گوگل به جمع مبارزان ابولا پیوست

0

پزشکان و خدمه درمانی که در غرب آفریقا به شدت درگیر مبارزه با بیماری مرگ بار ابولا هستند می‌بایست از لباسی کاملاً پوشیده مرکب از دستکش و ماسک در گرمای طاقت فرسای آفریقا استفاده کنند. آن‌ها همچنین دارای منابع محدودی هستند.

یکی از بخش‌های بسیار مهم و پر زحمت فرآیند کلی مبارزه با ابولا ثبت نتایج و سوابق پزشکی روی کاغذ است. پزشکانی که در محوطه‌های محصور شده پزشکی مخصوص این بیماری مشغول مداوای بیماران هستند می‌بایست سوابق پزشکی بیمار را در پرونده پزشکی او ثبت کنند و بعد تا بخش خروجی این محوطه محصور شده بروند و اطلاعات را به همکاران خود که در خارج از این بخش هستند بدهند و سپس کاغذها را نابود کنند. حالا اما گوگل تبلت جدیدی را ابداع کرده است که این قابلیت را دارد تا بتوان آن را توسط کلر ضد عفونی کرد تا فرآیند انتقال اطلاعات آسان‌تر انجام شود.

Jay Achar یکی از پزشکان مستقر در سیرالئون از سازمان پزشکان بدون مرز در خصوص این تبلت می‌گوید: من در بخشی بسیار پر خطر در شهر مغرب مشغول به کار هستم و از همکارم Ivan Gayton خواستم که به دنبال راهی کارا تر برای انتقال سوابق پزشکی بیماران بگردد. او اما از گوگل تقاضای کمک کرد و با سازمان خیریه گوگل تماس حاصل کرد. این شرکت با ساخت یک تبلت بی سیم که می‌توان آن را با خیال راحت در تمام بخش‌های پزشکی جابجا کرد به ما پاسخ داد.

این تبلت در یک بدنه از جنس پلی کربنات قرار داد که پلیمری بسیار مقاوم است. می‌توان تبلت گوگل را در کلر غوطه‌ور کرد تا به خوبی ضد عفونی شود. پزشکانی که در منطقه محصور پزشکی هستند باید ده دقیقه آن را در کلر قرار دهند تا از هرگونه آلودگی پاک شود و بعد از آن پزشکان در بخش دیگر می‌توانند از آن استفاده کنند.

Eric D. Perakslis پزشک مدرسه پزشکی هاروارد و عضو سازمان پزشکان بدون مرز امیدوار است که توسعه دهندگان نرم افزار نیز به این حرکت گوگل بپیوندند و نرم افزارهای مورد نیاز را برای رفع نیازهای فوری پزشکان و خدمه پزشکی در جهت مبارزه همه گیر با بیماری مرگ بار ابولا تولید کنند.

با توجه به آمارهای منتشر شده از سوی سازمان بهداشت جهانی، بیماری مسری ابولا تا به حال ۱۰۰۰۰ قربانی داشته است. البته تلاش‌هایی در جهت تولید واکسن آن آغاز شده است و در برخی موارد نیز این تلاش‌ها موفقیت آمیز بوده است اما روند اهدای کمک‌های بین‌المللی در این خصوص بسیار کند و کم است و حرکت‌هایی از این دست می‌تواند تأثیرات بسیار جدی در پیش برد روند مبارزه با بیماری داشته باشد.

 منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.