افت شدید درآمد سامسونگ در بخش موبایل – چگونه سامسونگ جنگ را به اپل باخت

56

سامسونگ پیش از این در دعوای حقوقی در مقابل اپل، بازی را واگذار کرده بود، اما حالا بر اساس آخرین گزارشات مالی که منتشر شده است، درآمد شرکت سامسونگ به شدت نزول کرده است و اپل توانسته است با هدف قرار دادن هوشمندانه منبع اصلی درآمد بخش موبایل سامسونگ، این شرکت را در تنگنا قرار دهد.

کار ژیائومی بود یا اپل؟!

دیروز اعلام شد در سه ماه سوم سال 2014، میزان درآمد شرکت سامسونگ، نسبت به زمان مشابه سال قبل، 73.9 درصد افت کرده است.

در حالی که بعضی‌ها دوست دارند که این افت درآمد را به کم آوردن سامسونگ در مقابل ژیائومی نسبت بدهند، اما اگر خوب بررسی کنیم می‌بینیم که افت درآمد سامسونگ به خاطر محبوب شدن گوشی‌های ژیائومی نبوده است. میزان عایدی سامسونگ از محل فروش هر یک از این گوشی‌های ارزان، خیلی کم است و عمده سود سامسونگ تا پیش از این از محل فروش سری گلکسی اس و مدل‌ها نوت بود، اما حالا این فروش این مدل‌ها به شدت تحت تأثیر آی‌فون اپل قرار گرفته است.

11-1-2014 9-57-09 AM

به عبارت دیگر درست است که سامسونگ در هر دو عرصه باخته است، اما باخت در قسمت گوشی‌های های اند، باخت اصلی سامسونگ محسوب می‌شود.

اشتباه نکنید، سامسونگ هنوز از نظر میزان فروش کلی گوشی، آمار بسیار قابل توجهی دارد، اما سود سامسونگ به دلایل زیر کم شده است:

1- سامسونگ مجبور شده است برای ماندن در میدان رقابت گوشی‌های رده متوسط و پایین‌اش را با بهای کمتری بفروشد و این کار سود اندک این قسمت را برای سامسونگ، کمتر کرده است.

2- در قسمت گوشی‌های های اند که منبع اصلی درآمد بخش موبایل سامسونگ هستند، سامسونگ به اپل باخته است.

3- کم شدن تیراژ سامسونگ در بخش گوشی‌های های اند، یک تأثیر دیگر هم داشته است: کم شدن تیراژ باعث شده است که هزینه تمام‌شده گوشی برای سامسونگ بیشتر شود و بنابراین حاشیه سود سامسونگ کمتر هم بشود!

برآوردهای کارشناسان نشان می‌دهد که میزان فروش کلی گوشی‌های سامسونگ تنها 8.2 درصد افت کرده است، اما در سه ماه سوم سال 2014، میزان فروش گوشی‌های  های اند سامسونگ، نسبت به زمان مشابه سال قبل نصف شده است!

مقایسه میزان درآمد سامسونگ و اپل بسیار جالب است: درآمد سه ماهه سوم سامسونگ 1.66 میلیارد دلار بوده است، در صورتی که اپل در همین مدت 11.2 میلیارد دلار درآمد داشته است!

آیا اپل «جنگ هسته‌ای» را برده است؟

شاید اپل هرگز نتواند «جنگ هسته‌ای» را علیه اندروید ببرد و آرزوی استیو جابز عملی نشود، اما دست‌کم در میدان مبارزه با سامسونگ، اپل موفقیت‌های زیادی کسب کرده است.

البته به باور من شاید بهتر باشد بگوییم که این راهبرد اشتباه سامسونگ بوده است که باعث شده این شرکت همه چیزهایی را که از سال 2010 به دست آورده بود، از دست بدهد.

موفقیت‌های سامسونگ از سال 2010 شروع شد، همان زمانی که سامسونگ با گوشی خوب گلکسی اس اوریجینال شروع کرد، این گوشی را بعضی‌ها کپی آی‌فون 3GS می‌دانستند.

سامسونگ بعد از آن راهبردهای زیر را در پیش گرفت:

– با توجه به غفلت اپل در عرضه گوشی‌های با صفحه نمایش بزرگ و تقاضای زیادی بازار برای این گوشی‌ها، تا توانست گوشی با صفحه نمایش بزرگ وارد بازار کرد.

– فبلتی به نام نوت وارد بازار کرد که تا مدت‌ها در بازار رقیبی نداشت.

– از نظر اپلیکیشن‌های اختصاصی ابتکاراتی به خرج داد و روی این اپلیکیشن‌های تبلیغ زیادی کرد.

– سعی کرد مطابق سلیقه هر گروه از مردم، محصولی داشته باشد، کاری که برخی نام اسپم سخت‌افزاری را بر آن نهاده بودند.

– سامسونگ حتی سعی کرد همین راهبرد را در عرصه تبلت هم اجرا کند، اما موفق نشد.

این راهبرد تا مدت زیادی موفق بود، اما مشکل عمده سامسونگ دو چیز بود:

1- فقدان خلاقیت: این شرکت نتوانست خلاقیتی به خصوص در زمینه طراحی بدنه گوشی‌های های اند از خود نشان بدهد.

2- به خاطر تولید محصولات زیاد، تمرکز سامسونگ روی گوشی‌های های اند که منبع اصلی درآمدش بودند، کم شد.

سامسونگ در سه ماهه سوم سال پیش، 32.5 درصد کل بازار گوشی‌های هوشمند دنیا را داشت، در سه ماهه سوم سال 2014، سامسونگ 23.8 درصد کل بازار را دارد که هنوز بسیار قابل توجه است.

11-1-2014 9-40-59 AM

در مقابل آمار اپل تغییر زیادی نکرده است، میزان تصاحب بازار گوشی‌های هوشمند توسط اپل از 12.9 درصد سال قبل به 12 درصد رسیده است.

اپل به تخطی از راهبرد زمان جابز، به تولید گوشی‌های با صفحه نمایش بزرگ، مطابق نیاز بازار روی آورد و به این ترتیب به شدت میزان فروش گوشی‌های سامسونگ را تحت‌تأثیر قرار داد.

سال پیش سامسونگ دو برابر اپل گوشی می‌فروخت و نصف اپل درآمد داشت، اما حالا دیگر میزان درآمد اپل بسیار بیشتر سامسونگ شده است و این شرکت 6.7 برابر سامسونگ درآمد دارد!

این تفاوت عایدی به تدریج تأثیر دیگری هم گذاشته است:

اپل دستش برای سرمایه‌گذاری روی سیستم عامل، اپلیکیشن‌ها و تحقیقات سخت‌افزاری بازتر است.

خلاصه اینکه راهبرد اپل برای فروش گوشی‌های با صفحه نمایش بزرگ‌تر که حاشیه سود زیادی دارند، به شدت سامسونگ را تحت فشار قرار داده است.

