معرفی کتاب: او بازگشته است

15

نخستین پست معرفی کتاب را در سال نو با کتاب مفرح و در عین حال قابل تأملی به نام «او بازگشته است» از تیمور ورمش شروع می‌کنم.

این کتاب، اثر نخست نویسنده آن است و نخست به زبان آلمانی منتشر شد و بسیار مورد توجه قرار گرفت و پرفروش شد. ورمش 46 ساله با این کتاب، یک شبه راه صد ساله را طی کرده است. این کتاب در آلمان صدها هزار نسخه فروش داشته است و ده‌ها هزار نسخه از کتاب گویا (صوتی) آن هم فروخته شده است.

3-27-2014 1-27-15 AM

برای آلمانی‌ها که کتاب‌های زیادی در ژانرهای مختلف به طنز و جد در مورد هیتلر خوانده‌اند، این کتاب از جهت دیگری جالب بوده است:

نویسندگان زیادی از تکنیک سفرهای زمانی برای خلق صحنه‌ها و شرایطی بهره برده‌اند که در عالم واقع مجال رویداد ندارند. تیمور ورش در کتاب «اوبازگشته است»، بدون اینکه توضیحی بدهد، ناگهان هیتلر را از واپسین روزهای زندگی‌اش به سال 2011 منتقل می‌کند و بعد تصور می‌کند که هیتلر با آن ظاهر و حرف‌ها و عقاید در آلمان مدرن، چطور از جانب مردم تحویل گرفته می‌شود.

هیتلر نخست خودش شوکه می‌شود، او می‌بینید که برلین خالی از سربازهای روس شده است، مدل‌هایی پیشرفته از خودروها در خیابان‌ها تردد می‌کنند و خبری از روزنامه‌های پروپاگاندای نازی نیست. در مقابل مردم هم او را آدم بامزه و کمدینی هنرمند تصور می‌کنند که با دقت در نقش خود فرو رفته است!

کتاب گرچه زبانی طنز دارد و خواندنش لبخند را بر لبان هر خواننده‌ها می‌نشاند، با این همه دارای اشارات و گوشه و کنایه‌های جالبی هم است.

بسیاری از قربانیان دیکتاتورهای و نظام‌های توتالیتر، تصور می‌کنند که معدوم کردن و حبس‌های ابد، شاید تنها راه مجازات دیکتاتورها باشد. اما به باورم شاید بهترین مجازات برای دیکتاتورها، مجسم کردن زمانی در آینده نه‌چندان دور به آنها است که در آن گهربارترین حرف‌ها و ارزشمندترین فعل‌هایشان از دید جمع، جز سخنان نابخردانه، افکار هذیان‌گونه، اندیشه‌های مضحک و اعمال جنون‌آسا جلوه نکنند.

ما در عالم واقع دستگاهی برای تبعید خودکامگان به این آینده‌های محتوم نداریم، اما دست‌کم تیمور ورمش توانسته است با قلم خود یک بار این کار را انجام بدهد و اثری محبوب بیافریند!

3-27-2014 1-42-18 AM

نویسنده در مصاحبه‌ای با روزنامه گاردین گفته است که: هیتلر همیشه یک هیولا تصور می‌شود و ما پیش خودمان تصور می‌کنیم که تفاوت بسیاری با او داریم. اما در واقع او می‌توانست تأثیر زیادی روی مردم بگذارد و اگر نیک به گذشته بنگریم می‌بینیم که علاقه مردم به او آنقدر بود که به او توان انجام جنایاتش را داد.

رمان از تابستان سال 2011 شروع می‌شود، جایی که هیتلر به خواب‌رفته در سال 1945 مثل افسانه‌ پریانی آلمانی «زیبای خفته» به هوش می‌آید، او رفته رفته نظرهای مردم و رسانه‌های را به خود جلب می‌کند، در یک شوی آلمانی-ترکی نقشی پیدا می‌کند و حتی به عالم سیاست هم راه می‌یابد!

نویسنده با زبانی طنز می‌خواسته نشان بده که هیتلر در دنیای امروز هم شانس موفقیت داشته است. بعضی وقت‌ها وقتی بعد از دهه‌ها، نسل‌ها تازه به اعمال گذشتگان خود نگاه می‌کنند، آنها را به سخره می‌گیرند و تصور می‌کنند که در شرایط مشابه هیچگاه اسیر افسون دیکتاتورها یا اعمال شیطانی ناخواسته نمی‌شدند. اما کتاب «او بازگشته است» می‌خواهد نشان بدهد که پیشنیبان آدم‌های کودنی نبودند و حتی در شرایط مدرن امروزی هم، امکان لغزش، بسیار است.

برخی‌ها تصور می‌کنند که رسانه‌های مدرن با استفاده از خرد جمعی، امکان انتشار افکار مسموم را نمی‌دهند، اما در «او بازگشته است»، هیتلر موفق می‌شود از ابزار یوتیوب استفاده کند و میلون‌ها نفر سرگشته را متوجه ویدئوهایش کند.

