lastpass هم ایران را تحریم کرد – جنبه «تکنیکی» مسئله!

56

این عبارت جنبه «تکنیکی» مسئله یک اصطلاح مورد علاقه فرنگی‌هاست که اگر دوستدار فیلم‌ها و سریال‌ها باشید، بارها در دیالوگ‌ها آن را شنیده‌اید.

مختصر و مفید، فرنگی‌ها وقتی می‌خواهند بگویند که مطابق نص قانون و علیرغم بدیهی رسیدن روندی، عملا مأمورند و معذور و کار را باید نه به صورت جنبه ظاهرا عقلایی کار، بلکه به صورت رُباتیک همان طور که امر دارند، انجام دهند، از این اصطلاح استفاده می‌کنند.

این جنبه تکنیکی مسئله، در دست آدم‌های رِند، تبدیل به سلاح کارآمد و خطرناکی شده است که اگر خودمانی بگوییم با آن می‌توانند هر چیز یا کسی را بپیچانند.

امروز یکی از خواننده‌های خوبی یک پزشک به من ایمیلی زد و گفت که lastpass تحریممان کرده است و درخواست کرد که در این مورد مطلبی بنویسم.

ایشان نوشتند که کاربران ایرانی یک اعتراض فیس‌بوکی ترتیب داده‌اند، اما پاسخی که دریافت کرده‌اند، این بوده است.

«از گزارش‌دهی شما ممنونیم. متأسفانه، مشکل سیاسی و قانونی است و از ما کاری برنمی‌آید. چرا که صدور نرم‌افزارمان، به این معنی است که از نظر تکنیکی، از آمریکا خارج می‌شود و وارد ایران می‌شود.

امیدواریم که بتوانیم در آینده شما را حمایت کنیم ولی تا آن زمان پوشش ایران، غیرقانونی است

4-26-2014 7-33-45 PM


برای دوستانی که با lastpass آشنا نیستند باید بگویم که این سرویس ابزاری برای حل مشکل انتخاب پسوردهای متعدد برای سرویس‌های اینترنتی.

به هر حال حافظه همه محدودیت‌هایی دارد ولی در عین حال مجبور هستیم که برای سایت‌ها و سرویس‌های مختلف، پسوردهای متفاوت و امنی برای خود انتخاب کنیم.

بعضی‌ها دست به قمار می‌زنند و از بیم فراموش کردن پسوردها، یک پسورد واحد برای سرویس‌های مختلف انتخاب می‌کنند، غافل از اینکه با این کار در صورت هک شدن یکی از سرویس‌ها و یا پیدایش هر مشکل دیگر، امنیت همه سرویس‌های دیگرشان هم به خطر می‌افتد.

lastpass با یک پسورد «مستر»، توانایی ایجاد پسوردهای امن، رمزنگاری پسورد، ذخیره کردن آنها و امکان دسترسی به این پسوردها در پلتفرم‌ها و مرورگرهای متعدد، این مشکل را به طرز قابل توجهی حل می‌کند.

حالا در ادامه پست با لحنی متفاوت در قالب چند «پرده» شبه‌نمایشنامه‌ای با هم نگاهی دیگر به قضیه تحریم‌های اینترنتی علیه ایران می‌اندازیم.


مکان: اتاق سرور یا بخش فنی lastpass

– بیا قهوه‌ات را بخور جیمی!

– اوه، ببین چی پیدا کردم، هیچ می‌دونستی ۱.۱ درصد کاربرامون با آی‌پی ایران می‌یان؟!

– نه! راست نمی‌گی! بذار ببینم. یعنی می‌گی اون …ها از این چیزا سردرمی‌یارن؟

– آره بابا! واسه خودشون از سرویس‌های ما استفاده می‌کنن. به موقعش هم به ریش ما می‌خندن.

– می‌گم چطوره حالشون رو بگیریم.

– نه بابا! بذار از رئیس بپرسیم.

– نظر رئیس را این طور وقتا که می‌دونی. همیشه محتاطه. مسئله‌ای نداره، فکر کنم خوشش هم بیاد از دردسرهای آینده پیشگیری کردیم.

صدای کیبورد و چند لحظه بعد:

– ر یکی از دانشگاه‌های ایران «احمد» همه توجه‌اش به صفحه موبایلش معطوف شده، احمد می‌خواهد وارد سایت goodreads شود تا چیزهایی در مورد یک کتاب تازه بنویسید و کتاب را rate کند. آن زمانی که وضع مالی خانواده‌اش بهتر بود و عادت داشت ماهی دو سه کتاب بخرد، بیشتر وارد سایت می‌شد. اما الان یک  سالی می‌شود که هیچ کتاب تازه‌ای نخریده، این کتاب آخری را هم دوستی به او هدیه داده بود و برخلاف انتظار کتاب، خیلی عالی بود.

خب، کار ساده‌ای نیست، چون دسترسی به این سایت در ایران ممکن نیست. یادش رفته بود، پس از این کار صرف‌نظر می‌کند و با خودش می‌گوید بهتر است وارد یک فوروم ایرانی در مورد اندروید شود تا ببیند کسی در مورد سؤالش پاسخی نوشته یا نه. ولی از آخرین باری که وارد سایت شده، مدت‌ها گذشته، یوزر و پسوردش یادش نمی‌آید، یادش می‌آید، احمد ولی پسوردها را با استفاده از lastpass برای خودش ذخیره کرده  است.

