آیا لیام نیسن آخرین قهرمان فیلم‌های اکشن است؟

16

به‌روزرسانی: تازه‌ترین فیلم‌ لیام نیسن، فیلم Marksman است که من هنوز ندیده‌ام، اما نمره مایوس‌کننده 5.6 برای بازیگری دارد که غالبا فیلم‌های اکشنش نمره‌های بالایی می‌گرفتند.

به جز آن سال پیش ما فیلم دزد صادق یا Honest Thief را از او دیده بودیم که خب، فیلمنامه‌‌ای نسبتا ساده و صحنه‌های اکشن تکراری داشت.

سال 2019 لیام نیسن در یک فیلم رمانتیک به نام Ordinary Love بازی کرده بود که اتفاقا به صورت شایسته‌ای از پس نقش خود برآمده بود.

اما سؤال این است که اگر لیام نیسن هم به جرگه بازنشستگان از نقش‌های اکشن بپیونند، بعد از او دیگر می‌توانیم روی کدام اکشن‌کار تکیه کنیم. اگر از جیسون استاتهام 53 ساله صرف‌نظر کنیم، به نظر می‌رسد به دوره غروب اکشن‌کارها رسیده‌ایم و ابرقهرمان‌های کامیکی، حالا نیاز صنعت سینما به ستاره‌های اکشن به سبک دهه‌های قبل را برطرف می‌کنند و دیگر استودیوها نیازی ندارند که روی شکوفا کردن یک بازیگر سرمایه‌گذاری کنند.

با این مقدمه و مناسبت زادروز لیام نیسن می‌رسیم به یک پست آرشیوی که سال‌ها پیش در سایت درج کرده بودیم.

فرانک مجیدی: فیلم اکشن جدید «لیام نیسن»، «بدون توقف» به تازگی اکران شده‌است. بازیگر 61 ساله در این فیلم، نقش مأمور پلیسی را دارد که بایستی یک قاتل را درون هواپیما بیابد. هزینه‌ی تهیه‌ی فیلم، 50میلیون دلار بوده و تخمین زده می‌شود در هفته‌ی اول، 25میلیون دلار فروش داشته‌باشد. اما گفته می‌ود که این صرفاً یک فیلم اکشن نیست، این یک فیلم اکشن لیام نیسنی است! وقتی قرار است فیلمی درباره‌ی قهرمان تنهای فناناپذیر ساخته شود، نیسن شاید تنها گزینه‌ی مناسب باقیمانده به نظر آید.

3-4-2014 9-31-02 PM

«آرنولد شوارتزینگر» و «سیلوستر استالونه» در فیلم در کمال تعجب خوب «آخرین ایستادگی» و «گلوله در سر» حضور مناسبی داشتند، اما حضور هردوی آن‌ها در «نقشه فرار» به لطف فروش خوب خارج از آمریکا از شکست تجاری جلوگیری نمود. این فیلم، 25 میلیون دلار در آمریکا و 137 میلیون دلار در خارج از آمریکا فروش داشت. «جیسن استَتهَم» با آن که فیلم قابل‌قبول Homefront را بازی کرد، اما فیلم بدی مانند «پارکر» را در کارنامه خود ثبت کرد که این دو، نتوانستند فروشی بیش از 21 میلیون دلار داشته‌باشند.

3-4-2014 9-35-33 PM

در قیاس با فیلم‌های گفته‌شده، «بروس ویلیس» با آن‌که در ابتدای اکران «روزی خوب برای جان‌سخت» فروش قابل‌قبول‌تر 25 میلیون دلاری داشت، اما باید پذیرفت که این فیلم یکی از بدترین فیلم‌های این مجموعه بود و فروش کمتری نیز از فیلم‌های همین مجموعه داشت.

3-4-2014 9-37-27 PM

در سال بد هنرپیشه‌های اکشن، نیسن با بازی در فیلم Taken 2 که فروش جهانی 375 میلیون دلاری داشت، یک سر و گردن بالاتر از همکارانش ایستاده‌است. در سال 2009 از فیلم Taken انتظار چندانی نمی‌رفت، اما به مدد تیزرهای تبلیغاتی مناسب، این فیلم که درباره‌ی جاسوسی بود که باید دختر نوجوانش را از چنگال سوء استفاده‌کنندگان اهل اروپای شرقی نجات دهد، در آغاز اکرانش فروشی 24 میلیون دلاری داشت. ناگهان «اسکار شیندلر» به یک قاتل حرفه‌ای مبدل شده‌بود. در مجموع این فیلم در سینماهای جهان 225 میلیون دلار فروش کرد و هفته‌ها جزو فیلم‌های پرفروش باقی ماند.

