ماندگارترین فیلم های جنگی در تمام دوران تاریخ سینما

43

فیلم های جنگی زیادی در طول سالیان اخیر ساخته شده که تعداد بالایی از آنها هم ارزش دیدن داشته اند و مطمئنا نمی توان همه ی فیلم ها را در اینجا مورد یررسی قرار داد. در این پست می خواهیم ۱۰ فیلم برتر در ژانر جنگی را به شما معرفی کنیم که حتما برای یکبار هم که شده باید دیده شوند. شاید بعضی از آنها را دیده باشید ولی کمتر کسی وجود دارد که همه ی آنها را دیده باشد. اگر شما هم با این فیلم ها آشنایی دارید نظرتان را بیان کنید.


رتبه ۱۰ – رُم شهر بی دفاع

top-ten-war-movies

 سربازان آلمانی شهر را به دنبال جورجیو مانفردی جستجو می‌کنند، اما او با پریدن روی پشت بام، از دست آلمانها می‌گریزد. کشیشی، به نام دن پیترو پلاگرینی به نهضت مقاومت ایتالیا، از طریق رد و بدل اطلاعات و پول کمک می‌کند . دن پیترو، طبق برنامه ریزی‌های قبلی قرار است کشیشی باشد که مراسم ازدواج پینا را برگزار می‌کند. نامزد پینا، فرانچسکو است، که چندان مذهبی نیست، اما با این وجود ترجیح می‌دهد که مراسم ازدواجش، به جای یک فرد فاشیست، توسط کشیشی از هموطنانش اجرا شود. پسر او، مارچلو، و دوستان او نقش‌های کوچکی در نهضت مقاومت دارند. مارینا، که خواهر پیناست در ازای دریافت دارو، پالتوهای پوست چسبان، و دیگر وسایل راحتی، به نهضت مقاومت خیانت می‌کند…

رم شهر بی دفاع یک فیلم درام جنگی ایتالیایی به کارگردانی روبرتو روسلینی است که بازیگرانی مثل آلدو فابریتزی، آنا مانیانی و مارچلو پالی یرو در آن ایفای نقش کرده‌اند. داستان فیلم در شهر رم، در طول اشغال نازی‌ها به سال ۱۹۴۴ اتفاق می‌افتد. این فیلم چندین جایزه از جشنواره‌های مختلف برنده شده و همچنین نامزد دریافت جایزه اسکار بوده‌است.


رتبه ۹ – شکارچی گوزن

The-Deer-Hunter

شکارچی گوزن فیلمی آمریکایی به کارگردانی مایکل چیمینو و محصول سال ۱۹۷۸ کمپانی یونیورسال استودیوز است. این فیلم که در گونهٔ جنگی-داستانی قرار می‌گیرد، با نام رولت روسی نیز مشهور است. فیلم داستان شخصی را روایت می کند که به دنبال دوست خود در جنگ ویتنام رفته تا او را به خانه بازگرداند.


رتبه ۸ – شجاع دل

top-10-war-movies

لردهای اسکاتلند برای جلوگیری از ایجاد بی نظمی و آشفتگی تصمیم به ایجاد حکومتی مستقل برای اسکاتلند گرفتند و بدین منظور از شاه ادوارد اول به واسطه حکومت موفقش دعوت کردند تا برای نیل به این هدف راهنمایی شان کند، اما وقتی برای استقبال او رفتند با ارتش عظیمی از انگلستان مواجه شدند و بدین ترتیب سلطه انگلیسی‌ها بر سرزمین اسکاتلند آغاز شد. ویلیام والاس در چنین شرایطی دوران کودکی خود را گذراند و با کینه انگلیسی‌ها بزرگ شد. مطابق افسانه‌های محلی ایر شایر والاس اولین بار بر سر ماهیگیری با سربازان انگلیسی درگیر شد که در نتیجه آن دو تن از نظامیان انگلیسی را به قتل رساند و مقامات انگلیسی بلافاصله دستور دستگیری او را صادر کردند…

شجاع‌دل فیلمی حماسی – درام آمریکایی به کارگردانی و بازیگری مل گیبسون است. فیلم محصول سال ۱۹۹۵ کمپانی‌های آمریکایی پارامونت پیکچرز و فاکس قرن بیستم بوده و مل گیبسون در نقش ویلیام والاس، جنگجویی اسکاتلندی که رهبری اسکاتلندی‌ها را در اولین جنگ استقلال طلبی علیه ادوارد یکم بر عهده داشت ایفای نقش کرده است. این فیلم نامزد ۱۰ جایزه اسکار در مراسم شصت و هشتمین جوایز اسکار شده بود.