فروش کتاب در آلمان مصادف شد با هشتادمین سال به قدرت رسیدن هیتلر در آلمان. محتوای کتاب و این تقارن زمانی باعث شد که کتاب حتی میزان فروش بیشتری نسبت به کتاب‌های نویسندگان مشهوری مثل پائولو کولیو داشته باشد.

تا به حال مجوز ترجمه کتاب به 36 زبان دیگر صادر شده است و خوشبختانه یکی از این مجوزها به ناشر و مترجم فارسی کتاب یعنی انتشارات نگاه و مهشید میرمعزی داده شد. هرچند که ناشران ایران، غالبا مقید به رعایت کپی‌رایت جهانی نیستند، اما در تلاشی خوب، کتاب «او بازگشته است» با رعایت حقوق مؤلف چندی است که در ایران در 392 صفحه و به قیمت 18 هزار تومان منتشر شده است.

3-27-2014 1-29-31 AM

قرار است تیمور ورمش، فیلمنامه‌ای بر اساس این کتاب بنویسد و از همین حالا، حق ساخت اقتباس سینمایی «او بازگشته است» هم به یک شرکت آلمانی فروخته شده است. قرار است این فیلم در سال 2014 به روی پرده سینما برود.

کتاب او بازگشته است را می‌توانید به صورت اینترنتی از فروشگاه جیحون بخرید.


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

یک عکاس از هوش مصنوعی برای تصور اینکه شخصیت‌ها و سلبریتی‌های تاریخی امروز چه شکلی می‌شدند، استفاده…

یک عکاس از هوش مصنوعی (AI) استفاده کرده است تا تصور کند شخصیت‌های تاریخی مانند آل کاپون، بنجامین فرانکلین و شارون تیت اگر امروز به دنیا می‌آمدند چه شکلی بودند.این عکاس به نام آلپر یسیلاتس که در استانبول ترکیه زندگی می‌کند، پرتره های فوق…

نحوه تماشای فیلم ها و سریال های تلویزیونی مارول به ترتیب درست – یک فهرست جالب

خب، اول اصلا باید پاسخ بدهیم که چرا ممکن است کسی از فیلم‌ها و برنامه‌های تلویزیونی مارول لذت ببرد و عاشق‌شان باشد.من خودم اصلا دوست‌دار این فیلم‌ها نیستم. ولی خب مگر من عاشق ژانرهایی از سای فای نیستم و از اینکه بقیه این دنیاها را درک…

اگر در زمان این شخصیت‌های معروف مجله تایم وجود داشت و قرار بود روجلد شماره شخصیت سال شوند!

مجله تایم یک نشریه خبری هفتگی معروف است که طیف گسترده‌ای از موضوعات از جمله سیاست، رویداد‌های جهانی، علم، فناوری، سرگرمی و غیره را پوشش می‌دهد. اولین بار در سال 1923 منتشر شد و از آن زمان به یکی از تأثیرگذارترین و شناخته شده‌ترین مجلات در…

قسمت دیگری از عکس‌های تاریخی کمتر دیده شده‌اند و نگرش جدیدی نسبت به تاریخ در ما ایجاد می‌کنند

عکس‌های تاریخی بسیار هستند. برخی از آنها از فرط تکرارِ دیگر روتین می‌شوند و نکته جدیدی به ما نمی‌افزایند. متاسفانه برخی از آنها در بایگانی‌های فراموش می‌شوندو کسی متوجه نکته‌شان نمی‌شود و به تدریج نابود می‌شوند و برخی هم کمتر از بقیه بها…

چگونه ترانه Careless Whisper جورج مایکل موفق‌ترین موسیقی دوره حرفه‌ای او شد

برای پنجمین سال متوالی، ترانه‌ای که جورج مایکل در سال 1984 خوانده بود به عنوان آهنگ مورد علاقه بریتانیا انتخاب شد. این رتبه بندی بر اساس نظرسنجی Smooth Radio به دست آمد که بر اساس آن این ترانه 32000 رای به دست آورد. ترانه این سوپراستار فقید…

آینه‌ها در فیلم‌ها: فیلمسازها چگونه دوربین‌ها را موقع فیلمبرداری از آینه‌ها ناپدید می‌کنند؟!

هنگام تماشای فیلم، برخی از بینندگان دوست دارند به دنبال خطا‌هایی باشند، مانند یافتن شواهدی از دوربین‌ها و پرسنل ضبط فیلم یا بوم صدابرداری مشخص در یک صحنه و امثال آن. یکی از موقعیت‌های دشوار برای فیلمسازهای، زمانی است که یک صحنه شامل آینه‌ها…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / قیمت وازلین ساج / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / نهال بادام / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /سپتیک تانک /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /خرید میز تحریر /بهترین جراح بینی در تهران / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / دوره های زیبایی برای مامایی / آموزش مزوتراپی، PRP و PRF /کاشت مو / مجتمع فنی تهران /قیمت روکش دندان /Hannover messe 2024 /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / درمان طب / قرص لاغری فایر / لیست قیمت تجهیزات پزشکی / دانلود آهنگ / سریال ایرانی کول دانلود / دانلود فیلم دوبله فارسی /داروخانه اینترنتی آرتان /جارو استخری /میکروبلیدینگ / اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /شیشه اتومبیل /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /توانی نو /چاپ فلش / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد / ایمپلنت دندان /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /تولید محتوا /دانلود نرم افزار /
15 نظرات
 1. فرزانه می گوید

