تنها روش یادگیری مهارت‌های جدید (قسمت دوم)

8

در قسمت قبلی از ۵ پیش‌نیاز مهم برای مهارت یافتن در هر زمینه تازه‌ای صحبت کردیم. گفتیم که باید «شیفته» آن کار باشید، درباره‌اش مطالعه کنید، با تلاش و کوشش آموخته‌ها را عملی کنید، از راهنمایی‌های یک مربی کمک بگیرید و تاریخچه موضوع و وضعیت کنونی آن را بررسی کنید.

در این قسمت پایانی از چند مرحله دیگر حرف می‌زنیم که در نهایت ما را به شکوفایی و نوآوری در حوزه موردنظرمان راهبر خواهند شد.


از پروژه‌های آسان کار را شروع کنید

تونی رابینز می‌گوید اولین باری که به عنوان مدرس در جلسه‌ای وارد شد از شدت ترس قالب تهی کرده‌ بود. در آن جلسه قرار بود که به یک دسته از تفنگداران نیروی دریایی فنونی را یاد دهد که هدف گیری خود را بهبود دهند و این در حالی بود که خودش تا کنون حتی یک تیر شلیک نکرده بود. او برخی از تکنیک‌هایی که حرفه‌ای‌ها به کار می‌بردند را مطالعه کرده بود، اما در نهایت به تکنیکی رسید که نتایج کلاسش را بالاتر از هر کلاس دیگری قرار می‌داد: او هدف را نزدیک‌تر آورد!

او هدف را در فاصله ۱.۵ متری تیراندازان قرار داد و مسلما همه دقیقا به دایره مرکزی شلیک کردند. سپس او هدف‌ها را به تدریج عقب‌تر برد تا به فاصله استاندارد رسید و تیراندازان هنوز هم مرکز هدف‌ها را می‌زدند.

ریچارد چارلز نیکولاس برانسون کارآفرین و سرمایه‌گذار بریتانیایی پیش از آن که خطوط هوایی خود را راه‌اندازی کند، کار خود در سن ۱۶ سالگی با انتشار مجله‌ای تحت عنوان دانش‌آموز آغاز کرد و اکنون رئیس و بنیان گذار گروه شرکت‌های ویرجین است که عنوان بیش از ۴۰۰ شرکت در سراسر دنیا را از آن خود کرده است. در فهرست ثروتمندترین افراد جهان در مجله فوربز در سال ۲۰۱۲، برانسون چهارمین شهروند ثروتمند بریتانیایی است. با رویکردی مشابه بیل گیتس پیش از آن به کمک تیمش ویندوز را بنویسید، BASIC را نوشت. ال جیمز پیش از نوشتن «۵۰ سایه خاکستری» کتاب فانتزی Twilight را نوشت و ارنست همینگوی پیش از آن‌که رمان نویسی مطرح شود داستان‌های کوتاه می‌نوشت.

easy-start

برنامه‌نویسان همواره پیش از نوشتن موتورهای جست‌وجو و نرم‌افزارهای پیچیده برنامه‌های سلام دنیا (Hello World!) را می‌نویسند. بسیاری از استادان بزرگ شطرنج هم پیشنهاد می‌کنند که شما در ابتدا انواع مختلف پایان بازی را مطالعه کنید. جایی که تنها تعداد کمی مهره در صفحه باقی مانده است و کار به نسبت ساده‌تر است.

مزیت شروع کردن کار با پروژه‌های کوچک آن است که موفقیت و به پایان رساندن این پروژه‌ها نه تنها برای شما آموزنده است و پیچیدگی‌های کار را به شما نشان می‌دهد هم‌چنین موجب افزایش اعتماد به نفس شما می‌شود. شما در مسیر موفقیت و بهبود قرار می‌گیرید و احساس و انگیزه بهتری نسبت به خود در انجام کارها دارید.