11-1-2014 10-11-08 AM

آیا گوگل به محو شدن سامسونگ کمک کرده است؟!

در این 4 ساله، سامسونگ در بازه‌ای از زمان، آنقدر موفق شده بود که گوگل هم احساس نگرانی کرده بود، گوگل احساس کرده بود که موفقیت سامسونگ، برند اندروید را تهدید می‌کند و به عبارتی حس می‌کرد که سامسونگی که دست‌پرورده سیستم عامل خودش است، بیش از حد بزرگ شده است.

گوگل نگران بود که سامسونگ علاقه زیادی در دست بردن در اندروید و ایجاد تغییرات ظاهری در آن دارد و با این کار به وجهه گوگل صدمه می‌زند، پس سعی کرد که سامسونگ را مجبور کند، میزان تغییرات را کمتر کند. سامسونگ هم از این فشار اصلا خوشش نیامد و سعی کرد به دنبال آلترناتیوهایی برای اندروید باشد و یا لااقل تظاهر کند که به دنبال آلترناتیوهایی مثل ویندوز موبایل یا تایزن است.

اما در عمل آلترناتیوهای سامسونگ اصلا چیزهای قبال اتکایی نبودند، در همان زمان ال جی، سونی، اچ تی سی و ژیائومی به شدت سامسونگ را تحت فشار قرار دادند. دیگر در ذهن عامه مردم،برخلاف سال‌های 2010 تا 2012، یک گوشی اندرویدی عالی مساوی با یک گوشی سامسونگ نیست و سامسونگ تبدیل به یکی پنج شش گزینه احتمالی در ذهن هر خریدار بالقوه اندرویدی شده است.

به عبارتی سامسونگ به خانه اول برگشته است و به قبل از سال 2010 پرتاب شده است.

سامسونگ چگونه می‌تواند خودش را نجات بدهد؟

حقیقت این است که تا حالا در دنیای بی‌رحم گوشی‌‌های هوشمند،‌ تا حالا شرکت بزرگی را سراغ نداریم که سقوط کرده باشد و توانسته باشد خودش را نجات بدهد.

اما مدت‌های زیادی صبر کردیم تا ببینیم نوکیا یا بلکبری آیا می‌توانند خود را نجات بدهند یا نه. این شرکت‌ها دست و پای زیادی زدند، سعی کردند با طراحی گوشی‌هایی با بدنه زیبا و متفاوت، موقعیت از دست رفته خود را جبران کنند اما موفق نشدند.

سامسونگ حالا نیاز زیادی به دست‌کم یک گوشی های اند موفق دارد. گوشی‌های که حاشیه سود قابل قبولی داشته باشد و به میزان زیاد به فروش برسد.

متأسفانه نوت 4 سامسونگ با اینکه فبلتی با کیفیت خوب است، هیچ کمکی نمی‌تواند به سامسونگ کند، چون فروشش بسیار تحت تأثیر آی‌فون 6 و 6 پلاس قرار گرفته است.

پس چاره‌ای نمی‌ماند که سامسونگ به نسل تازه گوشی سری گلکسی اس خودش اتکا کند.

11-1-2014 9-45-26 AM

سامسونگ تا حالا نتوانسته است که در گوشی‌های سری گلکسی اس خود یک طراحی بدنه خلاقانه، مستقل و مطابق سلیقه مردم داشته باشد، مثلا علیرغم تمایل شدید مردم، نتوانست در گلکسی اس 5، یک بدنه فلزی عرضه کند.

در شرایطی که ژیائومی بی‌شرمانه از اپل تقلید می‌کند و هیچ باکی از این بابت ندارد و در شراطی که پرچم‌دارهای اچ تی سی، ال جی، سونی و گوشی محبوب نکسوس را در بازار داریم، آیا سامسونگ خواهد توانست ورق را با یک گوشی تازه برگرداند؟

11-1-2014 9-49-33 AM

پاسخ منطقی خیر است، اما ما دوست داریم برای حفظ هیجان بازار و نیز ایجاد یک سناریویی جذاب برای گزارش‌های وبلاگی خودمان، شاهد یک بازگشت دراماتیک از سوی سامسونگ باشیم!

از سوی دیگر همان طور که از زمین برخاستن برای سامسونگ دشوار است، اپل هم باید بداند که وفاداری کاربرانش به این شرکت هم ابدی نخواهد بود و در صورتی که زمین بخورد یا برایش پشت پا بگیرند، هیچ تضمینی برای خیزش دوباره‌اش وجود نخواهد داشت. زمانی حکمرانی نوکیا برای ما ابدی به نظر می‌رسید و این شرکت مظهر خلاقیت بود، اما چند سال عدم تمرکز، اشتباه، عرضه کالاهای نامحبوب، رو آوردن به سیستم عامل اشتباه، باعث شد که این برند محو شود. بله! آی‌فون شش گوشی بسیار پرفروشی شده است و حتی آی‌فون شش پلاس که بیشتر از برآورد اولیه اپل به خصوص در چین به فروش می‌رود، اما در این دو گوشی ما نشانه‌هایی از تخطی اپل از کمال‌گرایی همیشگی و پوپولیسم را شاهد هستیم.

این پوپولیسم، شاید یکی دو بار پاسخ بدهد، اما در صورت تکرار و درآمدن اپل از شرایط آرمانی، کاربران هیچ رحمی به اپل نخواهند کرد، در آن صورت بعید نیست که مثلا یک گوشی نکسوس با یک ویژگی آرمانی غیرقابل پیشبینی، تاج پادشاهی را بر سر بگذارد!

 


دیگر پست‌های تازه یک پزشک

پست‌های آرشیوی خواندنی

پانزده درس زندگی از آلبرت اینشتین

تصور خیلی‌های از اینشتین یک فیزیکدان آشفته‌حال نابغه است. اما اگر این سخنان قصار از این برنده سال 1921 جایزه نوبل بخوانید، نظرتان عوض می‌شود، سخنانی که درس‌هایی برای زندگی…

یک پزشک پلاس

زندگی من: آنا آخماتووا

ترجمهٔ احمدپوریدر 1889 سال تولد من، چارلی چاپلین به دنیا آمد، «سونات کرتروز» تولستوی منتشر شد، برج ایفل ساخته شد و هیتلر و ظاهرا الیوت هم دیده به جهان گشودند. در تابستان…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / داروخانه آنلاین / آموزش رانندگی با ماشین دنده اتومات / فروشگاه لوازم بهداشتی / آموزش زبان فرانسه / هایلند بیوتی / شیشه اتومبیل / کاهش وزن قطعی با اسلیو معده / دانلود ریمیکس های جدید /بهترین جراح اسلیو معده در تهران / درمان سرد مزاجی بانوان / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل /کپسول پرگابالین / لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /جراح تیروئید / پزشکا /سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /موتور فن کویل / نرم افزار حسابداری / مقاله بازار / شیشه اتومبیل /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /سایت نوید /کلاه کاسکت /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /
56 نظرات
 1. مهران می گوید

  اون موقع که گلکسی اس 2 داشتم ، اپل داشت حکمرانی میکرد ،گلکسی اس 2 رو فروختم ،رفتم آیفون 5 گرفتم ، اپل وضعش خراب شد و سامسونگ پیشرفت کرد ، دو ماه پیش هم که آیفون 5 رو فروختم و نوت 3 گرفتم ، اپل پیشرفت کرده و ساسونگ داره ورشکسته میشه ، انگار ارتباط عجیبی بین گوشی های من و وضع شرکت های تولید کننده موبایل وجود داره ، از هر برندی که گوشی میگیرم ، اون شرکت تا مرز ورشکستگی میره ! 🙂

  1. behnam می گوید

   الآن قصد خرید چه گوشی ای دارید؟!

