آشپزی را به روبات سرآشپز بسپارید

2

فرض کنید در سال ۲۰۱۷ بعد از یک روز پرمشغلهٔ کاری، خسته و گرسنه به خانه بازگشته‌اید. اکنون بیش از همه‌چیز دلتان یک استراحت جانانه و یک غذای لذیذ می‌خواهد ولی اصلاً حال و حوصلهٔ غذا درست کردن ندارید. لازم نیست با رستوران تماس بگیرید و سفارش غذا بدهید، چون الآن سال ۲۰۱۷ است و روبات سرآشپز در آشپزخانه منتظر دستور شما است و مثل ماهرترین آشپزهای دنیا غذا می‌پزد.

robochef

این روبات Robochef نام دارد و نمونهٔ اولیهٔ آن توسط شرکت انگلیسی Moley Robotics ساخته‌شده. Robochef هم‌اکنون در نمایشگاه Messe technology در هانوفر آلمان به نمایش گذاشته شده است. برای دیدن فیلم نحوهٔ کار این روبات اینجا کلیک کنید.

Robochef دستانی شبیه دست انسان دارد و حرکات آشپز را تقلید می‌کند. این دست‌ها توسط شرکت انگلیسی Shadow Robot ساخته‌شده و ۱۲۹ سنسور، ۲۴ مفصل و ۲۰ موتور دارند. در نمونهٔ به نمایش گذاشته‌شده، Robochef بالای اجاق‌گاز نصب‌شده و وسایل موردنیاز برای آشپزی مثل مواد اولیه، فر، ظرف‌شویی و … در دسترس آن قرارگرفته است.

طرز کار Robochef به این صورت است که ابتدا حرکات آشپز انسان را به‌صورت سه‌بعدی ضبط کرده، سپس آن‌ها را با دقت بسیار زیادی تکرار می‌کند. نمونهٔ اولیه از این دستگاه توسط Tim Anderson آموزش‌دیده که برندهٔ مسابقات آشپزی MasterChef سال ۲۰۱۱ است. Tim Anderson می‌گوید با دیدن نحوهٔ کار این دستگاه و چشیدن دست‌پخت آن حیرت‌زده شده است.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
خرید ساعت سونتو و لوازم جانبی ساعت Suunto

robochef2

شرکت Moley Robotics امیدوار است تا سال ۲۰۱۷ آشپزخانهٔ مکانیزه مجهز به روبات سرآشپز را به بازار بیاورد. این آشپزخانه دارای ماشین ظرف‌شویی و یخچال خواهد بود. به این معنی Robochef نه‌تنها غذا می‌پزد،‌ بلکه ظرف‌ها را نیز می‌شوید. گفته‌شده مدل نهایی Robochef کتاب‌خانه‌ای متشکل از هزاران دستور غذا خواهد داشت که کاربر می‌تواند از بین آن‌ها غذای موردنظرش را انتخاب کند. حتی کاربران می‌توانند آشپزی خودشان را با دوربین‌های مخصوص ضبط کنند و به مجموعهٔ آنلاین دستورات پخت Robochef اضافه کنند. با برنامهٔ موبایل Robochef خواهید توانست از بیرون از خانه سفارش پخت غذای موردعلاقه‌تان را بدهید تا وقتی به خانه رسیدید غذا آماده باشد.

البته آشپزی تنها خورد کردن و هم زدن و گذاشتن روی اجاق نیست. آشپز باید آماده بودن هر بخشی از غذا را در حین پخت تشخیص بدهد. برای مثال باید بفهمد چه موقع تخم‌مرغ سفت شده یا کره آب شده است.

robochef4

Rich Walker از شرکت Shadow Robot، از پیچیدگی اعتماد کامل به این روبات می‌گوید و اشاره می‌کند که Robochef نیاز به سنسورهایی دارد تا سفتی، نرمی، سرخ شدن و … را در غذا تشخیص دهد. این روبات هنوز حتی کار با چاقو را بلد نیست و نیاز به پیشرفت زیادی دارد تا بتواند اعتماد ما را جلب کند.

Robochef هنوز کار هوشمندانه‌ای انجام نمی‌دهد. تمام هوش بکار رفته در دستگاه، از آشپزی نشأت می‌گیرد که روبات از او تقلید می‌کند. کافی است ظرف پیاز را کمی آن‌طرف تر بگذارید تا روبات به جای ظرف پیاز،‌ هوا را بردارد و در قابلمه خالی کند! سوال دیگری که مطرح است این است که چرا این روبات باید انگشت داشته باشد تا قاشق، مخلوط کن و چاقو را در دست بگیرد. این کار بسیار مشکل است و نیاز به دقت زیادی دارد. در صورتی که می‌توان دستان روبات را به شکل وسایل آشپزخانه طراحی کرد.

robochef5

با این حال طرز کار Robochef بسیار جالب است و تصویر آینده‌ای را در ذهن ما ترسیم می‌کند که بر روی گوشی لیست برترین غذاهای هفته را می‌خوانیم و غذای مورد علاقه‌مان را بر اساس طعم، میزان کالری، و … انتخاب می‌کنیم. سپس دستور پخت آن را به آشپزخانه مکانیزه‌ی خانه‌مان اعلام می‌کنیم تا وقتی به خانه بر‌میگردیم آماده باشد.

Moley Robotics قیمت این آشپزخانهٔ مکانیزه را ۱۵ هزار دلار اعلام کرده است که احتمالاً مثل هر تکنولوژی دیگری به‌مرورزمان کاهش پیدا می‌کند. ولی اگر بخواهیم ۱۵ هزار دلار برای روبات آشپز پول بدهیم، شاید خیلی بهتر و ارزان‌تر باشد که یک انسان آشپز استخدام کنیم!

منبع

   
2 نظرات
  1. mehdi می گوید

    پس تکلیف روح آشپز که باید تو غذا دمیده بشه چی میشه؟!!

  2. مجید می گوید

    من امروزدر نمایشگاه مخترعان ژنو، دو نوجوان ایرانی دیدم که همین کار را به شکل یک پک (ماشین) انجام داده بودند. بد نیست گزارشی از کار آنها هم اینجا ارایه دهید که شاید اسپانسری برای کارشان پیدا شود. این هم آدرس ایمیلی که گرفته بودم.
    Arian_Eivazi@yahoo.ca

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.