پس از فیلم موفق «تصادم تایتان‌ها» با فروش جهانی 493 میلیون دلاری و فیلم نه چندان موفق «تیم A»، نیسن در فیلم اکشن و رازآلود «ناشناخته» نیز ایفای نقش نمود. فروش این فیلم 130 میلیون دلار بود. نیسن سال 2012 را با The Grey آغاز کرد که فیلم خوبی از آب در آمد. او این سال را با نقش‌های مکمل در فیلم های «خشم تایتان‌ها» و «کشتی جنگی» ادامه داد که این دو فیلم، در آغاز اکران فروشی بالای 25میلیون دلار داشتند. Taken 2 آخرین کار او در سال 2012 بود که علی‌رغم نقدهای منفی، فروش بالایی داشت.

3-4-2014 9-39-18 PM

در میان فیلم های فانتزی تک‌قهرمان که بر اساس ابرقهرمانان کتاب‌های کمیک نبودند، فیلم‌های «ایندیانا جونز»، به همراه «Matrix Reloaded» و قسمت میانی ماتریکس در مجموع گیشه‌ی موفق‌تری در آغاز اکران داشتند. در میان فیلم‌های غیرفانتزی نیز، Air Force One با بازی «هریسن فورد» و «خون‌بها» با حضور «مل گیبسن» و دو نسخه‌ی آخر از «اسلحه‌ی مرگبار» همین حالت را داشتند. سه فیلم آخر «جیمز باند» با حضور «دنیل کریگ»، دو فیلم آخر باند با بازی «پیرس برازنان» دو فیلم میانی سری «بورن» و 3 فیلم ابتدایی «ماموریت: غیرممکن» نیز وضعیت بهتری از افتتاحیه‌ی Taken 2 داشتند، اما هنوز اوضاع این فیلم در افتتاحیه از تمام فیلم‌های سری «جان‌سخت»، «رمبو» و تمام فیلم‌های «ژان کلود ون‌دام»، «استیون سیگال»، «چاک نوریس» و هر ستاره‌ی اکشنی که فکر کنید، بهتر است!

آن‌چه افتتاحیه‌ی Taken 2 را جالب‌توجه می‌سازد، انتظار فروش اندک‌ش بود. در این فیلم، ارزش افزوده‌ای نسبت به قبل دیده نمی‌شود، چه حتی برای جذب عام‌تر مخاطب، قسمت دوم کمی داستان را تلطیف نموده تا از درجه‌ی R به PG-13 برسد، با این‌حال فرمول کلی کار چندان تغییری نکرده‌بود. لیام نیسن هم کار سخت‌تری نسبت به قسمت قبلی انجام نداده‌بود، بنابراین کمی عجیب است که او برای Taken 3 قرار است دستمزدی 20 میلیون دلاری دریافت کند!

3-4-2014 9-41-41 PM

در شرایطی که شوارتزینگر، استالونه و ویلیس دارند روزهای آخر موفقیت در نقش‌های اکشن را تجربه می‌کنند، (هرچند فیلم «خرابکاری» آرنولد می‌تواند فیلمی خوب به حساب آید)، هریسن فورد و «کوین کاستنر» دارند برای پذیرش این نقش‌ها پا به سن می‌گذارند، نقش اول بودن مل گیبسن دیگر تمام شده، جیسن استتهم دیگر در آن سطوح بالای کار اکشن نیست، «آنجلینا جولی» از چهره‌ی زن همه‌فن‌حریف «مهاجم مقبره»، «تحت تعقیب» و «سالت» به چهره‌ای لطیف و زنانه رسیده و صندلی کارگردانی را برای «در سرزمین خون و عسل» ازموده و دوباره بر این جایگاه برای «نشکسته» تکیه زده، «دواین جانسن» مانند بروس ویلیس دیگر کارهای سبک‌تر را ترجیح می‌دهد، «چنینگ تتوم» در نقش عشاق بهتر از قهرمانان اکشن است، شاید جز نیسن که او هم پا به سن گذاشته محسوب می‌شود، «جرالد باتلر» هم بتواند یک ستاره‌ی فیلم های ژانر اکشن به حساب آید، البته به این شرط که بیشتر از یک فیلم اکشن در هر چند سال کار کند!

