ساعت اپل بخرم یا اینکه منتظر نسخه بعدی این ساعت بمانم؟! شک و تردیدها و درنگ‌ها تهیه نوبرانه یک محصول

1

خب، خیلی‌ها دوست دارند محصولات فناوری را اصطلاحا نوبرانه بخرند و آزمایش کنند. این دسته از  کاربرها، همیشه خاطرات روزهایی را که مثلا نخستین نسل آی‌پد یا نخستین گوشی گلکسی اس را تهیه کرده بودند و چند ماه پیش‌تر از دوستان خود، در جریان تحولات تازه قرار گرفته بودند، مرور می‌کنند و پیش خودشان می‌گویند چرا در مورد محصولات تازه دیگر، آن تجربه خوشایند را تکرار نکنند؟

اما در میان کسانی هستند که محافظه‌کارتر هستند، آنها منتظر می‌مانند که نخست دسته اول یک محصول تازه را تجربه کنند و نقاط ضعف و قوت‌اش را پیدا کنند، آنگاه به سمت خرید محصول می‌روند. آنها اصلا گاهی منتظر می‌مانند تا نسخه بعدی یک کالای تازه، بیایند.

ضمن اینکه در ایران همیشه خرید نوبرانه، مساوی است با تلف کردن صدها هزار تومان پول!


توجه کنید که همیشه چیزهای بهتری در راه هستند

اما باید در نظر بگیرید که در دنیا فناوری، امکان ندارد که بعد از چند ماه، محصولی بهتر را شاهد نباشید. اگر یادتان باشد، آی‌فون نسل یک اصلا GPS نداشت و از شبکه ۳G پشتیبانی نمی‌کرد. آی‌پد نسل یک هم اصلا دوربین نداشت.

بنابراین انتظار از یک سو منطقی است و از سوی دیگر غیرمنطقی، چون شما هر وقت اقدام به خرید کنید، بعد از چند مدت محصولی که دارید، کهنه و از مد افتاده به نظر می‌رسد.


و اما در مورد ساعت اپل

ساعت اپل، محصول ارزانی نیست. ارزان‌ترین مدل آن ۳۴۹ دلار است و تازه اگر آدمی باشید که همیشه ساعت کلاسیک سوئیسی به دست می‌کرده، احتمالا به سمت نسخه‌های گران‌تر این ساعت هم خواهید رفت.

با این همه اگر ساعت را بخرید، سال بعد می‌توانید ساعت فعلی را بفروشید و ساعت تازه را با مبلغ کلی کمتری تهیه کنید. البته خیلی‌ها هم دوست ندارند نسخه‌های اول محصولات را از دست بدهند و مجموعه‌دارهایی هستند که نسخه اول آی‌فون، آی‌پد، آی‌پد مینی و … را در ویترینی درمنزل نگهداری می‌کنند. خیلی‌ها هم البته نسخه قدیمی‌تر یک محصول را به اعضای خانواده خود هدیه می‌دهند.

مقصود ما این است که کاربرهایی که زودهنگام محصولات را تهیه می‌کنند، چندان هم ضرر نمی‌کنند و می‌توانند کارهای بالا را بکنند.


خریدن نسخه اول یک محصول، هیجان‌ها و سرخوردگی‌های غیرقابل پیشبینی‌ای دارد

خرید ساعت اپل برای خودش ریسک‌هایی دارد. شما ممکن است عاشق بعضی از اپلیکیشن‌ها و کاربری‌هایش شوید، ممکن است با آن خیلی شیک و راحت حرکات ورزشی و میزان تحرک خود را پایش کنید، به راحتی وقتی حال بیرون کشیدن گوشی خود را ندارید، پیامک‌هایتان را بخوانید، روی صفحه‌اش اشکال کوچکی مثلا قلب بکشید و برای عزیزان خود بفرستید! اما در مقابل ممکن است، بعضی چیزها هم اذیتتان کند، مثلا بعد از هیجان اولیه، ممکن است ساعت اپل، چیز غیرکاربردی‌ای برایتان به نظر برسد و باز هم دلتان هوای ساعت کلاسیک‌تان را کند یا ممکن است شارژ ساعت حوصله‌تان را سر ببرد و اصلا بعضی شب‌ها یادتان برود که شارژ را انجام بدهید و صبح روز بعد، مجبور شوید که ساعت معمولی‌تان را به دست کنید.

4-9-2015 9-38-17 AM


جمع‌بندی:

چه کسی باید منتظر نسل بعدی ساعت اپل بماند؟

اگر آدم ولخرجی نیستید و در زمینه اقتصادی اهل خطر کردن نیستید، اگر ساعت کلاسیک‌ فعلی‌تان را خیلی دوست دارید، اگر چندان واله و شیفته فناوری نیستید، منتظر بمانید و سال بعد همین موقع تصمیم بگیرید!

چه کسی همین حالا بهتر است به فکر خرید ساعت اپل باشد؟

اگر در زمینه فناوری آدم خیلی به‌روزی هستید، اگر تجارب قبلی شما نشان داده است که حتی در صورت مقاومت اولیه بعد از یکی دو ماه سست می‌شوید و محصولات فناوری نو را می‌خرید، درنگ نکنید! شما که اهل صبر و شکیبایی نیستید، پس همان یکی دو ماه هم را هم درنگ نکنید و کاری را که بالاخره خواهید کرد، را همین امروز انجام بدهید!

اگر یک زیان احتمالی بالای یک میلیون تومان، آشفته‌تان نمی‌کند. اگر آنقدر شناخت خوب و دقیقی از ساعت دارید که متوجه کاستی‌ها و امکانات بالقوه آن شده‌اید، از همین حالا به فکر تهیه آن باشید!

   
1 نظر
  1. mehdi می گوید

    بیشتر اوقات خرید نوبرانه از سر نیاز نیست،از روی خواستن.هر خواستنی هم نیاز تلقی نمی شه.به نظر من بیشتر افراد!ی که پول زیادی برای خرید لوازم الکترونیک میدن نه از سر نیاز بلکه صرفا برای جبران کمبودهای رفتاری شون هست.چه بسا از حداقل امکانات این تجهیزات استفاده می کنند.امکاناتی که با هزینه های بسیار پایین تر هم قابل دست یابی.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.