نمایندگان مجلس به دنبال تصویب طرح دو فوریتی تحریم شرکت اپل هستند؛ یک بیانیه سیاسی یا خداحافظی با محصولات اپل در ایران؟

0

خبرگزاری‌های نزدیک به مجلس شورای اسلامی و منتشرکننده اخبار این نهاد، از مطرح شدن طرح دو فوریتی در صحن علنی جلسه امروز خبر دادند که تعجب همگان و به ویژه اصحاب حوزه IT را در پی داشت.

ظاهرا نمایندگان مجلس می‌خواهند طرح دو فوریتی برای تحریم اپل توسط ایران و دیگر کشورهای اسلامی به تصویب برسانند.

این طرح یکی از ۱۵ طرح و اقدامی است که قرار است برای مقابله با اقدامات دولت امریکا برضد ایران تدوین شده و برای رای‌گیری به صحت علنی مجلس بیاید.

قرار است کمیسیون امنیت ملی مجلس تدوین ۱۵ طرح برضد دولت امریکا، کسب‌وکارهای این کشور و فعالیت آن‌ها در منطقه را تدوین و پس از نهایی کردن به صحن علنی مجلس بیاورد.

هنوز مشخص نیست طرح دو فوریتی تحریم اپل به طور کامل نهایی و تدوین شده است یا خیر و چه زمانی رای‌گیری می‌شود یا اینکه جزییات و مفاد آن چیست.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
خرید ساعت سونتو و لوازم جانبی ساعت Suunto

برخی گمانه‌زنی‌هایی خبرگزاری‌ها، ارایه پیشنهاد و درخواست از کشورهای اسلامی منطقه برای تحریم فعالیت‌های اپل در کشورشان است. چون هیچ‌گاه شرکت اپل در ایران نمایندگی مستقیم نداشته و هیچ‌گونه فعالیت رسمی ندارد.

دولت و بازار ایران نیز فعالیت رسمی با این شرکت ندارد که اکنون بخواهد آن را تعطیل یا تحریم کند.

این گمان هم می‌رود که مجلس شورای اسلامی در طرح دو فوریتی تحریم اپل از ورود تمامی محصولات این شرکت از مبادی رسمی و غیررسمی به ایران جلوگیری کند یا از مخابرات و وزارت ارتباطات بخواهد مانع رجیستری و فعال‌سازی گوشی‌های آیفون و تبلت‌های آیپد شود.

البته، تمامی این گمانه‌زنی‌ها در حد شایعه و احتمال است. هنوز هیچ نماینده یا مرجع رسمی اعلام نکرده است تحریم اپل به چه معنا است و شامل کدام اقدامات می‌شود.

منشا طرح دو فوریتی تحریم اپل کجاست؟

اما چرا نمایندگان مجلس می‌خواهند چنین طرحی را به تصویب برسانند یا از میان ده‌ها شرکت امریکایی که در بازار ایران فعالیت بعضا رسمی دارند و تجهیزات بسیار حساس و مهمی مانند سوئیچ، سرور، روتر، ذخیره‌سازی و غیره به فروش می‌رسانند؛ روی شرکت اپل زوم کردند؟

برند اپل همیشه نمادی امریکایی بوده و شاید بیشتر از هر برند امریکایی دیگری در چشم و ذهن مقامات ایرانی نشسته است. شاید کالایی لوکس به نظر برسد که تحریم‌اش هیچ خطری برای ایران در پی نداشته و ده‌ها برند و محصول آسیایی جایگزین داشته باشد.

افزون بر این، چندی پیش، شرکت اپل در اقدامی فوری و گسترده، بسیاری از برنامه‌های ایرانی موجود در اپ‌استور را غیرفعال و مسدود کرد.

اعمال این محدودیت برای اپ‌های ایرانی که عمدتا کسب‌وکارهای نوپا و پرطرفدار و مخاطبی در ایران بودند؛ با واکنش‌های تند و تیز مقامات ایرانی روبرو شده و آن را یک اقدام سیاسی و سازمان یافته قلم‌داد کردند.

برای نمونه «ابوالحسن فیروزآبادی»، رییس مرکز ملی فضای مجازی، درباره محدودیت‌های ایجاد شده اپل برای اپ‌های ایرانی می‌گوید:

«اپل شرکتی بوده که اقدام تعرضی انجام داده است. یعنی به صورت ناگهانی در یک شب تعداد زیادی از اپلیکیشن‌های ایرانی را از مدار خارج کرد که نشان می‌دهد این یک اقدام سازمان یافته است و نه یک اقدام عادی شرکتی و ما اینطور تلقی می‌کنیم که این یک اقدام سیاسی است.»

همین‌طور، «محمد جواد آذری جهرمی»، وزیر ارتباطات ایران پس از اعمال محدودیت‌های اپل گفته بود این شرکت دیگر در ایران بازاری ندارد و بسیاری از کاربران گوشی‌های آیفون خود را خاموش کردند:

««سازمان رگولاتوری در گذشته گزارش می‌داد روزی ۷ هزار گوشی اپل وارد شبکه می‌شود، اما وقتی گزارش ۵ روز منتهی به حذف اپلیکیشن‌ها را به من داد متوجه شدیم که نه‌تنها ۷ هزار گوشی به شکل روزانه فعال نمی‌شود، بلکه در این چند روز ۷۰ هزار گوشی خاموش شده‌اند. این نشان می‌دهد چسبندگی سرویس‌های ایرانی و ارائه خدمات به مردم رونق پیدا کرده است. این ها نشانه‌های رشد در داخل کشور است.»

اگر فردی بدگمانی باشیم؛ این‌ها نشانه‌های خوبی نیست و شاید در آینده نه تنها خرید یک آیفون، بلکه استفاده از آن در ایران هم آرزو و رویا شود.

روی خوش‌بینانه ماجرا این است که طرح دو فوریتی تحریم اپل یک اقدام و بیانیه سیاسی از سوی مقامات ایرانی در قبال فعالیت‌های ضد ایرانی دولت امریکا و ترامپ است. خوش‌بینی که به واقعیت نزدیک‌تر است چون سود فروش محصولات اپل در ایران بالا است و اهرم‌های بازار اجازه نمی‌دهند از فروش یا رجیستری محصولات این شرکت جلوگیری شود.

از سوی دیگر، بعید است کشورهای اسلامی منطقه با ایران برای تحریم محصولات اپل و محدود کردن فعالیت‌های این شرکت همکاری سطح بالایی داشته باشند.

به هر حال، شاید برای طیف گسترده‌ای از کاربران ایرانی تصویب یا عدم تصویب چنین طرحی هیچ تفاوتی نکند چون همین الان نه می‌توانند آیفون بخرند و نه می‌توانند روی آیفون از اپ‌های ایرانی استفاده کنند!

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.