به جای ۱۰ هزار ساعتی که می‌گفتند برای یادگیری مهارت‌های جدید لازم است، فقط در 20 ساعت به اندازه کافی بیاموزید!

3

احتمالا با قانون «۱۰ هزار ساعت» مالکوم گلدول (Malcolm Gladwell) آشنایی دارید. قانونی که می‌گوید اگر می‌خواهید یک مهارت پیچیده مانند گلف‌بازی یا نواختن ویولون را یاد بگیرید؛ باید ساعت‌های طولانی تمرین کنید.

مالکوم گلدول می‌گوید باید ۱۰ هزار ساعت تمرین برای یادگیری مهارت‌های جدید داشته باشید اما این روزها واقعا چه کسی می‌تواند این تعداد ساعت را صرف یادگیری خود کند؟

قانون «۱۰ هزار ساعت» برای سال‌های طولانی محل بحث و تبادل نظر نویسندگان و محققان بوده است. برخی با او موافق هستند و اعتقاد دارند هیچ مهارت جدیدی در ذهن فرد نهادینه نمی‌شود جز اینکه تمرین زیادی روی آن داشته باشد.

برخی محققان همه‌چیز را وابسته به استعداد افراد می‌دانند و اعتقاد دارند اگر فردی در یک زمینه یادگیری مستعدتر باشد؛ نیازی به اجرای قانون «۱۰ هزار ساعت» نیست.

در این میان، یک نویسنده به نام «جاش کافمن» (Josh Kaufman) کتابی تحت عنوان «The First 20 Hours: How to Learn Anything . . . Fast) نوشته و قانون مالکوم گلدول را به طور کامل رد می‌کند.

او که اخیرا ایده‌اش را در یک سخنرانی TED نیز بیان کرده؛ می‌گوید با ۴۵ دقیقه تمرین در روز به مدت یک ماه و رعایت ۴ اصل کلی می‌توانید یک مهارت جدید یاد بگیرید و نیازی به ۱۰ هزار ساعت تمرین نیست.

اصول ۴ گانه کافمن در قانون «۲۰ ساعت نخست» به شرح زیر هستند:

۱- تکه تکه کردن مهارت

در گام نخست باید تصمیم بگیرید چه مهارتی را می‌خواهید یاد بگیرید. سپس، آن را به قطعات کوچک‌تر و قابل کنترل تقسیم کنید.

فرض کنید می‌خواهید یاد بگیرید چگونه برای خودتان نان بپزید. این مهارت را می‌توانید به چند بخش ساختن خمیر، تخمیر خمیر، ورز دادن، شکل دادن و پختن با فر تقسیم کنید.

شما کافی است مهارت‌ها و ابزارهای هر بخش را شناسایی و یاد بگیرید تا آن بخش را انجام دهید.

۲- مفاهیم اولیه را یاد بگیرید ولی نه با وقت تلف کردن

حالا شما نیاز به یادگیری دارید اما پیش از اینکه شروع به انجام تمرین‌های عملی کنید؛ باید مقداری تئوری و مفاهیم اولیه مهارت مورد نظرتان را بدانید.

باید درک کنید پشت هر مهارت و تمرین شما چه اصول و قواعدی وجود دارد و چرا باید این مهارت به این شکل انجام شود.

نکته کلیدی این است که نباید وقت خود را زیاد برای یادگیری این مفاهیم اولیه و تئوری تلف کنید. بسیاری از افراد ساعت‌های طولانی و پشت سر هم فقط مطالعه می‌کنند بدون اینکه کار عملی آغاز شود.

باید بر وسوسه خود بر فهمیدن و مطالعه بیشتر غلبه کرده و به اندازه کافی یاد بگیرید. کافمن پیشنهاد می‌کند فقط ۳ تا ۵ منبع درباره آن بخش از مهارت خود مطالعه کنید. این منبع می‌تواند کتاب، دی‌وی‌دی، فیلم آموزشی آنلاین یا هر چیز دیگری باشد.

۳- موانع یک تمرین کوتاه را بردارید

انسان‌ها به طور طبیعی و ذاتی دوست دارند یادگیری مهارت جدید یا تمرین کردن را به تعویض بیندازند.

شما باید فقط ۴۵ دقیقه در طول روز روی یک تمرین یا مهارت جدید خود تمرکز کنید. پس، هر سد و مانع احتمالی را از سر راه خود بردارید. مثلا، در هنگام تمرین، اسمارت‌فون خود را گوشه‌ای بیندازید و به آن توجه نکنید.

با دوستان قرار نگذارید یا ازشان بخواهید در آن ساعت با شما تماس نگیرید و درب خانه‌تان نیایند. سعی کنید تمرین را برای خود ساده و شاد کنید.

