سرانجام یک روبات آشپز همه‌کاره رونمایی شده که تعداد بیشماری دستورالعمل آشپزی می‌داند و تازه دست آخر همه ظرف‌ها را هم تمیز می‌کند!

0

یک شرکت روبات‌سازی به نام Moley Robotics که مقر آن در لندن است به تازگی اولین روبات آشپز دنیا را رونمایی کرده است. البته پیش از این هم حرف از روبات آشپز زیاد بود، اما این یکی را واقعا می‌توان نخستین روبات آشپز حرفه‌ای نامید. چرا که همه غذاها را از ماده خام اولیه درست می‌کند و این طور نیست که مواد را حاضر و آماده باید کنار دستش بگذاری تا یک سری چیزهای بدیهی را انجام بدهد و البته این روبات دست آخر همه چیز را هم تمیز می‌کند.

این شرکت را ریاضی‌دان و دانشمند علوم رایانه روس به نام مارک اولینیک پایه‌گذاری کرده است. روباتی که این شرکت ساخته پنج هزار دستورالعمل یا رسیپی را می‌داند و البته فعلا فقط برای آدم‌های به شدت پولدار مناسب است، چرا که قیمت آن ۲۴۸ هزار پاوند است، یعنی قیمتی معادل یک خانه متوسط در انگلیس. البته علیرغم این قیمت بالا شرکت ادعا می‌کند تا حالا ۱۲۰۵ درخواست خرید را دریافت کرده است! به علاوه شرکت در نظر دارد، مدل‌های ارزان‌تری را هم درآینده بسازد.

این روبات نخستین بار در در نمایشگاه فناوری اطلاعات خلیج فارس در دوبی رونمایی شد.

سرآشپز مشهوری به نام تیم اندرسون که در این زمینه بسیار خلاق است، در بخش تکنیک‌های آشپزی به اعضای گروه کمک کرد. شیوه‌های آشپزی او به صورت سه‌بعدی فیلمبرداری شدند و بعد کلیه حرکات او به حریکات دیجیتال و الگوریتم‌های پخت و پز، ترجمه شدند.

قرار است هر ماه دستورالعمل‌های آشپزی تازه به اطلاعات این روبات اضافه شود و سرانجام واقعا مشتریان یک منو با ۵ هزار انتخاب داشته باشند.

محور و پایه اصلی این فناوری، دست‌های آشپز روباتی هستند. این دست‌ها را یک شرکت آلمانی به نام Schunk ساخته است.

این دست‌ها می‌توانند همه حرکات دست یک انسان را تقلید کنند. این دست‌ها مواد خام را از یک یخچال هوشمند بیرون می‌آورند، درجه حرارت پخت و پز را تنظیم می‌کنند، از سینک استفاده می‌کنند و خرد و مخلوط می‌کنند و غذا را تفت می‌دهند!

دست آخر هم آن مرحله کلیدی شستن ظرف‌ها را بی‌منت انجام می‌دهند و به کسی تحمیل نمی‌کنند!

منبع گاردین
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.