نخستین رُبات آشپز دنیا می‌تواند ۱۰۰ نوع غذا برایتان درست کند

1

بیشتر آشپزهای خوب، تنها در پختن غذاهایی به اندازه انگشتان دو دست، مهارت دارند، اما تصور کنید که روزی از خواب بیدار شوید و ببینید یک آشپز استخدام کرده‌اید که می‌تواند ۱۰۰ نوع غذا برایتان آماده کند.

این آرزو، در سال ۲۰۱۸،  توسط یک ربات آشپز تمام‌خودکار از شرکت Moley به حقیقت خواهد پیوست. البته این ربات دسترسی نامحدود به آشپزها و دستورالعمل‌های پخت غذا خواهد داشت و می‌تواند همواره خود را به‌روز کند.

مارک الینیک -مؤسس و رئیس شرکت رباتیک Moley – می‌گوید که مزیت دیگر این ربات این است که می‌تواند مقدار کالری، محدودیت‌های غذایی یا موادی که ترجیح می‌دهید بیشتر استفاده شوند را رعایت کند. این ربات شیوه‌ای که شما دوست دارید غذا با آن پخت شود و مواد خامی که در دسترس شما هستند را نیز در نظر می‌گیرد.

البته فعلا نباید خیال‌پردازی کنید و یک ربات آشپز شبه‌انسان را در نظر بگیرید که مثلا بتواند پیاز‌هایتان را پوست بکند، حلقه حلقه کند و برایتان سرخ کند و در طبخ غذا استفاده کند. واقعیت این است که مواد خام آماده و بسته‌بندی شده را شما باید در اختیار ربات قرار بدهید. این مواد باید شسته‌شده، برش داده‌شده و ار نظر کمی سنجش شده باشند، تا تازه آشپز ماشینی ما شروع به کار کند!

این ربات دو بازوی مخصوص مجهز به حسگر دارد و روی آنها یک جفت دستکش آشپزی به دست می‌کند.

ربات در بدو رونمایی، دستور العمل‌های غذایی را می‌تواند از اینترنت دانلود کند و اجرا کند. اما از همین حالا بلندپروازی‌هایی برای توسعه یک پلتفرم آشپزی بر مبنای این ربات وجود دارد: چه می‌شود اگر آشپزهای حرفه‌ای بتوانند دستورالعمل‌های غذایی خود را مثل یک بازار اپلیکیشن در اینترنت قرار بدهند؟!

11-1-2016-10-34-28-am

به نظر می‌رسد که ما هنوز تا داشتن یک کدبانوی ماشینی فاصله زیادی داریم، فعلا دنیای سریال محبوب Westworld شبکه HBO را فراموش کنیم و برای حسن ختام تصور کنید که کسی در ایران از این آشپزها بخرد و سفارش غذاهای سنتی‌مان را بدهد. خنده‌دارتر موقعی است که ربات برای دانلود دستورالعمل‌ها به خاطر اختلال شبکه اینترنت، مشکل پیدا می‌کند و وقتی شما خسته از سر کار برمی‌گردید، می‌بینید که ربات شما برایتان هیچ چیز آماده نکرده است.

به سبک رفتار همیشگی ما با فناوری‌ها جدید در ایران، قابل پیشبینی است که بعد از مدتی دیتابیس دستور‌العمل‌های غذایی در ایران بنا به مصالحی غیرقابل دسترسی شود و ممکن است ربات از شما بپرسد که منظور از غذای «مشترک گرامی، دسترسی …» چیست؟!

اما فراتر از همه اینها، تصور بازار دستوراالعمل غذایی برای ربا‌ت‌های آشپز برای من جالب بود.

منبع

 
1 نظر
  1. لاغری می گوید

    این خیلی عالیه
    تشکر ازمعرفی شما

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.