اینها علائم آشکار و مخفی‌ای هستند که نشان می‌دهند مورد سوء استفاده عاطفی قرار می‌گیرید

0

سوء رفتار عاطفی شکل آزارنده از بدرفتاری است که می‌تواند تأثیرات عمیق و ماندگاری بر سلامت روانی و عاطفی فرد داشته باشد. سوء رفتار عاطفی شامل رفتار‌هایی است که با هدف تضعیف عزت نفس، احساس ارزشمندی و خودمختاری فرد انجام می‌شود و اغلب آثار روانی ماندگاری بر جای می‌گذارد.

علائم آشکار سوء استفاده عاطفی

 آزار کلامی: شامل توهین، تهدید، تحقیر و انتقاد مداوم با هدف تضعیف عزت نفس و اعتماد به نفس قربانی است.

 دستکاری: سوء استفاده‌کنندگان عاطفی ممکن است از تاکتیک‌های دستکاری مانند احساس گناه و بازی‌های فکری و تظاهر ماهرانه  به محق بودن خود برای کنترل و تسلط بر قربانیان خود استفاده کنند.

 انزوا: سوء استفاده‌کنندگان ممکن است قربانیان خود را از دوستان، خانواده و شبکه‌های پشتیبانی جدا کنند و آن‌ها وادار شوند برای تایید رفتارهای خود به بیگانه‌های پناه ببرند و سختی بکشند.

 غفلت عاطفی: غفلت عاطفی شامل نادیده گرفتن نیاز‌های عاطفی یک فرد است که باعث می‌شود او احساس دوست‌داشتنی نبودن، بی لیاقتی و ر‌ها شدن احساسی کند.

 کنترل: سوء استفاده‌کنندگان ممکن است بر هر جنبه‌ای از زندگی قربانی خود، از جمله امور مالی، تعاملات اجتماعی، و فعالیت‌های روزانه، کنترل داشته باشند و احساس ناتوانی و گرفتاری در آن‌ها ایجاد کنند.

نشانه‌های ظریف سوء استفاده عاطفی

گسلایتینگ : گسلایتینگ  Gaslighting به فریب کاری و دستکاری افکار یک شخص در دوره زمان طولانی و پیوسته گفته می‌شود که باعث می‌شود قربانی به تدریج احساس کند که افکارش اعتباری ندارند، تعقل و توانایی درک واقعیت‌اش ناقص است و در این زمینه لنگ می‌زند، استدلال درستی ندارد و خود را زیر سوال ببرد، و در نهایت به سردرگمی، بی ثباتی خلقی و از دست دادن عزت نفس و اعتماد به نفس می‌انجامد تا جایی که شخص قربانی برای پشتیبانی عاطفی و تأیید اعتبار به شخص عامل این نگون‌بختی رو می‌آورد و به او تکیه می‌کند.

گسلایتینگ از شدید ترین انواع شستشوی مغزی است و معمولا افراد روان پریش و ضد اجتماعی (اختلال شخصیت ضد اجتماعی ASPD) و مبتلا به اختلال شخصیت خودشیفته (NPD) با تکیه به این روش در کنار روش‌های دیگر بر سایرین چیره می‌گردند. گسلایتر سعی می‌کند با سازوکارهایی چون انکار، گمراه‌سازی، ایجاد تناقض و ارائهٔ اطلاعات نادرست، قربانی را ناپایدار ساخته و موجب عدم مشروعیت اعتقادات قربانی گردد.

در مورد گسلایتینگ Gaslighting قبلا در یک پزشک برایتان مفصل نوشته بودم.

 تحقیر‌های ظریف: سوء استفاده‌کنندگان عاطفی ممکن است از تحقیر‌های ظریف، کنایه یا تعارفات نیش‌دار استفاده کنند تا عزت نفس و اعتماد به نفس قربانی را تضعیف کنند. این نظرات ممکن است در ظاهر بی ضرر یا بی اهمیت به نظر برسند، اما می‌توانند در طول زمان تأثیر قابل توجهی بر ارزش خود و احساس هویت قربانی داشته باشند.

 بی اعتباری: سوء استفاده‌کنندگان عاطفی ممکن است احساسات، تجربیات و نظرات قربانی را نادیده گرفته یا به حداقل برسانند و باعث شوند که او احساس ناشناس بودن، بی اهمیتی و بی اعتباری کند. آن‌ها ممکن است از عباراتی مانند “شما خیلی حساس هستید” یا “شما بیش از حد واکنش نشان می‌دهید” استفاده کنند تا احساسات قربانی را تضعیف کرده و تجربیات او را باطل کند و باعث شود او احساس تنهایی و انزوا کند.

