چطور این افراد توانستند با کمک ایده های مجازیشان به میلیاردرهایی واقعی تبدیل شوند

14

به طور معمول درصد بالایی از استارت اپ ها با شکست مواجه می شوند اما یک چیز مشترکی که استارت اپ های موفق داشتند یک ایده ی درخشان بود.

1

لوری پیج و سرجی برین دانشجوی پی اچ دی در استنفورد بودند که برای اولین بار با ایده ی یک موتور جستجو به دنیای تکنولوژی آمدند اما ایده ی آن ها با موتور های جستجوی دیگری که داخل بازار بودند تفاوت داشت. موتور آنها شماره و ارتباط لینک های بین صفحات را بررسی می کرد، نه فقط کلمه های کلیدی آنها را. موتور جستجوی گوگل حالا تسلط کامل بر بازار دارد و بالای ۶۶میلیارد دلار هم ارزش . گوگل حالا درگیر تجارت های دیگری هم شده. او محبوب ترین پلت فرم موبایل در دنیا را ساخته (اندروید) و محبوب ترین وب سایت فیلم در دنیا را هم تحت تصاحب خود دارد (یوتیوب). او همچنین انواع پروژه های آتی را مانند عینک گوگل مورد آزمایش قرار می دهد. دارایی پیج و برین حالا تقریبا ۳۰ میلیارد دلار می باشد.


 

2

مارک زاکربرگ هم دانشجوی کارشناسی دانشگاه هاروارد بود که با ایده ی “داغ هست یا نه” نوعی از وب سایت را راه اندازی کرد که آن را Facemash نام گذاری کرد. زاکربرگ از این سایت آموخت که تکنولوژی چگونه می تواند بین مردم ارتباط برقرار کند و یک وب سایت راه اندازی کرد و آن را thefacebook.com نامید. بعد ها او نامش را به Facebook تغییر داد و در کمتر از یک دهه آن را به یک شرکت ۲۵۰میلیارد دلاری تبدیل کرد. دارایی زاکربرگ حالا بالای ۳۵میلیارد دلار می باشد.


 

3

مایکل بلومبرگ به عنوان تاجر وال استریت در سال ۱۹۷۰ کار می کرد. مایکل سریعا به اطلاعات مالی شرکت ها پی برد و تمایل پیدا کرد در این زمینه فعالیت داشته باشد. بلومبرگ یک تجارتی را راه اندازی کرد که اطلاعات مالی مهم را با سرعت از طریق پایانه های کامپیوترهای شخصی ارائه می داد. بلومبرگ سالیانه بالای ۸میلیارد دلار درآمد دارد. در حال حاضر یکی از قدرتمندترین رسانه ها و شرکت های اطلاعات مالی در دنیا می باشد. دارایی خالص بلومبرگ تقریبا ۳۷ میلیارد دلار برآورد شده است.


 

jeff-bezos-was-working-at-a-wall-street-firm-in-the-early-1990s-when-he-decided-to-start-his-own-company-he-eventually-settled-on-an-idea-to-launch-an-online-bookstore

جف بزوس در اوایل ۱۹۹۰ در شرکت وال استریت کار می کرد که کم کم مصمم شد تا شرکت خودش را راه اندازی کند. سرانجام او ایده ی کتاب فروشی آنلاین را ثبت کرد. امروزه آمازون هرچیزی را می فروشد ازجمله کتاب ها، مبلمان، ابزار و حتی نوشیدنی ها. ارزشش حدود ۲۰۰ میلیارد دلار به همراه ۸۸ میلیارد دلار فروش سالیانه می باشد. دارایی خالص بزوس هم بالای ۳۸ میلیارد دلار تخمین زده شده.


