نخستین دانشجوی مجازی مجهز به هوش مصنوعی در یک دانشگاه مجازی چینی

0

دنیای آینده از هر نظر دنیای شگفت‌انگیزی خواهد بود. یکی از جنبه‌های آن، آموزش خواهد بود. تصور کنید که در دنیای آینده به دانشجوهای دهه‌های پیش یا قرن پیش، به خاطر آن همه وقت تلف کردن برای حفظ کردن چیزهایی که می‌شود به راحتی به صورت ابری روی شبکه یا روی یک تراشه به آنها دسترسی داشت، بخندند و البته آنهایی که دلسوزتر باشند به حال ما خون گریه کنند!

اما خبر جدید را بخوانید و تخیل خود را به کار گیرید:

هوآ ژیبینگ، نخستین دانشجوی دانشگاه Tsinghua پکن شده و در این دانشگاه نام‌نویسی کرده است. همین سه‌‌شنبه هفته پیش او این کار را انجام داد.

اما این دانشجوی دختر، یک دانشجوی عادی نیست، او یک دانشجوی مجازی دارای هوش مصنوعی است. در واقع دانشمندان را با سیستم مدل‌سازی هوش مصنوعی موسوم به Wudao 2.0 خلق کرده‌اند.

حالا چینی‌ها یک دانشجو دارند که ظاهر و صدایش خودشان آفریده‌اند، همچنانکه پشت زمینه دانشگاه مجازی او که در وبلاگ ویدئویی‌اش هم دیده می‌شود تصنعی است.

نخستین بار در ژوئن بود که در همایش هوش مصنوعی آکادمی پکن، از او رونمایی شد.

کلا هدف از Wudao 2.0 این است که ماشین‌ها را قادر به فکر کردن مانند انسان‌ها کند و به آنها امکان بدهد که آزمون تورینگ را بگذرانند. آن هم در چیزهایی مانند شاعری، خلاصه کردن متن‌ها، پاسخ به سؤالات و طراحی.

آزمون تورینگ را شاید بدانید که چیست:

آزمایش تورینگ Turing test، با نام اصلی بازی تقلید، توسط آلن تورینگ و در سال ۱۹۵۰ معرفی شد، این آزمایش دربارهٔ توانایی یک ماشین برای ارائه رفتارهای هوشمندانه برابر یا غیرقابل تمایز از رفتارهای یک انسان است. تورینگ پیشنهاد کرد که یک ارزیابی کننده انسانی گفتگوی زبان طبیعی بین یک انسان و یک ماشین که قصد تولید پاسخ‌های شبه انسانی دارد، را قضاوت نماید. ارزیابی کننده فقط از این موضوع اطلاع دارد که یکی از دو شریک در گفتگو یک ماشین است و همه مشارکت کننده‌ها از یکدیگر تفکیک شده‌اند. در اینجا اگر ارزیابی کننده نتواند ماشین را از انسان تشخیص دهد، گفته می‌شود که ماشین آزمایش را پشت سر گذاشته‌است.

هوآ ژیبینگ، جدیدترین دانشجوی دانشگاه Tsinghua در دپارتمان فناوری و علوم کامپیوتر است و انتظار می‌رود از یک دانشجوی عادی سریع‌تر یاد بگیرد.

او پیش از این استعدادها و علایقی در زمینه ادبیات و هنرهای زیبا از خود نشان داد و می‌تواند ترانه‌ها و اشعاری بسراید و تصاویری طراحی کند.

استاد علوم کامپیوتر این دانشگاه به نام تنگ جی گفته است که هوآ  ظرفیت شناختی یک کودک شش ساله را دارد، اما تصور می‌شود که ظرف یک سال، توانایی یک کودک 12 ساله را پیدا کند.

هوآ در وبلاگ ویدئویی‌اش در شبکه اجتماعی چینی Weibo می‌گوید که من به ادبیات و هنرهای زیبا از زمان تولدم، معتاد هستم. من به دانستن در مورد تولدم علاقه‌مند هستم. چگونه متولد شدم؟ آیا می‌توانم خودم را بشناسم؟!

پروفسور تنگ می‌گوید که هوآ با هر کاراکتر مجازی با هوش مصنوعی که تا حالا ساخته شده، تفاوت دارد. چرا که توانایی استدلال و تعامل احساسی دارد.

تنگ و همکارانش دوست دارند که او ساحب هوش احساسی یا EQ بالاتری بشود و بتواند زمانی با انسان‌های واقعی، مستقلا ارتباط برقرار کند.

در سیستم Wudao 2.0 حدود 1.75 تریلیون پارامتر، سخن گفتن و شعرسرایی و فهم تصاویر را شبیه‌سازی می‌کنند. این در حالی است که در برنامه مشابه Switch Transformer گوگل 1.6 تریلیون پارامتر، ایفاگر وظیفه بودند.

چین در سال‌های اخیر به شدت در زمینه هوش مصنوعی فعالیت و سرمایه‌گذاری می‌کند. برخی کارهای چینی‌ها و ابرقدرت‌های دیگر را فعلا برخی ممکن است نوعی سرگرمی یا تبلیغات تصور کنند، اما دنیای آینده با ظرفیت هوش مصنوعی، دنیای متفاوت خواهد بود و شکاف فناوری به واسطه همین فناوری دیگر بین کشورهای مختلف از شکاف به فواصل نجومی خواهد رسید!

