آیا یک دهه جنگ مرورگر ها در سال 2014 پایان می‌یابد؟

19

بیش از یک دهه است که جنگ چند جبهه‌ای علنی و رسمی میان مرورگرهای وب جریان دارد. اکنون با پایان سال 2014، بررسی ویژگی‌های جدید مرورگرهایی مانند اینترنت اکسپلورر، فایرفاکس، کروم، سافاری و اپرا نشان می‌دهد که این جنگ به پایان خود رسیده است.

روز کریسمس سال 1990 ، کار نوشته شدن مرورگری به نام WorldWideWeb توسط تیم برنرز لی به پایان رسید و روی یک کامپیوتر NeXT اجرا شد، از آن زمان تا کنون ده‌ها مرورگر به دنیا آمده، چند صباحی حیات داشتند و کاربران ازشان استفاده کردند و بعد نسخه‌های جدید جایگزین شدند یا به فراموشی رفتند. در ابتدا فقط اینترنت اکسپلورر حاکم مطلق جهان تار و پودی اینترنت بود. بعد مرورگرهایی مانند نت‌اسکیپ، لی‌نکس، مک‌وب و اپرا نیز رشد کردند اما فاصله آن‌ها با مرورگر محبوب مایکروسافت خیلی زیاد بود(به‌روزرسانی: نت‌اسکیپ قدیمی‌تر از IE است ولی توجه و رشد آن در سال‌های است که IE غالب بود). پادشاهی IE قریب به یک دهه طول کشید تا اینکه در سال 2002 مرورگری به نام فایرفاکس از بنیاد موزیلا وارد این عرصه شده و در فاصله دو الی سه سال به رقیبی جدی و گردن‌کلفتی برای IE بدل شد. جنگ مدرن مرورگرها از سال 2004 شروع شد، هنگامی که فایرفاکس با ویژگی‌های جذاب و کاربرپسندش مرورگر مایکروسافت را به طور کامل به چالش کشید و وضعیت بازار را دگرگون کرد. فایرفاکس به سرعت رشد کرد و از صفر به چندین میلیون کاربر در کمتر از پنج سال رسید. همه‌ی ما آن‌ روزهایی که سایت فایرفاکس شمارنده‌ای برای نشان دادن تعداد دانلودها داشت را فراموش نکردیم. گوگل سال 2008 وارد این جنگ شد و مرورگر کروم را معرفی کرد. کروم در سال 2012 توانست فایرفاکس را پشت سر بگذارد. اکنون، به نظر می‌رسد این جنگ یک دهه‌ای با اتمام سال 2014، به پایان خود رسیده است.

در این یک دهه خیلی چیزها تغییر کرد: دستگاه‌های موبایل بیش‌تر از دستگاه‌های PC هستند و مرورگرهای وب دسکتاپ اهمیت کمتری نسبت به کلاینت‌های وب موبایل و برنامک‌ها دارند. مرورگر وب سافاری اپل و کروم گوگل بازیگران اصلی هستند، فایرفاکس در دوره انتقالی بزرگی به سر می‌برد و مایکروسافت هنوز در حال پرداخت هزینه به خاطر گناهان بزرگ گذشته است. اما در روزهای پایانی سال 2014، این بازیگران در یک وضعیت تثبیت‌شده به سر می‌برند و هریک سهمی از بازار دارند. در ادامه می‌خواهیم گزارشی از وضعیت این مرورگرها بدهیم و ویژگی‌های جدیدشان را نگاهی بیندازیم.

mac-browser-apps

گوگل کروم: در مسیر سلطه بر جهان

همه می‌دانیم که این شرکت غول چقدر حریص است کل سهم بازار را از آن خود کند و سلطان بی‌چون و چرای این حوزه باشد؛ مانند روزگار گذشته‌ای که اینترنت اکسپلورر داشت. البته بدون عملکرد ضعیف و امنیت کابوس‌وار این مرورگر. گوگل از راهکار مستقیمی بهره می‌جوید که مایکروسافت در دهه 1990 آن را به کار گرفت: خدمات رایگان فراگیر (به طور خاص جست‌وجوی گوگل، جی‌میل و یوتیوب). گوگل سعی می‌کند با این خدمات مرورگر کروم خود را به جلو هل بدهد و قابلیت‌هایی بدان اضافه کند که برنامک‌ها (اپلیکیشن‌های) کروم نیاز دارند و طراحی همانند استفاده از اکتیوایکس مایکروسافت برای درگیر کردن برنامک‌ها با مرورگر به کار بگیرد. البته بدون باگ‌های امنیتی وحشتناک. اگر تصویر زیر شما را به یاد «بهترین دیدنی‌ها در اینترنت اکسپلورر 6» می‌اندازد، باید بگوییم تنها نیستید.

