رولزرویس، یکی از عجیب‌ترین و گرانبهاترین برندهای اتومبیلهای جهان

24

این روزها وبلاگ‌های فناوری پر هستند از نام برندهایی مثل اپل، سامسونگ، اچ تی سی، ال جی، آمازون، گوگل، تسلا و صاحبان آنها. ولی در «یک پزشک» در نظر دارم گاه و بی‌گاه برندهایی را مرور کنم که از یاد رفته‌اند یا کمتر از دیگران بر زبان‌ها هستند یا تاریخچه آنها به روشنی، مشخص نیست.


اتومبیل رولزرویس(Rolls-Royce) یکی از معروف‌ترین و گرانبهاترین و بهترین و ساکت‌ترین و محکم‌ترین اتومبیلهای موجود جهان است.

گفته میشود لورنس معروف تمام فعالیتهای سیاسی و جاسوسی خود را در تمام مدت عمر با یک اتومبیل رولزرویس به نام سیلورگوست(SilverGhost) که بهترین مدل آن است انجام داد و تازه همان اتومبیل، سالهای متمادی پس از مرگ لورنس به وسیله چند نفر دیگر مورد استفاده قرار گرفت و هم‌ا‌کنون بدون کوچکترین عیب در موزه کمپانی رولزرویس به معرض نمایش گذارده شده است.

اتومبیل رولزرویس همیشه متعلق به پادشاهان و رؤسای دوَل و میلیاردهای معروف و مشهور بوده است.

«رولز رویس سیلورگوست» متعلق به احمد شاه قاجار

3-5-2014 12-29-13 AM

لنین، رهبر کمونیستهای شوروی، فقط از اتومبیل رولزرویس استفاده می‌کرده است.

3-5-2014 12-58-06 AM

مهاراجه‌های هند، بدنه اتومبیل رولزرویس خود را با طلا و نقره سفارش می‌دهند.

با همه فعالیت‌هایی که شرکت‌ها و مهندسین موتور اتومبیل در آلمان، فرانسه و آمریکا به عمل آورده‌اند هنوز هیچ شرکتی در جهان موفق نشده است، اتومبیلی بسازد که مانند اتومبیل انگلیسی رولزرویس که در سال 1904 ساخته شده محکم، بادوام، بی‌صدا و اصیل باشد.

این اتومبیل سلطنتی و اعیانی رولزرویس را دو نفر انگلیسی به نام های رولز(Rolls) و رویس(roys) ساخته‌اند.

شارل استوارت رولز در بیست وهفتم اوت سال1877 در شهر لندن متولد گردید. او سومین پسر یک لرد و میلیونر انگلیسی به نام لرد لانگانوک بود.

Charles Rolls

رولز مثل تمام فرزندان اعیان‌های انگلستان؛ تحصیلات ابتدایی، متوسطه و عالی خود را در کالج اتونوتریستی و دانشگاه کامبریج انجام داد. با این تفاوت که او مانند سایر اعیان‌ها به جای اینکه در حقوق و علوم سیاسی متخصص گردد، در رشته مهندسی، علوم و مکانیک، تحصیلات خود را دنبال کرد.

رولز در سال 1902 پس از اینکه به تحصیلات خود خاتمه داد با شخصی به نام جونسون، یک کارگاه فروش و تعمیر اتومبیل باز کرد. یک روز رولز به همکار خود جونسون گفت: من تصمیم گرفته‌ام اتومبیلی بسازم که از هر نظر کامل و بی‌نقص بوده و محتاج به مکانیک یا تعمیر نباشد.

جونسون در جواب او گفت: من نیز یک مهندس الکتریسته به نام فردریک هنری رویس می‌شناسم که مدتی است فکر شما را تعقیب می‌کند، منتها او تحصیلات عالیه ندارد و از خانواده اعیان و اشراف هم نیست اما استعداد خدادادی برای مکانیک اتومبیل دارد.

فردریک هنری رویس پسر یک آسیابان بود، که در کارش ورشکست شده بود. وی که کوچک‌ترین فرزند خانواده بود، بعد از ورشکستگی شرکت اجاره‌ای پدر و مرگ نابهنگام وی، تامین بخشی از هزینه چهار خواهر و برادر دیگر خود را به عهده گرفت. سپس در خط آهن شمال بریتانیا، شروع بکار کرد.