دقایقی بعد احمد ناامید می‌شود، گویا lastpass کار نمی‌کند و او هم اصلا حوصله ندارد که پسوردش را ریست کند.


بهیاری خسته و پا به سن گذاشته: آقای دکتر، می‌شه توی اینترنت نگاه کنین که گوشی … چه امکاناتی داره؟

– چطور؟ می‌خوای بخری؟

– آره! فروشنده ازش تعریف کرده و گفته به ازای قیمت‌اش، امکاناتش خیلی خوبه. اندروید ۴.۳ هم داره.

– هوم! چند اون وقت؟

– گفت ۴۰۰. داشتم بی خیال می‌شدم که گفت می‌تونی در چند قسط بدی؟

پزشک می‌داند که آقای بهیار آه در بساط ندارد و ۴۰۰ تومان برایش پول کمی نیست. احتمالا او آرزو دارد که با گوشی از نظر ذهنی هر روز دقایقی خودش را سرگرم نگه دارد و کمی هم شده از روزمرگی دربیاید. شاید خیلی کنجکاو شده که بداند، این گوشی‌های هوشمند با صفحه‌های نمایش بزرگ چه چیز هستند.

پزشک با خودش فکر می‌کند که گوشی «چینی» احتمالا به زودی برای بهیار خسته‌کننده خواهد شد و احتمالا همان دو سه روز اول، با توجه به تحریم بودن گوگل پلی، باید توضیحاتی در مورد بازارهای واسط و چیزهای دیگر برای او بدهد.

یک لحظه با خودش فکر می‌کند که رأی بهیار را بزند و بگوید که پولش را برای خودش نگه دارد، مگر خودش با گوشی آی‌فونش چه کار می‌کند. هیچ! فقط می‌تواند ایمیل چک کند و عناوین اخبار را به زحمت چک کند. با اینترنت کند، مگر می‌شود کاری کرد؟


مکان: میز شام یک خانواده کلاس متوسط ایرانی، دو پسر خانواده با پدر و مادر پیرشان به تنهایی شام ساده‌ای را صرف می‌کنند. حرفی برای گفتن با هم ندارند. پسر بزرگ لحظاتی پیش از پدر، چند میلیونی طلب کرده بود و پدر سعی کرده بود، در پشت صورت خشک و عبوسش، چهره شرمنده و نگران خود را پنهان کند.

به همین خاطر مادر صدای تلویزیون را بالا برده و بحث را منحرف می‌کند:

– اوه! ببینید بازم این خارجیه که فارسی می‌دونه با اون لهجه‌اش اومده! چقد هم شیطون بلاست و تکیه کلامای ما رو بهتر از خودمون می‌دونه.

پدر سرش را بالا می‌آورد. پسرها هم سرشان را از روی گوشی‌های موبایل خارج می‌کنند.

گفتگویی بین «آقای فرنگی با لهجه جالب» با مجری در حال پخش است:

– وقتی که تحریم‌ها علیه ایران وضع شده بود، کاخ سفید به صورت فعال بانک‌ها، مؤسسات مالی و شرکت‌ها را از هرگونه تجارت با ایران منع کرده بود، اما به نظر می‌رسد الان علیرغم اظهار نظرهای رسمی، به خصوص در مورد لغو تحریم‌های اینترنتی، لغو تحریم‌ها به صورت «فعال» صورت نمی‌گیرد و هر شرکتی تفسیر خاص خود را دارد.

– این طور نیست و ما به صورت مؤکد از شرکت‌های فناوری خواستیم که به اینگونه تحریم‌ها پایان بدهند. اما زمانی که تحریم‌ها اجرا می‌شدند، بسیاری از شرکت‌ها برای ایمن نگه داشتن خودشون از هرگونه مشکل، از نظر تکنیکی و قانونی، دست به اقداماتی زدند که برایشان هزینه داشت و زمان‌بر هم بود. به همین خاطر اونها مطئن نیستند که چند ماه بعد آیا روند معکوسی در مورد تحریم‌های پیش می‌یاد یا نه و دوست ندارند، دوباره متحمل هزینه شوند.


کاربران ایرانی سال‌هاست که از داخل و خارج، عبارت جنبه تکنیکی را می‌شوندو با وعده‌هایی که عملی نمی‌شوند یا امیدهای بی‌سرانجام دست به گریبانند.

بعضی‌ از آنها امید زیادی به تدبیر و گشایش در آینده بسته‌اند، اکثر قریب به اتفاق آنها، آدم‌های سیاسی نیستند، آدم‌هایی هستند جوان و پرشور که می‌خواهند در دهکده جهانی به حقوقشان احترام گذاشته شود و امکاناتی مساوی با بقیه داشتند.

اما در رفتار و گفتار، شاهد پارادوکس‌های ژرفی هستند. همان غربی‌هایی که گاه برایشان دایه مهربان‌تر از مادر می‌شوند، همان‌هایی در اقدامی که بیشتر به داستان‌های علمی- تخیلی می‌ماند ادعا می‌کنند که با بالن و هواپیماهای بی‌سرنشین می‌خواهند اینترنت رایگان برای  مردم کشورهای در حال توسعه دیگر به ارمغان آورند، همان‌هایی که با نگرانی در مورد حریم خصوصی و امنیت اطلاعات کاربران حرف می‌زنند، کسانی هستند که راه را برای نصب اپلیکیشن‌های ساده، تفریحی و آموزشی بسته‌اند.