chrome-works-better

به نظر می‌رسد این استراتژی جواب می‌دهد. در حالی که مرورگرهای دیگر با کاهش سهم بازار روبرو هستند و در جاده‌ای تخت و یکنواخت حرکت می‌کنند، کروم به طور آهسته سیر صعودی در افزایش سهم بازار دارد. براساس گزارش موسسه Net Application، کروم در حال حاضر 20.6 درصد بازار دسکتاپ، نوت‌بوک و کامپیوترهای مک را به خود اختصاص داده است. این سهم در شروع سال 2014، فقط 16.4 درصد بود. در StatCounter، که میزان استفاده از مرورگرهای وب را می‌سنجد، کروم بیش از 50 درصد سهم بازار در سال جاری را به خود اختصاص داده است و در حال حاضر برای فعالیت‌های مبتنی بر وب بیشتر از اینترنت اکسپلورر و فایرفاکس جلب توجه می‌کند.

اینترنت اکسپلورر: هنوز قابل احترام نیست!

از هنگامی که مایکروسافت به خاطر مرورگر شاخصش، اینترنت اکسپلورر، مجبور به عذرخواهی شد زمان طولانی نمی‌گذرد. سال 2006 بود که رئیس بخش IE، دین هاچاموویچ اعتراف کرد «ما خراب کردیم». (هاچاموویچ هفته پیش اعلام کرد شرکت مایکروسافت را ترک کرده است. وی از تیم توسعه‌دهنده IE نیز یک سال پیش جدا شد.)

ie-windows10

این شرکت به طور قابل ملاحظه‌ای درباره برنامه‌‌هایش برای اینترنت اکسپلورر در ویندوز 10 سکوت کرده است. در واقع، پیش‌نمایش اینترنت اکسپلورر در ویندوز 10 احساسی مانند حفره‌ای آرام و ساکت به دست می‌دهد. شایعات زیادی درباره تغییرات بزرگ روی این مرورگر در فروشگاه برنامک‌های مایکروسافت وجود دارد. در حال حاضر، بزرگ‌ترین مشکل مایکروسافت حفظ سازگاری نسخه‌های قدیمی IE است که با استانداردهای مدرن و جدید هم‌خوانی ندارند. امسال، مایکروسافت اعلام کرد تصمیم دارد دست از پشتیبانی تمامی نسخه‌های قدیمی اینترنت اکسپلورر به غیر از نسخه آخر بردارد. سیاستی که این شرکت را در موضعی برابر با دیگر رقبا قرار می‌دهد ولی متاسفانه اثری روی بازار تا ژانویه سال 2016 ندارد.

در همین حال، اینترنت اکسپلورر هنوز مورد نفرت توسعه‌دهنده‌گان است چون به حق اعتقاد دارند نسخه‌های قدیمی که مورد حمایت مایکروسافت هستند، هکرها را ترغیب می‌کنند دست به خلق حملاتی جدید بزنند. با وجودی که نسخه‌های اخیر اینترنت اکسپلورر به طور قابل ملاحظه‌ای با استانداردهای جدید مطابقت دارند اما هنوز سایت‌هایی یافت می‌شود که به درستی در IE کار نمی‌کنند. چون افرادی که دست به طراحی و ساخت سایت‌های جدید می‌زنند، این سایت‌ها را در کروم و سافاری آزمایش کرده ولی به خودشان زحمت تست در IE را نمی‌دهند.

موزیلا: آینده‌ای نامطمئن

در سه سال گذشته، موزیلا همانند سوارکاری بود که روی گراز نشسته است. چون به یمن قراردادی که با گوگل بست، سالیانه 300 میلیون بابت جست‌وجوهایی که می‌شد، دریافت کرد. این معامله گوگل در ماه نوامبر منقضی شده است. در حالی که این شرکت داشت وارد سراشیبی می‌شد، خبر از همکاری جدید 5 ساله‌ای با جست‌وجو یاهو داد. البته، مدیران این شرکت می‌گویند نظرات‌شان با قدرت در معامله جدید رعایت شده است. با نگاهی به ترازنامه موزیلا، تردید نسبت به آینده این شرکت تشدید می‌شود. به خصوص اینکه موزیلا دست و پای زیادی می‌زند تا مرورگر و سیستم‌عامل فایرفاکس را به حوزه‌های تلفن همراه وارد کند.