 

4

در جنوب شیکاگو بزرگ شد. لاری الیسون دوران کودکی سختی داشت، دو دفعه از کالج اخراج شد. اما یکدفعه او در سن ۲۲ سالگی در اواسط ۱۹۶۰ به سمت کالیفرنیا حرکت کرد. او با یک گزارش آی بی ام درباره ی زبان برنامه نویسی پایگاه داده مواجه شد که SQL نامیده شده بود. به گفته نشریه IBM: الیسون پایگاه داده ی SQL را گرفت و اوراکل را ایجاد کرد که می تواند روی کامپیوترهای غیر IBM هم اجرا شود. بعد از چند سال اوراکل موفق شد و محبوب ترین پایگاه داده فروخته شد. حالا ارزش اوراکل ۱۹۵ میلیارد دلار و البته الیسون یکی از ثروتمندترین افراد دنیا با دارایی خالص ۶۵ میلیارد دلار می باشد.


 

5

در سال ۱۹۷۵ بنیان گذاران مایکروسافت، بیل گیتس و پل آلن با یک آگهی برای Altair 8800 مواجه شدند، یکی از اولین اشکالات میکرو کامپیوترها. آن ها یک زبان برنامه نویسی به نام BASIC را ساختند که تبدیل به یک کد بنیادی برای Altair 8800 شد. به زودی مایکروسافت یک سیستم عملیاتی به نام DOS را ساخت و مجوز آن را از IBM گرفت. چند سال بعد مایکروسافت ویندوز را ساخت که رابط گرافیکی بسیار بالاتری نسبت به DOS داشت. از آن زمان به بعد مایکروسافت یکی از بزرگترین شرکت های تکنولوژی شد و به بازارهای نرم افزار و کامپیوتر مسلط شد. اون یک تجارت ۳۷۰ میلیارد دلاری متشکل از سرورهای پویا و مرکزهای داده و همچنین بازی های ویدیویی و تلفن های همراه است. بیل گیتس ثروتمندترین انسان در دنیا با دارایی خالص نزدیک به ۸۰ میلیارد دلار است.


 

marc-benioff-had-a-revolutionary-idea-when-he-founded-salesforce-in-1998-he-wanted-to-deliver-software-over-the-web-or-the-cloud-making-it-faster-and-easier-to-install-and-update

مارک بنیوف یک ایده ی انقلابی داشت که او Salesforce را در سال ۱۹۹۸ میلادی تاسیس کرد.

Salesforce به عنوان یک سرویس برای فروشنده ها شروع به کار کرد اما حالا او یک نرم افزار متفاوت برای بازاریابی، سرویس مشتری و حتی تجزیه و تحلیل ترافیک می باشد. او یکی از سریع ترین شرکت های تجارت نرم افزار است و تاکنون در فروش به مبلغ ۵میلیارد دلار دست یافته و دارایی بنیوف هم حدود ۳.۸ میلیارد دلار می باشد. او همچنین سرمایه داری قوی در تکنولوژی ابری قلمداد می شود که در حال حاضر یکی از داغ ترین بخش های تکنولوژی است.


 

mark-cuban-was-an-early-internet-entrepreneur-in-the-1990s-and-built-a-company-called-broadcastcom-based-on-the-idea-of-providing-customized-satellite-broadcasts-over-the-web

مارک کوبان یکی از اولین کارآفرینان اینترنت در سال ۱۹۹۰ میلادی بود و شرکت Broadcast.com را بر اساس ایده ی ارائه برنامه های ماهواره ای سفارشی در سراسر وب ساخت. او بعد ها Broadcast.com را به مبلغ ۵.۷ میلیارد دلار به یاهو فروخت. Broadcast.com مدت زیادی پابرجا نماند اما در این شکی نیست که کوبان( حالا دارایی او حدود ۳ میلیارد دلار است ) یکی از موفق ترین خودساخته های کارآفرینان تکنولوژی برای همیشه است. او همچنین صاحب Dallas Mavericks و شروع کننده ی یک سرمایه گذاری فعال است. نقش او در “Shark Tank” هم او را به یک شخصیت محبوب تلویزیونی تبدیل کرد.


