منابع آموزش برنامه نویسی سی شارپ

7

زبان برنامه نویسی سی شارپ (#C) زبانی شئ گرا با استفاده عمومی است و به طور گسترده ای در توسعه برنامه های شرکتی (enterprise) کاربرد دارد. سی شارپ توسط شرکت مایکروسافت توسعه یافته و زبان اصلی استفاده شده در NET framework. می باشد. سی شارپ به طور کلی برای ساختن برنامه های کنسولی، برنامه های رابط کاربری گرافیکی (GUI)، برنامه های وب و … کاربرد دارد. این برنامه ها در کامپیوتر های رومیزی، دستگاه های با سیستم عامل ویندوز موبایل و یا سیستم های جاسازی شده (توکار) در حال اجرا هستند.

سی شارپ امکانات بسیاری از جمله مدیریت حافظه را ارائه می دهد. این زبان، از مخفی سازی و محدود سازی (encapsulation)، وراثت (inheritance) و پلی مرفیسم (polymorphism) داده ها پشتیبانی می کند و شامل پشتیبانی بومی از تکنولوژی COM (مدل مؤلفه – شئ) و نرم افزار های تحت ویندوز می باشد.

سی شارپ زبانی پر استفاده در توسعه اپلیکیشن های موبایل

امروزه نوشتن برنامه های کاربردی برای سیستم عامل های موبایل یکی از دغدغه های اکثر برنامه نویسان است. تا کنون سه سیستم عامل مطرح برای گوشی های هوشمند و همینطور تبلت ها ارائه شده است که هر کدام از روشی برای تولید برنامه کاربردی استفاده می کنند. به طور مثال برای تولید نرم افزار های کاربردی برای سیستم عامل Android می بایست از جاوا استفاده کرد و برای تولید برنامه های کاربردی بای iOS از زبان برنامه نویسی Objective-C و یا Swift. البته نرم افزار ها و Framework هایی نیز ارائه شدند که به شما امکان تهیه و تولید برنامه های کاربردی با استفاده از زبان برنامه نویسی HTML 5 و jQuery را می دادند مانند Phone Gap، که برنامه های تولید شده با استفاده از این Framework بر روی سیستم عامل های iOS و Android قابل اجرا بود اما داشتن یک نرم افزار که با استفاده از یک زبان بتواند برای تمامی سیستم عامل های گوشی های هوشمند مانند Windows Phone و Android و iOS برنامه های کاربردی را تولید کند همیشه یکی از دغدغه های برنامه نویسان بود.

 

برای رسیدن به هدف بالا، پروژه Mono ارائه شد. این پروژه این امکان را به کاربر میداد تا برنامه های نوشته شده برای سیستم عامل ویندوز را بر لینوکس اجرا کنند. به طور مثال با استفاده از این ابزار، شما می توانید قطعه کد های نوشته شده به زبان ASP.Net را که بر روی سیستم عامل ویندوز قابل اجرا هستند را در سیستم عامل لینوکس اجرا کنید. در ادامه پروژه Mono پروژه دیگری ارائه شد با نام Mono for Android. با استفاده از پروژه Mono for Android کاربر امکان این را داشت که با استفاده از زبان سی شارپ برای گوشی های هوشمند آندرویدی نرم افزار های کاربردی تهیه کند.

 

در بروزرسانی اخیر نرم افزار برنامه نویسی Visual Studio شرکت Microsoft امکانی را به این نرم افزار اضافه کرد تحت عنوان Xamarin. ابزار Xamarin در ادامه پروژه Mono ارائه گردید که با استفاده از این ابزار شما می توانید برای iOS و Android و Mac و Windows Phone، برنامه های کاربردی تولید کنید. این ابزار بر روی نرم افزار Visual Studio نصب و ارائه می شود و این امکان را در اختیار افراد قرار می دهد تا با یک زبان برای چند پلتفرم برنامه های کاربردی تولید کنند. زبان برنامه نویسی مورد استفاده در Xamarin زبان قدرتمند سی شارپ یا C# می باشد. مرجع کاملی از آموزش های مربوط به Xamarin نیز در کتابخانه آموزشی Xamarin در دسترس است که شما می توانید به سادگی و با استفاده از آموزش های ارائه شده برنامه های مورد نظر خود را تولید کنید. Xamarin توسعه یافته نرم افزار Mono For Android می باشد که در سال ۲۰۱۱ ایجاد شد.