Henry Royce

وی در اوقات فراغتش به مطالعه دروس مهندسی برق می‌پرداخت

این بود که رولز و رویس با معرفی جونسون، با یکدیگر آشنا شدند و برای ساختن بهترین و عالی‌ترین اتومبیل‌های جهان با کمک یکدیگر مشغول کار گردیدند.

اولین موتور آنها که ده اسب قوه داشته و با دو سیلندر کار میکرد، هم استحکام داشت و هم بی‌صدا بود، در سال 1903، از کارخانه بیرون آمد. این اتومبیل نه لرزش داشت نه صدا، هم راحت بود و هم بی‌عیب و نقص. از آن تاریخ به بعد کمپانی رولزرویس، تأسیس گردید. قیمت اولین اتومبیلهایی که از این کمپانی بیرون آمد، در سال 1904، در حدود شش میلیون فرانک قدیم فرانسه بود.

پس از اینکه اتومبیل ساخت رولزرویس کلیه مسابقات اتومبیل‌رانی را در سرعت ربود، اشتهارش عالم‌گیر شد.

اولین مدل رولزرویس سیلورگوست نام داشت که در اوایل برای همه کس ساخته می‌شد ولی وقتی ارزش این اتومبیل معلوم شد، کم کم کمپانی رولزرویس ساختن آن را به طور تجارتی محدود و فقط با سفارش به ساختن آن مشغول گردید. از آن روز کمپانی رولزرویس تصمیم گرفت فقط یک مدل و آن هم خیلی لوکس از کارخانجات خود خارج سازد.

(همکاری رولز و رویس با هم بیش از ۶ سال طول نکشید، زیرا چارلز در سن ۳۲ سالگی در ۱۲ جولای ۱۹۱۰ میلادی در سانحه هوایی درگذشت. وی اولین بریتانیایی بود که بر اثر سقوط هواپیما، جانش را از دست می‌داد. بعد از مرگ وی، هنری رویس به تنهایی هدایت کارخانه را بر عهده گرفت.)

در اوایل کار، کمپانی رولزرویس فقط موتور و اعضای داخلی اتومبیل را ساخته و مشتری می‌بایست بدنه اتومبیل را به کمپانی دیگری سفارش بدهد.

در سال 1925 کمپانی رولزرویس به ساختن بدنه و شاسی اتومبیل نیز مبادرت ورزید و فقط از سال 1945 بود که تمام اعضای اتومبیل در این کمپانی ساخته و پرداخته شد.

موتور رولزرویس بعدها طوری تکمیل شد که بعد از جنگ بین‌الملل اول در تمام هواپیماهای ساخت انگلستان، موتور رولزرویس کار گذارده بودند.
دقت، استحکام و بی‌صدابودن این نوع موتور سبب شد که تمام کمپانی‌های هواپیماسازی جهان، موتور خود را به کمپانی رولزرویس سفارش دهند. کمپانی رولزرویس میگوید: ما نمی‌توانیم  و نخواهیم توانست که اتومبیل تجارتی و بازاری از کمپانی خود خارج سازیم، اتومبیل‌هایی که ما می‌سازیم نه‌فقط باید بادوام، محکم، سریع، بی‌صدا و راحت باشند، بلکه از نظر زیبایی و طراحی کلاسیک؛ هیچکس نتواند با آن رقابت نماید زیرا در غیر این صورت دربان کمپانی اجازه نخواهد داد که اتومبیل ناقصی از درب کمپانی خارج گردد!

اتومبیلهای رولزرویس طوری محکم و دقیق ساخته شده‌اند که مدل‌هایی که قبل از جنگ بین‌المللی دوم ساخته شده یعنی بین سالهای 1914 و 1918، سالم و محکم و برای 25 سال دیگر قابل استفاده بود.

شهرت رولز رویس تا به حدی است که بر دهه‌ها باورهایی که به افسانه بیشتر شبیه هستند، در مورد این خودروها وجود داشت:

«اگر شما یک سکه پول روی رادیاتور اتومبیل رولزرویس قرار دهید و موتور را روشن کنید ممکن نیست آن سکه به زمین افتد و شما وقتی سوار اتومبیل رولزرویس بشوید، حتی در جاده‌های خاکی یگانه صدایی که از اتومبیل خارج خواهد شد، صدای اصطکاک چرخ اتومبیل با زمین است، مگر اینکه یک ساعت مچی در دست ببندید، شما در این موقع صدای تیک تاک ساعت مچی را خواهید شنید ولی از موتور اتومبیل حتی در حال حرکت سریع، کوچکترین صدایی به گوش نخواهد رسید.»