رتبه ۷ – راه های افتخار

Paths-of-Glory

زمستان ۱۹۱۶ است و ارتش آلمان درست بیرونِ دروازه‌های پاریس، مقابل نیروهای فرانسوی در سنگرهایشان، در گل گیر کرده است. اگرچه تلفات بالا نیست ولی خاکی هم تسخیر نمی‌شود. در حالی که فشار از سوی سیاستمدارها بالا گرفته تا به هر ترتیب، پیشرفت‌هایی در جبهه جنگ صورت گیرد، دو ژنرال خودمحور فرانسوی، برولار (آدولف منژو) و میرو (جرج مک کردی) نقشه حمله‌ای را طرح می‌ریزند که از همان ابتدا محکوم به شکست است…

راه‌های افتخار فیلمی است به کارگردانی استنلی کوبریک و محصول سال۱۹۵۷. نمایش این فیلم بخاطر ترسیم چهره منفی از ارتش فرانسه، در این کشور ممنوع شد. در اسپانیا نیز بخاطر نگرش ضد نظامی اش از سوی ژنرال فرانسیسکو فرانکو ممنوع شد و در سال ۱۹۸۶ در حالیکه ۱۱ سال از مرگ فرانکو می‌گذشت منتشر شد. در آلمان بخاطر حفظ روابط با فرانسه به مدت دو سال از نمایش فیلم جلوگیری به عمل آمد.


 

رتبه ۶ – متولد چهارم ژوئیه

top_10_war_movies

متولد چهارم ژوئیه فیلمی در ژانر درام جنگی است که بر اساس کتاب زندگی‌نامه ران کوویچ سرباز آمریکایی حاضر در جنگ ویتنام ساخته شده است. کارگردان فیلم متولد چهارم ژوئیه، الیور استون است و فیلمنامه این فیلم را استون و ران کوویچ نوشته‌اند. این فیلم محصول سینمای آمریکاست و در سال ۱۹۸۹ ساخته شده و تام کروز بازیگر نقش اصلی فیلم ران کویچ است.

فیلم از کودکی ران شروع شده و به سال‌های نوجوانی و تحصیل او در دبیرستان می‌رسد و سپس خدمت سربازی و سپس انجام وظیفه در نیروی تفنگداران دریایی آمریکا در ویتنام را به تصویر کشیده و با نمایش حادثه‌ای که منجر به قطع نخاع و فلج نیم‌تنه پائین او می‌شود دوران بازپروری و بهبود او در بیمارستان کهنه‌سربازان برانکس را توضیح داده و سپس تحول شخصیتی او را به یک فعال مخالف جنگ را شرح می‌دهد.


 

رتبه ۵ – داس بوت

Das-Boot

داس بوت فیلمی ۱۴۹ دقیقه‌ای به کارگردانی ولفگانگ پترسون با بازی یورگن پروشنو محصول کشور ایالات متحده آمریکا است. این فیلم روایتی از جنگ جهانی دوم و زندگی سربازان بر روی کشتی ها در اقیانوس اطلس است.


رتبه ۴ – فهرست شیندلر

Schindler's List, Oliwia Dabrowska

اسکار شیندلر تاجری معمولی است که عضو حزب نازی می‌باشد، به خاطر طبع خوشگذران و عیاش خود و با توجه به دوستی بین او و مقامات رده بالای ارتش که بیشتر به خاطر سخاوت وی است، موفق می‌شود کارخانه‌ای را با پول یهودیانی که در خفا با آنان شریک شده بخرد. سپس با توجه به همین روابط خود یهودیان را به عنوان کارگر در کارخانه اشتغال می‌دهد. رفته رفته این راه فراری برای بعضی از یهودیان می‌شود که در قرنطینه مانده‌اند و خطر مرگ هر لحظه آنان را تهدید می‌کند…

فهرست شیندلر فیلمی آمریکایی به کارگردانی استیون اسپیلبرگ، محصول سال ۱۹۹۳ است. فهرست شیندلر بر پایه زندگی واقعی اسکار شیندلر، صنعتگر آلمانی می باشد.


