معرفی وبسایت های آموزش آنلاین و رایگان

8

آموزش آنلاین دیگر یک بحث مرتبط با آینده نمی باشد. آموزش آنلاین اتفاق افتاده است. دیگر آن مقاومت اولیه هم که در مقابل هر حرکت و تغییر (چه مثبت و چه منفی)، به ویژه در دنیای تکنولوژی وجود دارد؛ در مقابل روشهای جدید آموزش بر بستر اینترنت دیده نمی شود. حتی دسته بزرگی از سخت ترین منتقدان اولیه نیز به اهمیت این نوع آموزش باورمند شده اند.

از این جهت، آنچه در این پست، بدان می پردازیم، صحبت از اهمیت آموزش آنلاین و چرایی آن نیست. مستقیم می رویم سراغ معرفی منابع مرتبط با آموزش آنلاین، به ویژه منابعی که به صورت رایگان از بهترین دانشگاههای دنیا در اختیار ما قرار گرفته است. در انتهای لیست نیز در کنار لیست ۱۰ تایی از منابع آموزشی خارجی، یک نمونه موفق از منابع آموزشی فارسی را نیز معرفی خواهیم کرد. امیدواریم که این لیست، نقطه شروع خوبی برای بهره مندی شما از کتابخانه دیجیتال عظیمی از بهترین آموزش های آنلاین دنیا باشد.

۱. آموزش های دانشگاه MIT

11-14-2015 9-35-01 AM

MIT هرچند در برگزاری کلاس‌های آموزش آزاد رایانه‌ای (منظور OpenCourseWare یا OCW است) اولین دانشگاه نیست، اما ابتکار این دانشگاه بود که ابتدا باعث ایجاد این حرکت در سال ۲۰۰۲ شد. بسیاری از دانشگاه‌های دیگر نیز پس از این زمان، این راه را پیمودند.

MIT مباحث درسی را در قالب ۲۱۵۰ درس در زمینه‌های تجارت، مهندسی، ریاضی و علوم به صورت OCW ارائه می‌کند. MIT همچنین آموزش‌های عمیقی در حوزه‌های طراحی، تئوری موسیقی و هنرهای زیبا ارائه می‌دهد. تمام دروس آموزشی MIT در حوزه OCW، شامل تدریس صوتی و تصویری، شبیه‌سازی‌های تعاملی و کتاب‌کارهای آنلاین بوده و دارای تقویم‌ کاری، رئوس مطالب، امتحان و ابزارهای کمکی می‌باشد.

MIT همچنین با سازمان‌های زیاد دیگری برای ارائه ترجمه‌ی دروس به هفت زبان همکاری می‌کند. تمام این دروس را می‌توان در قالب یک بسته دانلود کرد.

۲. کنسرسیوم آموزش آزاد رایانه‌ای

11-14-2015 9-36-33 AM

کنسرسیوم آموزش آزاد رایانه‌ای یک همکاری جهانی است که OCWها را از دانشگاه‌های شش کشور جهان در گرد هم می‌آورد. دروس را با زبان ارائه شده و یا منبع جستجو می‌توانید کنید. همچنین کاتالوگی برای دروس نیز وجود دارد (در حال حاضر نسخه بتا) که می‌توان کلاس‌ها را با موضوع آنها جستجو کرد.

این کنسرسیوم همچنین یک تول‌کیت OCW از منابع دارد تا به موسسات کمک کند حرکت‌های خودشان را در این زمینه شروع کنند.

۳. آموزش های دانشگاه Yale

11-14-2015 9-38-07 AM

OCW مربوط به دانشگاه Yale، تنها ۴۲ درس ارائه می‌کند، اما پلتفرم ساده و موثر آن یک محیط غنی برای یادگیری را فراهم کرده است. دروس مختلفی در حوزه‌های علوم انسانی و علوم ارائه می‌شود، از کلاس فلسفه با بحث حول موضوع مرگ گرفته تا کلاس اقتصاد با موضوع بازارهای مالی.

هر دوره به ویدئوهای قابل دانلود از تدریس، نکات، و متن تدریس قابل جستجو برای هر کلاس مجهز شده است. همچنین می‌توانید ویدئوی یک تدریس را جلو بزنید تا به یک فصل خاص برسید. میزبانی تمام کلاس‌های تصویری بر روی YouTube و iTunes است. این دانشگاه همچنین برای هر درس،صوت کلاس را نیز در قالب mp3 فراهم می‌کند.

۴. آموزش های باز دانشگاه Michigan

11-14-2015 9-39-16 AM

Open.Michigan بخش OCW دانشگاه میشیگان است که مجوعه عظیمی از دروس مربوط به ۱۹ دانشکده، کالج، و واحد را شامل می‌شود. فهرست دروس ارائه شده در حوزه محدوده وسیعی از مباحث، از ادبیات و دندانپزشکی گرفته تا سیاست‌های عمومی، می‌باشد. تمام دروس دارای سرفصل، فایل‌ تدریس، و ابزارهای مکمل هستند.