کاربران ایرانی آدم‌ها پرتوقعی نیستند و مشکلات شرکت‌ها و دولتشان را درک می‌کنند. چند هزار تومان کاهش قیمت پهنای باند اینترنت، کلی شادشان می‌کند. وقتی آی‌تونز نصفه و نیمه برایشان باز می‌شود، همه دشواری‌ها را فراموش می‌کنند.

اما نمی‌دانم همین کاربران محترم و کم‌توقع چرا گاه و بیگاه، باید با چیزهایی مثل تحریم بی معنی lastpass روبرو شوند و غم‌هایشان به آنها یادآوری شود.

بعضی از کلمات فارسی و اصطلاحات فارسی معانی زیاد در خود مستتر دارند، طوری که گاه اصلا نمی‌شود، آنها را ترجمه کرد، کاربران ایرانی گاه فکر می‌کنند که از آنها دارد سوء استفاده ابزاری می‌شود و این کار با «رندی» هر چه تمام‌تر انجام می‌شود.

اکثر ما هیچ تمایلی به ورود به این عرصه‌ها نداریم، همه امید ما این است که شرکت‌های فناوری غربی با رجوع به هدف پیدایش خود و مجسم کردن چهره هزاران کاربر ساده ایرانی، به درک تازه‌ای برسند و به جای تکیه بر «جنبه تکنیکی مسئله» به جنبه «انسانی قضیه» توجه کنند.

 
56 نظرات
 1. امین می گوید

  خوشبختانه بیش از یک سال و نیم هست که وبسایت گود ریدز در داخل ایران قابل دسترسی شده 🙂

  1. مهدی می گوید

   اول این که رفتار غربی ها رو نشون میده چند وقت پیش کل دیتای یک سرویس هاتینگ ایران رو به بهانه ی تحریم بستند . حتی دیتاشونم پس ندادند و کلی از سایت های ایرانی خوابید

   ناراحت نباشید نیاز مادر اختراع است

 2. فرهاد دلیرانی می گوید

  شما برای اینکه برنامه بنویسید و در استور مایکروسافت قرار دهید باید اکانت دولوپر داشته باشید، ولی متاسفانه ایران تحریم!!! یعنی یک برنامه نویس ایرانی نمی تونه از نوشتم اپ برای ویندوز و ویندوز فون و…… پول دراره!
  چند وقت پیش تو یک بروم دسته چندم خارجی خواستم عضو شوم ولی دیدم تمام کشور های دنیا رو داره جز ایران!

  1. ali می گوید

   دوست عزیز درست کردن حساب دولوپر در مایکروسافت بسیار راحت هست و کافیه شما به فروم هایی مثل وین فون سنتر مراجعه کنید در اونجا راهنمای کامل اینکار هست و خیلی از دوستان اپ هاشون رو براحتی در استور بصورت رایگان یا پولی قرار داده اند اولین اپلیکیشن خود من هم کمتر از یک روز تایید شد و روی استور قرار گرفت(یک اپ ساده یادداشت).
   خوشبختانه مایکروسافت از ابتدا فقط بصورت صوری ایران رو تحریم کرده بود یعنی شما براحتی می تونید با عوض کردن کشور در تنظیمات گوشی از استور استفاده کنید(برخلاف گوگل و اپل).

 3. علیرضا می گوید

  از زوایای دیگه ای هم میشه نگاه کرد
  میشه گفت شاید حکومت آمریکا از اون ها خواسته که اطلاعات کاربران ایرانی رو در اختیارشون قرار بدن و این ها هم برای اینکه این کار رو انجام ندن صورت مسئله رو پاک کردن، یعنی خدماتشون به کاربرای ایرانی رو بستن
  چیزی که باعث شده تو ایران همچین سرویسی نداشته باشیم یا اگه هست هم کسی بهش اعتماد نمیکنه

  1. دابل می گوید

   دولت آمریکا نیازی نداره التماس رخواست یه سرویس پسوردی رو برای گرفتن اطلاعات مردن بکنه
   تمام سرویس های جهان زیر دستشون هست و جیک و پوکشون رو دارن
   اگه به مباحث tcp/ip وارد باشید میدونید که در شبکه انتقال اینترنت روتر هایی وجود داره که کارشون انتخاب کوتاه ترین مسیر برای دسترسی به سرور هاست
   مثلا شما از ایران http://www.google.com رو تایپ میکنی و اینتر میزنی
   حالا گوگل صد ها سرور در تماما جهان داره شما به کدوم میخواید وصل بشید ؟
   اگه مثلا به سرور آمریکا وصل بشید به دلیل فاصله زیاد کلی سرعت و کیفیت پایین میاد
   ولی این روتر ها بهترین مکان سرور رو برای شما انتخاب میکنن و دیتا شما رو به اون سمت از کوتاه ترین راه ممکن انتقال میدن
   حالا تصور کنید که این روتر ها تماما در اختیار و نفوز NSA هستن
   یعنی کل دیتا شما کاملا در دسترسشونه
   اینم در نظر بگیرید که گوگل و دیگر شرکت های اینترنتی – سیسکو و زیمنس و هواوی و دیگر شرکت های تجهیزات شبکه کلا تحت نفوذشون
   یعنی هیچی دیگه