   1. آریا می گوید

    خیلی سوالتون قشنگ بود:D
    ایول!

  2. سینا فرامرزیان می گوید

   لطفا گوشی نخرید،یا اگه می خواهید گوشی بخرید،گوشی چینی مثل glx بخرید!

   1. M می گوید

    شیامی چیز دیگست

 2. حسن می گوید

  تحلیل بسیار خوب و جامعی بود البته به نظر من اینکه هر گوشی‌ای نقصی داشته باشد یک سیاست تجاری است تا هیچ وقت افراد از گوشی‌شان رضایت کامل نداشته باشند و آمادگی خرید گوشی جدید در کوتاه‌مدت برای آنها محفوظ بماند اما معتقدم سامسونگ در این زمینه افراط کرده است
  با این حال معتقدم اگر به سرعت وارد عمل شود و دست از ساختن گوشی‌های زشت بردارد موفق خواهد شد.

 3. سامان می گوید

  از همون زمانی که اس۵ عرضه شد تاج سامسونگ به لرزه افتاد. با عرضه ۶ و 6plus این لرزه شدید تر شده. اگه سامسونگ یه سیاست جدید اتخاذ نکنه کلا تموم میشه!

 4. کوروش می گوید

  راستش من از سامسونگ خوشم نمیاد و دوست دارم هرچه زودتر سونی و htc و موتورولا و … در میزان فروش جاش رو بگیرن. اما این مقاله یا شاید تحلیل اصلا صحیح نیست به نظرم.
  درآمد سامسونگ طبق همین مقاله در سه ماهه سوم سال 2014 افت کرده، یعنی زمانی که هنوز گوشیهای جدید آیفون به فروش نرفته یا تازه فروش خود رو شروع کردند. پس چطور ممکنه که دلیل اصلی این افت درآمد سامسونگ، گوشیهای آیفون باشند؟ یعنی چطور ممکنه آیفون های 4 اینچی رقیب اصلی گالکسی نوت 5.5 اینچی باشند که اصلا دو کلاس متفاوت از اسمارت فون ها هستند.
  در ضمن طبق جدول موجود در همین مطلب، مشاهده میکنیم که سهم بازار اپل در یک سال گذشته کاهش داشته، اما لنوو و شیائومی و ال.جی و سایرین همگی افزایش سهم داشتند. آنوقت چطور می شود که دلیل اصلی کاهش سهم و درآمد سامسونگ را اپل بدانیم؟!!!!
  با همه احترامی که برای شما قائلم، ولی این مقاله هم مثل سایر مقالات شما در مورد گوشی و برند و سیستم عامل و … کاملا جانبدارانه و غیرواقعی بود.

 5. امیر می گوید

  آقای مجیدی فکر میکنم مشکل سامسونگ اصلا بحث تکنولوژی و استفاده نکردن از یک ظاهر متفاوت و زیباتر در گوشی های سری نوت نیست.
  اشتباهی که سامسونگ داره اینه که داره مدام به اندازه گوشی هاش ، تعداد هسته های پردازنده و پارامترهای تکنولوژی دیگه سعی میکنه بر روی فکر مخاطبان اثر بزاره.
  در حالیکه باید کاری کنه که بتونه با روح مخاطبانش ارتباط برقرار کنه و اون حس رضایت روحی رو به کاربرانش القاء کنه.
  و الا همین الان با همه اون مشکلاتی که آیفون سری 6 مثل ( خم شدن ، خط نازیبای پشت گوشی ، بیرون زندگی لنز ) و غیره داشت تاثیر چندانی در فروش بالای این محصول جدید نگذاشت!
  سامسونگ جواب این سوال رو درک کنه.
  اپل داره با روح کاربرانش ارتباط برقرار کرده یک حس سادگی و قدرتمندی و آسایش تو محصولاتش هست که آدم رو گرفتار خودش میکنه.
  کاربرانش میدونن تا ماهها بعد محصولی نخواهد بود نه اینکه مثل سامسونگ هر روز یک گوشی ببیند.
  اپ استور کیفیت بالایی داره و غنای نرم افزارهاش همانطور که خودتون میبینید بسیار بالاست و با گوگل پلی فاصله داره.
  سامسونگ مثل دختری میمونه که هر روز یک جور خودشو آرایش میکنه و مدل موها و ظاهرشو عوض میکنه تا دل مرد محبوبشو بدست بیاره ولی اپل مثل دختری میمونه که خودش زیباست، ساده است یکمم مغروره و عیب هایی هم داره اما این کاره دله که میگه برو سراغ دومی !
  به همون دلیلی که دختر اولی با آرایشای گوناگون و تغییراتش نمیتونه تو دل مرد مورد نظرش جا بشه به همون دلیل سامسونگ نمیتونه این کارو با گوشیهاش در بین مردم بکنه
  مشکل از یک جنسه ولی در دو حالت داره رخ میده
  مردم هرچقدر بگن با مغرشون تصمیم میگرند ولی در نهایت خیلی ها به حرف دلشون گوش میدن.
  سامسونگ باید کسانی رو متخصص کنه که این مهارتها رو تو محصولاتش تزریق کنن ، برای محصولاتش کلاس بزاره و اصلا دیر به دیر محصول جدید بده و عطش کاربرانش رو بالا ببره

  1. محسن می گوید

   و همین طور پشتیبانی از محصولاتش رو افزایش بده مثل اپل نه اینکه بعد از مدتی به حال خودشون رهاشون کنه

 6. سینا می گوید

  آندروید یا ios؟آیفون یا گلکسی؟اینها مهم نیستند.نگرش افراد باید عوض شود
  من نمیدونم شما که اپل زامبی هستید چه اصراری دارید که حرف های حکیمانه بزنید و نشون بدید در بند برند ها نیستید در حالیکه از ریز ترین اخبار اپل پست های عریض و طویل می سازید و از هر فرصتی استفاده می کنید تا برند های رقیب رو بد جلوه بدید.
  چرا واقعا؟؟؟؟