Xamarin شامل بیش از ۲۰۰۰۰ کامپوننت قابل استفاده می باشد که کد های نوشته شده را ابتدا در چارچوب .Net اجرا کرده و سپس به کد های قابل اجرا در سیستم عامل هدف تبدیل می کند.Xamarin سرعت بسیاری بالایی در تبدیل و اجرای کد های نوشته شده دارد که آن را نسبت به سایر ابزار ها متمایز می کند. همچنین عدم وجود محدودیت در طراحی نرم افزار یکی دیگر از ویژگی های کاربردی نرم افزار می باشد.

اگر می خواهید زبان برنامه نویسی سی شارپ را یاد بگیرید، منابع آنلاین بسیار زیادی وجود دارند که به شما کمک می کند به بهترین آموزش سی شارپ برای مبتدیان دست یابید. اینجا، ما به چند منبع آنلاین سی شارپ گام به گام اشاره می کنیم. این منابع شامل آموزش های نوشتاری، آموزش های ویدئویی و کتاب های آنلاین (e-books) هستند. همچنین در انتها نمونه ای منابع ویدئویی با کیفیت به فارسی در مورد برنامه نویسی سی شارپ اشاره خواهیم کرد.

۱) TUTORIALS POINT

Csharp2

سایت Tutorials Point یک مقصد آنلاین برای یادگیری توسعه و برنامه نویسی وب و سایر تکنولوژی هاست. این سایت یک آموزش نوشتاری برای یادگیری سی شارپ بصورت گام به گام در اختیار می گذارد. این دوره بر آموزش مفاهیم معروف سی شارپ همراه با مثال های عملی تمرکز دارد.

۲) ایستگاه #C

Csharp3

C# Station درس های نوشتاری برای مبتدیان و برنامه نویسان حرفه ای آموزش می دهد که طی آن آموزش و تمرین در مفاهیم برنامه نویسی سی شارپ را نیز در اختیار می گذارد. این دوره در مورد مباحث متنوعی بحث می کند و همچنین مثال های کد نویسی از مفاهیم پایه، مراحل کنترل، پلی مرفیسم (Polymorphism)، کنترل استثنائات و … را فراهم می کند.

همچنین ببینید: ۲۰ روش یادگیری رایگان برنامه نویسی C (انگلیسی)

 

۳) LEARNCS.ORG

Csharp4

LearnCS.org وب سایتی کاملا متعلق به درس های آنلاین یادگیری سی شارپ است. دانش آموزان می توانند با یادگیری نحوه استفاده، به طور همزمان از طریق دو پنجره به نام پنجره کد و پنجره خروجی، به یادگیری این زبان بپردازند.

 

۴) ZETCODE

csharp5

وب سایت ZETCode آموزش های نوشتاری زبان برنامه نویسی #C را با تمرکز بر مقدمات و همچنین به مباحث پیشرفته در اختیار می گذارد. این دوره شامل مباحث مفید همانند انواع داده ها، ساختار واژه ای، رشته ها، آرایه ها، فضاهای نام (namespaces) و … می باشد. این وب سایت برای مبتدیان و برنامه نویسان ایده آل است.

۵) آموزش سی شارپ توسط مایکروسافت (MICROSOFT C# TRAINING)

csharp6

دوره سی شارپ مایکروسافت یک آموزش ویدئویی برای تدریس مفاهیم اصلی سی شارپ که برای توسعه بازی های رایانه ای و همچنین برنامه های شرکتی و برنامه های تلفن همراه استفاده می شود؛ در اختیار گذاشته است. این مجموعه به ۲۵ درس ویدئویی با مبحث خاصی تقسیم شده است. قسمت مبانی سی شارپ برای مبتدیان، آموزش هایی در زمینه نوشتن کد ها، امکانات رفع اشکال (Debug) و توسعه نرم افزارها بوسیله ویرایش اکسپرس ویژوال سی شارپ (Visual C# Express Edition) دارد.

 

۶) UDEMY

csharp7

Udemy یکی از بزرگترین پایگاه های دوره های آنلاین تکنولوژی های متنوع می باشد. این وب سایت، آموزش های ویدئویی بسیاری در زمینه برنامه نویسی سی شارپ از مفاهیم ابتدایی تا پیشرفته دارد. در اینجا، چند دوره رایگان یادگیری مبانی سی شارپ نیز خواهید یافت.