firefox-donations

2014 سالی درخشان برای فایرفاکس نبود. در مارس، جاناتان نایتینگل، معاون موزیلا علناً از تلاش طولانی‌مدت و گران‌قیمت برای ساخت یک فایرفاکس لمسی برای ارتباط با رابط کاربری مترو ویندوز 8 خبر داد. در همان ماه، یکی از بنیان‌گذاران به نام برندن ایچ مدیرعامل موزیلا شد ولی دو هفته قبل از آن یک کمک مالی جنجال‌برانگیز به موزیلا کرده بود. این دو رخداد سیگنال‌های زیادی به ذهن ارسال می‌کنند: بلافاصله پس از انقضای معامله گوگل، موزیلا به صورت اضطراری در صفحه تبلیغات خود درخواست مشارکت می‌کند. این حرکت موزیلا هیچ مشکلی ندارد ولی تجربه نشان داده است یاهو همیشه همکاری‌هایی پرسود برای خودش سروسامان می‌دهد و خیلی بعید است این همکاری جیب موزیلا را پرپول کند و باعث شود مدیران این شرکت به رؤیاهاشان برسند. به خصوص، پس از خبر غیرمنتظره این شرکت برای ازسرگیری توسعه فایرفاکس برای سیستم‌عامل iOS.

سافاری: مرورگر خانگی اپل

در آغاز، سافاری به این دلیل به سیستم‌عامل مک اضافه شد تا راهی برای خلاص شدن از دست اینترنت اکسپلورر باشد و اپل بتواند مستقل عمل کند. ولی پس از آن یک اتفاق خنده‌دار را شاهد بودیم: هرچقدر دستگاه‌های موبایل و پلتفرم‌های همراه اهمیت بیشتری یافتند، مرورگر سافاری نیز از خواهر/برادرهای بزرگ‌تر خود در سیستم‌عامل iOS پیشی گرفت. اپل در این سال‌ها تعداد بیشتری آی‌فون و آی‌پد نسبت به دستگاه‌هایی مانند مک‌بوک و آی‌مک می‌فروشد و رشد دستگاه‌های موبایل در مقایسه با دستگاه‌های مکینتاش بیشتر است.

safari2

سافاری نیز روی دستگاه‌های موبایل نصب شده و به فروش می‌رسد. البته، یک مرورگر جانبی که کروم است در فروشگاه اپ‌استور اپل نیز قرار دارد ولی این شرکت کاربرانش را مجبور به استفاده از رندرینگ سافاری و موتورهای جاوااسکریپت می‌کند تا تسلط کاملی روی تجربه کاربران در استفاده از مرورگرهای وب داشته باشد. همچنین، اپل سافاری را به طور پیش‌فرض پیکربندی کرده که از کوکی‌های ناشناس جلوگیری کند. این کوکی‌ها منبع اصلی ردگیری‌ها هستند. این ترفند هوشمندانه اپل، حریم خصوصی را افزایش می‌دهد و این چیزی نیست که کسی بدش بیاید.

اپرا: حلق‌آویز

امسال، تجربه استفاده چندین ماهه از این مرورگر به عنوان پیش‌فرض سیستم‌عامل دسکتاپ، بسیار بد بود و یک آزمایش کاملاً ناموفق محسوب شد. هدف از این آزمایش دست یافتن به یک جایگزین مستقل براساس موتور رندرینگ Webkit بود. برخی از ویژگی‌های جدید اپرا مانند توانایی همگام‌سازی بوک‌مارک‌ها و رمزهای عبور حفظ شدند ولی بسیاری از قابلیت‌ها هم محو شدند. از همه مهم‌تر، برخی از سایت‌هایی که برای باز شدن در کروم و سافاری طراحی شده بودند در اپرا به مشکل برخورده و شکست خوردند. تجربه استفاده از این مرورگر نشان می‌دهد که اپرا بدتر از اینترنت اکسپلورر 11 است. برای مثال، صفحات بازدید سایت ZDNet در اپرا به خوبی اجرا نمی‌شوند و تقریباً سیستم جدید پیام‌گذاری این سایت غیرقابل استفاده است. در این شرایط شما مجبور هستید استفاده از مرورگر را متوقف کنید یا سراغ این صفحات ناسازگار نروید. یعنی باید تصمیم‌گیری کنید و دست به انتخاب بزنید.

