به جای ۱۰ هزار ساعتی که می‌گفتند برای یادگیری مهارت‌های جدید لازم است، فقط در ۲۰ ساعت به اندازه کافی بیاموزید!

3

احتمالا با قانون «۱۰ هزار ساعت» مالکوم گلدول (Malcolm Gladwell) آشنایی دارید. قانونی که می‌گوید اگر می‌خواهید یک مهارت پیچیده مانند گلف‌بازی یا نواختن ویولون را یاد بگیرید؛ باید ساعت‌های طولانی تمرین کنید.

مالکوم گلدول می‌گوید باید ۱۰ هزار ساعت تمرین برای یادگیری مهارت‌های جدید داشته باشید اما این روزها واقعا چه کسی می‌تواند این تعداد ساعت را صرف یادگیری خود کند؟

قانون «۱۰ هزار ساعت» برای سال‌های طولانی محل بحث و تبادل نظر نویسندگان و محققان بوده است. برخی با او موافق هستند و اعتقاد دارند هیچ مهارت جدیدی در ذهن فرد نهادینه نمی‌شود جز اینکه تمرین زیادی روی آن داشته باشد.

برخی محققان همه‌چیز را وابسته به استعداد افراد می‌دانند و اعتقاد دارند اگر فردی در یک زمینه یادگیری مستعدتر باشد؛ نیازی به اجرای قانون «۱۰ هزار ساعت» نیست.

در این میان، یک نویسنده به نام «جاش کافمن» (Josh Kaufman) کتابی تحت عنوان «The First 20 Hours: How to Learn Anything . . . Fast) نوشته و قانون مالکوم گلدول را به طور کامل رد می‌کند.

او که اخیرا ایده‌اش را در یک سخنرانی TED نیز بیان کرده؛ می‌گوید با ۴۵ دقیقه تمرین در روز به مدت یک ماه و رعایت ۴ اصل کلی می‌توانید یک مهارت جدید یاد بگیرید و نیازی به ۱۰ هزار ساعت تمرین نیست.

اصول ۴ گانه کافمن در قانون «۲۰ ساعت نخست» به شرح زیر هستند:

۱- تکه تکه کردن مهارت

در گام نخست باید تصمیم بگیرید چه مهارتی را می‌خواهید یاد بگیرید. سپس، آن را به قطعات کوچک‌تر و قابل کنترل تقسیم کنید.

فرض کنید می‌خواهید یاد بگیرید چگونه برای خودتان نان بپزید. این مهارت را می‌توانید به چند بخش ساختن خمیر، تخمیر خمیر، ورز دادن، شکل دادن و پختن با فر تقسیم کنید.

شما کافی است مهارت‌ها و ابزارهای هر بخش را شناسایی و یاد بگیرید تا آن بخش را انجام دهید.

۲- مفاهیم اولیه را یاد بگیرید ولی نه با وقت تلف کردن

حالا شما نیاز به یادگیری دارید اما پیش از اینکه شروع به انجام تمرین‌های عملی کنید؛ باید مقداری تئوری و مفاهیم اولیه مهارت مورد نظرتان را بدانید.

باید درک کنید پشت هر مهارت و تمرین شما چه اصول و قواعدی وجود دارد و چرا باید این مهارت به این شکل انجام شود.

نکته کلیدی این است که نباید وقت خود را زیاد برای یادگیری این مفاهیم اولیه و تئوری تلف کنید. بسیاری از افراد ساعت‌های طولانی و پشت سر هم فقط مطالعه می‌کنند بدون اینکه کار عملی آغاز شود.

باید بر وسوسه خود بر فهمیدن و مطالعه بیشتر غلبه کرده و به اندازه کافی یاد بگیرید. کافمن پیشنهاد می‌کند فقط ۳ تا ۵ منبع درباره آن بخش از مهارت خود مطالعه کنید. این منبع می‌تواند کتاب، دی‌وی‌دی، فیلم آموزشی آنلاین یا هر چیز دیگری باشد.

۳- موانع یک تمرین کوتاه را بردارید

انسان‌ها به طور طبیعی و ذاتی دوست دارند یادگیری مهارت جدید یا تمرین کردن را به تعویض بیندازند.

شما باید فقط ۴۵ دقیقه در طول روز روی یک تمرین یا مهارت جدید خود تمرکز کنید. پس، هر سد و مانع احتمالی را از سر راه خود بردارید. مثلا، در هنگام تمرین، اسمارت‌فون خود را گوشه‌ای بیندازید و به آن توجه نکنید.

با دوستان قرار نگذارید یا ازشان بخواهید در آن ساعت با شما تماس نگیرید و درب خانه‌تان نیایند. سعی کنید تمرین را برای خود ساده و شاد کنید.

۴- به ۲۰ ساعت متعهد باشید

کافمن می‌گوید سعی کنید به انجام ۲۰ ساعت تمرین در ماه متعهد باشید. برنامه‌ریزی روزانه و هفتگی خود را طوری بچینید که در پایان هر ماه حداقل ۲۰ ساعت برای مهارت جدید خود تمرین کرده باشید و آن قطعه از مهارت کامل یاد بگیرید.

زمانی شما در یادگیری پیشرفت می‌کنید و ناامید نخواهید شد که بتوانید به طور مداوم درگیر یادگیری باشید.

مطمئنا ۲۰ ساعت تمرین در ماه از هیچ فردی یک حرفه‌ای آن مهارت نمی‌سازد ولی شما پیشرفت کافی خواهید داشت و به هدف نزدیک‌تر می‌شوید.

اگر شما انگیزه و استعداد لازم برای یادگیری مهارت جدید خود را داشته باشید و روزی ۴۵ دقیقه، ماهی ۲۰ ساعت صرف کرده باشید؛ هر چیزی امکان‌پذیر می‌شود.