 7. امین می گوید

  اصلا و ابدا نتیجه گیری منطقی ای نبود،اگر اپل با گوشی های جدیدش فروش سامسونگ رو کم کرده پس چرا خودش افزایش فروش نداشته خیلی کمی داشته؟قطعا فروش کم سامسونگ بخاطر حضور شرکتهایی مثل می و نوآوری های ال جی هست و … نویسنده کاملا برداشتی مغرضانه و اپل دوستانه ای داره.در آماری که ارایه شد پیشرفت 211 درصدی برای می و 38 و 39 درصدی برای لنوو و ال جی مشخصه و پیشرفت اپل 12 درصده و این خودش گویای اینکه عملکرد بقیه شرکتها خیلی خیلی تاثیر منفیش بر فروش سامسونگ بیشتره تا عملکرد اتفاقا ن چندان خوب اپل

 8. سام می گوید

  شاید توی این تحلیل باید توجه کرد که اول اینکه اپل یک اکوسیستمه و فروش سخت افزار فقط مقدمه درآمدهای بعدی اپله ولی سامسونگ فقط تولید کننده سخت افزاره و رقیب اپل نمیتونه باشه دوم اینکه سامسونگ اوج گرفت چون در آغاز راه اندروید تنها کمپانی بود که توانایی و آمادگی تولید گوشی در این حجم و با این کیفیت داشت پس تونست بازار اندروید رو قبضه کنه اما الان رقبای بسیار قدری در قلمرو خودش داره در حقیقت جنگ اصلی بین گوگل و اپله و سامسونگ پیاده صفحس

 9. vida می گوید

  اگه یه روزی برسه که من یه نوشته راجع به موبایل و سیستم عامل تو یک‌پزشک بخونم، و در اون اثری از جانب‌داری مغرضانه از اپل نبینم، اون وقت می‌تونم بگم این وبلاگ کاملا حرفه‌ای نوشته می‌شه.

 10. علي می گوید

  باسلام و احترام
  بنده با قسمت اول نوشته شما موافقم “افت شدید درآمد سامسونگ در بخش موبایل” ولی قسمت دوم که “چگونه سامسونگ جنگ را به اپل باخت” را به راحتی نمی‌توان قبول کرد و به نظرم مقداری شتابزده نتیجه گیری شده است.
  دلایلی را دوستان در کامنت‌های بالا اشاره کردند ولی قانع کننده‌ترین دلیل برای من این است که کاهش سود یا افت درآمد را همیشه نمی‌توان به معنی باخت در نظر گرفت این گونه استدلال دقیقاً معادل این است که بنده بگویم به دلیل در اختیار داشتن بیشترین فروش اسمارت فون در دنیا توسط سامسونگ، بنابراین شرکت اپل در جنگ شکست خورده است.
  سیاست‌ها و اهداف چند لایه شرکت‌ها همیشه برای ما مشخص نیست و نمی‌توانیم بگوییم که در مقطع زمانی فعلی آیا سود یا درآمد برای شرکت سامسونگ اهمیت داشته است یا میزان فروش و ضریب نفوذ در بازار؟
  ولی براساس آمار و ارقامی که منتشر شده ظاهراً شرکت سامسونگ بیشتر نگران بازار از دست رفته خود در کشورهایی همانند چین و هند است تا دست و پنجه نرم کردن با شرکت اپل! چرا که در چند سال اخیر نشان داده که از پس دومی می‌تواند برآید ولی خوب میداند که موج چینی می‌تواند سامسونگ یا هر شرکت دیگری را به زیر آب ببرد!

 11. سید بهرام سیادتی می گوید

  خیلی خیلی یک طرفه می‌نویسید … من جای مدیران اپل بودم شما رو جزو مدیران فن پیج های خودم قرار می دادم 😉

  1. علیرضا مجیدی می گوید
 12. ساعتی می گوید

  واقعا کدوم ذهن ناقصی می تونه همچین تحلیلی رو ارائه کنه؟ درسته که شما از طرفداران بی چون و چرای اپل به حساب میاید ولی در هر صورت خوانندگان سایت انتظار ندارن همچنین مقالات بی سر و تهی رو برای ترجمه انتخاب کنید. تحلیل بازار با کل کل دو تا طرفدار متعصب برند خیلی فرق داره بهتره مقالاتی رو که برای ترجمه انتخاب می کنید از منابع معتبری باشه نه اراجیف یک طرفدار متعصب و بی منطق.

  1. علیرضا مجیدی می گوید
   1. ساعتی می گوید

    در لینک شما چیزی در رابطه با تحلیل ارائه شده پیدا نکردم. در مورد وبلاگ BGR (معروف به iBGR) هم که ظاهرا این تحلیل رو از آنجا آورده اید و موسسش Johnathan Gellar خوانندگان رو به بررسی سابقه این وبلاگ و این فرد که به عنوان یک فن بوی متعصب اپل شناخته شده است جلب می کنم. به عنوان مثال:
    http://dottech.org/103470/is-this-apple-fanboyism-to-the-extreme-or-an-honest-mistake-by-a-popular-tech-blog/
    (با یک جستجوی ساده مطالب بیشتری در این باره در وبلاگها و فرومها پیدا خواهید کرد)

    ما خوانندگان یک پزشک انتظار داریم شما منابع معتبری رو انتخاب کنید. مطمئنا منابع معتبر هم تحلیل خودشون رو از کاهش درآمد سامسونگ ارائه کرده اند ولی من ندیده ام که منبعی بدین شکل افراطی از به خاک سیاه نشستن سامسونگ و پیروزی اپل سخن گفته باشند.

  2. ramo می گوید

   جناب لطفا کمی‌ مودبانه تر بنویسید. اینکه شما تا این حد از باخت و شکست مکرر سامسونگ در مقابل کمپانی اپل عصبی شده‌اید توجیه مناسبی برای بی‌ احترامیتون به دکتر مجیدی نیست.

   لطفا اطلاعات و سواد مربوط به حوزه ای تی تون رو هم بیشتر کنید،تا بهتر بتونید درک کنید که Bloomberg و BGR از معتبر‌ترین سایت‌های ای تی دنیا هستن که این مقاله رو منتشر کردن.

   1. امید می گوید

    “Bloomberg و BGR از معتبر‌ترین سایت‌های ‘ای تی’ دنیا هستن”
    5 دقیقه سکوت

  3. وحید می گوید

   اگر شما گشتی توی بازار بزنید و از فعالان بازار نظرخواهی کنید یکمی اطلاعاتتون بیشتر میشه و متوجه می شوید که این مطلب یک طرفه نبوده و یک تحلیل منطقی است. البته بی احترامی شما واقعاً جای تأسف داره. بهتر هست اگر نقدی دارید محترمانه اون رو اعلام کنید.

