قدیمی‌ترین اثر هنری دنیا در اندونزی قرار دارد

3

تا به حال تصور ما این بود که قدیمی‌ترین آثار هنری دنیا نقاشی‌های انسان‌های اولیه در غارها فرانسه و اسپانیا باشد.

اما با تعیین قدمت نگاره‌های اندونزی، این باور در حال تغییر است. این نگاره‌ها در جزیره Sulawesi اندونزی قرار دارند. نقاشی‌ها شامل تعدادی دست می‌شوند که شبیه استنسل با قرار دادن دست روی دیوار و افشاندن رنگ روی دست، ایجاد شده‌اند. نقاشی‌های دیگر حیوانات در حال حرکت را نشان می‌دهند.

10-12-2014 9-18-18 AM

مطابق تحقیقی که گزارش آن در نشریه نیچر منتشر شده است، با استفاده از شیوه تعیین قدمت اورانیوم – توریوم مشخص شده است که حداقل عمر این نقاشی‌ها ۳۹۹۰۰ سال است که دو هزار سال قدیمی‌تر از نقاشی‌های غارهای فرانسه و اسپانیاست.

جالب است که به دستاورد علمی این کشف اشاره کنیم:

قدمت نقاشی‌های فرانسه و اسپانیا باعث شده بود که به صورت تلویحی این باور ایجاد شود که پیش از این نقاشی‌ها، هیچگاه انسان‌ها شکلی از هنر را ایجاد نکرده بودند و باز هم به صورت ضمنی اشاره شود که اروپا بوده است که زادگاه هنر دنیا بوده است.

اما این کشف جدید، دیگر اروپا را از مرکزیت و مبدأ هنر دنیا خارج می‌کند.

منبع

 
3 نظرات
 1. فرشاد می گوید

  البته این روش قدمت‌سنجی دارای خطایی معادل خیلی بیشتر از دوهزار سال هست.

 2. علی می گوید

  سنگ نگاره های مشابه این در غار اشکفت آهو و کرفتو و نقاط دیگر ایران وجود دارد. همینطور سنگ نگاره هایی که با روش حکاکی ایجاد شدند و قدمت خیلی بالایی دارند.
  کاش تحقیقات جدی در مورد اونها هم انجام می شد.

 3. هادی می گوید

  اتفاقا تازگیا داشتم میخوندم که قدیمی ترین نقاشی پیدا شده در Lascaux Cave in Dordogna, France که متعلق به ۴۰۰۰۰ سال قبل است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.