تلسکوپ فضایی HDST چنان وضوح بالایی خواهد داشت که تلسکوپ هابل در مقابل آن بازیچه‌ای بیش نخواهد بود!

5

ما باید تا سال ۲۰۱۸ به انتظار بنشینیم تا تسلکوپ فضایی جیمز وب کار خود را شروع می‌کند. برآورد می‌شود که با در نظر گرفتن جوانب مختلف، این تلسکوپ 100 بار کاراتر از تلسکوپ فضایی فعلی، یعنی تلسکوپ فضایی هابل باشد.

اما از همین حالا طرح‌هایی برای به فضا فرستادن یک تلسکوپ فضایی بزرگ‌تر به نام HDST که مخفف تلسکوپ فضایی با وضوح بالا است، وجود دارد.

قطر آینه تلسکوپ هابل ۲.۴ متر است، قطر تلسکوپ چندآینه‌ای جیمز وب 6.5 متر است، اما قطر آینه‌های تلسکوپ HDST به 11.7 متر خواهد رسید.

8-16-2015 6-59-25 AM

این تلسکوپ می‌تواند روی سیاره‌های ماورای منظومه‌ای با فاصله 100 سال نوری از ما و نیز ستاره‌های کهکشان آندرومدا به راحتی فوکوس کند.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

این تلسکوپ ۲۴ برابر تلسکوپ هابل و جیمز وب، وضوح تصویر خواهد داشت. این ارتقای سطح وضوح، مثل ارتقای وضوح یک تلویزیون اولترا اچ دی در مقایسه با یک تلویزیون عادی خواهد بود.

در حال حاضر اوج هنر تلسکوپ کپلر، پیدا کردن یکی-دو سایره شبه‌زمینی در خارج منظومه شمسی بوده است، اما احتمالا HDST می‌تواند یک دوجین و شاید هم صدها سیاره شبه‌زمینی پیدا کند و وجود اکسیژن و آب را در آنها در بررسی کند.

چه زمانی شاهد آغاز کار HDST خواهیم بود؟

گمان می‌رود که طراحی و ساخت این تلسکوپ بین سال‌های 2020 تا 2030 رخ بدهد و بین سال‌های 2030 تا 2040 از این تلسکوپ بهره‌برداری شود.

منبع


   
5 نظرات
 1. رضا می گوید

  تصاویر ارسالی توسط هابل تحولی بزرگ در زمینه کیهان شناسی ایجاد کرد و حالا این تلسکوپ جدید باید ببینیم چه می کنه.
  زمین گهواره انسان است هیچ کودکی برای همیشه در گهواره نمی ماند.

 2. امین می گوید

  کاش زودتر می ساختنش

 3. بابک می گوید

  البته کاملا مشخصه که یک طرح اولیه است. در تصویر هم دقت کنید حتی سعی نشده طرح اختصاصی اراده بشه براش و صرفا طرح جیمز وب رو بزرگ کردن و کپی کردن. ایا این تلسکوپ جدید از همون تعداد ایینه شش ضلعی استفاده میکنه که در جیمز وب به کار رفته و فقط ابعادشون بزرگتر شده؟ منطقی به نظر نمیاد. از اون طرف خود جیمز وب تصویب طرحش و تایید بودجش کلی زمان برد. و تازه قرار ۲۰۱۸ در مدارش مستقر بشه.
  احتمال زیادی هست در اینده تلسکوپ هایی بزرگتر در مدار قرار بگیرن. اما بعید میدونم این رخداد زود تر از دو دهه بعد اتفاق بیوفته

 4. mehdi می گوید

  انقلابی عظیمی دیگر در کیهان شناسی!

 5. sima kafiyan می گوید

  بسیار مطالب سایت پر محتوا و مرتبط با مهارت های لازم برای کسب وکار

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.