در مستندی تازه برای سرآشپز مشهور و فقید، آنتونی بوردیان، با هوش مصنوعی، جملاتی با صدا و لحن او تولید شد

0

«آنتونی بوردیان» سرآشپز مشهور، سلبریتی دنیای مجازی و یک بلاگر سفر بود. او راهی کشورهای مختلف می‌شد و با گزارش‌هایی که تهیه می‌کرد فرهنگ، آداب و رسوم، معماری و بناهای تاریخی کشورها را در یک برنامه تلویزیونی معرفی می‌کرد. او حتی سفری به ایران هم داشت. این برنامه را شاید دیده باشید. ایشان در سال ۲۰۱۸ فوت شدند.

اما به تازگی مستندی درباره او توسط فیلمسازی به نام مورگان نویل تهیه شده که اسمش این است: Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain.

نویل در این مستند از کلپپ‌های متعددی که از بوردیان باقی مانده بود و از نریشن‌هایش را در تلویزیون، رادیو، پادکست‌ها و کتاب‌های گویا استفاده کرده و مستند جالبی درست کرده.

اما در این میان فیلمساز به چند جمله خاص از او برخورد که در ایمیل‌هایش وجود داشت و با خودش فکر کرد که ای کاش این جملات را بوردیان در زمان حیاتش بر زبان آورده بود و او می‌توانست در مستندهایش از آن استفاده کند.

اینجا بود که فکر بکری به ذهنش رسید. او با یک شرکت نرم‌افزاری آشنا شد که قبول کرد این معجزه را انجام بدهد. این شرکت ساعت‌های زیادی از صدای بوردیان را دریافت کرد و به خورد برنامه هوش مصنوعی‌اش داد. بعد برنامه اقدام به شبیه‌سازی و ساختن یک دیپ فیک صوتی از او کرد.

خیلی جالب است که ما در زمینه هوش مصنوعی به جایی رسیده‌ایم که می‌توانیم صدای طبیعی یک شخص را با دقت تولید کنیم.

همان طور که قبلا هم در پست‌های اشاره کرده‌ام، این کار کاربردهای وسیعی می‌تواند در آینده پیدا کند:

-اینکه شما دوبله یک فیلم را به زبان‌های مختلف به سرعت با همان لحن و صدای هنرپیشه‌های اصلی بشنوید.

-اینکه خوانندگان و یا تولیدکنندگان پادکست یا کتاب‌های گویا، بیایند و نمونه‌هایی از صدای خود را به هوش مصنوعی بدهند و بعد به سرعت محصول جدیدی دریافت کنند.

– اینکه صدای مشاهیر را بازسازی کنیم.

و البته در دنیای آینده ما جلوه جدید از فیک نیوز را هم دید و دیگر نه می‌توان به ویدئوها از نظر اصالتشان اعتماد کرد و نه اصوات.

به نظر می‌رسد که همان طور که در دنیای کنونی مرز بین دنیای فیزیکی و مجازی رنگ باخته و به کلی از بین رفته، ممکن در دنیای آینده مرز بین واقعیت و خیال و یا فریب هم محو شود.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.