کارهایی که انجام داده‌اید را بررسی کنید

نویسنده این مقاله می‌گوید: تصمیم گرفتم از شر همه چیز راحت شوم. کتاب‌هایم را اهدا کردم، لباس‌هایم را دور انداختم، کامپیوتر قدیمی را دور انداختم، ملحفه‌هایی که هرگز استفاده نکرده‌ بودم، مبلمان قدیمی، تلویزیون و مقالات قدیمی را دور انداختم. به یک پاکسازی کامل احتیاج داشتم و انجامش دادم. در این بین رمانی را پیدا کردم که سال ۱۹۹۱ نوشته بودم. دقیقا ۲۴ سال پیش. وحشتناک بود. برای اولین بود در مدت این ۲۴ سال مجدد آن را خواندم و اشتباهاتم را دیدم.

حقیقت آن است که کسب تجربه و شکست‌ها زمانی شما را قدرتمند می‌کند که اشتباهات خود را شناسایی کنید و از آن‌ها درس بگیرید. در هر مرحله از کار که هستید، یک برگشت به عقب کنید و آن‌چه را تا کنون انجام داده‌اید مجدد بررسی کنید تا بتوانید آگاه‌تر مراحل را طی کنید. اشتباهات خود را با وسواس دنبال کنید و از خود بپرسید که چرا این اشتباه را مرتکب شده‌اید؟ چگونه می‌توانم آن را جبران کنم و چه کنم که بعد از این مجدد این اشتباه را تکرار نکنم؟ زمانی که به طور مداوم خود را با سوالات مرتبط با کار مورد چالش قرار دهید قطعا خود را در مسیر پیشرفت قرار داده‌اید.

Feedback

امی شومر، کمدین محبوب پس از هر اجرا نوار ویدیویی اجرا را به اتاق خود می‌برد و ثانیه به ثانیه آن را دوباره و چندباره می‌دید. عملکرد خود را به دقت بررسی کرده و مثلا می‌گفت این‌جا باید نیم ثانیه دیگر مکث می‌کردم. هدف او این بود که در حرفه خود بهترین باشد.

زمانی که بازی شطرنج انجام می‌دهید و بازنده می‌شوید بازی را با کامپیوتر تکرار کنید. حرکت‌ها کامپیوتر به شما نشان می‌دهد که کدام فرصت را از دست داده‌اید و چه حرکت جایگزینی می‌توانست شما را به پیروزی برساند.

اگر بواسطه اشتباهاتی که انجام داده‌اید ناراحت نمی‌شوید، به اندازه کافی کاری که می‌کنید را دوست ندارید. سوال اشتباه این است که «چرا من خوب نیستم؟» اما سوال مفید آن است که «چه کار اشتباهی انجام دادم و چگونه می‌توانم بهتر شوم؟»

شما متوسط پنج فردی هستید که اطراف شما هستند

به هر فرمی از تجارت، هنر هر چیز دیگری نگاه کنید. افراد معمولا به تنهایی پیشرفت نمی‌کنند. گروه است که باعث پیشرفت می‌شود. برنامه‌نویس‌ها و فعالان صنعت کامپیوتر را ببینید: پل آلن، گیتس، جابز، وزنیاک و بسیاری دیگر از کلوپ کامپیوتری هوم‌برو بیرون آمدند.

یوتوب، لینکداین، تسلا و تا حدی فیس‌بوک از چیزی که «مافیای پی‌پال» نامیده می‌شد بیرون آمدند. همه می‌توانند به تنهایی کارهایی انجام دهند اما انسان ذاتا موجودی جمعی است. ما برای بهتر شدن باید با گروهی از افراد کار کنیم.

work-group

بهترین گروه را بیابید و تا می‌توانید با آن‌ها وقت صرف کنید و به اصطلاح با «در صحنه» بودن به جزیی از صحنه تبدیل خواهید شد. در یک گروه هر کدام از شما دیگری را به چالش می‌کشد، با دیگران رقابت می‌کند، از کارهای دیگران لذت می‌برد و حتی به آن‌ها حسادت می‌کند و در نهایت از دیگران در یک زمینه خاص سبقت می‌گیرد.