 

۷) EDUONIX

csharp8

Eduonix یک موسسه برتر یادگیری دوره های متعدد در زمینه تکنولوژی است. دوره آموزشی سی شارپ نیز با نام “برنامه نویسی سی شارپ را از ابتدا یاد بگیرید” در آن موجود است. این دوره، یک دوره ویدئویی مربی محور است که جنبه های مهم این زبان برنامه نویسی، همچون ساختار ابتدایی برنامه نویسی، LINQ، برنامه نویسی شبکه ای سی شارپ و … را شامل می شود. در طول این دوره شما همچنین می توانید مدرک گذراندن دوره برنامه نویسی سی شارپ را پس از اتمام دریافت نمایید.

 

۸) EDX

csharp9

EDX ارائه دهنده خدمات آموزش آنلاین شامل دوره هایی از برترین دانشگاه ها و کالج ها است. این وب سایت شامل یک دوره پیشرفته با نام “برنامه نویسی به زبان سی شارپ” است. این دوره نیازمند ادراک قبلی از مفاهیم برنامه نویسی، همچنون لوپینگ، جریان برنامه و مفاهیم دیتابیس (پایگاه داده) می باشد. این دوره شامل مباحث متعددی همچون ترکیب سی شارپ، برنامه نویسی Net. و مفاهیم framework و OOP در سی شارپ می باشد.

 

۹) مدرسه فناوری O’REILLY

csharp10

مدرسه فناوری O’REILLY دوره های آموزشی ویدئویی سی شارپ و سایر مواد آموزشی با موضوعات مختلف در زمینه تکنولوژی را شامل می شود. این مرکز شامل منابع یادگیری بسیاری در زمینه زبان برنامه نویسی سی شارپ می باشد.

 

۱۰) CHANNEL9.MSDN.COM

csharp11

وب سایت Chanel9.MSDN.Com مرجع چندین بلاگ، مقاله، آموزش ویدئویی و سایر مواد آموزشی در مباحث مختلف در زمینه تکنولوژی است. در اینجا شما ویدئو های کوتاه آموزشی در مباحث مختلفی مرتبط با برنامه نویسی سی شارپ خواهید یافت. این وب سایت همچنین شامل یک دوره ویدئویی کامل به عنوان “نکاتی برای ساختن یک برنامه Windows Store با استفاده از XAML و #C: پروژه Kona” می باشد.

 

۱۱) مبانی برنامه نویسی کامپیوتر با #C

csharp12

Fundamentals of Computer Programming with C#   :نام اصلی

کتاب مبانی برنامه نویسی کامپیوتر با C# راهنمای کاملی از یادگیری چندین درس برنامه نویسی در زبان #C و Net framework. است. این کتاب را می توانید به صورت رایگان دریافت نمایید.

 

۱۲) مرکز رایگان کتاب

csharp13

این وب سایت شامل مجموعه ای از کتاب های مجازی (e-book) و راهنما های زبان برنامه نویسی سی شارپ است.

 

۱۳) BOOKBOON

csharp14

bookboon.com یک مقصد آنلاین برای دانلود کتاب های مجازی (e-book) رایگان با موضوعات مختلف است. این وب سایت شامل مجموعه وسیعی از کتاب ها و کتاب های درسی رایگان در زمینه سی شارپ است که بصورت رایگان و با فرمت PDF قابل دانلود است. حتما سری به این وب سایت که شامل کارهایی از نویسنده های مختلف و مشهور است؛ بزنید.

 

۱۴) برنامه نویسی سی شارپ

csharp15

این کتاب یک کتاب کامل در زمینه یادگیری مفاهیم پایه برنامه نویسی به کمک سی شارپ است. شما می توانید نسخه مجازی آن را بصورت رایگان دریافت کنید و سریعا شروع به یادگیری نمایید.

 

۱۵) مفاهیم اساسی سی شارپ

csharp16

مفاهیم اساسی سی شارپ یا C# Essentials یک کتاب ایده آل برای تکمیل دانش مفاهیم برنامه نویسی زبان سی شارپ است. این کتاب شامل ۲۸ فصل با جنبه های مفید همچون برنامه های کنسولی، ساختن برنامه GUI با Visual Studio و … است.

