هواپیمای بی‌سرنشین جیبی!

شاید تا یک ده پیش فکر نمی‌کردیم که هواپیماهای بدون سرنشین یا drone اینقدر کار برد نظامی پیدا کنند و برای مأموریت‌ها شناسایی و یا عملیاتی استفاده شوند. اما به تازگی کارهایی برای ساختن نسخه بسیار کوچک این هواپیماها در حال انجام است.

در یکی از این اقدامات یکی از مراکز پژوهشی ارتش آمریکا به نام Natick Soldier یک طراحی مفهومی آماده کرده است که در مشت دست جا می‌شود و فقط ۱۶ گرم وزن دارد و می‌تواند نیم ساعت تمام به صورت عمودی و افقی پرواز کند.

این «درون» سه دوربین دارد و می‌تواند به صورت زنده و جاری ویدئوهای خود را برای کاربران خود پخش کند.

ایده کلی این است که در میدان نبرد، دسترسی به این «درون»ها برای واحدهای کوچک نظامی  حتی یک سرباز منفرد، ممکن شود.

هنوز باید کارهای زیادی روی آن انجام شود، تا توانایی دوربین‌های آن و نیز قابلیت کنترل آن در بیرون و درون ساختمان‌ها ارتقا پیدا کند.

در صورت تکمیل، این پرنده‌های کوچک در جین مأموریت‌ها، می‌توانند اطلاعات ارزشمندی از پشت خطوط مبارزه بدهند، وارد ساختمان‌ها شوند و محل اختفای تک‌تیراندازها را مشخص کنند. شاید هم روزی مچهز به اسلحه مرگ‌باری شوند.

11-26-2014 4-52-28 PM


گرچه به خاطر کوچکی این «درون»ها، شناسایی آنها دشوارتر خواهد بود، اما به نظر می‌رسد که به خاطر آسیب‌پذیری نسبی و استفاده گسترده، احتمال اینکه آنها به دست نیروهای متخاصم با آمریکا بیفتند بیشتر باشد، بنابراین شاید یکی از مشکلات آنها این باشد که فناوری آنها خیلی زود به دست دیگر کشورها خواهد افتاد!

منبع

نظرات

 1. – دکتر جان فید درست شد…مرسی
  – چقدر جالب، من هم از کوچکی دوست داشتم ی هواپیمایی کوچک داشته باشم.
  http://www.engadget.com/2014/11/22/3d-robotics-x8-plus-drone/

 2. ی جورى نوشتین هواپیماى بى سرنشین جیبى ! انگار تو هواپیماى” جیبى”قرار بوده مسافر جابجا کنن! تازه من که عکسشو دیدم فکر کردم از همین هلىکوپتر کنترلی هاى خودمونه که کلى باهاش با خواهرم بچه هاى فامیلو اذیت میکردیم!

 3. بعد یه چیزى اون حشره جاسوسا که پیشرفته ترن!مگه نه! هم دوربین و میکروفون و کنترل و همه چى دارن! که یادمه میگفتن تو کنفرانسا و جلسات حواستون به حشره ها باشه!فکنم خودتونم یه پستى درموردش گذاشته بودین. شکل مگس یا پشه بود.

 4. تبریک و خسته نباشید
  بالاخره مشکل فید حل شد

 5. یه چیزی رو ما فراموش می‌کنیم، وسایل کوچک، باتری کوچکی هم دارند!
  این وسایل نمی‌توانند مدت زیاد و یا در هر شرایط جوی پرواز داشته باشند. اتفاقآ احتمال اینکه آنها به دست نیروهای متخاصم با آمریکا بیفتند کمتر است. چون برای پرواز و شناسایی به کشور دیگری فرستاده نمی‌شوند.

  راستی این تبلیغات شما ، پدر CPU ما را در آورد

 6. اتفاقا کمپانی GO PRO قصد تولید همچین محصولی و داره
  http://bgr.com/2014/11/26/gopro-drone-cameras-2015/

 7. وظیفه خود میدانم به خاطر رفع مشکل فید تشکر کنم.

 8. دکتر عزیز “درون” به فارسی میشه “پهپاد”. (که مخفف “پرنده هدایت پذیر از راه دور” هست) این کلمه در فارسی جا افتاده و به راحتی میشه ازش استفاده کرد. با سپاس

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.