کارتان را دایما انجام دهید

کاری که شما هر روز انجام می‌دهید بسیار مهم‌تر و موثرتر از کاری است که هر از گاه به آن می‌پردازید. دوستی داشتم که می‌خواست در نقاشی پیشرفت کند، اما فکر می‌کرد که حتما باید در پاریس باشد و همه شرایط هم مهیا باشد تا بتواند کار را شروع کند. احتمالا حدس می‌زنید که هیچ‌گاه به پاریس نرفت و البته به یک کارمند دون‌پایه تبدیل شد.

do-it-a-lot

هر روز بنویسید، هر روز بنوازید، هر روز سلامت زندگی کنید. زندگی‌تان را با تعداد دفعاتی که یک کار را انجام داده‌اید اندازه بگیرید. آیا هنگام مرگ سن‌تان به اندازه «دو بار نوشتن» است یا «پنجاه هزار بار نوشتن»؟

نقشه نهایی را بیابید

در نهایت هر هنرآموزی از استادش پیشی می‌گیرد. اولین کسی که به من تجارت را آموخت اکنون از من متنفر است چرا که من کسب‌وکار خودم را راه انداختم و کسب‌وکار او از رده خارج شد. نقشه نهایی من این بود که در نهایت از او بهتر شوم. اما چگونه؟

بعد از همه کارهایی که در بالا گفتیم، شما صدای خودتان را می‌‌یابید. و زمانی که با آن صدا صحبت کنید، تمام دنیا چیزی را خواهد شنید تا آن زمان نشنیده بوده است. دوستان و معلمان قدیمی شما ممکن است نخواهند آن صدا را بشنوند. اما اگر در میان افرادی باشید که شما را دوست دارند و به شما احترام می‌گذارند، حتما این صدای جدید را تشویق خواهند کرد.

Plan

هیچ ایده جدیدی وجود ندارد! درست است، اما همان ایده‌های قدیمی با شما ترکیب می‌شوند و چیزی جدید و زیبا از دل آن بیرون می‌آید.

آن‌گاه نوبت شماست که آموزش دهید، خلق کنید، نوآوری کنید و دنیا را تغییر دهید. زمان آن است که چیزی بسازید که هیچ‌کس تا کنون ندیده است و به احتمال در آینده هم هیچ گاه دوباره آن را نخواهد دید.


منبع (+)

اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با ۱۸ سال سایقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

صخره‌های عجیب فنلاندی موسوم به کوماکیوی – هزاران سال تعادل و مبارزه با جاذبه

کوماکیوی Kummakivi یک کلمه فنلاندی است که در انگلیسی به معنی "سنگ عجیب" است. این کلمه اغلب برای توصیف نوعی تشکیل سنگ که شکلی عجیب یا غیرعادی دارد استفاده می‌شود. این نوع سنگ‌ها در سرتاسر فنلاند یافت می‌شوند و به دلیل ظاهر منحصر به فردشان…

این هنرمند با خلاقیت‌های خوب خیابان‌های پر از کسالت و یکنواختی را زیبا کرده و یک لحظه لبخند بر لب…

خیابان‌های پر از سر و صدا و چهره‌های خمو، خیابان‌هایی با تزئینات و پیام‌های فوق‌العاده تکراری، خیابان‌هایی که زحمت با شادی‌های اندک مردم شریک می‌شوند و مردم را یک آن با هم می‌کنند. این است توصیف شاید بدبینانه خیابان‌های ما. ما واقعیت این…

نه! ژاپن واقعا شبیه هیچ کشور دیگری نیست – عکس‌هایی که این را ثابت می‌کنند

هر کشوری ویژگی‌های فرهنگی و اجتماعی و حکمرانی و اقلیمی متفاوتی از کشور دیگری دارد. اما تفاوت برخی از کشورها با دیگران، چشم‌گیرتر است. ژاپن را یک اقیانوس از دنیاهای دیگر جدا نکرده، اما اگر شما هم این عکس‌ها را با من مرور می‌کنید، می‌بینید که…

واکسن گارداسیل چیست؟ چه وقت و چه کسانی باید آن را تزریق کنند؟

گارداسیل واکسنی است که به محافظت در برابر انواع خاصی از ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) کمک می‌کند، که یک عفونت شایع مقاربتی است که می‌تواند منجر به مشکلات سلامتی مختلف از جمله زگیل تناسلی و برخی از انواع سرطان شود. این واکسن برای جلوگیری از…

این عکس‌ها را ببینید تا تصدیق کنید که افسوس‌ها (حسادت‌های) اینستاگرامی ما بسیار اوقات درست نیستند!

