توصیه کتاب: منسفیلد پارک

7

رمانى از جين آوستين (١٧٧۵-١٨١٧) ، بانوى نويسندۀ انگليسى، كه در ١٨١۴ بى‌نام نويسنده منتشر شد.

سر تامس برترام براى كمك به زن‌برادرش، كه دچار تنگدستی شده، دختر برادرش، فانى پرايس، را نزد خود مى‌آورد و در كنار فرزندان خود تام، ادموند، مارى و جولى بزرگ مى‌كند. غم و رنج فانى به‌علت جدا شدن از خانواده خيلى زود، براثر محبتى كه دومين پسر عمويش ادموند به او ابراز مى‌كند، تخفيف مى‌يابد. سالها سپرى مى‌شود و وضعيت مالى سر برترام ديگر چون گذشته شكوفا نيست و او مجبور مى‌شود كه براى كار مدتى طولانى به هند سفر كند. در غياب او، مارى با آقاى راشوورث نامزد مى‌شود كه جوانى ثروتمند اما بى‌ارزش است و در حوالى منسفيلد، محل زندگى خانوادۀ برترام، ملكى دارد. خواهرزن و برادرزن كشيش محل، مرى و هنرى كرافورد ، نزد او مى‌آيند و ادموند شيفتۀ مرى مى‌شود. فانى، كه محبتش به پسر عمو به احساسى عميق‌تر تبديل شده است، بسيار اندوهگين مى‌شود؛ در حالى كه مارى، اگرچه نامزد دارد، به دعوتهاى هنرى پاسخ مى‌دهد. بازگشت آقاى برترام به بسيارى از اين وقايع سروسامان مى‌دهد. مارى با راشوورث ازدواج مى‌كند و هنرى، كه پس از مدتى غيبت به دهكده بازگشته است، متوجه فانى مى‌شود و از او تقاضاى ازدواج مى‌كند. اما فانى، با توجه به مخالفت كامل عمو، به او جواب رد مى‌دهد. وقايع، يكى پس از ديگرى، به سرعت روى مى‌دهد. مارى با هنرى فرار مى‌كند و جولى همراه عاشقى ناباب به نام آقاى ييتس خانه را ترك مى‌كند. رفتار مرى در اين حالت چشمان ادموند را باز مى‌كند. او سرانجام به اشتباه خود پى مى‌برد و آرامش را در كنار فانى مى‌جويد و شيفته‌اش مى‌شود و با او ازدواج مى‌كند.

اين نخستين رمانى است كه جين آوستين پس از سكوتى طولانى نوشت. نوشتن اين رمان در ١٨١٢ آغاز شد و در ژوئن ١٨١٣ پايان يافت. در اين اثر، كه در دوران پختگى كامل ادبى نويسنده نوشته شده است، ديگر آن نشاط و ظرافت رمانهاى نخستين ديده نمى‌شود.

خرید کتاب از شهر کتاب

خرید کتاب از فیدیبو

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

   
7 نظرات
 1. احمد می گوید

  مرسی بابت بخش جالب معرفی کتاب

 2. وحید می گوید

  عاشق این بخش معرفی کتاب یک پزشکم، علاوه بر اینکه رمان های عالی معرفی می کنید، باعث آشنایی ما با نویسنده های مختلف میشین.
  ممنون

 3. Vb می گوید

  توصیه می کنم کتاب » من زلاتان هستم » را هم حتما تورقی بفرمایید…با اینکه خودم فوتبالی نیستم ولی کتاب شیرینیه.

 4. لنا می گوید

  همه شو نوشتین که!

 5. شهنام می گوید

  ممنون بابت معرفی ولی کاش ته قصه رو نمی نوشتین !

 6. مریم می گوید

  خانم جین آستین یکی از بهترین و معروف ترین نویسندگان زن در دنیای نویسندگیه و با اینکه عمر کوتاهی داشته ولی خوشبختانه آثار زیبایی داره و این کتاب هم یکی از بهترین آثارشه .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.