منبع (+)

اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

در مورد این عکس‌ها فقط می‌توانیم بگوییم چیزها به نحو عجیب یا خنده‌داری، سر جای خودشان نیستند!

ما در طول زندگی آدم زیاد دیده‌ایم که سر جای خود نبوده، اما در مورد اشیا، گاهی نبودن آنها در سر جای خودشان یا کاربرد بدیع آنها برای خودش یک طنز و شگفتی می‌شود، در این سری عکس‌های می‌خواهیم تعدادی از این موارد را با هم مرور کنیم:راهی…

تصور شاهان صفوی بر اساس شرح متنی جهانگردان و افراد شاخصی که آنها را دیده و توصیف کرده‌اند

در حساب توییتر Cavid Ağa شاهان صفوی را بر اساس نوشته‌های قدیم به دقت و به صورت گرافیکی و چشم‌نوازی تصور شده‌اند.(توضیحات از ویکی پدیا) شاه اسماعیل بنا به نوشته‌های جیووانی ماریا دلی آنجیوللوشاه اسماعیل یکم (۱۷ ژوئیهٔ ۱۴۸۷ – ۲۳ مه…

10 عکس بسیار زیبا از درخت – انتخاب شده از عکاسان خلاق

درخت‌ها زندگی‌بخش زمین و مایه زیبایی آن هستند. انسان‌ها هزاران سال است که آنها بهره می‌برند و تا توانسته‌اند پهنه زمین برخوردار از زیبایی‌شان را کمتر و کمتر کرده‌اند. درختان متنوع با شکل و آرایش متفاوت ریشه، تنه، شاخه‌ها و برگ‌ها، چشم‌نواز…

پرتره‌های بیماران از بیمارستان روان‌پزشکی بدنامی در بریتانیا در قرن نوزدهم

‌ این عکس‌ها چهره بیمارانی را نشان میدهد که در بیمارستان سلطنتی بیتلم در لندن - که یکی از بدنام‌ترین بیمارستان روانپزشکی بریتانیا در قرن نوزدهم به شمار می‌رفت- تحت درمان قرار گرفتند.عکاسی به نام هنری هیرینگ از تعداد زیادی از بیماران…

ربات‌هایی که در دنیای سینما و تخیل دوستشان داشتیم یا در مواردی از آنها می‌ترسیدیم!

انسان‌ها همیشه از تحولات تازه می‌ترسند و از زمانی که تخیل آدم ماشینی ایجاد شد، ترس از این توده‌های آهنی هم ایجاد شد. شخصیت ربات‌ها در ابتدا در داستان‌ها خیلی سطحی و بیشتر هراس‌‌انگیز بود، اما بعدا ربات‌ها دارای شخصیت شدند تا جایی که حتی…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / لیفت صورت در تهران / کمربند طبی / زانوبند زاپیامکس / فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن / biniclinic.com / کمربند پلاتینر / مراقبت پوست / مهدکودک فلکه اول تهرانپارس / سایت نوید / روپوش پزشکی / سرور مجازی ایران /بای پپ / ویدیوهای دیدنی /بهترین فیزیوتراپی تهران /خرید سیفتی باکس / کمربند پلاتینر / محصولات پوستی بیوآکوا رو تا 60 درصد تخفیف از فروشگاه رومدباش بخر / ویکی درمان / عمل بینی /خرید پروتز مو /حرف آخر /کاندوم / خرید سرور مجازی / بهترین کلینیک زخم تهران /فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی / مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /توانی نو /آموزش تزریق ژل و بوتاکس /چاپ فلش / لاغری فوری / داروخانه اینترنتی آرتان / فروشگاه آنلاین زوجیم /شیشه اتومبیل /درمانکده / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /دانلود فیلم دوبله فارسی / دانلود فیلم هندی /فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی شاواز /پزشک زنان سعادت آباد / ایمپلنت دندان /خرید خودنویس /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /سریال ایرانی کول دانلود /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /کاشت مو / دانلود سوالات استخدامی آموزش و پرورش /فروشگاه اینترنتی زنبیل /خرید ساعت دیواری /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /چاپ کلاه /کاشت مو /کاشت مو /پزشکا /قیمت ساک پارچه ای /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /تولید محتوا /دانلود نرم افزار /مجتمع فنی ونک /داروخانه آنلاین تینا /
19 نظرات
 1. احمد می گوید

  بارها خواستم از فایرفاکس به کروم مهاجرت کنم. چون گاهی نزدیک به حتی دو گیگ از رم سیستم رو اشغال می کنه.
  اما بلافاصله دوباره به فایرفاکس برگشتم. افزونه هاش واقعا محشرن. نمی تونم بدون اونا وبگردی کنم.