رتبه ۳ – خط باریک سرخ

The-Thin-Red-Line

خط قرمز باریک یک فیلم در سبک جنگی به کارگردانی ترنس مالیکاست که در سال ۱۹۹۸ منتشر شد. این فیلم که در استرالیا فیلم‌برداری شده از دریافت کنندگان جایزه خرس طلایی است. فیلم درباره جنگ جهانی دوم است و بر پایه رمانی به همین نام است.


رتبه ۲ – غلاف تمام فلزی

top_10_war_films

واحد جذب نیروی نیروی دریائی ایالات متحد، کارولینای جنوبی. گروهبان توپخانه، «هارتمن»  گروهی داوطلب تازه کار را می‌پذیرد و برای آنان نام‌های جدید انتخاب می‌کند، مثلاً به یکی از آنان، «سرباز جوکر» و دیگر «سرباز کابوی» می‌گوید، و با خشونت و بددهنی به آنان می‌فهماند که باید هشت هفته آموزشی را به همین ترتیب سر کنند.

یکی از داوطلبان، سرباز چاقی به نام «لارنس» است که «هارتمن» او را «گومر پایل» صدا می‌کند. «سرباز جوکر»  می‌خواهد به او کمک کند، اما در مقابل خشم و نفرت دیگر هم‌قطارانش نسبت به «پایل»، تسلیم می‌شود. تا اینکه یک شب همه گروه «پایل» را کتک می‌زنند. از این پس او مثل مرده‌های متحرک از دستورهای «هارتمن» اطاعت می‌کند و با اسلحه‌اش صحبت می‌کند…

غلاف تمام فلزی فیلمی در ژانر جنگی ساختهٔ استنلی کوبریک در سال ۱۹۸۷ است. این فیلم با تحسین منتقدان مواجه گشت و نامزد یک جایزه اسکار برای بهترین فیلم‌نامه اقتباسی شد.


 

رتبه ۱ – اینک آخرالزمان

top-10-war-films

در میانه جنگ ویتنام، ستوان ویلارد بر طبق فرمانی کاملاً سری از ستاد مشترک ارتش آمریکا به دنبال سرهنگ کورتز (مارلون براندو) متمرد که در جنگلهای سخت‌گذر کامبوج پناه گرفته است می‌رود تا او را بکشد، اما…

اینک آخرالزمان محصول ۱۹۷۹ است. کارگردان آن فرانسیس فورد کاپولا، و فیلم‌نامه‌نویسان آن جان میلوس و فرانسیس فورد کوپولا هستند. داستان این فیلم برداشتی آزاد از رمان دل تاریکی نوشتهٔ جوزف کنراد است.


 

منبع


 
43 نظرات
 1. حسین می گوید

  ممنون
  بعضی از عناوینش رو دیده بودم. لیست شیندلر معرکه بود.
  فیلم پیانیست هم به نظرم جایی تو این لیست داره
  همچنین فیلم Fury با بازی برد پیت محصول ۲۰۱۴
  کاش اسم انگلیسی فیلم ها هم میزاشتی

  1. حمید می گوید

   ۱۰. Rome, Open City
   ۹. The Deer Hunter
   ۸. BraveHeart
   ۷. Paths of Glory
   ۶. Born on the Fourth of July
   ۵. Das Boot
   ۴. Schindler’s List
   ۳. The Thin Red Line
   ۲. Full Metal Jacket
   ۱. Apocalypse Now

 2. نوید فرهنگ می گوید

  چرا از فیلم نجات سرباز رایان چیزی ننوشتید ؟
  به نظر من بهترین فیلم جنگی تمام تاریخ سینمای جهان است.

 3. مجتبی می گوید

  با سلام انگار نجات سرباز رایان رو پاک از یاد برده اید؟؟؟؟؟!!!!!!