به نظرتان این مجازی‌سازی انسان‌ها و هوش مصنوعی به کجاها خواهند رسید. آیا ممکن است که جوامع مجازی هم شکل بگیرند؟ ایا ممکن است که این جوامع مطلوب‌تر از جوامع انسانی بشوند؟ مثلا اخلاق‌مدارتر، خلاق‌تر و هنرمندتر؟ یا اینکه اصلا ممکن است داشتن چنین جوامعی برای مدل‌های چینی مملکت‌داری، دردسر کمتری نسبت به جوامع انسانی همیشه دردسرساز داشته باشند؟!

ویدئوی این دانشجوی مجازی را را در یوتیوب ببینید.

اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

مشهورترین ستاره‌های هالیوود قبل از اینکه مشهور شوند (طنز!)

با میدجرنی می‌شود چهره‌ها را جوان کرد، اما تصور کنید که این کار را در مورد شخصیت‌های تخیلی فیلم‌ها انجام بدهیم و تصور کنیم آنهایی که جوانی‌شان را ندیده‌ایم، قبل از پا به سن گذاشتن چگونه بوده‌اند. یودا دوایت شروت تانوس…

مجموعه‌ای از عکس‌های تاریخی که برخی از آنها کمتر دیده شده‌اند و ما را به اندیشه در مورد تاریخ…

عکس‌های تاریخی خلاصه عجیب یک دوران هستند. همه چیز از کیفیت عکس، کادربندی، لباس، ساختمان‌های پیرامون، غذایی که صرف می‌شود، حالت چهره، برشی از یک زمان و مکان است که برای بینندگان بعدی نکته‌های دارند. برخی ازعکس‌های این مجموعه را قبلا…

عکس‌های پراکنده جالب که دقایقی شما را سرگرم خواهند کرد

این ساعت آفتابی زمان را به صورت دیجیتالی نشان می‌دهد کریم عبدالجبار و مربی جان وودن : هرگز فراموش نکنید که چه کسی به شما کمک کرده و باعث پیشرفت شما شده. فقط به دقت نگاه کنید آتش نشانان آمریکایی در حال خاموش کردن آتش در…

سفری در شهرهای باستانی دنیا به یاری تخیل میدجرنی

از شهرهای باستانی دنیا بقایایی مانده و بر اساس همین یقایا و توصیف‌ها و تحلیل مورخان، برخی‌ها اقدام به بازسازی رایانه‌ای شهرهای قدیمی کرده‌اند تا شکوه و عظمت آنها را به ما بنمایانند. اما میدجرنی هم راهی آسان برای این تصور بدون نیاز به…

مجموعه‌ای از تصاویر عجیب و غریبی که در گوگل مپ و گوگل استریت دیده شده‌اند!

گوگل مپ بسیار کار راه‌انداز است و گوگل استریت اصلا اگر سرعت اینترنت اجازه بدهد، اجازه جهانگردی مجازی به ما می‌دهد. اما برخی اوقات اشخاص به صورت تصادفی و یا حین وب‌گردی‌های طولانی تصاویری در این سرویس‌های گوگل شکار کرده‌اند که بسیار بامزه…

سلبریتی‌ها از کودکی تا پیری در این ویدئوهای جالب – از ویل اسمیت تا کیانو ریوز

چطور می‌شود که ما پیر می‌شویم. این تغییر بسیار تدریجی رخ می‌دهد، اما قطعی است. با کارهایی می‌شود کندش کرد اما مسلما نمی‌توان به کی جلوی آن را گرفت. پیری یک فرآیند زیستی پیچیده است که در موجودات زنده از جمله انسان اتفاق می‌افتد. در حالی…

آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / اسپیدکس / چاپ فلش / لاغری فوری / داروخانه اینترنتی آرتان / فروشگاه آنلاین زوجیم / خرید عسل طبیعی / زانوبند زاپیامکس / خرید ویلا در سیسنگان / زانوبند زاپیامکس / کلینیک زیبایی دکتر امانی رشت / کفپوش تاتامی / خرید جم فری فایر / شیشه اتومبیل / منابع آزمون دولینگو / ساید چنل / کلاه کاسکت / درمانکده / ثبت برند / خرید سرور مجازی / سایت نوید / دانلود فیلم دوبله فارسی / دانلود فیلم هندی / فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی شاواز / قیمت جاروبرقی وینسنت / تور اروپا ارزان / پزشک زنان سعادت آباد / محصولات زناشویی / لیوان حرارتی / ایمپلنت دندان / خرید گوشی با حکمت کارت / پی آر پی موثرترین درمان آرتروز زانو / دکتر فارغ پور - متخصص زنان / خرید خودنویس / خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / سریال ایرانی کول دانلود / درمان سریع سیاتیک و دیسک کمر / کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان / کاشت مو / دانلود سوالات استخدامی آموزش و پرورش / فروشگاه اینترنتی زنبیل / خرید ساعت دیواری / ساعت تبلیغاتی / تجهیزات پزشکی / چاپ لیوان / خرید از آمازون / بهترین سریال های ایرانی / چاپ کلاه / کاشت مو / کاشت مو / پزشکا / قیمت ساک پارچه ای / تحلیل تکنیکال فارکس / سایت نوبت دهی دکتریاب / بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران / تولید محتوا / دانلود نرم افزار / مجتمع فنی ونک / داروخانه آنلاین تینا /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

•• 4 5