 2. Mjavad می گوید

  با این شرایط فایر فاکس به خاطرات خواهد پیوست!
  بعید میدونم بتونه رقیب کروم بشه، بخصوص از موقعی که اسمارت فون ها محبوب شدن!

 3. دانشور می گوید

  همین چند روز پیش برای دهمین بار تلاش کردم از فایرفاکس به کروم مهاجرت کنم اما مشکل با مدیریت تب‌ها باز مثلا هر وقت مرورگر کروم رو باز میکنم کل تب‌های بازم رو در حافظه بارگذاری میکنه و این نتیجش برای منی که تب‌های باز زیادی دارم وحشتناکه یا اینکه اگر تب‌ها زیاد بشه اون‌ها رو اسکرول نمی‌کنه و سایزشون انقدر کوچیک می‌شه که غیر قابل استفاده می‌شن و استفاده بیش از حد منابع (رم و CPU) در کروم اذیتم کرد و همینطور قدرت جاگیری و انعطاف در افزونه‌ها کروم خیلی ضعیف‌تر از فایرفاکس هست.

  چند سالی هست که دائما خواننده یک پزشک هستم اما در سکوت و این اولین نظرم بود.

 4. علی می گوید

  فایرفاکس توی موبایل مهشره توی پی سی یه چیزی اونور تر از مهشر واقعا بهش اعتیاد دارم

  1. duke می گوید

   املای صحیح “محشر”

 5. امین می گوید

  واسه من فایرفاکس بروزرتره 🙂
  مهندسی سازتره و از خیلی جهات واسه یه کامپیوتری مناسب تر.
  حالا یه ثانیه زودتر یا دیرتر از کروم باز بشه کوچکترین تفاوتی تو زندگی ما نداره !!

 6. amir می گوید

  سر کار خانم کیانی! اینجور قضاوت در مورد اپرا بی انصافی هست.

 7. نیما می گوید

  چندین بار یه همچین مطالبی خوندم و خواستم فایرفاکس رو به کروم تغیر بدم ولی بعد از چند روز طاقت نیاوردم و دوباره به سمت فایرفاکس برگشتم .
  واقعا نمی تونم بدون لذت وبگردی ایی که فایرفاکس به همراه افزونه هاش داره ادام هبدم . حالا هرکی هرچی می خواد بگه

 8. محمد گلزار می گوید

  می بینم دوستان هم با من هم نظر هستن. فایرفاکس و افزونه هاش برام خیلی کاربردی هستن. شاید اینکه با کروم راحت نیستم رو بشه به حساب این گذاشت که اونقدر باهاش کار نکردم که بهش عادت کنم و لی همین موضوع که زیاد باهاش کار نکردم شاید دلیل بر جذاب تر بودن و بهتر بودن فایرفاکس (از نظر من) باشه.

 9. Khashayar Jan می گوید

  تو ویندوز به نظر من کروم رقیب نداره! ( چند دفعه فایر فاکس رو ریختم ولى اصلا به دلم نشسته، احساس سنگینه مى کنم) . درسته که سنگین میتونه باشه ولى سرعتش خیلى خوبه، مدیریت تب هاش هم من خیلى خوشم میاد.
  ولى بهترین مرورگر سافارى اونم فقط تو مک هست ( سافارى تو ویندوز افتضاح کامله و فقط جهت اینه که دولوپر ها وبسایتشون رو باهاش تست کنن که براى کاربر مک درست نشون داده بشه)
  البته که تو iOS هم سافارى بهترین هست، مخصوصا در آیپد و مخصوصا در iOS 8

 10. محمد می گوید

  شاید فایر فاکس موقع اجرا کمی کند تر از کروم بالا بیاد(اونم به دلیل اینه که کروم روی حافظه قرار داره ولی فایر فاکس نه) اما دل کندن از فایر فاکس خیلی مشکله .