 

6

“جک ما ” بعد از بازدید از آمریکا در سال ۱۹۹۵ گرفتار اینترنت شد. طولی نکشید که او دو محصول اینترنتی راه اندازی کرد که هر دو با شکست مواجه شد. جک به عنوان سومین ریسکش علی بابا را شروع کرد، یک فروشگاه اینترنتی که صادر کنندگان می توانستند لیست محصولاتشان را ارسال کنند بنابراین مشتری ها می توانستند مستقیما از آن ها خرید کنند. علی بابا موفق شد و از سال ۱۹۹۹ با پیشنهاد ۵میلیون دلاری توسط Goldman Sachs و ۲۰ میلیون دلاری از Softbank روبرو شد ولی حدود ۱۵ سال بعد علی بابا تبدیل به یکی از قدرت های فروش اینترنتی در سرتاسر جهان شد و حالا بالای ۲۰۰ میلیارد دلار ارزش دارد. دارایی خالص جک هم بالای ۲۴ میلیارد دلار می باشد.


 

7

جان کوم با شریک خود برایان آکتوم خواستند یک نوع برنامه شبیه به دفترچه تلفن ولی با قابلیت های نشان دادن وضعیت افراد ( آفلاین و یا آنلاین بودن ) بسازند. این برنامه می توانست چیزهایی مانند موقعیت مکانی یا آب و هوایی افراد یا وضعیت آنلاین بودن یا نبودن را نشان دهد. واتس اپ بعدها تکامل یافت و در سال ۲۰۱۴ واتس اپ به قیمت ۱۹ میلیارد دلار توسط فیس بوک خریداری شد و حالا ماهانه بالای ۸۰۰ میلیون کاربر فعال دارد. ثروت کوم هم بالای ۶.۸ میلیارد دلار برآورد شده است.


 

as-students-at-stanford-jerry-yang-and-david-filo-came-up-with-the-idea-of-building-a-directory-for-websites-they-launched-jerry-and-davids-guide-to-the-world-wide-web

جری یانگ و دیوید فیلو دانشجویان دانشگاه استنفورد بودند که ایده ی ساخت راهنما برای وب سایت ها به ذهنشان رسید. آن ها “Jerry and David’s Guide to the World Wide Web ” را راه اندازی کردند. در طول یک سال پس از راه اندازی تبدیل به  یکی از محبوب ترین وب سایت های دنیا شد. آن ها نام وب سایتشان را به یاهو تغییر دادند که امروزه یکی از بزرگ ترین پرتال های وب در دنیا است. یاهو بالای ۳۸ میلیارد دلار ارزش دارد. ثروت خالص یانگ ۲ میلیارد دلار برآورد شده. فیلو هم در هیئت مدیره ی یاهو ماند و ارزش خالص او حدود ۳ میلیارد دلار می باشد.


 

8

در حالی که مایکل دل  دانشجوی دانشگاه تگزاس بود، متوجه شد که یک راه برای دور زدن فروشندگان برای فروش مستقیم کامپیوترها به مصرف کنندگان وجود دارد. او یک شرکت با نام Dell راه اندازی کرد که در آن هر قطعه از کامپیوتر به صورت سفارشی مونتاژ می شد و با قیمت بسیار پایین فروخته می شد. Dell  شش میلیارد دلار در سال اول فروشش به دست آورد. طولی نکشید که فروش خود را منفجر کرد و در سال ۲۰۰۱ بزرگ ترین شرکت کامپیوترساز دنیا شد. Dell در سال ۲۰۱۳ با پرداخت حدود ۲۴.۹ میلیارد دلار شرکتش را به صورت خصوصی در آورد. حالا ثروت او حدود ۱۸ میلیارد دلار می باشد.


 

9

نیک وودمن موسس GoPro به عنوان یک موج سوار مشتاق می خواست به موج سواران کمک کند تا در هنگام موج سواری عکس های بهتری از خودشان بگیرند.برای اولین بار نیک دوربینش را بر روی یک ماشین مسابقه ای کار گذاشت و GoPro کار خودش را شروع کرد. GoPro بعد از یک سال بسیار محبوب شد و ارزش آن به ۷.۸ میلیارد دلار رسید. ثروت خالص وودمن حدود ۲.۵ میلیارد دلار می باشد.