۱۶) آموزش سی شارپ به زبان فارسی – فرادرس

fvcs9311

فرادرس به عنوان بزرگترین کتابخانه آموزش های دانشگاهی کشور، دوره های متنوعی در زمینه آموزش برنامه نویسی ارائه کرده است و آموزش ویدئویی برنامه نویسی سی شارپ نیز یکی از آنها می باشد. این آموزش ها بر خلاف تمامی موارد ذکر شده قبلی کاملا فارسی می باشند و بخش های متنوعی را حتی به صورت رایگان نیز شامل می شوند. در ادامه لیستی از برخی بخشهای آموزش های سی شارپ فرادرس آمده است.

 

نتیجه

به پایان لیست آمدیم. مطمئنیم که این لیست برای هر شخصی که بخواهد برنامه نویسی به کمک سی شارپ را یاد بگیرد مفید خواهد بود، چرا که منابع اصلی آنلاین در این زمینه را شامل می شود. شما می توانید از طریق ویدئو ها و متون آنلاین یاد بگیرید یا از طریق کتاب های مجازی رایگان این کار را انجام دهید. مطمئنیم که این به شما یاری می کند که یادگیری را از همین امروز شروع کنید!

برنامه نویسی سی شارپ جزو سودمند ترین زبان های برنامه نویسی است و هیچگاه از تصمیم یادگیری زبانی قوی همچون سی شارپ پشیمان نخواهید شد. اگر مراجع آنلاین دیگری در ذهن خود دارید، آن را در بخش “نظرات” ذکر کنید.

 

منبع

 

 
7 نظرات
 1. محمد حسن ستاریان می گوید

  بسیار عالی بود، ممنون

 2. farhad می گوید

  و باز هم اون بالا یادتون رفت بنویسید ریپورتاژ

 3. احمد می گوید

  به عنوان یه طراح اپلیکیشن و وب سرویس عرض میکنم
  اگه قصد توسعه برنامه های موبایل و اپ رو دارین سراغ سی شارپ نرین
  این توصیه رو کسی میکنه که ده سال برنامه نویس سی شارپ بوده
  جاوا به عنوان جایگزینی مطمئن و قدرتمند پیشنهاد میشه به چند دلیل
  ۱- سی شارپ روی پلت فرم های ویندوزی و دسکتاپ کاربرد داره و هنوز برای دستگاه های اندرویدی و آی دیوایس حرفی برا گفتن نداره اما جاوا تقریبا روی هر پلتفرمی (حتی یخچال خونه شما) قابل پیاده سازیه
  ۲- جاوا دارای بزرگترین و غنی ترین کتابخانه ها و توابع کاریه این میزان پشتیبانی تقریبا در هیچ زبان دیگه ای دیده نمیشه
  ۳- جاوا زبان محبوب انجمن های برنامه نویسی و اوپن سورس هست و هاب های قوی مثل maven و git رو داره
  اگه تازه کارین از همین الان برین سراغ جاوا
  نگران نباشین به زحمت یادگیریش می ارزه
  از آقای مجیدی هم ممنونم با وجودی که حوزه تخصص ایشان برنامه نویسی نیست به خوبی از عهده انتقال دانش این حوزه بر اومدن

 4. ناشناس می گوید

  شما نوشته اید:
  “در بروزرسانی اخیر نرم افزار برنامه نویسی Visual Studio شرکت Microsoft امکانی را به این نرم افزار اضافه کرد تحت عنوان Xamarin”
  این قسمت نیاز به تصحیح دارد، Xamarin ارتباطی به مایکروسافت ندارد.

 5. مجتبی می گوید

  سایت آقای مهرداد نادری هم مجموعه با ارزشی از فیلمهای آموزشی #c روبه زبان فارسی برای دانلود رایگان گذاشته که کار خودشونه.
  http://Www.mehrdadnaderi.com

 6. xvhpd shdj می گوید

  Xamarin ارتباطی به مایکروسافت ندارد.

 7. مصطفی می گوید

  Xamarin رو ماکروسافت خریده و الان در ویژوال ۲۰۱۶ موجوده و جالبه که برای اولین بار رایگانه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.