منبع

اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با ۱۸ سال سایقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

عجیب ولی واقعی: چشم‌های این زن در این عکس آبی نیست! + ویدئو

در یک خطای دیداری بسیار جالب که به تازگی دین جکسون در تیک تاک منتشر شده، چهره عادی زنی را می‌بینیم که برخلاف ظاهر امر، چشمان او آبی نیست و در واقع حاکستری است. دین جکسون در زمینه ایجاد خطاهای دیداری، یک حرفه‌ای محسوب می‌شود. ویدئوی او در…

۲۵ صدای نوستالژیک فناورانه قدیمی که کودکان امروزی به صورت معمول هرگز نمی‌شنوند!

یک ستاره سینمای کلاسیک را در نظر بگیرید مثلا همفری بوگارت را. تلفن را با یک دست در دست می‌گیرد، سیگاری به لب دارد و بعد با افه خاصی شماره‌گیر را می‌چرخاند و با صدای بم مردانه‌اش می‌گوید که نلفنچی فلانجا را برایم بگیر! چنین منظره‌ای دیگر…

۲۵۰ فیلم برتر imdb به همراه معرفی و خلاصه و بررسی آنها + ۲۳ فیلمی که حیف بود در این فهرست نباشند

مسلم است که آرای IMDB به خصوص از دید فیلم‌بین‌های حرفه‌ای فقط چیزی نسبی برای پی بردن به محبوبیت نسبی فیلم‌ها هستند. چه بسیارند فیلم‌هایی که نمره بالای ۷ دارند، اما ارزش واقعی‌شان خیلی کمتر است و چه بسیارند فیلم‌هایی که آدم درمی‌ماند چرا…

تنهاترین درخت جهان در کجاست؟

در جزیره دورأفتاده کمپبل، واقع در بیش از ۶۰۰ کیلومتری جنوب  نیوزلند، صنوبر منفرد سیتکا روییده که به عنوان تنهاترین درخت روی زمین شناخته شده است. نزدیکترین درخت نزدیک به آن آن بیش از ۲۲۰ کیلومتر دورتر، در جزایر اوکلند است، در حالی که…

زره نمادین فلزی پیچیده‌ برای گربه‌ها و موش‌ها – کار یک هنرمند باذوق!

دشمنی بین گربه‌ها و موش‌ها به قدمت تاریخ است. اگر قرار بود آنها مثل آدمیان در برابر هم صف‌آرایی کنند چه چیزهایی برای این نبرد می‌ساختند؟ کار یک هنرمند کانادایی تقریباً در همین سمت و سو است. جف دی بوئر با الهام از فرهنگ‌های باستانی و…

گالری عکس: طراحی‌های داخلی و خارجی افتضاح و عجیب که با کمی قدرت شبیه‌سازی مغزی رخ نمی‌دادند!

چیزی که من اسمش را می‌گذارم شبیه‌سازی مغزی واقعا چیز لازمی در زندگی و کار است. یعنی اینکه بتوانید قبل از جابجایی و ساختن اجسام در ذهن تجسمش کنید و بعد حین کاربری‌های مختلف تصورش کنید و پیش‌بینی کنید که کجای کار می‌لنگد. فکر کنم از زمان…

آگهی متنی در «همه» صفحات
کلینیک زیبایی / عمل بای پس معده / کاشت مو / بهترین جراح چاقی / متخصص زنان رشت / خرید گوشی با حکمت کارت / پمپ آب صابون / buy telegram members / جراحی چاقی تهران / پی آر پی موثرترین درمان آرتروز زانو / دکتر فارغ پور – متخصص زنان / خرید خودنویس / خرید دستگاه لیزر تیتانیوم / پمپ اسید / خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / کمپ ترک اعتیاد / دانلود سریال / انواع مکمل های زینک / کلاه کاسکت / درمان سریع سیاتیک و دیسک کمر / متخصص زنان / کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان / کاشت مو / شیشه اتومبیل / دانلود سوالات استخدامی آموزش و پرورش / ثبت برند / سرور مجازی / فروشگاه اینترنتی زنبیل / مشاوره حقوقی تلفنی / وکیل / خرید ساعت دیواری / لیزر درمانی بواسیر / ساعت تبلیغاتی / تجهیزات پزشکی / خرید سرور مجازی / تعمیر ماشین ظرفشویی / خرید تتر / متخصص ارتودنسی / چاپ لیوان / حمل بار دریایی از چین / بهترین سریال های ایرانی / داروخانه اینترنتی آرتان / فروشگاه آنلاین زوجیم / چاپ کلاه / کاشت مو / درمانکده / کاشت مو / پزشکا / قیمت ساک پارچه ای / تحلیل تکنیکال فارکس / سایت نوبت دهی دکتریاب / بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران / بهترین سریال های کره ای / دکتر فارمو / کتاب صوتی رایگان / تولید محتوا / دانلود نرم افزار / مجتمع فنی ونک / سریال جدید / داروخانه آنلاین تینا / سایت ترجمه تخصصی رایت می /

3 نظرات
 1. فرشاد می گوید

  قانون ده هزار ساعت برای رسیدن به درجه استادی هست، نه یاد گرفتن صرف. وگرنه به یادگیری در زمان کمتر از ۲۰ ساعت هم شاید بشه دست پیدا کرد!

  1. سحر می گوید

   دقیقا
   خیلی موافقم

 2. سحر می گوید

  خیلی راهکار جالبی نیست
  خیلی باید زمان صرف کرد و نمیشه با ۲۰-۳۰ ساعت واقعا چیز جدیدی یاد گرفت!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

•• 4 5