 13. علی می گوید

  دوستان عزیز من خودم سامسونگی هستم ولی ازتون خواهش می کنم خدای ناکرده به جای توهین و نسبت دادن الفاظ نادرست، تمرکز رو بر نگاه انتقادی و کارشناسی حفظ کنید و با این صحبت‌های ما هم قرار نیست مسیر شرکت‌های بزرگی همانند سامسونگ یا اپل تغییر کند
  تحلیلی توسط جناب دکتر مجیدی ارائه شده است ایشان هم مثل همه ما حق دارند خواسته یا ناخواسته نقطه نظرات و علایق شخصی خودشون رو داشته باشن. بنابراین تریبون در اختیار همه قرار داره و هر کسی آزادانه نظر، نقد و تحلیل خودش رو میتونه ارائه بده. همین! و ممنون از همگی.

 14. ashkan می گوید

  تاثیر اپل رو منکر نمیشم ولی اگه واقع بین باشیم بیشتر هوایی و شیائومی به سامسونگ فشار اوردند:)

 15. بهاره می گوید

  نبود یک اکوسیستم مستقل مانع از ایجاد جذابیت پایدار بردی محصولات سامسونگ میشه . وقتی سایر تولید کننده های اندرویدی هم میتوانند امکانات مشابهی در محصول خودشان قرار بدهند دلیلی برای پایبندی به یک برند نمیمونه .
  موضوع دیگه اینه که سامسونگ یک تولید کننده جامع هست و با فروش بیشتر محصولات موبایلش ، بخش نیمه هادی ها ، نمایشگر ها و … هم سود بیشتری میبرند و در زمان افت فروش همه اینها با کاهش درآمد مواجه میشوند. سامسونگ یکی از تامین کننده های اصلی اپل هم بود که طی دو سال اخیر میزان وابستگی کمپانی آمریکایی بهش کاهش پیدا کرده و با سفارش به کمپانی های دیگر قرارداد های ملیاردی را از دهان سامسونگ در آورده .
  بازارهایی مثل چین و هند که مثل بازارهای اروپایی و آمریکا بسمت اشباع نمیروند برای سامسونگ بسیار مهم هستند . همانطور که برای اپل هم بسیار مهم اند و تیم کوک طی 3 سالی که مدیر عامل شده 5 سفر به چین داشته تا امکان فروش گسترده برندش در انجا را فراهم کنه . در واقع موفقیت در بازار چین تضمین کننده فروش سالهای آتی این برند هاست که با رقیبی مثل شیائومی که بوسیله دولت هم حمایت میشه بخطر افتاده .
  در پایان … با اینکه در روز مراسم از آیفون جدید چندان خوشم نیامد اما طی همنشینی دو هفته ای بهش علاقه زیادی پیدا کردم و دیگه نسبت بهش کم لطفی نمیکنم .

 16. محمدرضا می گوید

  یه چیز خیلی ساده ای که کل تحلیل رو خراب می کنه اینه که این کاهش رشد(و رسیدنش به 4 میلیارد دلار!!!) مربوط به سه ماهه ی سوم هست که در اون سامسونگ فقط گوشی ناامید کننده ی S5 رو توش داشته(البته ناامید کننده فقط در ظاهر،باطنش عالی بود) و در ضمن میشه گفت که فروش ایفون در پایین ترین حالتش قرار داشته(چون در سه ماهه ی منتهی به معرفی ایفون نسل بعد بوده).
  حالا این هیچ،”- سامسونگ حتی سعی کرد همین راهبرد را در عرصه تبلت هم اجرا کند، اما موفق نشد”؟؟؟سری S تو تبلت ها واقعا موفق نشدن؟؟یا سری پرو؟؟امار که چیز دیگه ای رو نشون میده.ضمن این که تبلت های جدید سامسونگ غنی از امکانات کاربردی نرم افزاری هستند(نقطه ی قوت ایپد) و کیفیت ساختشون هم دیگه مثل گذشته نیست و بسیار پیشرفت کرده.اخرین امار منتشر شده هم نشون میده که سامسونگ توی تبلت ها به نزدیکترین حالتش به اپل رسیده.
  من نمی دونم چرا این اشتباه احمقانه رو همه ی سایت ها انجام میدن(مقایسه ی شرایط الان سامسونگ با نوکیای قدیم).نوکیای قدیم به خاطر گوشی های ارزون قیمتش غیرهوشمند باکیفیتش معروف بود که سود چندانی براش نداشت(برای هیچ شرکتی نداره) و در گوشی های هوشمند هم در موج بزرگ اندروید و ios ناپدید شد چون مطابق با نیاز روز جلو نرفت و چسبید به سیمبین و در حالی که اندرویدی ها با صفحه ی HD میومدن به بازار،رزولوشن بهترین گوشی نوکیا 640*360 بود(به دلیل پشتیبانی نکردن سیمبین از رزولوشن بالاتر:)) ضمن اینکه نوکیا غرور خاص خودشو داشت و هرگز حاضر نشد زیربار موج بزرگ اندروید بره و با سیستم عامل هایی مثل MeeGo می خواست به مقابله با اندروید و htc و سامسونگ و سونی بپردازه که قطعا عملی نبود در حالی که نوکیا پشتیبانی عظیم طرفدارانش رو داشت و اگر یه گوشی اندرویدی در حد S2 در اون زمان میزد خیلی راحت تر از سامسونگ می تونست پرچمدار اندروید باشه.
  به نظر من سامسونگ تنها اشتباهش و بزرگترین اشتباهش استفاده از پلاستیک در S5 بود(هرچند که کیفیتش بهتر شده بود) و همچینین زیبا نبودن S5 هم مزید بر علت بود.نوکیا سال ها مقاومت کرد و اخر شکست خورد ولی سامسونگ با معرفی سری A و نوت 4 با بازنگری در طراحی و زیبا کردن و باکیفیت کردن گوشی ها در کنار باطری قابل تعویض(که مزیت بزرگیه)نشون داد که خیلی زود اشتباهش رو فهمیده و اگر با همین فرمون بره خیلی راحت می تونه دوباره به جایگاهش بازگرده.الان نوت 4 خیلی راحت می تونه عنوان بهترین فبلت رو بگیره.گوشی های رده ی بالای سامسونگ عمرباتری عالی دارند،بهترین صفحه نمایش ها رو دارند،خوشدست هستند،یکی از بهترین دوربین های دنیای موبایل رو دارند،از نظر امکانات نرم افزاری و رابط کاربری جز بهترین ها هستند،پشتیبانی خوبی دارند(به جز S3)و… میبینیم که سامسونگ تا قبل از الفا جز بدنه تو هیچی کم نذاشته بود و توی بیشتر زمینه ها بهترین چیزهایی که میشده رو در اختیار خریداران قرار داده بود(که بعد از الفا در کنار بهبود طراحی و کیفیت بدنه مزیت های پیشین پابرجا موندن)و واقعا چیزی کم نذاشته بود.الان جز یه اپلی یا متعصب های بقیه ی برندها واقعا کسی هست که نوت 4 رو دوست نداشته باشه؟؟
  در ضمن فراموش نکنیم بازار تلفن های میان رده واقعا تاثیرگذاره و سامسونگ یه مدت فراموشش کرده بود که الان با معرفی A3 و A5(اگر قیمت گذاریشون با هوشمندی همراه باشه) نشون داد که می تونه دوباره به رقابت تو این زمینه برگرده و این قسمت بازار رو هم پس بگیره.(در تمام نوشتم تاکید رو اینه که “اگر سامسونگ با همین فرمون پیش بره”)
  خب دیگه انشام تموم شد:) خلاصه اینکه این نوشته به نظرم مشکل داره و کاملا واضحه که از دیدگاه یک اپلیه تشنه به شکست سامسونگ نوشته شده و ارزش چندانی تو واقعیت نداره و همه ی این اتفاقات فقط می تونه تو ذهن همون اپلی بیفته!(راستش من اخر نفهمیدم چقدرش ترجمه بود.اگر ترجمه بود به نظرم بازهم جای انتقاد هست چون انتخاب نوشته برای ترجمه اشتباهه)اقای مجیدی من تا الان خیلی از سایتتون استفاده بردم و براتون احترام زیادی قائلم اما این نوشته نشون میده در این مورد نتونستید افسار اسب سرکش علاقه تون به اپل رو نگه دارید و توی تحلیلتون دخالت می کنه.