 4. امین می گوید

  البته باید در نظر داشت که هیچ شرکتی محض رضای خدا سرویسی ارائه نمی دهد و صرفه اقتصادی مهم ترین دلیل برای ارائه یک سرویس خاص می باشد. با توجه به محدودیت هایی که در ایران ( چه بواسطه قوانین داخلی و چه تحریم های خارجی ) برای استفاده از خدمات اینترنتی وجود دارد، امکان ایجاد درآمد برای این شرکت ها چه از طریق تبلیغات و چه فروش سروسهایشان وجود ندارد پس واضح است که آنها رغبتی برای ارائه خدمات به کاربران ایرانی نشان ندهند.

 5. شفیره می گوید

  دست شما درد نکند
  عالی بود

 6. علی احسان می گوید

  بعد از خواندن این مطلب، چه آهی می‌شود کشید !

 7. محمد می گوید

  درست گفتید اما حقیقت تلخی را یادآور شده اید.
  ای کاش به کاربر ایرانی این همه ظلم نمی شد.
  بسیاری وقت ها فکر میکنم عملا اینترنت برای ما یک شوخی هست و گوشی های هوشمندمان، هیچ وقت هوشمند نمی توانند باشند، حالا دیگر چه فرقی می کند کدام مارک باشد و چند هسته درون آن…

  1. مهدی می گوید

   تا موقعی که خود کفا نباشیم همین داشتانه تازه خیلی هم به ما لطف دارن بزار تحریم کنن مگه مغز ما رو کرم خورده که محتاج اونا باشیم؟

 8. عیسی می گوید

  لحن نوشته خلیلی برام دلنشین بود و دوست دارم چند بار بخونمش
  به نظر من این شرکت ها برای جلوگیری از زیان های احتمالی در آینده کمی محتاتانه عمل می کنند در ضمن قضیه ایران خیلی استیبل نیست و برای راحتی خودشون بیخیال ایران و همون “یک درصد” کاربر می شن . بعنوان مثال بعد از رفع تحریم نرم افزاری ایرای همونطور که شاهد بودیم و هستیم شرکت ها به کندی محدودیت ها رو برداشتند (بعضی ها شون)
  دکتر چطور قلمتون به این شکل دلنشینه ؟ تمرین ؟ کتاب خاصی برای این منظور پیشنهاد می کنید ؟
  با تشکر

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   شما لطف دارین. حالا حالاها باید تمرین نوشتن کنم و بخوانم تا نوشته‌هایم چیزیکی بشوند.

 9. سینا می گوید

  اما last pass که برای من کار میکنه!!

  1. ADIOS می گوید

   سلام دوست عزیز
   من روی کروم نصب داشتم و کار نکرد به صورت disable بود. وقتی رفتم توی سایتشون و وقتی روی قسمت دانلود کلیک کردم که برم ورژن جدید دانلود کنم دیدم بععععلههه پیغام جلوم ظاهر شد که
   It appears you’re in a country or region that we’re unable to export to in accordance with United States law. If you think this is a mistake, please contact LastPass support.

 10. moh@mad می گوید

  بگین کلا سیم اینترنت ایران رو پاره کنند هم ما راحت شیم هم اونا! اینجوری جفتمون میدونیم که دیگه لااقل اینترنت نداریم که بخاطرش ناله کنیم

 11. شایان می گوید

  جناب مجیدی، برای بنده مشکلی که فرمودید وجود نداره.
  علاوه بر اینکه با آیپی ایران لاگین میشه، بخش تنظیمات جغرافیایی هم اسم ایران رو داره :
  http://www.uploadax.com/images/88115028785684401111.png

  +++++

  علی رغم حس اندود ناشی از تبعیض و بی‌عدالتی، برخلاف سناریویی که نوشتید، گاهی نمیتونم «شرکت‌های فناوری غربی» رو تماما” مقصر بدونم.
  احتمالا بخش اعظمی از کاربران ایرانی این سرویس (بر حسب تجربه و نه آمار) از سرویس پریمیوم Lastpass استفاده نمی‌کنند و نخواهند کرد. بنابراین سودآوری برای این شرکت ندارند. یعنی احتمالا در قبال ارائه سرویس، بازگشت سرمایه‌ای هم وجود نداره. با این تفاسیر واقعا میشه این شرکت رو برای سرباززدن از انجام یک «کار خیریه» سرزنش کرد؟
  چه بپذیریم چه نه، «سودآوردی» اساس کسب و کارهای امروزی هست و نه نوع‌دوستی.
  اگر قرار بود اپل جنبه «انسانی قضیه» رو در نظر بگیره و با بهره‌کشی از کارگران محصولاتش رو تولید نکنه، ما احتمالا امروز آیفونی نداشتیم که روش اپلیکیشن IFTTT نصب کنیم!
  به نظر من اگر کوکاکولا قرار بود به جنبه «انسانی قضیه» توجه کنه هیچ وقت نوشابه تولید نمی‌کرد.