 رفتار انفعالی-پرخاشگرانه: سوء استفاده‌کنندگان عاطفی اغلب از رفتار منفعل-پرخاشگرانه برای ابراز خشم، رنجش یا نارضایتی خود به طور غیر مستقیم استفاده می‌کنند. این ممکن است شامل رفتار بی سر و صدا، بیان سخنان کنایه‌آمیز، یا خودداری از محبت یا حمایت به عنوان نوعی تنبیه یا کنترل باشد. این رفتار‌ها می‌تواند تنش، سردرگمی و رنجش را در رابطه ایجاد کند و قربانی را در بیان آشکار نیاز‌ها و احساسات خود دشوار کند.

 سرزنش و ایجاد حس گناه: سوء استفاده‌کنندگان عاطفی ممکن است از سرزنش و  ایجاد گناه به عنوان ابزاری برای دستکاری و کنترل استفاده کنند. آن‌ها ممکن است قربانی را به خاطر رفتار توهین‌آمیز خودشان سرزنش کنند، مسئولیت مشکلات موجود در رابطه را به عهده او بگذارند، یا از تاکتیک‌های احساس گناه استفاده کنند تا قربانی را در قبال احساسات یا اعمال آزارگر، احساس مسئولیت کنند. این می‌تواند چرخه‌ای از شرم، سرزنش خود، و ناراحتی عاطفی را برای قربانی ایجاد کند و تعیین مرز‌ها و دفاع از خود را چالش‌برانگیز کند.

راه‌هایی برای مقابله با سوء استفاده عاطفی ظریف

مقابله با سوء استفاده عاطفی ظریف نیازمند آگاهی و قاطعیت و تعهد  است. در اینجا چند راهبرد برای مقابله موثر با سوء استفاده عاطفی ظریف وجود دارد:

به غریزه خود اعتماد کنید: به غرایز خود اعتماد کنید و به احساس خود در حضور فرد آزارگر توجه کنید. اگر چیزی درست نیست یا اگر دائماً احساس تحقیر، بی‌اعتباری یا بی احترامی می‌کنید، ضروری است که این احساسات را جدی بگیرید و به آن‌ها رسیدگی کنید.

 مرز‌ها را تعیین کنید: مرز‌های واضحی را با سوء استفاده‌کننده تعیین کنید و نیاز‌ها و انتظارات خود را قاطعانه در میان بگذارید. در بیان اینکه چه رفتار‌هایی برای شما قابل قبول نیست و در صورت ادامه آن‌ها چه عواقبی را در پی خواهد داشت، قاطع باشید. تعیین حد و مرز می‌تواند به محافظت از رفاه عاطفی شما کمک کند و حق شما را مبنی بر اینکه با شما با احترام و وقار رفتار شود، کمک کند.

شفقت به خود را تمرین کنید: شفقت و مراقبت از خود را تمرین کنید تا بهزیستی عاطفی و انعطاف‌پذیری خود را در برابر سوء استفاده عاطفی ظریف پرورش دهید. در فعالیت‌هایی شرکت کنید که برای شما شادی، رضایت و آرامش به ارمغان می‌آورد و سلامت جسمی، عاطفی و روانی شما را در اولویت قرار می‌دهد.

 به دنبال پشتیبانی باشید: برای حمایت و راهنمایی با دوستان قابل اعتماد، اعضای خانواده یا متخصصان سلامت روان تماس بگیرید. صحبت کردن با فردی که به او اعتماد دارید می‌تواند به اعتبار تجربیات شما کمک کند، دیدگاهی ارائه دهد و توصیه‌های عملی در مورد نحوه مقابله با سوء استفاده عاطفی ظریف ارائه دهد.

آموزش ببینید: در مورد سوء استفاده عاطفی، اثرات آن و راهبرد‌های مقابله و درمان بیاموزید. آموزش در مورد سوء استفاده عاطفی می‌تواند به شما کمک کند نشانه‌ها و الگو‌های سوء استفاده را بشناسید، درک کنید که در تجربیات خود تنها نیستید و به شما قدرت می‌دهد تا اقدامات پیشگیرانه‌ای برای محافظت از خود بردارید.

