محکومیت ۳۰ ساله در انتظار دختر رئیس شرکت هواوی به خاطر تقلب و دور زدن تحریم‌های ایران

0

روز چهارشنبه هفته گذشته، دادگستری کشور کانادا اعلام کرد، منگ وانژو (Meng Wanzhou) نائب رییس شرکت هواوی و مدیر ارشد مالی این شرکت را در روز اول دسامبر در شهر ونکوور کانادا دستگیر کرده است.

دادگستری کانادا این بازداشت را به درخواست دادگستری ایلات متحده انجام داده و قرار است این مقام ارشد شرکت هواوی را تحویل این کشور دهد. خانم منگ، دختر رییس شرکت هواوی و از افراد با نفوذ در این شرکت است.

با گذشت چند روز از این ماجرا، حالا رسانه‌ها ابعاد تازه‌ای از این دستگیری و دلایل آن را منتشر کردند.

خانم منگ از هنگ‌کنگ با هواپیما به مقصد کانادا پرواز کرده و قرار بوده دوباره با هواپیما به کشور مکزیک برود. او در حالی‌که یک پسر ساکن در امریکا و در حال تدریس در یک مدرسه بوستن دارد؛ ولی از مارس ۲۰۱۷ به این کشور سفر نکرده است.

دیگر مقامات هواوی مرتبا به ایالات متحده سفر می‌کنند و هیچ منع قانونی یا محدودیت ورود و خروجی ندارند ولی مقام و جایگاه خانم منگ و ممانعت او از سفر به امریکا در دو سال اخیر نشان می‌دهد که روابط دو کشور چین و امریکا و به‌خصوص هواوی چگونه است.

دادگاهی در نیویورک حکم بازداشت مدیر ارشد مالی هواوی را در تاریخ ۲۲ آگوست صادر کرده و دولت کانادا پس از ۶۰ روز از دریافت حکم و بررسی مدارک و شواهد، موفق شده در روز شنبه، یکم دسامبر او را در حال جایه‌جایی پرواز خود در فرودگاه ونکوور دستگیر کند.

دادگاه نیویورک می‌گوید خانم منگ قوانین و مقررات ایالات متحده را از فاصله سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۴ نقض کرده است. این دادگاه می‌گوید هواوی یک شرکت تابعه و اقماری به نام اسکای‌کام (Skycom) دارد که در شهر هنگ‌گنگ دایر شده و مدیریت آن با خانم منگ است.

جدی شدن جنگ سرد چین و امریکا

شرکت اسکای‌کام در حالی‌که هم‌اکنون هم با بانک‌های ایالات متحده کار می‌کند؛ تحریم‌های ایران را دور زده و نقض کرده است. قاضی دادگاه نیویورک می‌گوید اسکای‌دات با نام و لوگوی هواوی فعالیت می‌کند و زیرمجموعه هواوی است.

این به منزله کلاه‌برداری و تقلب محسوب می‌شود و می‌تواند مجازاتی تا ۳۰ سال حبس برای مدیران آن در پی داشته باشد.

هواوی در بیانه‌ای می‌گوید اطلاعات کمی درباره اتهامات خانم منگ دارد و حتی از وی هیچ اطلاعی ندارد که اکنون کجا است و چرا بازداشت شده است. هواوی امیدوار است سیستم‌های حقوقی دو کشور کانادا و امریکا به اشتباه خود پی ببرند و خانم منگ آزاد شود.

هواوی می‌گوید به تمام قوانین و مقررات بین‌المللی از جمله صادرات و تحریم‌های کشورها از سوی اتحادیه اروپا، سازمان ملل و ایالات متحده پایبند بوده و تخطی یا کلاه‌برداری صورت نگرفته است.

وکل خانم منگ می‌گوید اسناد و شواهدی در دست دارد که نشان می‌دهد شرکت اسکای‌کام تحریم‌های ایران را دور نزده است. وی به پاورپوینی اشاره می‌کند که خانم منگ در سال ۲۰۱۳ ارایه کرده و در آن به طور کامل ارتباط میان اسکای‌کام، هواوی و صادرات تجهیزات به ایران را تشریح می‌کند.

گفته می‌شود خانم منگ با وثیقه‌ای یک میلیون دلار به طور موقت آزاد خواهد شد. وکیل مدافع خانم منگ می‌گوید او نمی‌خواهد نام بدی از کشور چین، هواوی و پدرش بر سر زبان‌ها بماند. به همین‌دلیل، تمام تلاش‌اش را خواهد کرد تا با ارایه اسناد محکمی خود را تبرئه کند.

دستگیری خانم منگ که با افراد در قدرت و حزب کمونیسم چین هم در ارتباط است؛ می‌تواند جنگ اقتصادی میان دو کشور چین و امریکا را وارد فاز تازه‌تر و جدی‌تری کند.

منبع


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.