البته هستند بازیگران دیگری که هنوز این کیفیت را دارند که ستارگان فیلم‌های اکشن باشند، برای مثال «تام کروز»، «مارک والبگ»، «دنزل واشینگتن»، «وین دیزل». اما نکته‌ای هم هست که کیفیت برخی از این بازیگران، آن‌قدرها هم برای سایرین دست‌نیافتنی نیست، مخصوصاً درباره‌ی کروز و واشینگتن، درباره‌ی والبرگ موضوع کمی پیچیده‌تر است. کسی انتظار نداشت Taken 2 فیلم خوبی باشد، و صراحتاً هم نبود! انتظارات اندکی بیشتر از «ناشناخته» و The Grey می‌رفت. با این‌جال، نیسن نسبت به همکارانش تمایل موفق‌تری از قهرمانن نقش‌های دراماتیک به سوی نقش‌های اکشن داشته است. اگر تماشاگران از «بدون توقف» استقبال خوبی کنند (که چنین هم بوده و تا کنون با فروش 30 میلیون دلاری در رده‌ی نخست فروش این هفته‌ی سینماهای آمریکا قرار گرفته‌است) به‌خاطر هنرپیشه‌های نقش مکملی مانند «جولین مور»، «کُری استُل» و «لوپیتا انیونگ‌او» (که امروز اسکار بهترین بازیگر زن نقش مکمل را دریافت نمود)، نیست، یا دِینی به کارگردانی «ژائوم کولت- سرا» هم ندارد که راه تولید فیلم‌های متوسطش، «یتیم» و House of Wax، را مجدداً طی کرده‌است. حتی این فروش مرهون پتانسیل‌های شناخته‌شده‌ی فیلم و تبلیغات موفقش نیز نخواهد بود. اگر «بدون توقف» می‌فروشد، به دلیل این است که تماشاگران دوست دارند «لیام نیسن» را در قامت یک قهرمان اکشن ببینند، قوی و ساده!

این نوع «همه چیز با خودم» است که یک قهرمان تمام‌عیار فیلم‌های اکشن را می‌سازد و همین خاصیت در لیام نیسن هم هست و بنابراین از او آخرین قهرمان دوست داشتنی فیلم‌های اکشن را ساخته‌است. در شرایط سینمایی حال حاضر، شاید او آخرین قهرمان اکشن ما است.

3-4-2014 9-42-05 PM

منبع


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

عکس‌های ساده‌ای که به خاطر پرسپکتیو و زاویه دید، گیج‌کننده و تفکربرانگیز شده‌اند!

زاویه دید خیلی مهم است. این موضوع در زندگی هم صادق است. ما گاهی عادت نگاه کردن از یک زاویه دید خاص و گسترده نکردن نگاه خود را پیدا می‌کنیم و در نتیجه برداشت خیلی عجیبی از چیزهای ساده می‌کنیم. این طوری می‌شود که کارهایمان اشتباه از آب…

داستان پسر دو سر بنگال، آن هم به صورتی تقریبا دیده نشده!

در ماه مه 1783، در روستای کوچکی به نام Mundul Gaut، در بنگال هند، یک کودک عجیب به دنیا آمد. او دو سر داشت.مامایی که به زایمان کمک می کرد از ظاهر کودک چنان وحشت زده شد که سعی کرد با انداختن او به داخل آتش این هیولا را بکشد. خوشبختانه…

سلبریتی‌ها اگر کاری عادی داشتند – پاسخ‌های تصویری میدجرنی

چه می‌شد اگر یک هنرپیشه نامدار در سنی طلایی امکان جذب شدن در رشته بازیگری را پیدا نمی‌کرد یا بحرانی خانوادگی او را وادار به سال‌ها کار عادی می‌کرد. چه می‌شد اگر نخستین کسانی که تست بازیگری از او می‌گرفتند، به کلی مایوس و دلسردش می‌کردند.…