 قاطعیت را تمرین کنید: مهارت‌های قاطعیت را تمرین کنید تا نیاز‌ها، احساسات و مرز‌های خود را قاطعانه و مؤثر بیان کنید. از جملات «من» برای بیان واضح و مستقیم خود استفاده کنید و وقتی احساس می‌کنید مورد بی احترامی یا بدرفتاری قرار می‌گیرید از صحبت کردن نترسید.

 محدودیت‌هایی را برای تماس تعیین کنید: اگر با وجود تلاش‌های شما برای تعیین حد و مرز، سوء استفاده عاطفی همچنان ادامه دارد، محدودیت‌هایی را برای تماس با فرد آزارگر تعیین کنید یا به طور کلی به رابطه پایان دهید. رفاه عاطفی و ایمنی شما باید همیشه اولویت اصلی شما باشد و محافظت از خود در برابر آسیب‌های بیشتر ضروری است.

به دنبال درمان باشید: به دنبال درمان یا مشاوره باشید تا از طریق تأثیرات سوء استفاده عاطفی ظریف کار کنید و راهبرد‌های مقابله‌ای ایجاد کنید. یک درمانگر می‌تواند فضای امن و حمایتی را برای شما فراهم کند تا احساسات خود را کشف کنید، تجربیات خود را پردازش کنید و مکانیسم‌های مقابله‌ای سالمی را برای مقابله با سوء استفاده عاطفی ایجاد کنید.


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

سلبریتی‌ها از کودکی تا پیری در این ویدئوهای جالب – از ویل اسمیت تا کیانو ریوز

چطور می‌شود که ما پیر می‌شویم. این تغییر بسیار تدریجی رخ می‌دهد، اما قطعی است. با کارهایی می‌شود کندش کرد اما مسلما نمی‌توان به کی جلوی آن را گرفت.پیری یک فرآیند زیستی پیچیده است که در موجودات زنده از جمله انسان اتفاق می‌افتد. در حالی…

نقاشی‌هایی که به بالاترین رقم‌ها قیمت‌گذاری و فروخته شده‌اند

در اینجا می خواهیم لیستی از گران‌ترین نقاشی هایی که در بازار حراجی‌ها به فروش رسیده اند را با هم مرور کنیم. البته هر لحظه امکان تغییر این لیست و جایگزینی نقاشی های دیگری وجود دارد ولی در آن صورت هم می توان نقاشی های زیر را جزء گرانترین های…

ابر تورم آلمان در سال 1923 چه بر سر مردم آورد؟

به زمانی می‌رویم که یک آلمانی طبقه متوسط، ​​میلیاردها مارک در جیب خود حمل می‌کرد اما هنوز نمی‌توانست چیزی بخرد. یک قرص نان 200 میلیارد مارک قیمت داشت.با حقوق بازنشستگی یک هفته‌ای حتی یک فنجان قهوه را نمی‌شد خرید. سقوط آزاد ادامه داشت و…

سفری در شهرهای باستانی دنیا به یاری تخیل میدجرنی

از شهرهای باستانی دنیا بقایایی مانده و بر اساس همین یقایا و توصیف‌ها و تحلیل مورخان، برخی‌ها اقدام به بازسازی رایانه‌ای شهرهای قدیمی کرده‌اند تا شکوه و عظمت آنها را به ما بنمایانند.اما میدجرنی هم راهی آسان برای این تصور بدون نیاز به…

کودکی که از کتابخانه عمومی شهر می‌خواستند بیرون بیندازندش، اما فضانورد شد!

دو برادر به نام‌ها رونالد (چپ) و کارل مک نیر (راست) با 10 ماه اختلاف در جنوب جدا شده به دنیا آمدند. این دو در دوران کودکی تا بزرگسالی جدایی‌ناپذیر بودند.در سال 1959، رونالد مک نیر 9 ساله به یک کتابخانه عمومی در لیک سیتی در کارولینای…

جشن ۷۵۰ سالگی برلین در آلمان شرقی و رژه رایانه‌های قابل حمل

در سال ۱۹۸۷، برلین ۷۵۰مین سالگرد تأسیس خود را جشن گرفت و شهر پر از هیجان بود. دولت کمونیستی آلمان شرقی، که در آن زمان بر نیمه شرقی شهر حکومت می‌کرد، می‌خواست این مناسبت را با رژه بزرگی که دستاورد‌های کشور را به نمایش می‌گذاشت، جشن بگیرد.…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.