۴- به ۲۰ ساعت متعهد باشید

کافمن می‌گوید سعی کنید به انجام ۲۰ ساعت تمرین در ماه متعهد باشید. برنامه‌ریزی روزانه و هفتگی خود را طوری بچینید که در پایان هر ماه حداقل ۲۰ ساعت برای مهارت جدید خود تمرین کرده باشید و آن قطعه از مهارت کامل یاد بگیرید.

زمانی شما در یادگیری پیشرفت می‌کنید و ناامید نخواهید شد که بتوانید به طور مداوم درگیر یادگیری باشید.

مطمئنا ۲۰ ساعت تمرین در ماه از هیچ فردی یک حرفه‌ای آن مهارت نمی‌سازد ولی شما پیشرفت کافی خواهید داشت و به هدف نزدیک‌تر می‌شوید.

اگر شما انگیزه و استعداد لازم برای یادگیری مهارت جدید خود را داشته باشید و روزی ۴۵ دقیقه، ماهی ۲۰ ساعت صرف کرده باشید؛ هر چیزی امکان‌پذیر می‌شود.

منبع


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

آیا سیگار الکترونیکی ایمن‌تر و سالم‌تر از سیگار معمولی است؟

در انگلستان، هم‌زمان با مبارزه با سیگار کشیدن جوانان، سیگارهای الکترونیکی به عنوان بخشی از تلاش‌های دولت برای کمک به مردم برای ترک سیگار تبلیغ می‌شوند. ما به اینکه چرا در مورد این دستگاه‌ها دو نظر بسیار متفاوت وجود دارد، نگاهی می‌اندازیم.…

خاطره‌بازی‌ با هم‌خوابگاهی‌ها و هم‌خانه‌های کثیف زمان دانشجویی!

الان را نمی‌دانم، اما داشتیم هم‌خوابگاه‌هایی و هم‌اتاقی‌هایی که نظم و بهداشت برایشان اولویت نبود. شاید یک جور لج و لجبازی برای نامرتب بودن و نشان دادن بی‌حالی و غم فلسفی هم در کار بود.ظرف‌های نشسته که دست کم مواد غذایی داخلشان تخلیه…

تبدیل شخصیت‌های انیمیشن‌های و کارتون‌ها به نمونه‌های انسانی شبیه به آنها

در انیمیشن‌ها ما حیوانات را دارای شخصیت انسانی می‌کنیم، رخت و لباس به تنشان می‌کنیم، آنها را صاحب جامعه و شهر می‌کنیم و رفتارهای انسانی را به آنها منتسب می‌کنیم.اما تصور کنید که در کاری معکوس، این شخصیت‌های کارتونی را می‌توانستیم به…

اگر ابرقهرمانان‌ها و شرورهای فیلم‌ها و کامیک‌ها در دوره ویکتوریا می‌زیستند!

عصر ویکتوریا دوره‌ای از تاریخ بریتانیا بود که از سال 1837 تا 1901 همزمان با سلطنت ملکه ویکتوریا بریتانیا ادامه یافت. این دوره، دوره تغییرات اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی قابل توجهی بود که نه تنها بریتانیا، بلکه سایر نقاط جهان را عمیقاً…

روسای جمهوری آمریکا به صورت تصاویر خیالی شبیه گیم‌های رل پلیینگ ژاپنی!

توجه: تصاویر را میدجرنی ساخته و سازنده ظاهرا فارغ از سمت و سوی سیاسی و فقط یک نوع بیان هنری دست به این کار زده است.جو بایدن:دونالد ترامپ:باراک اوباما:جورج دبلیو بوش:بیل کلینتون:جورج بوش پدر:…

تصور دهشت نبرد «واترلو» با هوش مصنوعی میدجرنی

نبرد واترلو، که در ۱۸ ژوئن ۱۸۱۵ رخ داد، یک درگیری نظامی مهم در طول جنگ‌های ناپلئون بود. این جنگ بین ارتش فرانسه به رهبری امپراتور ناپلئون بناپارت و اتحادی از نیرو‌های بریتانیایی، هلندی و پروس به فرماندهی دوک ولینگتون و فیلد مارشال گبهارد…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / کپسول پرگابالین / لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /داروخانه آنلاین / بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / کلینیک زیبایی دکتر محمد خادمی /جراح تیروئید / پزشکا /تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /
3 نظرات
 1. فرشاد می گوید

  قانون ده هزار ساعت برای رسیدن به درجه استادی هست، نه یاد گرفتن صرف. وگرنه به یادگیری در زمان کمتر از ۲۰ ساعت هم شاید بشه دست پیدا کرد!

  1. سحر می گوید

   دقیقا
   خیلی موافقم

 2. سحر می گوید

  خیلی راهکار جالبی نیست
  خیلی باید زمان صرف کرد و نمیشه با 20-30 ساعت واقعا چیز جدیدی یاد گرفت!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.