 11. محمد می گوید

  عجیبه که سامسونگ تا حالا مرور گر نزده !
  آخه اون بدون فکر هرچی دستش میرسه تولید میکنه

 12. ثبت شرکت می گوید

  فقط کروم هیچی هم جاشو نمی گیره

 13. maysam می گوید

  نت اسکیپ حالا فایرفاکس!!….
  تقریبا دو سه ساله که اعصابم از دستش خورده و همش دوست دارم بذارمش کنار و برم سراغ کروم… ولی نمیشه…
  اون همه سال کار کردن با خودش و پدرش؟! 🙂 اجازه نمیده ازش دور بشم… البته توی اوبونتو که سیستم عامل اصلی منه خیلی خوب جواب میده… تو ویندوز واقعا حافظه رو میخوره و سنگین میشه که خیلی اذیته… ولی خوب باید تحملش کرد! :))))

 14. محمد می گوید

  نویسندگان جدیدی در ۱ پزشک می بینم !!
  باتشکر و ارزوی موفقیت

 15. مهدی می گوید

  در قسمت مقدمه نقش mosaic رو فراموش کردید که تقریبا پایه اکثر مرور گرهای فعلی است. در ضمن Netscape قبل از IE وارد بازار شد ولی در جنگ مرورگرها شکست خورد.

 16. منصور می گوید

  با درود
  ۲تا ایراد توی متن هست
  ۱- مرورکر نت‌اسکیپ سال ۱۹۹۴ عرضه شد و اولین نسخه اینترنت اکسپلورر، ۱ سال بعد در سال ۱۹۹۵ از سوی مایکروسافت عرضه شد در حالیکه توی متن نوشته شده اینترنت اکسپلورر قدیمی‌تره
  ۲- NetScape بصورت نت‌اسکیپ نوشته میشه در حالیکه توی متن اشتباها نت‌اسکایپ درج شده.

  من خودم از کرومیوم استفاده می‌کردم (نسخه اوپن‌سورس کروم) ولی هرچی سبک و سنگین کردم دیدم معایب فایرفاکس در مقابل مزایاش قابل اغماضن و در نتیجه الآن فایرفاکس براوزر پیش‌فرضمه. هرچند براوزرهای مختلفی (حتی lynx) هم روی سیستمم نصبن و گهگاهی بسته به نیاز ازشون استفاده می‌کنم.
  اوپرا هم چند وقت پیش یجا خوندم که به لینوکس برگشته ولی من استفاده‌ش نکردم که بخوام نظری در موردش بدم.
  دوستانی هم که مشکل سرعت با فایرفاکس دارند، متأسفانه فایرفاکس با اینکه خیلی جای بهینه‌تر عمل کردنو داره، ولی موزیلا با یه تنظیمات غیربهینه ارایه‌اش کرده. شما اگه وارد تنظیماتش (از طریق تاید about:config توی آدرس‌بار) بشید، می‌تونید خیلی بهینه‌ش کنید و مشکلاتش رو به حداقل ممکن برسونید.
  من الآن سرعت براوزینگم توی فایرفاکس تقریبا ۳۰-۳۵ درصد سریع‌تر از براوزرهای دیگه‌ست (با تنظیمات درست پایپینگ) و تنها مشکلم یوقتایی گیر کردنای خود نرم‌افزاره که امیدوارم موزیلا توی ورژن بعدی راه‌کاری براش پیدا کنه.
  هرچند دوستام که از ویندوز استفاده می‌کنند، با کروم مشکلات بدتری دارند. جوری که یه‌وقتایی کروم با چند تب باز پردازش cpu رو به بالای ۹۰درصد هم می‌بره یا مموری زیادی رو اشغال می‌کنه و متأسفانه با اینکه خود گوگل هم قبول کرده که توی نسخه ۳۲ بیت این مشکل هست، هنوز اقدامی برای رفعش نکرده و نسخه ۶۴ بیتش هم فعلا توی حالت دولوپره (تا آخرین باری که من پی‌گیرش شدم).

 17. پیمان می گوید

  به نظرم من فایرفاکس ،اپرا، کروم و اینترنت اکسپلورر یه کابوس برای رم رایانه هستن، از بین این سه تا اینترنت اکسپلورر از نظر پردازشی بهینه تره. ولی از طرفی دیگه اکسپلورر واقعا در رندر به معنای واقعی افتضاحه

  بهترین مرورگر هم از نظر حافظه ، رندر و پشتیبانی از تکنولوژی های جدید سفاری هست. مصرف رمش تقریبا 6 برابر بهتر از مرورگرهای بالا هست

 18. omid می گوید

  من که ازاپرا 26 استفاده می کنم مرورگر فوق العاده ای.
  وبگردی بدون اپرا لذت نداره.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

••4 5