منبع


 
14 نظرات
 1. mehdi می گوید

  تقریبا همه ی افراد لیست فوق با دنیای مجازی و یا اینترنتی در ارتباط هستند.چیزی که ما هیچ قرابتی با آن نداریم و خیلی دیر و با کلیتنا و اگر و شروط دستو پا گیر هنوز هم بر سر استفاده از آن به اجماع نرسیده ایم.هر چنددلیل نبودن فردی از ما در این لیست نمی تواند باشد اما تلنگری می تواند باشد برای ایجاد زیرساخت های بهتر برای آینده ای متفاوت با آنچه تا کنون داشته ایم.متفاوت از نظر دیگران نه خودمان!

 2. بنفشه می گوید

  خانوما کجان پس؟!

 3. جعفر می گوید

  یوتیوب توسط موسسین گوگل راه اندازی نشد! بلکه توسط آنها خریده شد. یوتیوب قبل از خریده شدن توسط گوگل هم بسیار موفق بود. در حقیقت اغلب بخشهای گوگل خریداری شده اند, مثل بلاگر, گوگل مپز, اندروید و…

 4. ali می گوید

  بسیار مطلب جالبی بود

 5. مسعود می گوید

  پسر همسایه ما طلافروشی باباش رو با جنس در سال ۷۶- همون سالی که من با رتبه ۳۹ کنکور قبول شدم- با اجاره ماهی ۲۵۰ هزار تومن اجاره کرد و با تاکتیک های ویژه بازاری های کشورم، شامل گران فروشی و ارزان خری، فرمول های محاسبه بهای دروغین و رشوه به نهادهای مالی و نظارتی، الان مالک حداقل ده میلیارد تومن املاک و مستغلات است.
  من هم با رتبه ۳۹ سراسری، ۵۹ ارشد و ۹۴ دکتری، چهارده سال سابقه بیمه – که حداقل هشت سالش سوابق مدیریته – دو سه بار تغییر شغل، شکست کار و کسب تولیدی خودم و دوباره کارمندی… هنوز اجاره نشینم!

 6. حسین می گوید

  سلام
  خسته نباشید
  چند جای متن بجای “موفق” از “متوقف” استفاده شده

 7. محمد می گوید

  مطلب عالی بود، اما ترجمه شبیه خروجی سرویس ترجمه گوگل بود!

 8. محمد می گوید

  آمریکا مهد نبوغ دنیا.اگر هرکدام از اینها هرجای دمیا بوذن شاید به این چنین موفقیتی دست پیدا نمیکردن.همشون داخل آکریکا اتفاق افتاده بود.یکن عجیب نیست

 9. رضا می گوید

  تو نابغه ها فقط بیل گیتس و استیوجابز

 10. یحیی می گوید

  داغ هست یا نه، منظور همون Hot Or Not هست دیگه!

 11. خرید سرور مجازی می گوید

  خیلی مطلب جالبی بود

  فک نمیکردم این همه آدم موفق داشته باشیم

 12. همایون می گوید

  درود
  نمی‌دونم چرا ولی وقتی که متنی می‌خونم با اعداد انگلیسی وسط متن فارسی، یا می‌بینم که نیم فاصله‌ها رعایت نشده و یا مثلا نقطه‌ی آخر جمله با فاصله قرار گرفته، احساس خوبی به متن پیدا نمی‌کنم. حس می‌کنم نویسندش اینقد دقیق نبوده که این چیزها به چشش بیاد و رعایت کنه.
  از سایت یک پزشک حرفه‌ای‌تر انتظار داریم.

 13. 2vomin Pezeshk می گوید

  لوری پیج یا (لری پیج) ؟؟ ، سرجی برین یا (سرگی برین) ؟؟

  1. برندینگ می گوید

   مطلب بسیار عالی و مفیدی در مورد پیشرفت تکنولوژی و ایده های خلاقانه بود.
   ولی به نظر بنده تنها داشتن ایده کافی نیست و عمل کردن به آن و پیشبرد آن بصورت هوشیارانه با کمی چاشنی شانس می تواند موفقیت بزرگی ایجاد کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.