سازه‌ها و چیزهایی که حس مگالوفوبیای ما را به شدت تحریک می‌کنند – گالری عکس

مگالوفوبیا اصطلاحی است که برای توصیف ترس شدید و غیرمنطقی از اشیاء یا چیزهای بزرگ استفاده می‌شود. کلمه "مگالوفوبیا" از ترکیب دو کلمه یونانی "مگالو" به معنای بزرگ  و "فوبیا" که به معنی ترس یا بیزاری قوی است، گرفته شده است.افراد مبتلا به…

این عکس‌ها راهنما و ایده‌ای برای شما برای تبدیل اشیای کهنه و دورریز به چیزهای جدید هستند

صرفه جویی «واقعا» یک هنر است. خیلی وقت‌ها ما به بهانه تغییر دکوراسیون یا قدیمی شدن چیزی یا نامتناسب شدن چیزی با وسایل تازه به سادگی دورش می‌اندازیم یا باقیمتی بسیاری نازل به سمساری می‌دهیم.البته این سال‌ها به خاطر فشارهای اقتصادی -چنان…

زره نمادین فلزی پیچیده‌ برای گربه‌ها و موش‌ها – کار یک هنرمند باذوق!

دشمنی بین گربه‌ها و موش‌ها به قدمت تاریخ است. اگر قرار بود آنها مثل آدمیان در برابر هم صف‌آرایی کنند چه چیزهایی برای این نبرد می‌ساختند؟کار یک هنرمند کانادایی تقریباً در همین سمت و سو است. جف دی بوئر با الهام از فرهنگ‌های باستانی و…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / موتور فن کویل / سپتیک تانک /کپسول پرگابالین / لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /داروخانه آنلاین / بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / کلینیک زیبایی دکتر محمد خادمی /جراح تیروئید / پزشکا /تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /
16 نظرات
 1. پژمان می گوید

  خانم مجیدی پستی که راجع به گوبلز نوشته بودین رو از سایت حذف کردین؟ هرچی می گردم پیداش نمی کنم

  1. فرانک مجیدی می گوید

   نه دوست عزیز، من یکی از بهترین نوشته‌هایم را از وبلاگ حذف نخواهم کرد. قرص و محکم، این‌جا پیدا می‌کنیدش:)
   http://1pezeshk.com/archives/2010/05/%D8%B4%DB%8C%D8%B7%D8%A7%D9%86%E2%80%8C%DA%A9%D9%8F%D8%B4%DB%8C%D8%8C-65-%D8%B3%D8%A7%D9%84-%D8%A8%D8%B9%D8%AF.html

 2. خشايار می گوید

  کاش انقدر اسم های انگلیسى رو فارسی ترجمه نمیکردید ! ٩٠٪ شون رو درست نفهمیدم چی هستن تا(تو ذهنم ) به انگلیسی ترجمه کردم . اگر ترجمه میکنین، همه رو ترجمه کنین ، اگر نه ، هیچ کدوم. نصفی ترجمه شدن ، نصف دیگه انگلیسی هستن .

  در کل مقالات این سابت خیلی خوب هستند ولی به نسبت سطح مقالات خوب، غلط املایی زیاد دیده میشه ! جدا فکر نکنم حتی یک مقاله تو این سایت بدون غلط املایی پیدا بشه . خود نویسنده اگر حوصله نداره مقاله رو بازبینی کنه یکی دیگر از همکارها یک نگاه بکنه !

 3. kamran می گوید

  همین الان تازه این فیلم تو سینما دیدم ، فیلم جالبی بود اما خوب اونجور که نمره گرفته تو IMDB نبود من اگه بخام بهش نمره بدم ۶.۵ میدم ،

  ممنون بخاطر این نوشته من باهاش موافقم کاملا

 4. علی می گوید

  پس جت‌لی و جکی چان چی؟

 5. محمدرضا می گوید

  با google translate ترجمه کردید؟

 6. الهام می گوید

  نکن خانم مجیدی، اسم فیلم انگلیسی رو ترجمه نکن عزیز من. آدم نمی‌فهمه چی به چیه. خواهش می‌کنم.

 7. احسان می گوید

  از لیام نیسن خوش‌ام میاد چون هم حرکات اکشن را در taken خوب اجرا کرد و هم اینکه صدای عمیقی داره! کلاً تیپ و صدا و حرکات اش جان میده برای نقش پلیس یا مامور بازنشسته و یا در سالهای آخر خدمت!

