یازده ساختمان‌سازی هوشمندانه که بخاطرشان درختی قطع نشد!

فرانک مجیدی: غالباً ساده‌ترین راه‌ها، درست‌ترین هم نیستند. در ساختمان‌سازی‌ها، اغلب درختان محل قطع می‌شوند و ما همچون دشمنان طبیعت، به جان اولین ساکنان زنده‌ی محل می‌افتیم. معماران انگشن‌شماری حاضر می‌شوند هنر طبیعت و هنر ساختمانی خود را در کنار هم پیوند دهند، بدون این‌که خدشه‌ای به درخت و ساختمان وارد آید و در اصل، درخت هم جزئی تلفیقی و زیبا در بنا شود. از بین رفتن جنگل‌ها، یکی از بزرگ‌ترین معظلات امروز جهان است که نتیجه‌ی تلخ آن، افزایش گرما در سرتاسر جهان شده‌است. همچنین این پدیده، باعث نقص در چرخه‌ی آب جهان شده‌است. بنابراین به‌طور جدی زمان آن رسیده که همزیستی عاقلانه‌تری را با طبیعت، برگزینیم.  یکی از ساختمان های پست حاضر، اتفاقاً در نیاوران تهران قرار دارد. کاش این کار همه‌گیرتر شود و مشتریان هم ببینند و یاد بگیرند که ما به مدد ساکنان اولیه‌ی طبیعت است که به این‌جا رسیده‌ایم و وظیفه داریم با محیط زیست‌مان مهربان‌تر باشیم.

۱- زمین بازی یک مهدکودک در اطراف یک درخت

این ایده را علاوه بر اجرا، بخاطر ظاهر نمادین آن دوست دارم که از کودکی، چنین تعریفی را القا می‌نماید: شادی‌های ما، مدیون مادرِ طبیعت است!

architecture-around-the-trees-8__880

۲- اول درخت آن‌جا بود! ساختمانی در ترکیه

architecture-around-the-trees-1__880

۳- حضور درخت در زیباتر شدن طراحی خانه بسیار مؤثر بوده

tree-inside-house-architecture-1__880

۴-

architecture-around-the-trees-4__880

۵- یک مجتمع مسکونی در نیاوران تهران

architecture-around-the-trees-10__880

۶- درخت اجازه یافته که به حریم خانه سرک بکشد

architecture-around-the-trees-5__880

۷- پله، درخت و باز پله

architecture-around-the-trees-2__880

۸- درختی در میان یک رستوران

architecture-around-the-trees-7__880

۹- خانه‌ای استوانه‌ای شکل و شیشه‌ای، به دور یک درخت ساخته شده‌است

architecture-around-the-trees-3__880

۱۰- اقامتگاهی مشرف به یک دریاچه

architecture-around-the-trees-9__880

۱۱- آپارتمان درختی

tree-inside-house-architecture-2__880

منبع

 

نظرات

  1. تخریب طبیعت حتی با داشتن دلیل موجه هم کار پسندیده ای نیست.در کشور ما هم قطع درختان آن هم در حجم انبوه از جمله کارهایی ست که به وفور انجام می شود.

  2. خیلی جالب بود . ولی خدایی شماره ۱۰ را ببین مثلا ! یکلی درخت قطع شده تا این خونه ساخته باشه. همش چوبیه !

  3. امروزه با کم شدن درختان در سراسر دنیا این چنین هنرمندی‌هایی بسیار لازم است. درختان که ریه‌های اصلی زمینند نباید بخاطر سکونت چند تن نابود بشوند.

  4. جالب بود امروز باغ یکی از دوستان داییم دعوت بودیم . اون ها قصد ساخت یک خانه ویلایی در انتهای باغ رو داشتند و سپیدار های خیلی بلند و قدیمی توی باغ بود که باید برای این ساخت و ساز قطع میشد. قبلا عکس شماره ۶ رو دیده بودم و میخواستم بهشون بگم که اینکار رو هم میشه کرد. الان که رسیدیم خونه این مطلب رو دیدم و براشون ارسال کردم تا با طرح های بیشتر و بهتری آشنا بشن

  5. چه ایده های جالبی اما خطر سرقت در منزل شماره ۲ به خاطر وجود درخت زیاد نمی شود ؟ یا در عکس شماره ۴ جک و جونور وارد خانه نمیشه ؟ یه نفر مث منِ ترسو ترجیح میده خونشو جایی بسازه که درخت نباشه. که لازم باشه قطعش کنه.

  6. اقا جسین سلام . اونجاها معمولا”اکثر خونه ها چوبیه . دائما” میکارند وچندسال بعد میبرند .تمام حوضه رود دانوب اینطوریه .هرسال چندبرابر میکارند .حساب اتشسوزی روهم میکنند وجنگلها در اختیار شرکتهاست وشهرداری نظارت میکنه .بجای سیمان لعنتی و… با احترام .

  7. حتما شوخیه این دیگه نه؟خونه ای که تو نیاورانه براش کل درختای یه باغ قطع شده اون دو تا درختم برای خوشگلی و جذابیت گذاشتن .

  8. البته شما هم اینو در نظر داشته باشید که درخت رشد میکند و بزرگ میشود، به همین اندازه که باقی نمی مانند، مخصوصا تنه درخت!

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.