یا اینکه:

یکی از عجایب اتومبیل رولزرویس این است که خریدار هیچ وقت از استحکام و دوام و مدت کار و نیروی اتومبیل خود اطلاع حاصل نخواهد کرد، زیرا کمپانی به قدری در کار خود مطمئن است که لزومی نمیبیند این اطلاعات را در اختیار خریدار بگذارد.

یکروز، یک آمریکایی، اتومبیل مدل رولزرویس خریداری کرد، وی اصرار داشت که بداند اتومبیل او چقدر نیرو دارد و مشخصاتش چیست؟

وی با تلگراف از کمپانی رولزرویس که محلش در شهر دربی(Derby) است پرسید تا برایش بنویسند اتومبیل او چند قوه اسب نیرو دارد. رئیس کمپانی در جواب وی بدون اینکه رقمی را تعیین کند نوشت:
اتومبیل شما «به اندازه کافی نیرو دارد!»

اتومبیل رولزرویس فقط و فقط توسط رؤسای دول و پادشاهان و ثروتمندان معروف خریداری و استفاده می‌شود. خریدار می‌تواند در مورد لوازم داخل و خارج اتومبیل مانند لباس، سفارش خاصی بدهد. اتومبیلهای رولزرویس به تلویزیون، اتاق خواب، بارِ نوشابه و یخچال و تلفن و سایر وسایل مجهز است.

یک نفر آمریکائی، اتومبیل رولزرویس دارد که مجهز به آب جاری گرم و سرد و اتاق توآلت، مستراح، یخچال و اتاق خواب است.

بعضی از مهاراجه‌های هندی اتومبیل رولزرویس خود را با پوست پلنگ، شیر و ببر مفروش ساخته‌اند.

کمپانی رولزرویس از بدو تأسیس تاکنون (نیم قرن پیش – زمان نوشته شدن مقاله)، فقط 40000 عدد اتومبیل ساخته است که از این رقم، 22هزار عدد آن قبل از جنگ بین‌الملل اول ساخته شده بود.

بهترین، عالی‌ترین، محکم‌ترین، لوکس‌ترین و بی‌صداترین مدل رویس فانتوم چهارم(Phantom) نام دارد که فقط به سلاطین و رؤسای دول و شاهزادگان معروف فروخته می‌شود و شما اگر جزء آنها نباشید، هرچقدر پول و حتی رشوه بدهید و یا هرگونه پارتی بتراشید ممکن نیست موفق شوید مدل رولزرویس فانتوم چهارم را از کمپانی رولزرویس خریداری نمایید.

اولین مدل رولزرویس فانتوم چهارم به ملکه الیزابت، ملکه انگلستان فروخته شد.

امروز در سرتاسر جهان، اشخاصی که دارای رولزرویس مدل فانتوم چهارم هستند عبارتند از شاه ایران، آقاخان محلاتی، پرنسس مارگریت، شیخ کویت، ژنرال فرانکو رئیس دولت اسپانیا.

چندی پیش الویس پریسلی هنرپیشه آمریکایی و الیزابت تایلور ستاره هالیوود، تقاضای خرید مدل رولزرویس فانتوم چهارم را نمودند ولی موفق به خرید آن نشدند زیرا سمتی برابر مقامات عالی بالا نداشتند.

بین سال‌های 1950 تا 1956 تنها 18 دستگاه ازاین خودرو به صورت اختصاصی ساخته شد.

آمار فروش در باقی سال‌ها را می‌توانید در این جدول ملاحظه کنید:

3-5-2014 12-33-52 AM


– در سال ۱۹۷۱ برای جلوگیری از ورشکستگی شرکت رولز-رویس که متعاقب هزینه زیاد تولید موتورهای جت رخ داده بود، دارایی‌های این شرکت از سوی دولت بریتانیا ملی اعلام شد.

