۱۰ شغل عجیبی که مردم در آینده خواهند داشت

15

اگر یک قرن پیش کسی به شما می‌گفت کسانی پیدا خواهند شد که کارشان مثلا برنامه‌نویسی یا طراحی صفحات وب باشد، آیا کسی پیدایش این مشاغل را باور می‌کرد و شناختی نسبت به ماهیت آنها می‌داشت؟

به همین ترتیب پیشرفت فناوری و تکامل جوامع انسانی، باعث خواهد شد که در آینده شاهد به وجود آمدن شغل‌ها و حرفه‌های تازه باشیم.

در این پست ۱۰ شغلی را با هم مرور خواهیم کرد که در آینده نسبتا نزدیک مثلا در دو دهه بعد رواج پیدا خواهند کرد.

۱- نوستالژیست

آدمی است دیگر! همیشه دوست دارد که محل زندگی خود را به سبک‌های مختلف آماده کند.

در فیلم Midnight in Paris قهرمان‌های فیلم شاهد بودند که آدم‌های هر دوره‌ای دلتنگ زندگی ساکنان دهه‌ها پیش پاریس می‌شدند و زندگی در دهه‌ها پیش را پررنگ و لعاب‌تر و رُمانتیک‌تر می‌دانستند.

به شیوه مشابهی هیچ بعید نیست که آدم‌های دهه، مخصوصا تحت فشار زندگی مدرن و بسیار ماشینی و احتمالا خالی از معنویت دهه‌ها بعد، هوس کنند که جلوه‌ای از گذشته مثلا دهه ۱۹۸۰ یا اصلا دهه‌ای را که ما در آن به سر می‌بریم، بازسازی کنند و برای این کار به آدم‌های متخصصی نیاز خواهند داشت که اتاق‌ها و خانه‌هایشان را به سبک گذشته بیارایند.

10-29-2014 9-28-33 AM

۲- جراح از راه دور یا Telesurgeon

همین حالا هم جلوه‌هایی از پزشکی از راه دور را شاهد هستیم، در دهه‌های آینده اما این کار بسیار رایج‌تر خواهد شد. با پیشرفت وسایل دقیق جراحی کنترل از راه دور، احتمالا جراحی‌ها چه به صورت جراحی‌های اورژانس بیماران دچار تروما یا جراحی‌هایی مثل جراحی‌های زیبایی، از حالت کنونی به درخواهند آمد.

در این صورت احتمالا ما شاهد مسائل جدیدی خواهیم بود:

– بیماران ثروتمندی که خودپسندانه ترجیح می‌دهند در یکی از مراکز نزدیک پزشکی، توسط بهترین جراحان دنیا عمل شوند.

– یا جراحان چینی که با نصف قیمت، جراحی می‌کنند و کار و کسب جراحان داخلی را کساد می‌کنند.

– شاید هم بازار سیاه جراحی‌های غیرقانونی را شاهد باشیم!

10-29-2014 9-29-55 AM

۳- احیاکنندگان طبیعت

هیچ نمی‌دانیم که در دهه‌ها بعد اصولا طبیعتی هم باقی خواهد ماند یا نه. می‌توان حدس زد در آن زمان آنقدر مساحت نقاط بکر و دست‌نخورده طبیعت کم شود که به جای حرفه حفظ محیط زیست، شاهد رونق گرفتن حرفه احیای طبیعت باشیم.

احیاکنندگان طبیعت، احتمالا با داشتن دانش زیست‌شناسی و ژنتیک پیشرفته و فناوری‌های نوین تلاش خواهند کرد به صورت محدود برای آدم‌های دلتنگ، جلوه‌هایی از طبیعت را ایجاد کنند.

10-29-2014 9-32-04 AM

۴- طراحان زباله

در ادامه مشاغل کنونی مثل بازیافت زباله و با تکامل دانش‌هایی مثل مهندسی مواد، احتمالا سر و کله «طراحان زباله» پیدا خواهد شد. حجم زباله در دهه‌ها بعد بسیار بیشتر خواهد شد و انسان‌های مجبور خواهد شد که توده‌ها بزرگ زباله را به صورت‌های جدیدی بیارایند، طوری که تحمل آنها ساده‌تر شود.

شاید به سبک Wall E!

10-29-2014 9-33-12 AM

۵- متخصصان تسهیل پروژه‌ها

پروژه‌های آینده بسیار پیچیده‌تر از پروژه‌های کنونی خواهند بود و بنابراین لازم است که کسانی پیدا شوند که کارشات تبدیل مراحل متعدد یک کار، به مراحل ساده‌تر و کمتر بشود. آنها یاوران مدیران پروژه خواهند شد.

10-29-2014 9-35-02 AM

۶- راهنماهای سیستم‌های بهداشتی و درمانی

همین حالا هم شاید به چنین حرفه‌ای نیاز داشته باشیم. در سیستم درمانی ایران که اصولا خبری از ارجاع و اجرای الگوریتم‌های از پیش‌تعریف‌شده درمانی و بهداشتی نیست، این خود بیماران هستند که انتخاب می‌کنند بیماری‌شان به کدام تخصص مربوط است، خود پزشک را انتخاب می‌کنند و پزشک مربوطه هم تنها از زاویه تنگ تخصص خود، به بررسی بیماری می‌پردازد. گذشته از آن، اگر عضوی از خانواده شما مبتلا به بیماری شود، عملا اجرای مراحل تشخیصی و درمانی بسیار گیج‌کننده خواهد بود.

اما صرف‌نظر از شرایط خاص ما در ایران، در آینده با پیشرفت دانش پزشکی و ایجاد زیرشاخه‌های فوق‌تخصصی، روند تشخیص و درمان بیماری‌ها پیچیده خواهد بود و بیماران و اعضای خانواده آنها نیاز به راهنماهای ویژه‌ای خواهند داشت.