  قطعا من هم دوست داشتم توی مخیطی به مراتب انسانی‌تر زندگی کنم جناب مجیدی. به علاوه راندگی و ماندگی دو جانبه رو هم توی دهه گذشته به خوبی تجربه کردم. ولی همونطور که خدمتتون گفتم، چون پس از خوندن مقاله Blood Diamond یا شنیدن خبر خودکشی کارگران فاکس‌کان دست از خرید گجت‌ها برنمی‌دارم، نمیتونم از شرکتی مثل Lastpass هم انتظار دلسوزی داشته باشم.

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   سلام. دیدگاه شما هم به وجهی از قضیه نگاه می‌کنه. در واقع سوژه‌ای داد به من برای اینکه در یک پست مطرح کنم که توقعات ما از شرکتهای فناوری غربی تا چه حد درست و مجازه. ممنون

 12. مجید صالح پور می گوید

  ۱ درصد؟ من مقدار بیشتری رو تخمین میزنم، یه روز به ناچار اینکه نمیتوان به عنوان یک ایرانی از یکی از شرکت های نرم افزاری آمریکایی لایسنس خرید و قیمت هم که بسیار بالا بود ، از نسخه کرک یا نال استفاده کردم، چند روز از استفاده من نگذشته بود که اون شرکت برای من ایمیلی حاوی اینکه بسیار ناراحت شده از اینکه من دارم غیر قانونی استفاده می کنم از سرویسشون و برای جبران گفتن باید لایسنس تهیه کنم، من هم که از هر نظر برام ارزش اون همه دردسر رو نداشت برای اینکه بدونم تهدیدشون عملی هست یا نه، به شرکت هاستینگ ایرانی که ۱۶ میلیون تومان هزینه سرور داده بودم پرسیدم آیا شرکت نامبرده میتواند باعث قطع سرویس های من در شرکت شما بشود؟ شرکت ایرانی محترم هم با کمال خونسردی و لطافت تمام گفت : بله می تواند. حتی گاهی بدون اطلاع قطع خواهیم کرد.

  1. مهدی می گوید

   نرم افزار تحت وب منظورتونه؟ یا نرم افزار های سیستم رایانه این مقوله با هم متفاوته به دلیل این که خیلی از سرویس های ایرانی هاست سرور های خارجی رو اجاره میکنن اونا هم هر کاری بخواهن میکنن

   1. دشمن می گوید

    چرا هر دو دقیقه یکبار همون یه جمله رو تکرار میکنی مهدی جان.ما عرضه اختراع و نوآوری نداریم،الکی نیست که.حداقل فعلن این امکان رو نداریم.نیازی هم به مستقل بودن نداریم.اگه یه روزی موفق شدیم چیزی طراحی کنیم نباید اینطور باشه که چیزی در برابر ساخته های اونا بسازیم بلکه باید جاهای خالی رو پر کنیم و اصطلاحن با دنیا بده بستون علمی داشته باشیم نه اینکه دنبال پوز دنیارو به خاک مالوندن باشیم.همین قلدری های الکی هست که مارو به این روز انداخته دیگه.

 13. حسین می گوید

  سایت colourlovers.com هم که یک شبکه اجتماعی برای گرافیستهاست، به ماه پیش به من ایمیل زد و گفت از ماه بعد اکانت شما به دلیل تحریم ها غیرفعال میشه و همینطور هم شد.
  خوب ایرانی هستیم دیگه و کاری از دستمون بر نمیاد. طرف نمی خواهد به این کشور سرویس بده. زوری که نیس… سودی براش نداریم. اینکارو کر دن که ضرری هم از ما بهشون نرسد

  1. مهدی می گوید

   اتکا به استعداد داخلی کلید پیشرفت و تو سری نخوردن اینه

   1. دشمن می گوید

    چرا هر دو دقیقه یکبار همون یه جمله رو تکرار میکنی مهدی جان.ما عرضه اختراع و نوآوری نداریم،الکی نیست که.حداقل فعلن این امکان رو نداریم.نیازی هم به مستقل بودن نداریم.اگه یه روزی موفق شدیم چیزی طراحی کنیم نباید اینطور باشه که چیزی در برابر ساخته های اونا بسازیم بلکه باید جاهای خالی رو پر کنیم و اصطلاحن با دنیا بده بستون علمی داشته باشیم نه اینکه دنبال پوز دنیارو به خاک مالوندن باشیم.همین قلدری های الکی هست که مارو به این روز انداخته دیگه.

 14. Amir می گوید

  کاربر ۱۲۸ که ۲۰تا آی دی یاهو داره که پسوردش ۱۲۳۴ و صاحابش جز پاک کردن اسپم ها کاری باهاش نمیکنه و تو چهل تا سایت سرگرمی بزور عضو شده و مهمترین پسوردش پسورد فیس بوکشه ۴۳۲۱ که مبادا اطرافیانش بهش دست پیدا کنن برن کامنتهای قشنگشو ببینن lastpass میخواد چیکار.
  این کاربر یوتوب میخواد چیکار با ۱۲۸ iso به چه دردش میخوره
  شما اگر میخوای انتقاد کنی اول به دور و بر خودت نگاه کن راه دور نرو شایدم میترسی مثل نارنجی بسته بشی.

