نمایندگان مجلس طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی را به کمیسیون تخصصی فرستادند

بررسی طرح در کمیسیون‌های تخصصی و اجرای آزمایشی سه تا پنج سال

0

طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی پس از رای مثبت نمایندگان، مطابق اصل ۸۵ قانون اساسی در کمیسیون‌های تخصصی بررسی و بعد به صورت آزمایشی به اجرا درخواهد آمد.

امروز، ۶ مرداد ماه نمایندگان مجلس شورای اسلامی، سرانجام بررسی طرح صیانت را در دستور کار جلسه غیررسمی خود قرار داند و پس از نیم ساعت در صحن علنی مجلس به رای گذاشته شد که با موافقت ۱۲۱ نماینده، قرار شد مطابق اصل ۸۵ بررسی و اجرا شود.

مشخص نیست که در جلسه غیرعلنی مجلس برای بررسی این طرح چه صحبت‌هایی رد و بدل شده است ولی در جلسه علنی دو نماینده موافق و دو نماینده مختلف این طرح به صحبت پرداخت و هریک از جنبه‌هایی، نکاتی مثبت یا منفی درباره این طرح بیان کردند.

در طی بررسی طرح صیانت، حتی نمایندگان موافق طرح هم تایید کردند که این طرح دارای اشکالات متعددی است و بای در کمیسیون‌های تخصصی و مشترک مجلس به طور دقیق بررسی و کارشناسی شود. ضمن اینکه در این مرحله، خبرنگاران، کارشناسان و صاحب‌نظران نیز می‌توانند حضور داشته و نظرات تخصصی خود را بیان و در پیشبرد و اصلاح طرح دخیل کنند.

به گفته نمایندگان موافق طرح، با بررسی موضوع در کمیسیون‌های تخصصی، امکان اجرای طرح به‌صورت آزمایشی به‌مدت سه تا پنج سال وجود دارد تا ایرادات اساسی طرح‌های مهم و مادر مشخص و سپس اصلاح شود؛ امکانی که درخصوص طرح‌های تصویب‌شده در صحن علنی وجود ندارد.

نمایندگان مجلس اعتقاد داشتند مسایل بسیار مهم‌تری در ارتباط با زندگی مردم وجود دارد که تصویب آن‌ها زمان‌بر است و دیگر وقتی از مجلس باقی نمی‌ماند که بخواهد این طراح ۳۷ ماده‌ای را به صورت جزئی در صحن علنی مجلس بررسی کند.

طی روزهای اخیر، بسیاری از کارشناسان، فعالان، دست‌اندرکاران و متولیان فضای مجازی نسبت به این طرح موضع‌گیری کرده و عمدتا آن را مخالق توسعه فضای مجازی ایران و کسب‌وکارهای آنلاین دانستند. همین‌طور، کارزارهای اینترنتی برای مخالفت با تصویب و اجرایی شدن این طرح در شبکه‌های اجتماعی راه‌اندازی شده است که در یک نمونه، بیش از نیم میلیون کاربر و فعال فضای مجازی آن را امضا کردند.

وزیر ارتباطات دولت دوازدهم هم طی یک نامه به رئیس‌جمهور منتخب و همین‌طور رئیس مجلس، از آن‌ها خواست طرح صیانت از دستور کار مجلس خارج شود؛ چون مغایر با بسیاری از اختیارات ریاست جمهوری و وزارت ارتباطات و رگولاتوری است.

فعلا و با رای مثبت نمایندگان، طرح در کمیسیون‌های تخصصی مورد بحث و بررسی و چکش‌کاری قرار خواهد گرفت و باید دید چه تغییرات در انتظار این طرح جنجالی و پرسروصدای این روزهای ایران است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.