چرا دولت چین نمی‌تواند آیفون و دیگر محصولات اپل را تحریم کند؟

0

این روزها اگر خبرها را دنبال کرده باشید؛ تعداد زیادی کاربر چینی در شبکه‌های اجتماعی مانند توییتر، فیسبوک، اینستاگرام و غیره خواستار بایکوت و تحریم محصولات اپل شدند.

این کاربران با هشتک‌هایی مانند «حمایت از هواوی» و «بایکوت آیفون و محصولات اپل» سعی دارند خشم و انزجار خود از تصمیم‌های ترامپ و دولت ایالات متحده بر ضد شرکت هواوی را نشان دهند. این کاربران از دولت چین درخواست کردند هرچه سریع‌تر اقداماتی تلافی‌جویانه را انجام دهد.

یکی از درخواست‌های کاربران شبکه‌های اجتماعی از دولت چین، تحریم آیفون و محصولات اپل به جبران فشارهایی است که بر شرکت هواوی وارد می‌آید. آیفون در چین بازار بسیار بزرگی در اختیار دارد و حتی اپل در سال‌های اخیر مجبور شده برای نگه‌داری این بازار دست به هر کاری از جمله راه‌اندازی مرکزداده در خاک چین بزند.

بازار چین برای شرکت اپل بسیار مهم و حیاتی است اما آیا دولت چین می‌تواند شرکت اپل را تحریم کند؟

موسسه تحقیقاتی گلدمن ساکس می‌گوید چینی‌ها در شرایط کنونی، به یک دلیل کاملا مشخص نمی‌توانند گوشی‌های آیفون و دیگر محصولات شرکت امریکایی اپل را تحریم کنند.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
خرید ساعت سونتو و لوازم جانبی ساعت Suunto

آیفون در خاک چین و توسط کارخانه‌ها و کارگران چینی ساخته می‌شود. ده‌ها کارخانه بزرگ در چین از جمله پگاترون و فاکسکان با تعداد کارگران بی‌شمار خود فقط مشغول مونتاژ آیفون و دیگر محصولات اپل هستند.

بنابراین؛ تحریم آیفون و اپل توسط چینی‌ها؛ اگرچه این شرکت امریکا را از یک بازار گسترده و بسیار سودده محروم می‌کند ولی به طور غیرمستقیم به اقتصاد چین ضربه زده است. تحریم آیفون به معنی تعطیل شدن کارخانه‌های پگاترون، فاکسکان و غیره است که اولین اثر آن هم اخراج هزاران کارگر فعال است.

چنین اتفاقی می‌تواند ضربه بزرگی به اقتصاد چین در این وضعیت کنونی که شبه جنگی است؛ وارد کرد و خسارت‌های جبران‌ناپذیری به بار بیاورد که در مقابل بایکون آیفون و اپل یک شکست بزرگ است.

مسئله حاکم بعدی جهان است

وب‌سایت فون‌آرنا با انتشار گزارشی، تحلیل کرده است که دولت چین با درک این موضوع هرگز حاضر نخواهد شد محصولات اپل را تحریم کند. احتمالا، چینی‌ها به فکر گزینه‌ها و اقدامات دیگری برای جلوگیری از فروپاشی و ورشکستگی هواوی یا مقابله به مثل تحریم‌های شرکت‌های امریکایی باشند.

بیش از یک سال است که دولت ترامپ و هواوی با یکدیگر نزاع و کشمکش دارند. ترامپ شرکت هواوی را به جاسوسی، تهدید امنیت ملی امریکا و دیگر اقدامات قانون‌شکنانه متهم کرده است و علاوه بر ممنوعیت ورود گوشی‌های این شرکت به بازار امریکا، در هفته‌های اخیر مجموعه‌ای از تحریم‌ها را هم بر ضد این شرکت بزرگ مخابراتی جهان اعمال کرده است.

از سوی دیگر، شرکت‌های امریکایی مانند گوگل، اینتل، برودکام، کوالکام به همراه نهادهای معتبر استانداردسازی فناوری‌های دنیا به دستور دولت ایالات متحده، همکاری‌های خود با هواوی را متوقف کرده‌اند.

بسیاری از تحلیل‌گران سیاسی این اقدامات دولت امریکا بر ضد هواوی را یک جنگ علنی با کشور چین بر سر قدرت و حکم‌رانی آینده جهان می‌دانند. اگر تحریم‌های اخیر امریکا نبود؛ هواوی می‌توانست بزرگ‌ترین شرکت تولیدکننده گوشی تلفن همراه در دنیا باشد.

افزون بر این، قدرت هواوی در شبکه‌های ۵G بر همگان روشن است و امریکا نمی‌خواهد این شرکت چینی روی حساس‌ترین فناوری آینده تسلط داشته باشد.

مجادله و درگیری‌های هواوی و چین با امریکا در روزها و هفته‌های آینده ادامه خواهد داشت و باید دید هریک چه استراتژی‌هایی برای ضربه زدن به دیگری اتخاذ می‌کنند ولی آن‌چه مسلم است؛ هنوز اپل و آیفون به بازار چین دسترسی خواهند داشت.

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.