رویای جدید جف بزوس: ساخت ساعتی ۴۲ میلیون دلاری که ۱۰ هزار سال کار کند و قرن‌ها را اندازه می‌گیرد

0

ساخت رویای جدید مدیرعامل شرکت آمازون آغاز شده است. ساعتی مکانیکی که بتواند ۱۰ هزار سال کار کند.

اگر یادتان باشد؛ چند ماه پیش خبری منتشر شد که جف بزوس، مدیرعامل آمازون نمی‌داند با ثروت‌اش چه‌کار کند و در توییتر از کاربران نظرخواهی کرده بود.

ظاهرا یکی از ایده‌هایی که به وی پیشنهاد شده؛ همین ساخت ساعتی است که قرن‌ها روز زمین بماند و کار کند و ابزاری برای انتقال و ارتباط بشر امروز با آینده باشد.

البته، ایده اصلی این ساعت مال جف بزوس نیست و در سال ۱۹۹۵ فردی به نام دنی هیلز ساخت ساعتی با کارکرد ۱۰ هزار ساله را در نشریه وایرد پیشنهاد داده بود. این ایده به نام «Clock of the Long Now» توسط موسسه‌ای به نام «Long Now» و هدایت هیلز دنبال می‌شد تا جف بزوس برای ساخت آن سرمایه‌گذاری ۴۲ میلیون دلاری کرد.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
خرید ساعت سونتو و لوازم جانبی ساعت Suunto

مدیرعامل آمازون در یک توییت به آغاز ساخت این ساعت مکانیکی اشاره و طول ساختمان آن را ۵۰۰ فوت (۱۵۲ متر) اعلام می‌کند. این ساعت برای کار مداوم در طول روز و شب و با سیستم حرارتی و خورشیدی به طور کامل مکانیکی ساخته خواهد شد. بنابراین؛ انرژی آن از خورشید گرفته می‌شود و نیازی به انرژی الکتریکی ندارد. سیستم‌هایی دارد تا انرژی خورشیدی را برای شب‌ها یا روزهای آینده ذخیره کند.

ساعتی برای اندازه‌گیری قرن‌ها

این ساعت با سیستم خورشیدی و نیم‌روز تطابق دارد و نشانه‌ای از تفکر عمیق و طولانی مدت خواهد بود. اصل این ایده هم ساخت ابزاری برای مطالعه طول حیات کره زمین و مدت زندگی بشر است.

ظاهرا این ساعت برای محاسبه روز و ساعت و دقیقه طراحی نمی‌شود و سال‌ها و قرن‌ها را اندازه‌گیری می‌کند. مثلا هر سال عقربه کوچک آن یکی جلو می‌رود و هر صد سالی عقربه بزرگ‌تر حرکت خواهد کرد. هر هزار سال یک بار به صدا در می‌آید و می‌تواند زمان را نشان آیندگان بدهد.

برخی از قطعات این ساعت توسط خود موسسه «Long Now» و زیر نظر هیلز در دو سال گذشته ساخته شده است اما سرمایه‌گذاری بزوس باعث تسریع در روند کارها و ساخت برج اصلی ساعت می‌شود. هیلز پیش از این دو هم نمونه از این ساعت را ساخته است که البته مدل اصلی و کامل پس از سرمایه‌گذاری جدید مقدور می‌شود.

هنوز مکان دقیق نصب ساعت مشخص نیست. پس از اتمام؛ مردم می‌توانند از نزدیک تماشایش کنند. بزوس می‌گوید مکان این ساعت از یکی از فرودگاه‌های امریکا فقط چند ساعت فاصله دارد. یکی دیگر از آدرس‌های معماگونه بزوس درباره مکان ساعت، فاصله ۲ هزار فوتی آن از سطح زمین است. برخی می‌گویند در تگزاس امریکا نصب خواهد شد.

منبع


مطالب دسته سرگرمی سایت یک پزشک را بخوانید.

نمونه‌هایی از مطالبی که پیشنهاد می‌کنیم:

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.