 15. محمد می گوید

  بخش دانلودش جدیدا قطع شده ونمیتونیم برنامه شو دانلودکنیم البته این چندسال سرعت دانلودش برای ماخیلی پایین بود وایندفعه کارو یکسره کردن اماهمچنان کارمیکنه وباید به فکرجایگیزینی براش باشیم
  یه نرم افزار به اسم http://www.kaspersky.com/password-manager
  \هس که اتوماتیک افزونه برای همه مرورگرها نصب میکنه وخوبه قبلاهم ازش استفاده میکردم ولی بدیش اینه که انلاین به پسوردهاتون دسترسی ندارید ولی توی این وضعیت تحریم کاری نمیشه کرد.
  یه سرویس بوکمارک آنلاین برای مرورگرها هم این شرکت داره احتمالا اونوهم تحریم میشیم بعدا.
  نمیدونم تاکی باید دنبال جایگزین برای سرویس ها باشیم!!!

 16. dvm می گوید

  من به شخصه به عادت محرومیت از اطلاعات و نت و … عادت کرده ام اولا اطلاعات مهمم رو در سایتها نگذارم یا حداقل مثلا مثل delicious اطلاعاتم قابل بک آپ گیری باشد. دوم در مورد پسوردهای متعدد از روش ذهنی استفاده میکنم بعنوان مثال یک کلمه ثابت که ترجیحا به انتخاب خودتون حرف اول یا مثلا سوم آن کپیتال باشد + یک عدد ثابت + چند حرف به انتخاب خودتون از نام سایت مثلا دو حرف آخر یا حروف زوج آن سایت+ space
  برای من که کاربرد داشته و هرگز پسوردها فراموش نمیشن درعین اینکه هر سایتی پسورد متفاوتی خواهد داشت. 🙂

 17. سعيد می گوید

  متاسفانه باید قبول کرد که رفتار دولتمردان ما عامل اصلی در بروز این تحریمهاست. شرکتهای غربی نیز چاره ای جز اجرای قانونهای وضع شده توسط دولتهایشان ندارند. حالا مجبور هستیم کوچ کنیم به یک سرویس دیگه.

  1. مهدی می گوید

   بی انصاف نباشید. در این چند ماه اخیر دولت مردان ما چه باید می کردند که نکردند؟ حالا نوبت طرف مقابل است. و فعلا که فقط تحریم جدید دشت می کنیم.

  2. سید می گوید

   خونه یه بابایی رو دزد زده بود
   اومد بیرون داد و هوار راه انداخت که ای مردم خونه منو دزد زده
   یکی گفت چرا پنجره رو نبسته بودی
   یکی گفت چرا قفل خوب ننداخته بودی
   یکی گفت چرا دزدگیر نخریدی و نصب کنی
   یکی گفت چرا این موقع شب رفته بود
   و …
   این بیچاره بلاخره صبرش لبریز شد و گفت بلاخره یکی هم پیدا شه این دزد رو ملامت کنه

   این دقیقا قضیه شما و امثال شما است.
   کشور آمریکا داره بطور خیلی ظالمانه تحریم علیه من و شما اعمال می کنه. داره بطور صریح با مردم -نه دولت ایران- دشمنی می کنه، می یای می گی که ایران! و ایرانی جماعت مقصره !
   حاشا به عدال و قضاوت شما
   با این وضعیت و این تفکر پس هر کسی اومد زد تو گوش شما باید بیان به شما تذکر بدن

  3. ds می گوید

   دقیقاً، اگه مثلاً یک قرن دیگه به اوضاع امروز ایران نگاه کنیم متوجه می‌شیم این مشکل برای مدت کوتاهی بوده؛ عامل اصلی این مشکلات هم برمی‌گرده به خودمون و تاریخ‌مون؛ اشاره هم شده که در این مقطع زمانی ما برای سرویس‌های اینترنتی غربی صرفاً هزینه هستیم؛ تنها راه حل هم تلاش برای از بین بردن ریشه مشکلات و داشتن صبر هست کاری که خیلی از ملّت‌ها انجام دادن.
   (در ضمن جناب دکتر «سیاسی بودن» بد نیست به خصوص که برای داشتن کشوری بهتر واجب هم هست.)

 18. zhilevan می گوید

  سلام ، هنوز که تحریم نکردن !!! .
  منبع خبرتون چیه ؟
  الان من دارم کار می کنم و با ای پی ایران تو سایتش لاگین هستم

  1. ADIOS می گوید

   سلام دوست عزیز ببخشید شما از extension کروم و فایرفاکسش استفاده میکنی یا از ورژن دسکتاپش؟
   چوناین مشکل و تحریم روی extension هاش اعمال شده.

   1. احسان می گوید

    من هم الان با اکستنشن کروم لاگین هستم و عین ساعت کار میکنه

 19. سلام
  واقعا عالی بود ،طوری نوشته شده بود که میل زیادی داشتم برای ادامه دادن …
  ممنون

 20. ADIOS می گوید

  سلام دکتر عزیز
  از لطف شما بسیار متشکرم و ممنونم که خیلی زود پیگیری نمودید.

