رکورد شکسته شد: این پرینتر آنقدر در ابعاد کوچک، عکس چاپ می‌کند که برای دیدن عکس‌های چاپ‌شده‌اش نیاز به میکروسکوپ دارید!

2

یک زمانی، فناوری میکروفیلم و چاپ در ابعاد خیلی کوچک برای آرشیو کردن اسناد انبوه یا مقاصد جاسوسی و تبادل اطلاعات، خیلی در حال پیشرفت بود. اما بعد فناوری‌های نویی آمدند و به کلی این فناوری‌های قدیمی را به کنار نهادند. ولی هنوز هم هیجان‌انگیز است که وسایلی داشته باشیم که در ابعاد خیلی کوچک بتوانند تصویر چاپ کنند.

فکر می‌کنید کوچک‌ترین عکسی که بشود با یک پرینتر جوهرفشان، چاپ کرد، در چه حدی باشد؟

شرکت‌های Scrona و ETH زوریخ، با استفاده از فناوری نقاط کوانتومی در ابعاد نانو، به تازگی با چاپ این عکس از چند ماهی، رکورد چاپ مینیاتوری را شکسته‌اند:

2015-12-21_12-04-15

این عکس فقط ۰.۰۰۹۲ میلیمتر مربع، اندازه دارد و برای دیدن آن باید از میکروسکوپ استفاده کرد و به این ترتیب در کتاب رکوردهای گینس به عنوان کوچک‌ترین عکس چاپ شده، این عکس ثبت شده است.

برای اینکه تصوری از این اندازه داشته باشید، باید بگوییم که تقریبا به اندازه سطح مقطع یک تار مو یا اندازه یک پیکسل منفرد در نمایشگرهای رتینا است.

با ۱۳۵ دلار می‌شود، میکروسکوپی کوچک به نام µPeek ،خرید. این میکروسکوپ به اندازه یک کارت اعتباری است و با گوشی هوشمند کنترل می‌شود و می‌تواند عکس‌ها را بین ۳۵ برابر تا ۳۵۰ برابر بزرگ کند. اما در صورتی که ۲۹۵ دلار بپردازید، می‌توانید علاوه بر میکروسکوپ ساخته شده توسط این شرکت، پرینتری هم داشته باشید که متن یا عکس مورد نظر شما را در همین ابعاد خیلی کوچک چاپ کند.

2015-12-21_12-03-51

فعلا البته استفاده عملی از این پرینتر متصور نیست، اما شما باید به جنبه تفریحی و خصوصی قضیه توجه کنید: اینکه متن یا عکسی را داشته باشید یا بتوانید هدیه بدهید که اینقدر کوچک باشد!

منبع

   
2 نظرات
  1. ایلا می گوید

    خیلی جالب بود ولی عموما کسی به جنبه تفریحیش فکر نمیکنه!همه به فکر خرابکارین.ولی خیلی برام جالبه بدونم از این تکنولوژی چه استفاده هایی میشه کرد که مفید باشه؟

  2. کاوه می گوید

    یادش به خیر توی دوران دانشجویی یه استاد داشتیم که روی میزش توی قاب شیشه ای یه دونه برنج داشت که اسم خودشو و اعضای خانوادش روی اون نوشته شده بود. میگفت توی هند کنار خیابون یه پیرمرد با یه کاسه برنج و یه قلم کارش این بوده و با چشم غیر مسلح روی برنج هر چیزی که میخواستی برات مینوشته.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.