کوررنگ هستید و در تشخیص رنگ‌ها مشکل دارید؟ این اپلیکیشن تازه مایکروسافت، به کمکتان آمده!

0

پاییز است و تماشای طیف رنگ‌های متنوع برگ‌های گیاهان لذت فراوانی دارد، اما حدود ۸ درصد از مردان و نیم درصد از زنان، مثل بقیه متوجه رنگ‌ها نمی‌شوند و خیلی‌هاشان بدون اینکه خود بدانند، کوررنگ هستند.

کوررنگی انواع مختلفی دارد. توضیح مشروح کوررنگی نیاز به یک پست جداگانه دارد. اما به صورت مختصر شایع‌ترین انواع کوررنگی اینها هستند:

سرخ‌کوری protanopia اختلالی در تشخیص رنگ که در آن فرد مبتلا توانایی تشخیص رنگ سرخ را از زرد و سبز ندارد. در این صورت فرد رنگ سرخ را تیره و مایل به سبز می‌بیند.

سبزکوری deuteranopia اختلالی در تشخیص رنگ که در آن فرد مبتلا توانایی تشخیص رنگ سبز را از سرخ و زرد ندارد. شایع‌ترین نوع کوررنگی است.

آبی‌کوری tritanopia: اختلال نادری در تشخیص رنگ که در آن شخص مبتلا، به نور آبی حساس نیست و آبی و سبز را با هم اشتباه می‌کند.

بسیاری از اوقات خود افراد کوررنگ اصلا متوجه کوررنگی خود نیستند، تاز زمانی که یکی از تست‌های کوررنگی را انجام بدهند و شگفت‌زده متوجه بشوند که نمی‌تواند علایم را در میان نقاط رنگی، بخوانند.

نمونه‌ای از تست کوررنگی ایشیهارا، اگر در تصویر زیر نمی‌توانید به سادگی عدد ۷۴ را بخوانید، کوررنگ هستید، اگر ۲۱ را می‌خوانید دید دورنگی را دارید و اگر هیچ چیز نمی‌توانید بخوانید مونوکروم هستید یعنی دید تگ‌رنگی دارید:

11-20-2016-5-25-45-pm

البته برخی اوفات ناتوانی تشخیص رنگ‌ها در آنها، باعث مشکلاتی در خرید لباس یا اجناسی مثل کاغذدیواری در آنها می‌شود و چه بسا که اطرافیانی که متوجه ناتوانی آنها نیستند، آنها را متهم به بی‌دقتی یا بی‌سلقیگی کنند.

اما آیا می‌شود به نوعی به این افراد کمک کرد؟

خوشبختانه اپلیکیشن‌هایی برای این کار وجود دارد و یکی از بهترین آنها را به تازگی مایکروسافت برای iOS منتشر کرده است. این اپلیکیشن بسته به نوع کورنگی، دو طیف رنگی را که شاخص از تمیز دادن آنها از هم ناتوان است، با کنتراست بیشتری نمایش می‌دهد و باعث می‌شود که شخص تا حدود زیادی آنها را از هم افتراق بدهد.

دانلود اپلیکیشن Color Binoculars

11-20-2016-5-29-54-pm

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.