طناب اسکلتی، دارای بندهای استخوانی روی نوتوکورد خود شدند و همه این مراحل از حدود ۷۰۰ میلیون سال پیش تا حدود ۵۰۰ میلیون سال پیش رخ داد. ماهی‌ها، دوزیستان، خزندگان و بقیه مهره‌داران همگی از نسل همین مهره‌داران ابتدایی هستند و نخستین طنابداران که نیای این مهره‌داران هستند، جانورانی بوده‌اند بسیار شبیه همین آبدزدک‌های دریایی که تنها در دوره لاروی حالت شناگر و بچه‌قورباغه‌ای دارند.

 17. man می گوید

  واقعا عالی بود

 18. عارف می گوید

  تا جایی که من میدونم حشرات زبان ندارند!
  اونم اسمش خرطوم هست! نه زبان

  عکس آخر هم یک اشتباه بسیار فاحش داره!
  دوستان مثال ملموس و خوبی ارائه کردند: دایناسورها تقریبا ۶۵ میلیون سال پیش منقرض شدند!

  پس مطمئنا باید زمانی فراتر از این حرف ها باشه.

 19. Seyyed می گوید

  بسیار عالی بود آقای مجیدی…

 20. علیرضا می گوید

  آفرین به ایزد منان

 21. mina می گوید

  ممنون
  خیلی دوست قشنگ بودن

 22. نیما می گوید

  خیلی زیبا
  ممنون

 23. ستاره درخشان می گوید

  سلام.
  اوه چه قدر جالب…
  تشکر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.