 21. azar می گوید

  سایت coursera هم ایران رو تحریم کرده

 22. AMIR می گوید

  سلام دوستان
  من حدود ۳ سال است از keepass استفاده میکنم عالیه
  من توصیه میکنم یه مدت استفاده کنید حداقل آفلاین هست و خطر وبسایت های آنلاین رو نداره و ضمنا میتونید دیتابیس پسورهاتون رو جای آپلود کنید تا هروقت خواستین بهش دسترسی داشته باشیم و امنیتش هم عالی و میتونید یک پسورد مستر داشته باشین و یک کلید که هر دو باید باشن تا دیتابیس پسورد های شما توسط نرم افزار باز بشه
  الگوریتم رمزنگاری دیتا بیسش AES256 هست
  lastpass تا حالا ۳ بار مورد حمله موفق قرارگرفته و من زیاد بهش اعتماد ندارم

  1. ADIOS می گوید

   ببخشید من قبلا از کی پس استفاده میکردم ولی افزونه نصب روی کروم و فایرفاکس نداشت. الان داره؟
   آخه lastpass جالبش اینه که روی کروم نصب میشه بعد اون سایتهایی که بهش یوزر پس بهشون دادی رو وقتی باز میکردی خودکار خودش پر میکرد و راحت بودی.
   البته حیف که رفت جزو تحریم

 23. حامد سپهر می گوید

  من که هیچ مشکلی باهاش ندارم! چه با اسکتنشنش چه با نسخه تحت وبش!

 24. احسان می گوید

  تکنیکالی:
  last pass توی این باگ heart bleed هم اسیب پذیر بوده و بهشون ایمیل زدم و در جواب گفتن که:
  Master password شما با heart bleed هک نمیشه چونکه این پسورد، اصلا از سرور برای شما ارسال نمیشه{حتی رمزنگاری شده اش هم ارسال نمیشه} و فقط روی سرور های ما هست( به نظر من که جوابشون یکم غیر منطقی و گیج کننده بوده انگار میخواستن بپیچونن) ولی پسوردهای دیگر سایتهای شما که توی اکانت lastpass تون سیو کرده بودین آسیب پذیر بودن و توصیه میکنیم که اونها رو عوض کنین ( حالا من پسورد تموم ایمیلهامو و کلیه حسابهای آنلاینمو توی lastpass داشتم)
  خلاصه اینکه من به keepass کوچ کردم! خوبیش اینه که هم متن باز هست و هم کاملا رایگان، و برای تمام سیستم عاملها و پلتفرمها و تموم مرورگرها اکستنشن داره.(کاملا رایگان)
  متن باز بودن keepass هم خیلی مهمه، Bruce Schneier میگه:” متن باز بودن برای الگوریتم های رمزنگاری حیاتیه!” یعنی اگه یه نرم افزار رمزنگاری متن باز نباشه اصلا رمزنگاریش قابل اعتماد نیست.

  1. Behi می گوید

   برای مثال بارز نقض ادعای شما همین مورد اخیر openssl کافیست.
   متن باز بودن در طول تاریخ بیشتر ضرر زده تا فایده. من ترجیح میدم امورم را به دست شرکت معتبری مثل مایکروسافت بگذارم که حداقل ادعاهای بی اساس جامعه گنو و دوستداران متن باز را نداره.
   بیشتر از سی ساله میگن متن باز متن باز! اما هیچ کدوم از سیستم عاملها یا نرم افزارهای متن باز حتا به گرد پای نمونه های متن بسته شون هم نرسیدن. این همه توزیع لینوکس بی فایده، این همه پروتکل های امنیتی متن باز که نهایتا فقط سازنده هاشون ازشون استفاده میکنن.

 25. على می گوید

  کاش میشد راه حلی پیدا کرد من واقعا برای ساختن یک حساب دولوپر اندروید همه راه هارو تست کردم اما نشد که نشد.
  الان هم برای خرید یه نرم افزار ساده از گوگل پلی از همین سایتهای ایرانی یه کارت ۱۰ دولاری خریدم وارد کرم و قبول کردم تا اومدم خرید کنم کنسلش کرد والان نه به اون دسترسی دارم نه میتونم بدم کسی دیگه استفاده کنه … واقعا مشکله

  1. Sina می گوید

   در مورد خرید نرم افزار از گوگل پلی باید بگم که:

   گوگل، هر بار هم IP گوشی شما و هم اطلاعات مربوط به SIM Card رو همراه هم، در زمان روشن شدن گوشی و در زمان خرید از گوگل پلی چک میکنه. بنابراین شما احتیاج دارید که سیم کارتی رو قبل از خرید درون گوشی بذارید که در سایت گوگل شناسایی نشه
   (سیم کارت های رایتل وقتی تازه راه افتاده بود برای گوگل شناخته شده نبود، الان رو نمیدونم)

   وقتی این مرحله رو انجام دادید، با اطمینان از خاموش بودن GPS برای سرویس های گوگل (تنظیم اختصاصی خودش رو توی قسمت Settings داره) و استفاده از یک برنامه Virtual Private Network میتونید از گوگل پلی خرید کنید یا برنامه Free بگیرید.

   قسمت استفاده از SIM Card مناسب، مهمترین مرحله است، چون بر خلاف گوشی های اپل، گوگل تنها از روی IP به جایگاه شما پی نمیبره بلکه از طریق بررسی اپراتور مربوطه هم اقدام به این کار میکنه، و حتی اسم اپراتور رو، روی Website گوگل پلی در کنار اسم دستگاه انرویدی رجیستر شده نشون میده.