– در سال ۱۹۷۳ بخش تولید خودرو این شرکت، از شرکت مادر جدا شده و رولز-رویس موتورز نام گرفت. بخش تولید موتور هواپیما در سال ۱۹۸۷ در جریان خصوصی سازی‌های زمان مارگارت تاچر رولز-رویس نیز خصوصی اعلام شد و رولز-رویس پی‌ال‌سی نام گرفت.

– رولز-رویس موتورز در ۱۹۸۰ به کمپانی ویکرز پیوست شد. ویکرز پی‌ال‌سی یک شرکت دولتی بریتانیایی بود، که در زمینه ساخت تانک و جنگ‌افزار فعالیت می‌کرد

 سپس در ۱۹۸۰ مدیریت آن به کمپانی ویکرز سپرده شد. در ۱۹۸۷ توسط گروه فولکس‌واگن خریداری شد، که در نهایت در سال ۱۹۹۸ به ب ام و واگذار گردید و هم‌اکنون زیرمجموعه‌ای از این کمپانی آلمانی به‌شمار می‌آید.

– در سال ۱۹۹۸ صاحبان شرکت رولز رویس موتورز تصمیم به فروش این شرکت گرفتند. شرکت ب‌ام‌و جدی‌ترین خریدار رولز رویس بود، چرا که در گذشته موتور و بعضی دیگر از قطعات رولز رویس و بنتلی را، این شرکت آلمانی تهیه می‌نمود.

آخرین پیشنهاد ب ام و؛ ۳۴۰ میلیون پوند بود، ولی این مبلغ با پیشنهاد ۴۳۰ میلیون پوندی گروه فولکس‌واگن شکسته شد، اما به علت این که مدیران رولز رویس اصرار بر فروش شرکت به ب ام و را داشتند، طبق توافقی قرار بر این شد، که از سال ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۲ ب ام و کماکان، موتور و تجهیزات خودروهای رولز رویس را تامین کند و اجازه داشته باشد، از نام‌های آنها استفاده نماید.

توافق انجام شده میان مدیران رولز-رویس و گروه فولکس‌واگن، تنها تا پایان سال ۲۰۰۲ اعتبار داشت، بنابراین از تاریخ ۱ ژانویه ۲۰۰۳ متوقف شد و از این تاریخ به بعد، تنها شرکت ب ام و حق استفاده از نام تجاری رولز رویس را داشته، همچنین گروه فولکس‌واگن نیز طبق قرارداد امضا شده در ۱۹۹۸ می‌باید نام خودروهای تولید بنتلی را از رولزرویس-بنتلی به بنتلی تغییر دهد. در حال حاضر نام تجاری رولز-رویس تنها متعلق به شرکت خودروسازی ب ام و می‌باشد.


رولز رویس در طی سال‌ها مدل‌های فوق العاده رونمایی کرده است و تحویل مشتریان خاص خود داده است:

مدل سیلور گوست که اینجا عکسی از موتور آن را می‌بینید:

3-5-2014 5-13-49 PM

مدل Twenty:

Twenty

جانشین سلیور گوست، مدل‌های فانتوم بود، تا پیش از آغاز جنگ جهانی دوم، سه مدل یک، دو و سه فانتوم تولید شدند، در اینجا عکسی از فانتوم سه را می‌بینید:

Rolls-Royce Phantom III

البته همزمان با مدل‌ها شاهانه فانتوم تا پیش از جنگ جهانی دوم، سه مدل 20/25 – 25/30 و Wraith هم تولید می‌شدند که این سه در واقع مدل‌های استاندارد و در دسترس‌تر رولز رویس بودند.

بعد از غواغای جنگ جهانی سه مدل فانتوم 4، Silver Wraith و Silver Dawn تولید شدند.

در اینجا عکسی از فانتوم 4 افسانه‌ای را می‌بینید:

Rolls-Royce Phantom IV

در دهه 1960 و 1970 میلادی، مدل‌های متنوعی تولید شدند: Silver Cloud – Silver Shadow – Silver Wraith II – فناتوم 5 و فانتوم 6.

در اینجا عکسی از فانتوم 6 را می‌بینید، بین سال‌های 1968 تا 1990، تنها 374 دستگاه از این خودرو ساخته شد، سلطان برونئی یکی از علاقه‌مندان این مدل بود.

Rolls-Royce Phantom VI

سال‌های بعد هم مدل‌های دیگری معرفی شدند: Silver Spirit/Dawn – Silver Spur – Silver Seraph.

