عینک‌های ویژه‌ای که به آدم‌های کوررنگ کمک می‌کنند رنگ‌ها را طبیعی‌تر ببینند

6

کسانی که بیماری کوررنگی دارند، قادر به دیدن یک یا برخی از رنگ‌ها نیستند. آنها به صورت کامل یا نسبی، رنگ‌دانه‌های لازم برای حس کردن برخی از طول موج‌های نور را در سلول‌های مخروطی شبکیه‌ چشم ندارند.

و جالب‌تر این است که بسیاری از آنها، اصولا از کوررنگی خود بی‌اطلاع هستند تا اینکه به صورت تصادفی یک آزمایش کوررنگی را انجام بدهند.

کوررنگی یک بیماری ارثی وابسته به کروموزوم X مغلوب است که در مردان بیشتر دیده شده و تقریباً همیشه از مادر به پسر به ارث می‌رسد.

مدتی‌ است که در اینترنت ویدئوهایی منتشر می‌شود که در آنها حس و حال مردهایی که عینک‌های ویژه‌ای بر چشم می‌زننند که به بهبود دید رنگی آنها کمک می‌کند، نمودار است.

در این میان عینک‌های شرکت EnChroma شاخص هستند، آنها بر اساس فرمول‌های ریاضی برای بهبود دید رنگی درست شده‌اند و در عدسی‌های آنها از ۱۰۰ سطح پوششی با نسبت‌های مخصوص استفاده شده، تا بتوانند دید درست را القا کنند.

یکی از ویدئوهای جالب از فردی به نام آرون-ویلیامز-مله گرفته شده است. او را در حالی می‌بینیم که در ساحلی در ویرجینیا، برای اولین بار این عینک را به چشم زده است. بالافاصله بعد از دید محیط پیرامون با عینک، او را می‌بینیم که نخست خشک‌اش می‌زند. او تازه می‌تواند رنگ‌ها را آنگونه که آدم‌های سالم از نظر دید  رنگی می‌بینند، مشاهده کند. او حالا دیگر می‌تواند رنگ گل‌ها و چمن و تی‌شرت آدم‌ پهلویی را به درستی ببیند.

8-18-2015 10-07-06 AM

از آنجایی که کورنگی معمولا اختلال چندانی در زندگی آدم‌ها ایجاد نمی‌کند، برخلاف بیماری‌های دیگر مثل اختلال شنوایی یا اختلال حدت بینایی، تلاش همه‌گیر در جهت اصلاح آن صورت نگرفته بود.

کوررنگی اصلا یک اختلال نادر نیست. اگر جمعیت ایران را ۷۰ میلیون نفر در نظر بگیریم، حدود ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر از مردان ایران درجاتی از کوررنگی را دارند و حدود ۱۷۵ هزار زن کوررنگ هم داریم.

حالا تصور کنید که بشود با فناوری ویژه این عینک به دسته بزرگی از این افراد کمک کرد و بعد بازار بزرگ این محصول را در نظر بگیرید!

8-18-2015 10-06-19 AM

توجه داشته باشید که کوررنگی از نظر بالینی انواع و درجات مختلفی دارد، بعضی‌ها کاملا کوررنگ هستند، اما کوررنگی برخی نسبی است، مثلا فقط نورر زرد-سبز یا آبی-زرد را نمی‌توانند ببینند. (دی کروماسی)

معمولا انواع نسبی کوررنگی به لنزهای اصلاحی پاسخ خوبی می‌دهند.

شما می‌توانید به صورت آنلاین، کوررنگی یا سالم بودن دید رنگی خود را با مراجعه به این صفحه آزمایش کنید.


در حالی که اصلاح نسبی کوررنگی با هزینه کردن چندصد دلار امکان‌پذیر شده، وقتی داشتم سطور بالا را می‌نوشتم به این فکر می‌کردم که ای کاش، دید کژ و معوج آدم‌ها از واقعیات را هم می‌شد با عینکی اصلاح کرد.

کم نیستند آدم‌هایی که ناخودآگاه، حسگرهای عقلی و وجدانی خود را از دست داده‌اند. آیا زمانی خواهد رسید که قرص یا لنز واقع‌بینی را هم بشود تجویز کرد؟!

منبع خبر


 
6 نظرات
 1. علی می گوید

  سلام دکتر
  این آدم ها وقتی سلول مخصوص تشخیص نور را ندارند،‌ چطور عینک به آن‌ها دید رنگی می دهد؟

  1. آرمین می گوید

   به سختی بوسیله سالها تجربه و دانش اندوزی و تکنولوژی که سالهای سال ازش عقبیم

 2. احسان می گوید

  در مورد پاراگراف آخر
  زهی خیال باطل دکتر جان

 3. mehdi می گوید

  کوری خود درد یا کمبودی جدی ست،اما کور رنگی هم حکایت تلخ دیگری ست.

 4. محمد می گوید

  از خواندن این خبر هیجان زده شدم. من خودم کورنگ تمام رنگ هستم تمام دنیا رو تا حالا سیاه و سفیددیدم. تصور اینکه با یک عینگ بشه دید رنگی داشت عالیه. ولی هنوز معلوم نیست که این عینک تا چه حدی از کورنگی رو برطرف میکنه و ایا تمام رنگی می بینیم یا نه. ایا عدسی این عینک به صرت لنز هم ارایه خواهدشد یا نه

 5. آرمین می گوید

  من هم دالتونیک هستم و ۲سال پیش بطور اتفاقی فهمیدم. وقتی دبورا همسر برزیلی برادرم که از آمریکا به ایران امده بودند از من و بقیه تست گرفت، بخاطر اینکه متوجه شده بود برادرم دالتونیکه. جالب اینکه ۳نفر از ۶نفری که تست دادیم همینطور بودیم. اما پدرم تست رو درست جواب داد. حالا جالب اینجاست که من ۲۰ ساله طراحی تبلیغاتی بقول عامه فتوشاپ کارم. خیلی خوشحالم این عینک درست شده و بسیار ممنونم که با توضیحات کامل و دقیق و علمیتون من رو مطمئن کردید واقعیت داره.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.