همچنین یک راهنمای مفید برای به اشتراک‌گذاری و استفاده از محتوا با مجوز وجود دارد. می‌توانید به تمام فایل‌های یک درس از طریق یک فهرست طبقه‌بندی شده دست پیدا کنید؛ هر فایل شامل لینک‌های دانلود یا ویدئوهای YouTube در کنار اطلاعات مربوط به مجوز استفاده است. می‌توانید اقلام درسی را به صورت بخش-بخش و یا به صورت کلی و یکجا ببینید.

۵. آموزش های دانشکده بهداشت عمومی جان هاپکینز بلومبرگ

11-14-2015 9-40-00 AM

دانشکده بهداشت عمومی جان هاپکینز بلومبرگ، ده‌ها مبحث آموزشی را در حوزه‌هایی همچون بیماری‌های مزمن، بهداشت جهانی و پیش‌گیری از بیماری ارائه می‌کند. می‌توانید جستجو در بین این دروس را با نام درس و یا موضوع انجام دهید و یا کتابخانه تصاویر دانشکده را جستجو کنید.

۶. آموزش های دانشکده پزشکی هاروارد

11-14-2015 9-40-44 AM

بخش OCW دانشکده پزشکی هاروارد شامل ده‌ها اقلام آموزشی در کاتالوگ درسی‌ ارائه شده‌ است. این کاتالوگ بیشتر از آنکه فهرستی از درس‌ها باشد، کتابخانه‌ای از منابع است—این مجموعه شامل کلاس‌هایی با کلیپ‌های تصویری، اسلایدهای تدریس، نوت‌ها و پروژه‌هاست. همچنین بعضی دروس نیز دارای شبیه‌سازی‌ جراحی‌ها و تشخیص بیماری‌ها از طریق یک اَپ می‌باشند.

۷. آموزش های دانشگاه کارنگی ملون

11-14-2015 9-41-27 AM

دانشگاه کارنگی ملون دروس جامع زیادی که بیشتر در زمینه‌های STEM (علوم، تکنولوژی، مهندسی، ریاضی) هستند، ارائه می‌کند. هرچند هیچ ویدئوی آموزشی از تدریس‌ها وجود ندارد، کلاس‌ها به سبک دوره‌های آنلاین برگزار می‌شوند. تمام نوت‌ها به صورت کامل دیجیتالی هستند و تمرین‌های تعاملی زیادی برای دانشجویان وجود دارد تا بتوانند میزان درک‌شان از درس را اندازه‌گیری کنند.

برای حفظ وثبت پیشرفت خودتان در طی یک درس، باید ثبت نام کرده و برای خودتان حساب کاربری ایجاد کنید. اما اگر فقط می‌خواهید دوره را بدون ثبت و ذخیره هیچ چیز بگذرانید، نیازی به ثبت نام ندارید. تمام دروس دارای دیاگرام‌ها و تصاویر مفید هستند. تیتر درس‌ها به صورت خطی آورده شده است، بنابراین جستجو به صورت فصل-به-فصل است و نه اسلاید-به-اسلاید. می‌توانید هر فصل یا درسی را که دوست دارید انتخاب کنید.

۸. آموزش های دانشگاه تافتس

11-14-2015 9-42-08 AM

کلاس‌هایی از هشت دانشکده در بخش OCW دانشگاه تافتس وجود دارد. یکی از دانشکده‌های دندانپزشکی، پزشکی، تغذیه، دامپزشکی، هنر و علوم، مهندسی و روابط بین‌الملل را انتخاب کنید. در هر دانشکده، تعداد زیادی درس ارائه شده است.

هر کلاس، شامل انواع مختلف اقلام آموزشی است: PDFهایی از اسلایدهای تدریس، تکلیف‌ها و آزمون‌ها. هرچند محیط به شکل مناسبی طراحی نشده است و بعضی از دوره‌ها حاوی اقلام آموزشی مورد نیاز نیستند، اما تمام دوره‌ها دارای متن‌های قابل جستجو و دروس با جزئیات هستند.

به علاوه، تافتس راهنمایی را برای منابع آموزشی آزاد ارائه می‌کند که کتابخانه‌ها و لینک‌های مفیدی را در دسترس آموزگاران قرار می‌دهد.

۹. آموزش های دانشگاه نوتردام

11-14-2015 9-42-55 AM

برنامه OCW دانشگاه نوتردام درس‌هایی را از دانشکده‌ مهندسی هوافضا گرفته تا دانشکده الهیات و ریاضی شامل می‌شود. هر درس شامل یک فهرست مطالب است. کلاس‌ها همچنین شامل بیوگرافی استاد تدریس‌کننده نیز می‌شوند—بدین ترتیب شما می‌دانید که در حال یادگیری از یک منبع معتبر هستید.

