تکنولوژی جدید شارپ برای دگرگون کردن نمایشگرها

0

140618.0_standard_640.0

از نظر فنی نمی‌توان نمایشگرها را به هر شکلی ایجاد کرد و همین موضوع باعث ایجاد محدودیت در طراحی محصولات الکترونیکی شده است. در هر وسیله‌ای که می‌خواهیم نمایشگر داشته باشد باید بخشی مستطیلی و مسطح برای قرار دادن نمایشگر وجود داشته باشد. ازاین‌جهت نمی‌توان در هر وسیله‌ای نمایشگر قرار داد.

شارپ جدیداً اعلام کرده به تکنولوژی دست‌یافته است که می‌تواند نمایشگرها را به هر شکلی بسازد. این نوع نمایشگر «نمایشگر با شکل آزاد» یا Free-Form Display نام دارد.

البته در چند سال اخیر برخی دستگاه‌ها با نمایشگرهای غیر مستطیلی عرضه‌شده‌اند. برای مثال می‌توان به Samsung Gear Fit‌ اشاره کرد که نمایشگرش انحنا دارد و یا ساعت هوشمند Moto 360 که قرار است در آینده عرضه بشود، دارای نمایشگر دایره‌ای شکل است. اگر تکنولوژی جدید شارپ برای تولیدکنندگان قابل استفاده بشود، با طراحی‌های خلاقانه و جدید در بسیاری از وسایل الکترونیکی روبرو خواهیم شد.

در نمایشگرهایی کنونی، مدار خاصی در لبه‌های نمایشگر وجود دارد که به خاطر آن باید نمایشگر را به شکل مستطیلی ایجاد کرد. شارپ توانسته آن مدار را درون نمایشگر قرار دهد و نه تنها ضخامت لبه‌ها را کاهش داده، بلکه محدودیت مستطیلی بودن نمایشگر را هم برطرف کرده است. شارپ چند تصویر از نمونهٔ کاربرد این نمایشگر در داشبورد خودرو نمایش داده است. در یکی از تصاویر، پنل جلوی داشبورد به صورت تمام نمایشگر ساخته‌شده و انحنای بسیار زیبایی در بالای آن داده‌شده که شکل طبیعی پنل داشبورد را درون نمایشگر ایجاد کرده است. در تصویر دیگر قسمت‌های آنالوگ مثل عقربهٔ نمایش سرعت و دور موتور در سر جای خود قرار داده‌شده و نمایشگر به‌گونه‌ای دارای انحنا است که می‌شود آن را درون خودروهای کنونی قرار داد، بدون اینکه بخواهند در طراحی و خط تولید داشبورد خودروها تغییر اساسی بدهند.

BqZNGG9CIAAwLlq

شارپ فعلاً فقط تصاویر مربوط به خودرو منتشر کرده ولی گفته است که این نوع نمایشگر می‌تواند در دستگاه‌های پوشیدنی مثل ساعت‌های هوشمند ایفای نقش کند.

اگر این تکنولوژی وارد دنیای موبایل بشود، می‌تواند تحول بزرگی در طراحی گوشی‌های هوشمند کنونی ایجاد کند و احتمالاً تولیدکنندگان در ساخت گوشی‌های عجیب که توجه همه را به خود جلب کند با هم رقابت خواهند کرد. این تکنولوژی می‌تواند حتی به تولید گوشی‌های تمام نمایشگر بینجامد. البته با تغییر در ابعاد و شکل هندسی نمایشگرها می‌بایست در رابط کاربری سیستم‌عامل و نرم‌افزارها تغییراتی ایجاد شود.

شارپ زمان خاصی برای ورود این نمایشگرها به بازار اعلام نکرده ولی گفته «در نزدیک‌ترین زمان ممکن تولید انبوه این نوع نمایشگر را آغاز خواهد کرد».

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.