 17. محمدرضا می گوید

  اوه اوه.عذر میخوام بابت طولانی بودن نظرم.تمام کامنت هایی که می خواستم تو سایت های مختلف بدم و ندادم یه جا جمع شد.شرمنده.متن نظرم بیش از 1.5 برابر طولانی ترین نظر پیش ازخودم شد!

 18. علی می گوید

  به نظر من سامسونگ داره اشتباه نوکیا رو میکنه، نوکیا با اصرار زیاد بر سیمبین، فرصت را از دست داد و بازار را به اندروید باخت، سامسونگ هم با اصرار زیاد روی گوشی های پلاستیکی همین اشتباه را مرتکب شد و در نهایت بازار را به رقبا واگذار کرد

 19. فرید می گوید

  سلام،
  ممنون از مطلب….
  به نظرم هم اپل و هم گوشی‌های ارزان قیمت تاثیر خود را بر کاهش سامسونگ داشته‌اند که دومی مهمتر است.

 20. بهزاد می گوید

  ( شکلک خستگی ) . نمیدونم چی بگم ؛ واقعاً بعضی ها چطوری قضاوت میکنن و انقد قاطع حکم میدن؛ متاسفانه بعد از اینکه در میهنمون بعضی از خریداران محصولات اپل و نااگاه از تکنولوژی ( و قاعدتاً اخلاق) خواستن با برند اپل که نماد کمال گرایی در دنیا و تجَمّل در ایرانه!!! با تحقیر و تحمیق بقیه وجهه ای برا خودشون درست کنن، بنظر میرسه عده ای به قیام برپاخواستن و راه رفتنِ خلاف موج هم مزید بر علت شده تا…

  ************************************************************

  طولانیش نکنم،با این حرفایی که زده شده ،زامبی و … جز دل چرکین کردن نویسنده چیز دیگه ای نیست؛ اونم علیرضا مجیدی که من این سالها میخونمش با دلش مینیویسه

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   من عادت دارم. به هر حال نمی‌توانستم بنویسم سامسونگ در اوج است، همه وب‌سایتهای معتبر به سقوط وحشتناک سامسونگ اشاره کرده‌اند.

 21. محمد می گوید

  من در حال حاضر ال جی رو سامسونگ و سونی و موتورولا و … موفق تر می بینم. به نظر آینده برای اون از بقیه بهتره.

  ولی کلا شیاومی خیلی ترسناک ! داره عمل می کنه.
  تازه خوبه هنوز وارد بازار جهانی نشده.

  ممنون از مطلب خوبتون.
  به نظر من خیلی منطقی بود.

 22. آرما می گوید

  کاملا مخالفم.
  به نظر من مهم‌ترین دلیل افت درآمد سامسونگ بالا رفتن کیفیت پرچم‌دارهای بقیه شرکت‌هایی هست که محصولات اندرویدی تولید میکنند. مثل سونی و اچ تی سی و…

 23. arash می گوید

  به نظر من هوآوی هم تاثیر زیادی روی افت فروش سامسونگ داشته

 24. جواد می گوید

  با عرض معذرت
  این ارقام رو دقیقا از کجا اوردین؟
  درآمد سه ماهه سوم سامسونگ 44.7 میلیارد دلار در مقابل 42.1 میلیارد دلار اپل هست.
  چیزی که رد مطلب بهش اشاره کردین سود عملیاتی هستش نه درآمد
  سود عملیاتی سامسونگ تو این سه ماهه 3.7 میلیارد دلار در مقابل 11.1 میلیارد دلار اپل هستش

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   سود خالص بخش موبایل دو شرکت همان ارقامی بود که ذکر شد.

   1. جواد می گوید

    چیزی که تو متن بهش اشاره کردین سود عملیاتی هست نه درامد
    که اونم به اشتباه برای سامسونگ به جای 3.7 میلیارد دلار ، ۱٫۶۶ میلیارد دلار ذکر شده

 25. ناشناس می گوید

  به نظر من شما مهمترین دلیل رو آخر نوشتین و بسیار هم بی اهمیت جلوه ش دادین. من به ندرت دیده م کاربری حاضر باشه سیستم عاملش رو تغییر بده. از نظر اغلب آدمها، سخت افزارها شبیه هستن. دوربین، صفحه نمایش خوب، شکل زیبای گوشی و … اما محیط نرم افزاری در آی او اس و اندروید به کلی متفاوته. دلیل کم شدن فروش سامسونگ رقبای دیگه اییه که با اندروید گوشی تولید می کنن. اگر 2 یا 3 شزکت دیگه می تونستن با آی او اس گوشی تولید کنن همین اتفاق برای اپل میفته.

 26. هواوی می گوید

  به نظر من مهمترین عامل افت سامسونگ تو این بازار رشد خیره کننده ی سایر تولید کننده های گوشی های اندرویدی هست نه الزاماً موفقیت های اپل. در سالهای 2010 تا 2012 سامسونگ عملاً هیچ رقیب قابل توجهی در بازار گوشی های اندرویدی نداشت در صورتی که در حال حاضر چندین رقیب مهم و با انگیزه داره. مثل سونی، ال جی، شیائومی، هواوی، زد تی ای، اچ تی سی و یه عالمه شرکت متفرقه ی چینی.

