لباسی که با استفاده از فناوری لباس‌های فضانوردی شما را در سردترین شرایط آب و هوایی هم گرم نگه می‌دارد

2

در میانه صعود به یکی از بلندترین قله‌های رشته کوه آلپ، تمام فکر و ذهن Michael Markesbery و Max Squire درگیر این مسئله بود که چگونه خود را گرم کنند.آن‌ها لباس‌ها و وسایل زیادی برای گرم کردن خود همراه داشتند که البته بر کاهش کیفیت صعود آن‌ها نیز تأثیر گذاشته بود و به این مسئله فکر می‌کردند که حتماً باید راه بهتری برای گرم ماندن وجود داشته باشد تا نیازی به همراه داشتن این همه ابزار و وسایل نباشد.

یک تیم سه نفره برای ابداع ژاکتی که نازک و سبک باشد و در عین حال به اندازه‌ای گرم باشد تا در سردترین شرایط آب و هوایی نیز فرد بتواند در آن احساس راحتی کند، ایجاد شد. این ژاکت همچنین باید دارای منافذ چرخش هوا نیز باشد تا بتوان به راحتی آن را بر تن کرد.Markesbery که خود دارای پیش زمینه‌ای علمی بود به همراه Squire و Rithvik Venna یک تیم سه نفره شدند تا بتوانند راه حلی بهتر از آنچه که در حال حاضر در بازار وجود دارد را برای این مشکل ارائه کنند. در نهایت تلاش‌های آنان منجر به ارائه Lukla Endeavour شد. یک ماجراجویی قرن بیست و یکمی که در نهایت نخستین نوع آن آماده فروش است. یک لباس نازک، گرم و دارای منافذ تهویه هوا.

بعد از جلسات متعدد توفان ذهنی که این گروه برگزار کرده است، آن‌ها به این نتیجه رسیدند که به سمت فناوری بروند که ناسا از آن در لباس‌های فضانوردان استفاده کرده است.در سال ۲۰۱۱ ناسا یک فناوری آئروژل aerogel را بهبود داده است که در واقع در سال ۱۹۳۰ ابداع شده است. در معرفی این محصول، ناسا اعلام کرده است که این آئروژل دارای خواص عایق سازی است چرا که متخلخل است.Mary Ann Meador از محققان مهندسی شیمی در مرکز تحقیقات ناسا در این زمینه می‌گوید: تخلخل موجود در این آئروژل بسیار کوچک است و تبادل گرمایی هوا در آن بسیار ضعیف است. وی در این زمینه اضافه کرده است: مولکول‌های هوا نمی‌توانند از درون این آئروژل عبور کنند و بنابراین تبادل حرارتی آن بسیار ضعیف است.

اما همین ویژگی‌ها باعث می‌شد تا کسانی که از آن‌ها استفاده می‌کنند بیش از حد احساس گرما کنند. چند سال پیش، شرکت Champion در تلاشی مشابه لباسی را طراحی کرد که آن هم از نوعی آئروژل در ساختار خود برای گرم نگاه داشتن کوهنوردان استفاده می‌کرد اما مشکلی که در زمان استفاده از آن‌ها به وجود آمد گرم بودن بیش از اندازه آن‌ها بود.لذا با توجه این موارد تیم Lukla بررسی‌های زیادی انجام دادند تا متوجه شوند بدن انسان در چه زمان‌هایی گرمای زیادی تولید می‌کند و بر اساس این تحقیقات آن‌ها توانستند محصولی را بسازند که بتواند حد متعادلی از گرما را در خود نگه دارد. به گفته Markesbery رمز تولید این محصول فاصله‌گذاری است که در آن انجام شده است.

3-23-2015 10-21-10 AM

3-23-2015 10-20-29 AM

این لباس دارای آئروژل به ضخامت ۳ میلی‌متر است که همان کار لباسی به ضخامت ۴۰ میلی‌متر را انجام می‌دهد. این لباس همچنین بسیار سبک است که کار را برای صعود به قله‌ای چون اورست بسیار ساده می‌کند.البته برای افرادی که می‌خواهند اطلاعات بیشتری در خصوص آئروژل ها پیدا کنند پیشنهاد می‌کنم که حتماً نگاهی به وب سایت Aerogel.org بیندازند و از اطلاعاتی که در این وب سایت برای این ماده ارائه شده است استفاده کنند.این لباس در شرایط متعدد، البته در آزمایشگاه تست شده است و از همگی آن‌ها سربلند بیرون آمده است. از سویی دیگر توسط کوهنوردانی در آرژانتین، کلرادو و همچنین ورزشکارانی در اروپا امتحان شده است؛ و با بازخوردهایی که گرفته‌شده است اصلاحاتی نیز در آن انجام گرفته است.

 منبع

 
2 نظرات
  1. علی شهاب می گوید

    این باید خیلی قیمتش باشه!

  2. پریسا می گوید

    خیلی جالب بود. اگه عملاً تولید بشه، یه گام بزرگ در ورزش هایی مثل کوهنوردی هست.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.