   امیدوارم در انجام مراحل بالا مشکلی نداشته باشید، و ۱۰$ شما احیا بشه….

   1. علي می گوید

    همه مراحل رو انجام داده بودم… نشد… میتونم فری دانلود کنم ولی خرید نه

 26. خشايار می گوید

  من که ۱Password دارم و خطا رو شکر فیلتر نیست و فکر نکنم بتونن ما رو فیلتر کنن چون برای سینک کردن از iCloud استفاده می کنه !

 27. ruby می گوید

  من سایت lastpass رو چک کردم باز میشه و مشکلی نداره.

  1. ADIOS می گوید

   روی قسمت دانلود کلیک بفرمایید. تا ببینید مشکلی هست یا خیر

 28. پریسا می گوید

  “همان‌هایی که با نگرانی در مورد حریم خصوصی و امنیت اطلاعات کاربران حرف می‌زنند، کسانی هستند که راه را برای نصب اپلیکیشن‌های ساده، تفریحی و آموزشی بسته‌اند.” دقیقا همین طوره. حرف دل ما رو زدید.

 29. طه می گوید

  یک خاطره‌ی مرتبط: چند ماه پیش، همسر سفری به فرنگ داشت و آنچه را مدت‌ها دوست داشتم، برایم سوغات آورد. یک دستگاه کتاب‌خوان. تحقیقات مفصلی انجام داده بودیم که پست‌های یک‌پزشک بخش مهمی از آن بودند. هنگام خرید، کارآیی دستگاه را از هر نظر امتحان کرد. حتی دو فایل پی‌دی‌اف فارسی (یکی تمام‌متن و یکی اسکن‌شده) با خود به همراه داشت و آزمایش کرد. اما در پایان، یک دستگاه بازنشده را از فروشنده خواست تا لذت «آنباکس کردن» را هم به همراه خود دستگاه، به من هدیه دهد. در ایران، دستگاه را باز کردم و از لذت مزبور بهره بردم. همه‌چیز عالی بود جز این که دستگاه روشن نشد. هر کار کردم روشن نشد که نشد که نشد. با سونی تماس گرفتم، راه‌کارهایی دادند، همه را امتحان کردم، نشد. گفتند دستگاه را بفرست عوض می‌کنیم. گفتم دیگر در آن کشور نیستم. گفتند کجا هستی، به شعبه‌ی همان‌جا بفرست. ناچار شدم بگویم که در ایران هستم. اینجا بود که گفتند متأسفند که چنین اتفاقی افتاده، اما «از نظر تکنیکی» نمی‌توانند کمکی کنند. 🙂 🙁

 30. مقاله جالبی بود
  ممنون آقای دکتر

 31. Essi می گوید

  سلام خدمت همه
  دکتر عزیز درست میفرمایند قسمت دانلود سایت lastpass پیغامی زدن مبنی بر اینکه شما از کشوری هستید که ما به دلیل قوانین موجود در آمریکا نمیتونیم خدمات بهتون ارائه کنیم.
  من خودم اکتنشن جدید داشتم که مورد الطاف تحریم قرار گرفت و با دانلود ورژن قدیمی تر از سایتهای ایرانی تونستم مشکلمو حل کنم نمیدونم چطوری ولی الان هیچ مشکلی ندارم

 32. Payam می گوید

  با سلام
  وقتی از وبسایت لاست پس در قسمت تغییر زبان، زبان وبسایت رو به فارسی تغییر میدید و اقدام به دانلود میکنید بدون هیچ مشکلی دانلود میشه.
  ولی با زبان پیشفرض که همان انگلیسی هست همون پیغام ممنوع بودن رو میده.
  داستانی شده این لاست پس!!!!

  1. ADIOS می گوید

   دقیقا خیلی جالبه. متشکر

 33. احمدرضا می گوید

  درسته. دیگه خود نرم افزار lastpass رو نمی‌شه دانلود کرد اما کسانی که قبلن اکانت داشتن و مثلن الان دارن از اکستنشن کروم یا فایرفاکس استفاده می‌کنن حسابشون «بسته» نشده. اقلن برای من که اینطوره. با عقل جور در نمیاد آخه. شاید منظورشون اینه که «از این به بعد» ارائه‌ی خدمات به کاربران «جدید» ایرانی رو متوقف کردن وگرنه کاربران ایرانی سابق سایت هنوز می‌تونن وارد حسابشون بشن (از اکستنشن برای مثال).

  من حتا همین الان تست کردم و اکستنشن lastpass رو به‌عنوان مثال روی اپرا و فایرفاکس نصب کردم. بدون هیچ مشکلی نصب شد و تونستم وارد حسابم بشم.

  دکتر، اگه یه روز دسترسی من رو به حساب lastpassم مسدود کنن و دیگه نتونم به رمزهای عبورم دسترسی داشته باشم، به‌معنای واقعی کلمه بدبخت می‌شم.

 34. علی می گوید

  چرا از اپ های ایرانی مشابه استفاده نمی کنیم؟
  -چون ممکنه از اطلاعات ما سوء استفاده کنن!
  -از کجا مطمئنی که lastpass و… اینکار رو نمیکنن؟
  -…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.