تلسکوپ فضایی HDST چنان وضوح بالایی خواهد داشت که تلسکوپ هابل در مقابل آن بازیچه‌ای بیش نخواهد بود!

 • توسط علیرضا مجیدی
 • ۲۵ مرداد ۱۳۹۴
 • ۵ دیدگاه

ما باید تا سال ۲۰۱۸ به انتظار بنشینیم تا تسلکوپ فضایی جیمز وب کار خود را شروع می‌کند. برآورد می‌شود که با در نظر گرفتن جوانب مختلف، این تلسکوپ ۱۰۰ بار کاراتر از تلسکوپ فضایی فعلی، یعنی تلسکوپ فضایی هابل باشد.

اما از همین حالا طرح‌هایی برای به فضا فرستادن یک تلسکوپ فضایی بزرگ‌تر به نام HDST که مخفف تلسکوپ فضایی با وضوح بالا است، وجود دارد.

قطر آینه تلسکوپ هابل ۲.۴ متر است، قطر تلسکوپ چندآینه‌ای جیمز وب ۶.۵ متر است، اما قطر آینه‌های تلسکوپ HDST به ۱۱.۷ متر خواهد رسید.

8-16-2015 6-59-25 AM

این تلسکوپ می‌تواند روی سیاره‌های ماورای منظومه‌ای با فاصله ۱۰۰ سال نوری از ما و نیز ستاره‌های کهکشان آندرومدا به راحتی فوکوس کند.

این تلسکوپ ۲۴ برابر تلسکوپ هابل و جیمز وب، وضوح تصویر خواهد داشت. این ارتقای سطح وضوح، مثل ارتقای وضوح یک تلویزیون اولترا اچ دی در مقایسه با یک تلویزیون عادی خواهد بود.

در حال حاضر اوج هنر تلسکوپ کپلر، پیدا کردن یکی-دو سایره شبه‌زمینی در خارج منظومه شمسی بوده است، اما احتمالا HDST می‌تواند یک دوجین و شاید هم صدها سیاره شبه‌زمینی پیدا کند و وجود اکسیژن و آب را در آنها در بررسی کند.

چه زمانی شاهد آغاز کار HDST خواهیم بود؟

گمان می‌رود که طراحی و ساخت این تلسکوپ بین سال‌های ۲۰۲۰ تا ۲۰۳۰ رخ بدهد و بین سال‌های ۲۰۳۰ تا ۲۰۴۰ از این تلسکوپ بهره‌برداری شود.

منبع

نظرات

 1. تصاویر ارسالی توسط هابل تحولی بزرگ در زمینه کیهان شناسی ایجاد کرد و حالا این تلسکوپ جدید باید ببینیم چه می کنه.
  زمین گهواره انسان است هیچ کودکی برای همیشه در گهواره نمی ماند.

 2. کاش زودتر می ساختنش

 3. البته کاملا مشخصه که یک طرح اولیه است. در تصویر هم دقت کنید حتی سعی نشده طرح اختصاصی اراده بشه براش و صرفا طرح جیمز وب رو بزرگ کردن و کپی کردن. ایا این تلسکوپ جدید از همون تعداد ایینه شش ضلعی استفاده میکنه که در جیمز وب به کار رفته و فقط ابعادشون بزرگتر شده؟ منطقی به نظر نمیاد. از اون طرف خود جیمز وب تصویب طرحش و تایید بودجش کلی زمان برد. و تازه قرار ۲۰۱۸ در مدارش مستقر بشه.
  احتمال زیادی هست در اینده تلسکوپ هایی بزرگتر در مدار قرار بگیرن. اما بعید میدونم این رخداد زود تر از دو دهه بعد اتفاق بیوفته

 4. انقلابی عظیمی دیگر در کیهان شناسی!

 5. بسیار مطالب سایت پر محتوا و مرتبط با مهارت های لازم برای کسب وکار

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.