در حال حاضر مدل‌های Ghost – Ghost Extended – Phantom در نسخه‌های متنوع تولید می‌شوند.

در اینجا عکسی از رولزرویس فانتوم کوپه Bespoke Chicane ، را می‌بینید که یک مدل سفارشی است که در ساخت آن از المان‌های پیست Goodwood الهام گرفته شده است . این خودرو به سفارش نمایندگی رسمی رولزرویس در دبی تولید شده:

3-5-2014 5-38-57 PM

این هم عکسی از مدل مفهومی Phantom Celestial:

3-5-2014 5-42-22 PM

به تازگی رولزرویس نسخه جدیدی از مدل Ghost با نام Ghost Golden Sunbird معرفی کرده است، این نسخه خاص به طور رسمی Chengdu Golden Sun Bird نام گذاری شده و طراحی آن با الهام از عتیقه قدیمی چینی‌ها که در سال 2001 پیدا شد صورت گرفته است. از این نسخه تنها یک دستگاه ساخته شده و همان طور که از نام خودرو پیداست، به احتمال زیاد این رولزوریس برای فروش به یک مشتری چینی طراحی شده است.

3-5-2014 5-43-54 PM

3-5-2014 5-57-23 PM

3-5-2014 5-57-59 PM

3-5-2014 5-58-32 PM

اما این پست مختصر در مورد رولز رویس کامل نمی‌شود، اگر کمی در مورد نشان زیبای رولز رویس روی رادیاتور خودروهای رولز رویس ننویسیم، تا سال 1910، فقط لوگوی رویلز رویس روی بدنه خودروها، نصب می‌شود و خبری از مجسمه تزئینی روی کاپوت نبود، تا آن زمان دارندگان خودرو، برای خود سمبل‌ها و مجسمه‌های کوچکی سفارش می‌دادند.

وظیفه طراحی و ساخت مسجمه شاخص رولز رویس به یک مجسمه‌ساز انگلیسی به نام چارلز رابینسون سایکس داده شد، او این نشان را در قالب بانویی طراحی کرد که در حالت ایستاده اندکی به جلو خم شده است، دست‌هایش را در حالت کشیده رو به عقب گرفته، طوری که قسمتی از جامه‌اش روی دست‌هایش قرار گرفته و حالت بال فرشته را تداعی می‌کند. این مسجمه در آن واحد حس سرعت و لذت را هم تداعی می‌کند، نام این مجسمه روح شادی یا Spirit of Ecstasy است.

در طی سال‌های نسخه‌های اندکی متفاوت از روح شادی درست شده است، در مدل‌های جدید اگر مجسمه کمی فشار داده شود، به خاطر مسائل ایمنی به صورت خودکار به داخل رادیاتور می‌رود، البته از داخل خودرو هم می‌شود، آن را به داخل برد.

در مورد ساخت این مجسمه داستان کوچکی هم وجود دارد که یک طورهایی هم به «ایران» هم ربط پیدا می‌کند!

گفته می‌شود روح شادی که نام‌های دیگر آن «امیلی» یا «بانوی نقره‌ای» است، با الهام از معشوقه و منشی جان والتر ادوارد دوگلاس اسکات مونتاگ، ساخته شده است، او مدل این مجسمه بود.

جالب است بدانید که این زن که النور ولاسکو تورنتون نام داشت، در سال 1915 زمانی که او سوار کشتنی اس اس پرشیا و راهی هندوستان بود، یک زیردریایی آلمانی U-Boat کشتی را غرق کرد و او کشته شد.

 3-5-2014 6-27-27 PM

منبع: مجله دانشمند سال 1344 – مداخل ویکی‌پدیا – سایت پدال


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

سلاح‌های مخفی و شگفت‌انگیز آلمان نازی در طی جنگ جهانی دوم

در طول جنگ جهانی دوم، آلمان نازی سرمایه گذاری زیادی در تحقیق و توسعه تسلیحات مخفی انجام داد تا بتواند بر دشمنان خود برتری یابد. برخی از برجسته ترین سلاح های مخفی که توسط آلمانی ها ساخته شده اند عبارتند از:موشک V-2: V-2 اولین موشک…