این راهنماها ترکیبی از دانش پزشکی، مشاوران روانپزشکی و کارشناسان اقتصادی را خواهند داشت و می‌توانند به خوبی بیماران و اعضای خانواده آنها را راهنمایی کنند.

10-29-2014 9-36-05 AM

۷- درمانگرهای سال‌های پایانی عمر

با افزایش امید به زندگی، سال‌های پایانی عمر انسان‌ها، توأم با شرایط ایستایی خاصی خواهد شد. در این سال‌ها که ما علیرغم داشتن بیماری‌های متعدد، همچنان زنده خواهیم بود، کیفیت زندگی کاهش خواهد یافت. پس لازم است که علاوه بر متخصصان کنونی طب سالخوردگی، درمانگرهایی هم به مردم کمک کنند و به آنها در مورد چگونگی گذران مناسب سال‌های پایانی مشاوره بدهند.

10-29-2014 9-37-19 AM

۸- طراحان بازی‌وارسازی

در دهه‌های آینده ما نیاز خواهیم داشت که کارها پیشرفته و دشوار آن زمان را با روحیه و نشاط بهتری انجام بدهیم و در این راستا، سر و کله متخصصان بازی‌وارسازی یا Gamification پیدا خواهد شد.

آنها دنیا را به محیط قابل تحمل‌تری تبدیل می‌کنند و ترتیبی می‌دهند که روند آموختن مهارت‌ها یا انجام کارها، ساده‌تر شود، انگیزه انجام کارها را پیدا کنیم و تنش‌های روزانه ما کم شود.

10-29-2014 9-40-27 AM

۹- مشاوران ربات‌ها

کسانی پیدا خواهند شد که به شما در مورد مدل‌های بسیار متنوع ربات‌ها مشاوره بدهند و بتوانند در انتخاب مدل‌ مناسب ربات خانه‌دار یا مربی توصیه‌های خوبی کنند.

10-29-2014 9-40-39 AM

۱۰- سرگرم‌کننده‌های چندرسانه‌ای

دی جی‌ها یا خوانندگان مراسم جشن کنونی را فراموش کنید. در آینده سر و کله کسانی پیدا خواهد شد که برای برگزاری بهتر مراسم ازدواج یا کارزارهای تبلیغاتی می‌توانند به صورت چندرسانه‌ای به ما کمک کنند.

آنها صوت و ویدئو و عکس و واقعیت افزوده را با هم ترکیب می‌کنند و از ترکیب آنها شیوه جدیدی برای سرگرم کردن ما ایجاد خواهند کرد.

10-29-2014 9-42-37 AM

منبع

 

 
15 نظرات
 1. مرسن می گوید

  خیلی الهام بخش بود، باید از همین امروز شروع کرد.

 2. siamak gol می گوید

  اولیش مث فیلم giver ه

 3. ashkan می گوید

  جالب بود مخصوصا جراح از راه دور:)
  فک کنم نوستالژیت همین الان هم وجود داشته باشه 🙂

 4. فرشاد می گوید

  این پست شما یه ایده خیلی خوب به من داد (:
  ممنونم ازتون

 5. یونس میربهاالدین می گوید

  من باید از همین الان بفکر باشم ک برم سراغ شغل Gamification همین الانم توش حرفه ایم ولی بازارکار نداره 🙂

 6. محمد می گوید

  برای ترجمه این مطلب چه زجری که نکشیدی طراحان بازی وارسازی!!!

 7. امیر می گوید

  سلام سایت بسیار جالبو دیدنی دارید لذتبخشه البته من در ناسا تکنولوژیهای خیلی جدیدی دیدم که برای عام غیر قابل قبوله. موفق باشید

 8. farvahar homayoun ir می گوید

  در مورد بند شش مطلبتان سری به سایت های ما بزنید ما اولین طراح سیستمهای سلامتی وبا الگو ها و الیگوریتهای پیشرفته سلامت و با تکیه بر سیستم ارجاع و پزشکی کل نگر در ایران هستیم
  http://www.savan.ir/

  https://www.facebook.com/pages/Savan-Medical-Health-Institution-Preventive-Medicine-Health-Promotion/351260368240993?ref=hl

  و حاضر به همکاری با شما هستیم و خوشحال خواهیم شد که اظهار نظر کنید

 9. مهدی می گوید

  به اعتقاد من “بازی وار سازی” چیزیه که از ابتدای شغل سازی می بایست جدی گرفته می شد.

 10. فرزام می گوید

  ۱ و ۲ و ۹ خیلی ایده های بچه گانه و مسخره ای هستن و به نظر من اصلا ً شانس واقعی شدن ندارن.

 11. امیرحسین آل‌شیخ می گوید

  کاش همه به فکر بیوفتن و همگی با هم نگذاریم اتفاقی بی‌افته که نیاز به «۳- احیاکنندگان طبیعت» داشته باشیم!

 12. mina می گوید

  جالب بود

 13. مهرداد می گوید

  مثل بیشتر پیش بینی های قرن بیستم که از شرایط زمان ما داشتند و درست از آب در نیومد به نظرم این پیش بینی ها هم در حد خیالاته که البته در جای خودش جالبه.کافیه چند سال آینده بیاییم و این مطلب را دوباره بخونیم…

 14. brock می گوید

  ای کاش من ۳۰۰ سال دیگه به دنیا میومدم

 15. saman می گوید

  مطلب جالبی بود ُُ البته که آینده شغلی در چند سال آینده تغییر خواهد کرد ّ یادمان باشد که شرایط پیچده رابطه انسان و ربات در نقش و شکلی گیری این مشاغل تاثیر بسیار زیادی خواهد داشت .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.