 4. محسن پ.ن می گوید

  سلام؛

  جای خالی فیلم «نجات سرباز رایان» در این لیست احساس می‌شه…

  موفق باشید

 5. روزبه می گوید

  به نظرم نویسنده این مطلب نجات سرباز رایان رو بخاطر مفاهیم امریکایی -هالیوودی اش از این لیست حذف کرده. ولی از نطر سینمایی این فیلم خیلی خوش ساخت بود.

 6. ناصر می گوید

  نجات سرباز رایان کو ؟؟؟؟!!

 7. پویا می گوید

  دوستان، این مطلب ترجمه است و آقای سعید ضیا نقشی در انتخاب فیلم‌ها نداشته.
  لینک «منبع» در انتهای پست قابل مشاهده است. اما شاید به دلیل استایل و جای نامناسب آن (دور از پست اصلی و بیشتر نزدیک به مطالب مرتبط) کمتر مورد توجه قرار گرفته است.

 8. siamak gol می گوید

  همسایتی های عزیز……
  یه چیزی بگم برم….
  فیلم سرباز رایان به نظر من چیزی جز یه فیلم تبلیغاتی پرخرج نیست…
  فیلمی که از جنگ، نه نگاه کاملی رو نشون میده و نه اصل جنگ رو به خوبی نشون میده ..
  هیچی…
  چیزی جز یک کارگردان خوب و بازیگر خوب نداشت….
  فیلم خوب باید مفهوم داشته باشه..
  باید داستان داشته باشه!!!
  باید ایده ی خوب داشت باشه………
  شاید فیلم از نظر فنی خیلی موفقه.. اما.. به اصل موضوع نگا کنین…
  توی جنگ با عظمت نرماندی با اون همه کشته… دنبال یه سرباز بگردن؟؟؟؟! خیلی خنده داره….
  مگه فقط اون مادر، بچه هاش جنگ رفتن؟؟ ینی هیچ مادر دیگه ای نبود؟؟
  این فیلم هیچی جز یه دلسوزیه بی جهت به کاربر نمیده…
  یه حرکت فوقالعاده تبلیغاتی…
  یه صحنه ی جنگ یک طرفه که حتی یه نگاه مثبت هم از دید دشمن نشون نمیده…
  واقیعیت جنگ این نیست.. واقعیت دنیا این نیست…. خوب و بد هستن… چطور یه مملکتی همشون اشغال و نامرد باشن؟؟ با عقل جور در نمیاد….
  این فیلم یه بزرگ نماییه بیش از حده..
  یه معلم!
  یه خانواده!
  یه فرزند!
  یه مادر!
  یه کشور!
  تمام مواردی که باعث میشه بیننده دلسوزی کنه…
  یه دلسوزیه پوچ……
  اسپیلبرگ و بازیگرا و پول، تنها نقاط قوت فیلم بودن…

  1. اشکان می گوید

   پس کاش همه فیلم ها تبلیغاتی باشن

   1. ارمیا محبی می گوید

    به به
    چ جواب کوتاه و زیبا و دندان شکنی…
    خداشاهده تا قبل از اینکه سرباز رایانو ببینم نمیدونستم واقعا#جنگ#یعنی چی تا اینکه اسپیلبرگ با این فیلم همه چیو نشون داد.

    1. علی می گوید

     میخوای خوب درک کنی جنگ جهانی و سریال جوخه برادران و ببین

  2. ایلا می گوید

   کاملا باهات موافقم

  3. اروند می گوید

   باهات موافقم

 9. نظری زاده می گوید

  اگرچه همه فیلم های مذکور رو ندیدم ولی نجات سرباز رایان ، پیانیست ، پست فطرت های لعنتی همشون معرکه اند
  از طرفی نمیدونم فیلمهای سیاسی و جاسوسی هم در ژانر جنگی قرار میگیرند یا نه ولی اعترافات یک ذهن خطرناک، سالت ، جاسوس بازی و بادی آف لایز هم فوق العاده بودند.
  جای عمر مختار هم خالی بود

 10. بهاره می گوید

  رتبه ۵ – فیلم تحسین برانگیز Das Boot از ولفرانگ پترسون است که بهتره “زیردریایی” معنی بشه ، این فیلم به زندگی عده ای از ملوانان و افسران یک زیردریایی آماده برای عملیات در دوران جنگ میپردازد و یکی از مشهور ترین فیلم های “آلمانی” درباره جنگ جهانی دوم است.