چرا بسیاری از ساختمان‌های تاریخی در بریتانیا دارای پنجره‌های آجرکوبی شده هستند؟

زمانی در بریتانیای کبیر داشتن پنجره در خانه‌ها و ساختمان‌ها بسیار گران از آب درمی‌آمد! چرا؟!چون در سال ۱۶۹۶ با وضع مالیات بر پنجره که بسیار در جامعه منفور بود، وضعیت تغییر کرد. در این زمان مالیات بر صاحبان املاک را بر اساس تعداد…

روش‌های بد نشستن روی صندلی و شیوه نشستن سالم روی صندلی در محیط کار

در موقعیت‌های مختلف یا در هنگام خستگی، روش‌های مختلفی برای نشستن روی صندلی از سوی ما استفاده می‌شود که برای بدن مفید نیستند. برخی از این موارد عبارتند از:خم شدن روی صندلی: وقتی روی صندلی خمیده می‌شوید، ستون فقرات شما به درستی حمایت…

تصور شاهان صفوی بر اساس شرح متنی جهانگردان و افراد شاخصی که آنها را دیده و توصیف کرده‌اند

در حساب توییتر Cavid Ağa شاهان صفوی را بر اساس نوشته‌های قدیم به دقت و به صورت گرافیکی و چشم‌نوازی تصور شده‌اند.(توضیحات از ویکی پدیا) شاه اسماعیل بنا به نوشته‌های جیووانی ماریا دلی آنجیوللوشاه اسماعیل یکم (۱۷ ژوئیهٔ ۱۴۸۷ – ۲۳ مه…

چگونه ترانه Careless Whisper جورج مایکل موفق‌ترین موسیقی دوره حرفه‌ای او شد

برای پنجمین سال متوالی، ترانه‌ای که جورج مایکل در سال 1984 خوانده بود به عنوان آهنگ مورد علاقه بریتانیا انتخاب شد. این رتبه بندی بر اساس نظرسنجی Smooth Radio به دست آمد که بر اساس آن این ترانه 32000 رای به دست آورد. ترانه این سوپراستار فقید…

محصولات رادیواکتیوی که در قرن بیستم در قالب کالاهای مصرفی عادی به مردم فروخته می‌شدند

پیش از درک خطراتی که قرار گرفتن در معرض تابش‌های رادیواکتیو برای انسان به همراه دارد، مردم و حتی دانشمندان می‌پنداشتند که مواد رادیواکتیو ترکیبات جالبی برای درخشان و نورانی کردن اشیا هستند. در ادامه چند مورد از عجیب‌ترین کاربردهای مواد…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو /جراح تیروئید / پزشکا /تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /خرید دستگاه تصفیه آب /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /سپتیک تانک /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / دوره های زیبایی برای مامایی / آموزش مزوتراپی، PRP و PRF /کاشت مو /قیمت روکش دندان /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / درمان طب / تجهیزات پزشکی / دانلود آهنگ /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /
24 نظرات
 1. یکی می گوید

  دکتر واقعا خسته نباشی.
  من موندم این همه انگیزه و اشتیاق در نوشتن مطالب در شما اون هم به این خوبی و حرفه ای چجور به وجود میاد؟!

 2. شهاب الدین می گوید

  موضوعش خوب بود اما خوب گردآوری نشده بود. البته باز هم تشکر از زحمتی که می‌کشید برای نگارش، اما سطح توقع ما را شما بالا برده‌اید.

 3. فاطمه می گوید

  تبریک میگم به خاطر این همه محبوبیت سایت شما بین کاربران….

 4. علی آقا می گوید

  رولزرویس واقعا ماشین فوق لوکس و خاصیه. مرسدس بنز تصمیم گرفت با برند میباخ به رقابت با اون بپردازه اما شکست خورد.
  جالبه که تو کشور ما گاهی مردم نام این ماشین رو «رویس رویس» تلفظ میکنن.

 5. امیر می گوید

  ممنون از مقالتون

 6. Ali.D می گوید

  یک پزشک دوباره متفاوت فکرد !
  تقریبا داشتید به یک مجله آی تی تبدیل می شدید که داشمند نگذاشت !

  یادتون نره : Think different

 7. کیان می گوید

  متن رو که میخوندم تصور کردم به نیم قرن پیش مهاجرت کردید و به سبک فارسی 50 سال پیش مینویسید! در انتها معلوم شد مطلب از دانشمند گرفته شده.