استفاده از فایل‌های صوتی تدریس، اسلایدهای پاورپوینت، تصاویر و متن‌ها همه رایگان هستند. دوره‌ها شامل موارد مختلفی همچون امتحان، راه‌حل مسائل، و نمونه پروژه‌ پایانی می‌باشند.

۱۰.    آموزش های دانشگاه یو سی برکلی

11-14-2015 9-44-51 AM

وب‌کست برکلی، مجموعه بزرگی از دروس را در یک لیست جامع از دانشکده‌ها—مهندسی زیستی (بایو)، زبان ژاپنی، حقوق، بهداشت عمومی– فراهم کرده است. از آنجا که وب‌کست‌ها تا حدودی ضبط‌شده‌ی کلاس‌های درس واقعی هستند (در مقابل درس‌هایی که به صورت اختصاصی برای استفاده در وب بهینه شده‌اند)، فاقد متن تدریس و اقلام آموزشی مکمل می‌باشند. هرچند، هر دوره دارای صوت ضبط شده کلاس درس بر روی iTunes و یا ویدئوی ضبط شده از کلاس درس بر روی YouTube است.

۱۱. آموزش های آنلاین فرادرس به زبان فارسی

11-14-2015 9-45-33 AM

پروژه آنلاین فرادرس، منابع آموزشی در زمینه‌های مرتبط با هوش مصنوعی، مهندسی کامپیوتر و مهندسی برق و نیز رشته های مهندسی دیگر (شامل عمران، مکانیک، شیمی و …)  را با هدف ایجاد دسترسی آسان، همیشگی و همگانی به دانش آکادمیک و تخصصی ارائه می‌کند. این پروژه که در زمستان ۱۳۹۰ توانست عنوان بهترین پروژه آنلاین آموزشی ایران به انتخاب کاربران را در چهارمین جشنواره وب ایران کسب نماید، اکنون به عنوان بزرگترین دانشگاه آنلاین ایران، آموزش‌هایی را به بیش از ۳۰ هزار دانشجوی عضو خود از کشورهای ایران، افغانستان، و عراق (و اقلیم کردستان) ارائه می‌کند.

منابع آموزشی ارائه شده توسط فرادرس شامل ویدئوی تدریس مباحث، و در صورت نیاز ویدئوهای آزمایشگاه (کدنویسی در محیط)، و فایل کدهای شبیه‌سازی می‌‌باشد. کلیه این اقلام برای هر دوره قابل دانلود بوده و ویدئوهای آموزشی بر روی YouTube و سرویس های ویدئویی داخلی نیز قابل دسترسی هستند. فرادرس با بیش از یک هزار ساعت آموزش، عنوان بزرگترین کتابخانه دیجیتال آموزش های دانشگاهی کشور را با خود دارد.

دوره‌های آموزشی فرادرس در دو بخش رایگان و غیررایگان ارائه شده اند.

 

   
8 نظرات
 1. علیرضا می گوید

  چرا سایت مکتبخونه را ذکر نکردین؟؟؟؟مطلبتون بیشتر رنگ و بوی تبلیغات می ده

 2. کیناز می گوید

  سلام
  سایتی است مربوط به دبیرستان دانشگاه صنعتی شریف
  باآدرس: sanatisharif.ir
  در این سایت فیلم کلاس های درس این دبیرستان به صورت رایگان قابل دانلود است.
  که می تواند برای دانش آموزان دبیرستانی مفید باشد.

 3. اشکان می گوید

  جای وب سایت Coursera تو این لیست خالی بود!

 4. مریم می گوید

  چقدر خوب…متشکرم از معرفی این مراکز…حتما ثبت نام میکنم…مدتها بود دنبال چنین مکانهایی بودم. بسیار بسیار متشکرم از اراءه چنین مطلب مفیدی.

 5. مهدی می گوید

  سلام
  ممنون از مطلبتون
  به منابع فارسی سایت جدید وی درس رو هم به آدرس vdars.com اضافه کنید لطفا.

 6. بانک اطلاعات ساختمان می گوید

  مطالبفوق العادههههه هستن….مرسی پزشک

 7. مجتبی می گوید

  ایکاش در لیست فوق سایت های ایرانی را معرفی می کردید
  بعنوان مثال وب سایت آموزشی ایران آکادمی در حوزه مدیریت و کسب و کار با ساعتها اموزش تصویری
  http://Www.iran-academy.org

 8. علی می گوید

  از نظر بنده بهترین سایت اموزشی در زمینه کامپیوتر یودمی و دانشجویار هست

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.