هر کسی ممکن است طور خاصی از اینستاگرام استفاده کند. یکی صفحات خبری را دنبال می‌کند، دیگری بیشتر صفحات کاری یا سرگرمی را. یکی به اخبار و عادات سلبریتی‌ها علاقه دارد و برخی‌ها هم همه آشنایان و اعضای خانواده و دوستان قدیم و جدید را دنبال…

روجلدهای قدیمی مجله‌های کیهان بچه‌ها

کیهان بچه‌ها مجله‌ای بود که در دوران کودکی می‌خریدیم. برای من کیهان بچه‌ها بوی نان می‌دهد! چون پدرم همیشه بعد از رفتن نانوایی؛ نان‌ها را لای مجله می‌گذاشت و وقتی به خانه می‌آمد من دوان دوان می‌رفتم و مجله را از او می‌گرفتم. منابع…

آگهی متنی در «همه» صفحات
ایمپلنت دندان / عمل اسلیو معده / کلینیک زیبایی / عمل بای پس معده / بهترین جراح چاقی / متخصص زنان رشت / خرید گوشی با حکمت کارت / پمپ آب صابون / buy telegram members / جراحی چاقی تهران / پی آر پی موثرترین درمان آرتروز زانو / دکتر فارغ پور – متخصص زنان / خرید خودنویس / خرید دستگاه لیزر تیتانیوم / پمپ اسید / خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / کمپ ترک اعتیاد / دانلود سریال / انواع مکمل های زینک / کلاه کاسکت / درمان سریع سیاتیک و دیسک کمر / متخصص زنان / کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان / کاشت مو / شیشه اتومبیل / دانلود سوالات استخدامی آموزش و پرورش / ثبت برند / سرور مجازی / فروشگاه اینترنتی زنبیل / مشاوره حقوقی تلفنی / وکیل / خرید ساعت دیواری / لیزر درمانی بواسیر / ساعت تبلیغاتی / تجهیزات پزشکی / خرید سرور مجازی / تعمیر ماشین ظرفشویی / خرید تتر / متخصص ارتودنسی / چاپ لیوان / حمل بار دریایی از چین / بهترین سریال های ایرانی / داروخانه اینترنتی آرتان / فروشگاه آنلاین زوجیم / چاپ کلاه / کاشت مو / درمانکده / کاشت مو / پزشکا / قیمت ساک پارچه ای / تحلیل تکنیکال فارکس / سایت نوبت دهی دکتریاب / بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران / بهترین سریال های کره ای / دکتر فارمو / کتاب صوتی رایگان / تولید محتوا / دانلود نرم افزار / مجتمع فنی ونک / سریال جدید / داروخانه آنلاین تینا / سایت ترجمه تخصصی رایت می /

8 نظرات
 1. mehdi می گوید

  باز هم سپاس از پست خوب تون سرکار خانم شریف پور!

 2. سعید می گوید

  فوق العاده بود

 3. ahmad.k می گوید

  بسیار عالی بود.برای من که انسان ناموفقی هستم،شاید تلنگری باشد.
  آموزنده بود. ممنون که هستین.

 4. محمد می گوید

  عالی بود … ممنون

 5. آرزو می گوید

  عالی بود…ممنون

 6. نظری زاده می گوید

  با نکته اول و آخر این بخش به شدت موافقم
  ممنون
  مطلب خوبی بود

 7. محمد پورعلی می گوید

  واقعآ عالی بود.ممنونم.امیدوارم کمکی برای موفقیت همه مون باشه…

 8. اسماعیل می گوید

  با تشکر از مقاله خوبتون
  موفق باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

•• 4 5