  ایرادی که به نوشته های دانشمند وارده، عامه بودن اونها و توجه بیشتر بر جذابیت داستام های عامه پسند به جای تمرکز بر حقایق هست.

  در این متن معیار های سنجش لوکس بودن و کیفیت خودرو، برای مثال شنیدن صدای تیک ساعت در حالی که رولزرویس‌تون با سرعت 100 مایل بر ساعت در حال حرکت هست (این یکی از داستان های معروف رولزرویسه) هیچ مبنای علمی نداره و به نوعی کوری خوندن هست. و سایر موارد مشابه از این قبیل.

  مطالب قبلی هم که از دانشمند قرض گرفته اید کاملا مشهوده، برای نمونه تکه هایی از زندگی بتهوون.

  نگاه به گذشته، برایشما بسیار نوستالژیک هست و مطمعنا حس خاصی به همراه داره، اما از زمان خیلی دور به نظر میاد -هرچند که شما سعی کردید این مطلب رو با شرایط امروز رولزرویس تازه کنید-

  برنامه های جدید وجود دارند که امروزه کارهای مشابه انچه که دانشمند نیم قرن پیش انجام میداد ارایه میدند. برای مثال برنامه Through the Wormhole

  البته این برنامه ها کاملا عامه پسند ساخته شدند و بسیاری حقایق مهم به دلایلی از اون حذف شده و یا توجهی بهش نمیشه.

 8. پگاه می گوید

  عالی ممنون از وقتی که گذاشتین

 9. احمدعلی می گوید

  آره واقعاً رولزرویس یکی از خوبهای دنیاست ! واقعاً ممنون از 1پزشک که به اشتراک گذاشت ! برای ما فقیر فقرا همین دیدن عکسش هم افتخاره !

 10. safilo می گوید

  متشکرم جالب و خواندنی بود ..
  از نظر من عالی بود.
  و یک سوال یعنی هم اکنون هم مشخصات این خودرو ها معلوم نیست اسب بخار ؟ قدرت ؟ قدرت موتور؟ و شاخص های دیگه؟

 11. shahram می گوید
 12. نیما می گوید

  دکتر ممنون
  به خدا نیاز به همچین متن های پر رو پیمونی هست
  نه اینکه همش درباره گوشی های مختلف واینه ابنویسین و خلاصه که
  عالی بود
  نمی دونم چطوری وقت میکنی انقدر کامل و جامعه بنویسی و اون هم در روز چند مطلب مختلف !!!

 13. پوريا می گوید

  Brilliant

 14. محمد هادي می گوید

  عاقبت شرکتی که محصولاتش را برای مردم تولید نکنه چیزی جز ورشکستگی نیست

 15. محمد علی رجایی می گوید

  یه فیلم ام توش نداره.اهههههههههههههههههههههه

 16. محمد علی رجایی می گوید

  لبته ماشین بسیار عالی است.

 17. رضا می گوید

  خیلی ممنون
  عالی بود

 18. فروش لوازم جانبی خودرو می گوید

  مطلب فوق العاده عالی .
  ممنون

 19. فرهاد می گوید

  برند rolls-royce کیکی از بینظیر ترین برندهای سانزده ماشین است.

 20. مجید می گوید

  با سلام .
  می خواستم بپرسم که آیا این گفته که میگن کاپوت رولز رویس پلمپ هست . یعنی نه آب می خواد نه روغن ،
  صحت داره یا نه . با تشکر .

 21. سعید عظیمی می گوید

  رولزرویس فوق العادس. واقعا همه چیزش تمیز و هماهنگ کار شده است. حتی نگاه کردنش هم لذت داره

 22. حمید می گوید

  واقعا مدل های خوشکلی رو داره . کاش بشه تو ایران هم به جای پراید اینا تو خیابون باشه .

  1. Ehsan می گوید

   قیمت خیلی بالایی دارند هر کسی نمیتونه بخره

 23. Ehsan می گوید

  من عاشق برند های انگلیسی هستم، کلا ماشین های ساخت انگلستان بیشتر اشرافی و سلطنتی هستند، رولزرویس، بنتلی، استون مارتین، افراد بزرگ و ثروتمند و خاص خریداری میکنن، جنس داخل کابین همه اش خاص و درجه یک، مثلا از چوب درخت بلوط و چرم درجه یک و پوست جانوران و یاقوت و… استفاده مسشه،

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.