 11. Nima می گوید

  نجات سرباز رایان 😐 🙁
  نامه هایی از ایوجیما هم بی شک جاش خالیه …

 12. رامین می گوید

  سربازان رایان؟؟

 13. yousef می گوید

  کسی “اسب جنگیWar Horse ” رو ندیده….؟

 14. حسین می گوید

  اگر به قلم خانم مجیدی بود، خیلی متفاوت میشد…

 15. ایلا می گوید

  از این لیست فقط شجاع دل و لیست شلیندر رو دیدم که واقعا معرکه بودن بقیشو هم حتما در اینده میبینم

 16. zhilevan می گوید

  زرشک بهترین فیلم جنگی کل تاریخ از دیدگاه کاردگرانان و بیننده ها نجات سرباز رایان بوده که حتی تو ده تای که لیست کردید جا نداشته !!!!
  (با همین طوری الکی ترجمه کردید؟

 17. نوید فرهنگ می گوید

  فیلم نجات سرباز رایان اگه ساخته نمی شد قطعا بازی هایی مثل call of duty و batellfield و امثال هم هم ساخته نمی شد.
  چون افکت هایی که در این بازی ها مورد استفاده قرار گرفته قطعا از روی فیلم نجات سرباز رایان الهام گرفته شده مخصوصاً سکانس اولیه بازی call of duty دقیقاً از روی سکانس اولیه فیلم نجات سرباز رایان الهام گرفته شده است.

 18. امیرعلی می گوید

  پست فطرت های لعنتی جاش اینجا خالی .
  گرچه میدونم فیلمی برای توجیه جنایت های یهودی ها و صهیونیست ها بود..

 19. حمید می گوید

  سلام
  غلاف تمام فلزی عالیه..اما به نظر من نجات سرباز رایان حرف اول میزنه…به قول دوستان جای پیانیست هم تو این لیست خالیه…

 20. نصری محسنی می گوید

  فیلم Enemy At The Gates هم جالبه…

 21. امیر می گوید

  بخدا یک نفر گفت نجات سرباز رایان نیاز نیست ۵۰تا کامنت بزارید بگید نجات سرباز… نجات سرباز

  1. ارمیا محبی می گوید

   خخخخخخ…ایول

 22. پسرخاک می گوید

  سلام
  انتخاب ها خوب هستن البته پنج فیلم این فهرست رو ندیدم ولی غلاف .خط سرخ و شجاع دل عالی بودن
  به نظرم فیلم اسب جنگی و فیلم اخیر فووری محصول ۲۰۱۴ می تونستن جز این فهرست باشن

 23. جواد می گوید

  شاید اگه منتقد مولف این مقاله هامون رو دیده بود…

 24. مهری می گوید

  فیلم بر باد رفته چی ؟ چرا نیست ؟به نظر من اونم خوب تونسته چهره جنگ رو نشون بده ؟

 25. Miladsob می گوید

  نجات سرباز رایان پس چرا تولیست نیست؟

 26. مهدی می گوید

  به نظرم فیلم پسر بچه ای با پیژامه راه راه هم میتونه تو این لیست باشه که واقعا عالی هست. البته اسم انگلیسیشو یادم نیست. فیلم کتاب سیاه هم خیلی خوب هست

 27. مقدم می گوید

  پیف پیف.پس سرباز رایان و پیانیست کو؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 28. مقدم می گوید

  البته یادم رفت که بگم فیلم دشمن پشت دروازه که نبرد استالینگراد رو به تصویر میکشونه هم در حد خودش بی نظیره که با بازی خوبه جود لاو ساخته شده بود که در نقش ساویلی گریگوریویچ زایتسف (تک تیر انداز روسی در جنگ جهانی دوم)ایفای نقش کرد.داستان زایتسف کاملا واقعی بود ولی کاملا اغراق داشت که بنده حال وحوصله توضیح بیشتر رو ندارم.برید تو گوگل اسم زایتسف تک تیر انداز رو سی رو سرچ کنید… تعجبم از مدیر محترم سایته که چرا پیانیست ونجات سرباز رایان و دشمن پشت دروازه رو تو لیست قرار نداد.علتش رو هم نمیدونم.شاید شاید شاید سلیقه شخصی بوده ولاغیر.با درود وبدرود.