  ممنون بابت پستهای زیباتون در معرفی کتابهای خواندنی و سپاس فراوان بابت اشتیاقی که با قلم شیواتون در خواننده ایجاد میکنین تا هرجور شده کتاب رو تهیه و مطالعه کنه

 2. امیر مسکنی می گوید

  واقعاً جالب بود.
  ممنون

 3. میرتوحید می گوید

  با اشتیاق خوندم‌ش و حتما کتاب رو تهیه خواهم کرد. مچکرم بابتِ معرفی. زنده باشی جناب مجیدی و با آرزوی بهترین‌ها در سال جدید.
  🙂

 4. مینو می گوید

  ایده کتاب واقعا جالبه. جناب مجیدی ممنون بابت پستهای معرفی کتابتون. من که از خوندن کتابهای پیشنهادی شما واقعا لذت میبرم. تا نمایشگاه نزدیک یک ماه مونده،امیدوارم وقت داشته باشید برای یک پست مبسوط معرفی کتاب

 5. نیلوفر می گوید

  سلام و سپاس فراوان از نخستین پست کتابیتون

 6. احسان می گوید

  سلام

  کتاب جالبی به نظر میاد!

  یک کتاب تو این چند روز عید خواندم که به نظر من کتاب خوبی بود و به شما هم پیشنهاد می‌کنم بخوانی

  بگو آآآ روایت یک شغل

  ماجرای چاپ کتاب هم اینه که تو همشهری داستان یک بخش در نظر گرفته بودند برای “خاطرات شغلی” و حالا مطالب منتخب اون بخش را بصورت کتاب چاپ کردند

  تو کتاب مشاغل مختلف هستند از پزشک و ماما و دندانپزشک تا بستنی‌فروش و فروشنده و نگهبان ساختمان و …

  فکر کنم بخشهای پزشکی‌اش برایت جالب باشد من که دیدم نسبت به محیطهای بیمارستانی بعد از خواندن این کتاب عوض شد

  راستی سال نو مبارک

  1. saeed می گوید

   این ورا که گیر نمیاد
   کلی دنبالش گشتم
   اون بخش پزشکی هم یه تکه هایی از یه کتاب جداگانه است به اسم” مورتالیته و جیغ سیاه “که متاسفانه اون نتونستم پیدا کنم
   (گیلان)

   1. احسان می گوید

    نه فقط یکی از داستانها مربوط به کتابی که گفتید (مورتالیته و جیغ سیاه: روزنوشت‌های یک رزیدنت زنان). چند داستان دیگه بصورت خاطرات روزانه هستند از دندانپزشک و فیزیوتراپ و یک پزشک عمومی و بقیه مشاغل مثل معلم انشاء، مربی نقاشی مهدکودک، مربی آموزش رانندگی و متصدی امورد چاپ و …

    شاید بتوانی بصورت پستی از خود ناشر (انتشارات همشهری) بخری

    من که از کتابخانه گرفتم خواندم

 7. عارف می گوید

  از روزی که تو usesthis معرفیش کردی دلم براش رفت!
  احتمالا تا ۴ – ۵ روز دیگه می خرمش!

  دکتر عزیز امیدوارم بیشتر پست معرفی کتاب بزنی…

  موفق باشی.

 8. amin می گوید

  این نویسنده قبل از این کتاب، کتابی به نام München für Verliebte داشته

 9. علی می گوید

  ابتدا از پست های معرفی کتابتون تشکر میکنم.
  و اما بعد … !
  لطفا شما که زحمت میکشید و کتاب ها رو مطالعه میکنید، درباره کیفیت ترجمه کتب غیر فارسی زبان هم یک توضیحی بدید. بعضا ترجمه هایی پیدا میشن که آدم رو از مطالعه کتاب پشیمون میکنن!

 10. مریم می گوید

  ممنون بابت معرفی، به نظر که خوندنی می رسه، مخصوصا که طنزآمیز هم هست.
  به نظر من این مدل تک تک معرفی کردن کتابها بهتره از معرفی فله ای 10-12 تا کتاب، باعث میشه آدم بیشتر روی هر کتاب تمرکز کنه و راحت نگذزه.

 11. مهرداد می گوید

  کتاب رو چند روز پیش گرفتم و حدود دویست صفحه اش رو تا حالا خوندم.
  ماجرای کتاب بسیار جذابه. ترجمه اون فقط میتونم بگم عالیه!
  پیشنهاد میکنم حتماً تهیه اش کنید.

 12. خرید کاغذ دیواری می گوید

  خیلی تعریف شنیدم از این کتاب
  تا تهیه کردمو خوندمش
  جالب بود برام

 13. einkaf می گوید

  واقعا ترجمه بدی داره… قرار نیست سه جمله فعلشون حذف بشه و به زور یه جمله شه تا متن بهتر بشه .. ترجمه شدیدا بده و خوندن رو سخت می کنه ..

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

••4 5