  امتیاز Non-Stop در imdb :
  7.5 از 10
  که خیلی برای یک فیلم اکشن خوبه!
  حیف که تو ایران اکران همزمان نداریم و باید سه ماهی برای دیدن این فیلم صبر کنیم

 8. کیان می گوید

  من از فیلم های اکشن خوشم نمیاد و درست نمیدونم با گفتن اینکه “هیچ کدوم از این فیلمها ارزش دیدن ندارند” با سلیقه سایر دوستانی که علاقه دارند مخالفت کنم D:

  اما یه مرود به دوستانی که به rating فیلم ها اهمیت میدن، پیشنهاد میکنم به جای IMDB به Rotten Tomatoes استناد کنید که معیاری خیلی بهتری هست.

  1. احسان می گوید

   امتیاز این فیلم در Rotten Tomatoes : 59٪
   که برای یک فیلم اکشن خیلی خوبه!

 9. کیان می گوید

  من از فیلم های اکشن خوشم نمیاد و درست نمیدونم با گفتن اینکه “هیچ کدوم از این فیلمها ارزش دیدن ندارند” با سلیقه سایر دوستانی که علاقه دارند مخالفت کنم D:

  اما یه مرود به دوستانی که به rating فیلم ها اهمیت میدن، پیشنهاد میکنم به جای IMDB به Rotten Tomatoes استناد کنید که عموما معیاری خیلی بهتری هست.

 10. كيان رضايى می گوید

  ممنون از خانم مجیدى.
  لیام نیسن یکى از جذاب ترین بازیگران سینماى اکشن است که با وجود افزایش سن بازى اش به دل تماشاگر مى نشیند.
  مدتى بود که به این مساله فکر مى کردم که شما این پست را گذاشتید.
  بازم مرسى از اینکه براى سینما وقت مى گذارید.

 11. علی می گوید

  فقط ایکاش این قدر از لفظ “موفق و ناموفق” و “خوب و بد” صرفا بر مبنای فروش فیلم استفاده نمیکردید … .

 12. shayan می گوید

  در اینکه لیام نیسن بازیگر خوبی و با تجربه ای هیچ شکی نیست و اینکه برای فیلم های اکشن هم خیلی مناسبه اینم درست ولی اینکه بخوایم بگیم در شرایط حاضر او آخرین قهرمان اکشن ماست اغراق کردیم……
  در حال حاضر باریگر های خوب دیگه ای هم هستن که میتونن به تنهایی بار یک فیلم اکشنو به دوش بکشن و فروش فیلمو تضمین کنن مثل : هیو جکمن . جیک گلینهال . تام هاردی . کریستین بیل . جرمی رنر . رابرت دانی جونیور . کریس همسورث و خیلی های دیگه .
  چند تا نکته ی دیگه هم هست یکی اینکه انجلینا جولی فقط به کارگردانی اکتفا نکرده و فیلم های قوی چون maleficent و cleopatra در سال 2014 و 15 داره .
  هریسون فورد و کوین کاستنر هم که یه مدت کم کار شده بودن امسال و سال بعد با کار های خوبی دوباره به روی پرده سینما میان .
  همین طور آرنولد شوارتزینگز با این شزایط سنی کار های خوب و قویی مثل Terminator: Genesis, Sabotage, Captive, Unknown Soldier در راه داره .
  خلاصه ی کلام اینکه لیام نیسن با توجه به همه ی قابلیت هاش(باریگر مورد علاقه خودم هم هست) نمیشه بهش لقب آخرین قهرمان اکشن حال حاضر داد حتی با اینکه خیلی از ستاره های سینما پا به سن گذاشتن یا اون فروغ گذشته رو ندارن …..

 13. proparham می گوید

  neeson تو نقش های منفی خیلی بهتره مثل batman begins تا نقش های مثبت و “خاکستری”.
  در ضمن بهتر بود نام فیلم ها رو ترجمه نمی کردید . a good day to die hard هم که شما بهتر از من ترجمه اش رو بلدید ( یه روز خوب برای سخت مردن)

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   از نظر لغوی، حق با شماست. اما سری Die Hard، با نام جان‌سخت در ایران معروف است و بهتر این است که همان‌گونه که اشتهار دارد، ترجمه‌اش کنیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.