 27. seedni می گوید

  این برمیگرده به سلیقه و برداشت فکری مردم ( مردم عامی و غیر متخصص ) در تمام طول حیاط انسان همیشه مردم برداشت هاشون اشتباه بوده و توده آدمها که بسیار بسیار از افراد ( انگشت شمار فهمیده و متخصص در هر زمینه ای ) بیشتر هست نگاهشون فقط به دهن دیگرانه و هیچ اراده مستقل و موشکافانه و فنی در باره موضوعات ندارند . مثلا عده بسیار بسیار کمی از ما ایرانیها به همین سایت یک پزشک که حاوی مطالب فوق العاده ای در تمام زمینه ها است مراجعه میکنند ( انگشت شمارند ) و عده بی شماری الان در فیسبوک یا سایتهای بی محتوی تفریحی بصورت مجازی خوش میگذرانند . این داستان تا ابد ادامه داره و ادامه داره ….
  یک گوشی موبایل اپل چی از سامسونگ بیشتر داره که عده ای اون را بیشتر میپسندند و میخرند یا برعکس . همه این گوشیها جدای از اینکه یه گوشی تلفن هستند همه نیازهای امروزی را برطرف میکنند . تازه سامسونگ با برنامه های متنوع تر و قابل ویرایش .

 28. مجتبی می گوید

  من تا حالا ندیده بودم یک مقاله در این وبلاگ با این حجم از نظرات مخالف خوانندگان مواجه بشه!

 29. هادی می گوید

  سلام

  با اینکه من همیشه از خوانندگان دایمی یک پزشک هستم ولی دیروز هم فکر کردم که نکنه بازهم طرفداری از اپل هست!
  سرچ کوچولو و مقلالات متعدد بر پایه گزارش خود سامسونگ وجود داشت.

  البته حتی این مشکل ممکن است یک روز برای اپل هم پیش بیاد اگر فقط بر همان ایده‌های استیو جابز تکیه کند و ایده نوین نداشته باشد.

  با اینکه من خودم هم سامسونگ دارم ولی دلیل نمیشه بگم این کمپانی خداست و… . اتفاقا جزء ظالم‌ترین هاست یک محصول تازه میده اونم با اندروید که انشا… آخرین نسخه باشد، بعدشم دیگه مشتریان را ول می کنه!
  نسخه بعدی آیا برای این گوشی می‌آید یا نه به کرم و بخشش سامسونگ برمی‌گردد.
  البته بازهم با یک اختلافی از هواوی و … جلوتر است و اصلا قابل قیاس نیست.
  هنوز هم فکر می کنم یکپارچگی و یکتایی محصولات اپل باعث تمرکز خیلی خوب شرکت شده است هرچند ارشدان کنونی شرکت ممکن است این ایده ناب را خراب کنند!

  ممنون و سپاس از یک پزشک که ما را در جریان آخرین اخبار فناوری می‌گذارد.

 30. مشرت می گوید

  من متوجه شده ام که آمریکایی ها و تا حدی اروپایی ها شدیدا روی اپل تعصب دارند. به نوعی با حس ناسیونالیستی خاصی از اون جانب داری می کنند. یک چیزی شبیه شعارهایی که دائما در داخل کشورمون درباره حمایت از تولید کننده داخلی می شنویم. فکر می کنم تو این قضیه هم همین حالت برای اونها وجود داره وگرنه محصولات اپل علی رغم همه هیاهو ها و ادعاها در عمل 10 درصد برتریهای محصولات سامسونگ هم ندارند. حالا چرا تا الان اپل ورشکست نشده جای تعجب داره!

  در هر صورت برای ما که هر دو ،تا محصولات خارجی حساب می شوند و ماهم فقط مصرف کننده هستیم!

 31. arash می گوید

  من از خوانندگان قدیمی سایت هستم،از زمانی که حتی یک پزشک در وب فارسی هنوز مطرح نشده بود! برای دکتر احترام بالایی قائل هستم. دوستان انتقاد خوبه و مفید ولی نباید توهین و تند زبانی،چاشنی اون بشه.لطفا در کامنت هاتون خطاب به دکتر عزیز رعایت بفرمایید. اما اگر این جور پست های دکتر براتون قابل درک نیست میتونین از روش من استفاده کنین! من مدت هاست که پست های این سبکی که مربوط به حیطه مقایسه سیستم عامل و سخت افزار های موبایلیتی میشه و از جانب دکتر نوشته یا انتخاب منبع میشه را نمیخونم! چون تفکر و برداشت ایشون به خاظر استفاده سالیانه از محصولات اپل در ناخودآگاه متمایل شده و چون انسان کمال گراست دوست داره حتی ابزار متعلق به خودش را هم کمال مطلق نشان دهد تا جلوه ای باشد از کمال خود شخص در برابر دیدگان سایرین…!
  ولی سایر پست های تحلیلی و چند منبعی جناب دکتر، بسیار مفید و قابل احترام است.

 32. مصطفی می گوید

  من با دوستان موافقم، این مطلب جانبدارانه است… ولی جانبداری از اپل؟!
  نه ، من نویسنده این مطلب رو حامی درجه 1 سامسونگ میدونم که هدفش از طرح این مطلب دو قطبی کردن هر چه بیشتر اپل و سامسونگ بوده دو صورتی که واقعیت اینه که دو قطبی که الان وجود داره اپل اندرویده و ال جی ، اچ تی سی و سونی رقبای اصلی تر سامسونگ محسوب میشن
  وقتی تنها رقیب برند محبوبت رو اپل معرفی کنی که به وضوح از روزهای خوب و نوآوری های همیشگی فاصله داره اونوقت به انتخاب اول بودن نزدیکتر میشی 😉

  1. Ven می گوید

   یک فیلم سینمایی رو در نظر بگیرید که توش فقط یه قهرمان وجود داره (اپل). مسلما فیلم موفق نخواهد بود چون خوبی وقتی در کنار بدی قرار بگیره معنی پیدا می کنه. پس ما به یه ضدقهرمان (سامسونگ) هم نیاز داریم تا فیلم زیبا بشه.
   جناب دکتر (و امثال ایشان) به سامسونگ نیاز دارن تا “آی فیلم”شون حماسی بشه! قضیه به همین سادگیه.

   درمورد نظرات مخالف، فکر کنم مشکل اسرار دکتر بر بی طرف بودن خودشونه. در صورتی که اگر فقط تیتر مطالب مربوط به سامسوگ و اپل رو کنار هم بزارید، جانبدارانه بودشون کامل واضحه. مثلا تو تیتر این پست از فعل گذشته استفاده شده تا شرایط هرچه بیشتر بد جلوه داده. حالا خودتون این تیترو با تیتر مطلب خم شدن آیفون مقایسه کنید.
   اگر دکتر قبول کنن که از اپل حمایت می کنن (که به نظر من کار خیلی بدی هم نیست) دلیلی برای اعتراض باقی نمی مونه.