 29. مسعود می گوید

  قلعه عقابها هم جز بهترین فیلمهاس

 30. حسین می گوید

  سلام بعضی از فیلم ها رو دیدم.
  ولی جای فیلم هایی مثل استالینگراد، نبرد مسکو، صلیب آهنی ، بونکر و نجات سرباز راین واقعا خالی هست.

 31. علیرضا می گوید

  تمام این فیلم‌ها را دیده‌ام. به عقیده من لیست جالبی نیست و جای خالی فیلم‌هایی مثل جوخه نظامی، پل رودخانه کوای، پاتون، و نجات سرباز رایان احساس می‌شود. از شاهکار قدیمی ژان رنوار (توهم بزرگ) هم خبری نیست. توصیه‌ام به دوستان این است که این لیست‌ها را جدی نگیرند و دنبال سلیقه خود باشند. از این میان انتخاب من فیلم شاعرانه ترنس مالیک (خط باریک قرمز)، شاهکار استاد کوبریک (غلاف تمام فلزی)، و همان اثر استاد رنوار است.

 32. عرفان می گوید

  به نظرم فیلمHacksaw Ridgeرو هم حتما ی بار ببینین بهتر از نجات سرباز رایان نباشه کمترم نیست

 33. فرزام می گوید

  لیست خوب بود به نظر من نجات سربازارن راین و قلعه عقابها هم عالی هستند

 34. Scorpion می گوید

  همسایتی های عزیز……
  یه چیزی بگم برم….
  فیلم سرباز رایان به نظر من چیزی جز یه فیلم تبلیغاتی پرخرج نیست…
  فیلمی که از جنگ، نه نگاه کاملی رو نشون میده و نه اصل جنگ رو به خوبی نشون میده ..
  هیچی…
  چیزی جز یک کارگردان خوب و بازیگر خوب نداشت….
  فیلم خوب باید مفهوم داشته باشه..
  باید داستان داشته باشه!!!
  باید ایده ی خوب داشت باشه………
  شاید فیلم از نظر فنی خیلی موفقه.. اما.. به اصل موضوع نگا کنین…
  توی جنگ با عظمت نرماندی با اون همه کشته… دنبال یه سرباز بگردن؟؟؟؟! خیلی خنده داره….
  مگه فقط اون مادر، بچه هاش جنگ رفتن؟؟ ینی هیچ مادر دیگه ای نبود؟؟
  این فیلم هیچی جز یه دلسوزیه بی جهت به کاربر نمیده…
  یه حرکت فوقالعاده تبلیغاتی…
  یه صحنه ی جنگ یک طرفه که حتی یه نگاه مثبت هم از دید دشمن نشون نمیده…
  واقیعیت جنگ این نیست.. واقعیت دنیا این نیست…. خوب و بد هستن… چطور یه مملکتی همشون اشغال و نامرد باشن؟؟ با عقل جور در نمیاد….
  این فیلم یه بزرگ نماییه بیش از حده..
  یه معلم!
  یه خانواده!
  یه فرزند!
  یه مادر!
  یه کشور!
  تمام مواردی که باعث میشه بیننده دلسوزی کنه…
  یه دلسوزیه پوچ……
  اسپیلبرگ و بازیگرا و پول، تنها نقاط قوت فیلم بودن ب

  !!!!!!!!!!!!!!!!
  ببین آفا فقط این حرف نظر شماست و همه مثل شما فکر نمی کنن خب ما قبول داریم شما به فیلم هایی که داستان ومفهوم خوبی دارن نگاه میکنید زنده و پاینده باشید

 35. بیژن می گوید

  جای فیلم جوخه Platoon هم خالیه

 36. Ali.D می گوید

  پست بالا یک ترجمه است ولی در کل جا داشت که چند فیلم دیگه رو هم توی دل خودش داشته باشه ، فیلم هایی مثل :
  Enemy at the Gates
  Fury
  حتی لیلی با من است 🙂

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.