   من هم مثل Arash مطالبی که مربوط به اپل و سامسونگ می شه رو نمخونم و مستقیم میرم سراق نظرات!
   درضمن به غیر از تی وی، دوایس دیگه ای سامسونگ ندارم اما برای سامسوگ مثل خیلی از شرکت های دیگه احترام قائلم و معتقدم که به پیشرفت صنعت موبایل خیلی کمک کرده.

  2. Ven می گوید

   ببخشید اشتباها زیر نظر شما نظر دادم!

  3. محسن می گوید

   اصرار درسته نه اسرار*

 33. احسان می گوید

  یکطرفه بود ولی خب دیگه با جهت گیری دکتر آشنا هستم، در حالی که بر اساس همین آماری که گذاشتین معلومه سامسونگ بازارش رو به شرکت های چینی داده چطور نسبتش میدین به اپل؟!

 34. hesam می گوید

  ممنون دکتر مجیدی عزیز تحلیل زیبا و جسورانه ای بود. تو فضای متعصب وب فارسی که کوچکترین انتقاد به برندی با تندترین واکنش ها رو به رو میشه نوشتن همچین تحلیلی شجاعت زیادی میخواد.
  در مورد مطلب کاملأ با شما هم عقیده هستم. کافیه فقط به تبلیغات امسال سامسونگ نگاه کنید تا متوجه بشید که سامسونگ تو بیشتر تبلیغاتش مستقیمأ محصولات اپل رو نشونه رفته و از هرفرصتی برای کنایه زدن به این شرکت استفاده میکنه تا مشتریای اپلو به سمت خودش جذب کنه! اما وقتی به آمار نگاه کنیم میبینیم که این سیاست کاملأ شکست خورده و فروش محصولات اپل و سود این شرکت نه تنها کمتر نشده بلکه بیشترم شده! حالا اینکه بعضیا نمیخوان این موضوع رو قبول کنند واقعأ عجیبه!
  همونجوری که اشاره کردید دلیل کاهش سود سامسونگ، کاهش فروش قابل ملاحظه گوشیای رده بالا(های اند) سامسونگه نسبت به مدل های مشابه سال های قبل. اما این به معنی بد بودن این گوشیا نیست. چون هم اس5 هم نوت4 از هر نظر عالی هستند و نسبت به گوشیای دیگه چیزی کم ندارند اما با اینحال هیچ کدوم از این گوشیا نتونستن فروش رؤیایی مثلأ اس3 رو تکرار کنند! این قضیه برای اپل برعکسه و هرسال و با معرفی هرگوشی جدید رکوردهای فروش قبلی شکسته میشه. فرق این دو شرکت اینه که سامسونگ نه برندی به قدرت اپل داره نه اکوسیستم یکتاییه مثه اپل داره نه مصرف کنندگانی به وفاداری اپل داره. این چیزا رو با پول و تبلیغات نمیشه بدست آورد! سامسونگ تو سالهای آینده همینقدر میزان سوددهی رو بتونه تکرار کنه خیلی هنر کرده و تکرار سالهای طلایی گذشته چیزی درحد رؤیاست! از طرفی مطمئنم حالا حالاها سامسونگ به سرنوشت شرکتایی مثه نوکیا تبدیل نمیشه چون دامنه کاری شرکتش خیلی وسیعه.
  در مورد تکرار چنین وضعیتی برای اپل به نظرم احتمالش خیلی کمه چون اپل اکوسیستمش کاملأ منحصر به فرد و غنیه و تجربه متفاوتی رو به خریدار ارائه میکنه. از طرفی سیاست اپل به نحویه که کاربرا رو به استفاده از سایر محصولات اپل ترغیب میکنه به این معنی که لذت واقعی از محصولات اپل زمانی حاصل میشه که از سایر محصولات این شرکت هم استفاده بشه. مثلأ من تا الان از لپ تاپ های ویندوزی استفاده میکردم ولی وجود قابلیتایی مثه continuty تو یوزمیت باعث شده منی که از آیفون و آیپد استفاده میکنم، خرید مکبوک های جدید رو تو اولویت قرار بدم!

 35. همایون می گوید

  به نظرم این طبیعیه که سود سامسونگ کم بشه.
  اپل اکوسیستم اختصاصی خودشو داره.
  حتی اگه از نظر سخت‌افزاری هم کم و کاستی داشته باشه، ولی باز هم به خاطر اکوسیستم خودش که توی این اکوسیستم فقط خودش رغیب خودشه، مشکلی براش پیش نمیاد. (البته جای بحث زیادی هست که چقدر خوب عمل کرده و تونسته بر خلاف بقیه که نتونستن، تک و تنها به راه خودش ادامه بده)

  ولی قضیه‌ی اندروید فرق داره
  اکوسیستم مال خودت نیست و اگه از نظر سخت‌افزاری و امکانات دیگه برتری نداشته باشی مصرف کننده به راحتی می‌تونه جایگزینی برات پیدا کنه.

  اتفاقی که افتاده اینه که سامسونگ مدتها یکه تاز بازار بود و درواقع تنها شرکتی بود محصول خوب آندرویدی تولید می‌کرد. ولی الآن زمان برگشته و شرکت‌های دیگه هم دارن خوب عمل می‌کنن.
  کم‌کم شرکت‌ها فهمیدن که هرکدومشون باید مثل سری گالاکسی اس و نوت سامسونگ، برند خاص خودشونو ایجاد کنن، مثل سری G ال‌جی یا Z سونی و …

  سامسونگ دیگه نمی‌تونه یکه تاز دنیای آندروید باشه و فکر نمی‌کنم از این به بعد هیچ شرکت دیگه‌ای بتونه کل بازار رو بدست بگیره

 36. behnam می گوید

  گاهی وقتها به این مسائل که فکر میکنم، یاد نظریه داروین می افتم، یک جورایی انتخاب طبیعی اینجا هم حاکمه. و خوبیش این هست که در نهایت باعث تکامل تکنولوژی و از بین رفتن محصولات و شرکتهای بی ارزش میشه.
  اگه بخواهیم نتیجه بگیریم، باید گفت تنها راه حفظ بقا در مقابل این رقبای قدرتمند و بی رحم، تغییر مسیر کلی شرکت است. مثلاً سامسونگ باید بازار جدیدی ایجاد کند و خودش را از بازار موبایل بیرون بکشد.

 37. محمد می گوید

  ایشالا که سامسونگ با مخ بخوره زمین از دستش راحت شیم. تنفرم از سامسونگ نهایت نداره.

 38. کیمیا می گوید

  خیلی خوشحالم که اپل برد. واقعا حقش بود.سامسونگ فکر کرده می تونه با کپی برداری به بازار مسلط بشه. اخه مگه مردم خرن کتدبرن دنبال کپی.ت

 39. کیمیا می گوید

  خیلی خوشحالم که اپل برد. واقعا حقش بود.سامسونگ فکر کرده می تونه با کپی برداری به بازار مسلط بشه. اخه مگه مردم خرن کتدبرن دنبال کپی.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.