توصیه کتاب: پابرهنه‌ها

6

رمانى از زاهاريا استانكو (١٩٠٢- ١٩٧۴)، نويسندۀ رومانيايى، كه در ١٩۴٨ منتشر گرديد و در ١٩۶٠ به صورت رمانى سه‌گانه بسط داده شد. واقعه، پيش از قيام دهقانى و بزرگ‌ سال ١٩٠٧، در روستايى در اولتنين رخ مى‌دهد. داريه، جوانكى كشاورز، داستان زندگى والدين و پدربزرگ و مادربزرگش را از زبان عمۀ خود مى‌شنود: مادرش در پانزده‌سالگى ازدواج مى‌كند. پس از دو سال، بيوه‌اى بى‌چيز مى‌گردد و مجبور مى‌شود با دو فرزند خود نزد والدينش برگردد كه با اكراه او را دوباره مى‌پذيرند. تازه وقتى با مرد زن‌مرده‌اى كه دو بچه دارد ازدواج مى‌كند، سرنوشتش قابل تحمل‌تر مى‌شود. هرچند خويشاوندان همسر دوم، در آغاز، با خشونت و خصومتى بدانديشانه با او رفتار مى‌كنند، بالاخره وى به يمن رفتار جدى و قاطعانه‌اش براى خود احترامى به وجود مى‌آورد.

داريه كوچولو هر روز شاهد خشونت كشاورزانى است كه زود دست به چاقو مى‌برند و با زنان و كودكانشان بدرفتارى مى‌كنند. اغفال دختران، زنا و تجاوزهاى جنسى از چشم كودكان پنهان نمى‌ماند. قحطى، كه به دنبال تابستان خشك و بى‌باران ١٩٠۶ سرمى‌رسد، خشم كشاورزان فقيرتر را به حد اعلا مى‌رساند، زيرا نجيب‌زادگان راضى نمى‌شوند به اندازۀ نانشان به آنها گندم قرض دهند. نجيب‌زاده‌اى سگ‌ها را به جان آنها مى‌اندازد. خدمۀ آنها به يكى از متقاضيان تيراندازى مى‌كنند. كشاورزانى كه پى كار خود مى‌روند به دست ژاندارمها بازداشت و بى‌رحمانه شكنجه مى‌شوند. وقتى در سالون اجتماعات محل، يكى از ژاندارمها سه دهقان پاى در بند كاملا بى‌دفاع را، كه پس از شكنجه‌هاى وحشتناك ديگر به سختى مى‌توانند روى پاهايشان بايستند، كتك مى‌زند، كشاورزان هيچ مرعوب زورگويى و خشونت نمى‌شوند: جمعيت خشمگين ژاندارم را مى‌كشد. رمان با اين ماجرا به پايان مى‌رسد كه كشاورزان زندانى را وسط زمستان به شهر مجاور منتقل مى‌كنند. نويسنده سرنوشت داريۀ جوان را همچنان در رمانهاى متعدد ديگر پى‌گيرى مى‌كند.

استانكو، زندگى سخت و فقيرانۀ كشاورزان، تجربيات شخصى دورۀ جوانى و حوادث سياسى را، با سرمشق گرفتن از شولوخوف ، از ديدگاه واقع‌گرايى سوسياليستى توصيف مى‌كند. خشونت روستاييان را به عنوان پى‌آمد فقر و ظلم نجيب‌زادگان، كه از ديدگاه نبرد طبقاتى استثمارگران بى‌ملاحظه‌اى هستند، شرح مى‌دهد. نويسنده در توصيف مرسوم و ساده‌شدۀ جامعه غرق نمى‌شود؛ اعتياد به الكل و انحطاط اخلاقى، كه در بين اهالى روستا همچنان در حال گسترش است، با واقع‌گرايى خشنى ترسيم مى‌شود. استانكو شرح جزئيات مفصل را، به كمك گفتگوها، ماهرانه دلپذير كرده و، از طريق رجوع به گذشته و بررسى مجدد مسائل، كشش و جاذبۀ داستان را تقويت كرده است. بازگويى موفقيت‌آميز او از طرز تفكر و طرز بيان خاص كشاورزان-استانكو بسيارى از واژه‌هاى بومى برگرفته از زبان تركى را وارد داستان خود مى‌كند -ارزش اين اثر را بالا مى‌برد؛ اثرى كه، فارغ از زمان تأليف خود و ارتباطات اجتماعى مؤلف، مى‌تواند مورد قضاوت قرار گيرد.

2016-04-03_10-37-57

خرید کتاب به صورت دیجیتال از فیدیبو

خرید کتاب کاغذی از فروشگاه آنلاین شهر کتاب


   
6 نظرات
 1. آرمان می گوید

  رمان فوق العاده ای است . در ایران نیز علی اشرف درویشیان به الهام از آن اثر درخشانش “سالهای ابری” را نگاشته است .

 2. آرمان می گوید

  کتاب فوق العاده است و خواندنش بالاخص با ترجمه ی مرحوم شاملو ، لذتی است گیرا .
  در ایران نیز علی اشرف درویشیان اثر درخشانش “سالهای ابری” را با الهام ازین کتاب به نگارش در آورده است .

 3. مهران می گوید

  با ترجمه احمد شاملو
  قسمت بعدی رمان به عنوان “بازی با مرگ” چاپ شده
  و بعدیش “سگهای گله” هستش که داریه مرد بزرگی شده البته کتابش گیرم نیومد یا ترجمه و چاپ نشده. نمیدونم
  که تو اون داریه رو در خلال جنگ جهانی به بلغارستان یا مولداوی برای بیگاری تبعید میکنن که فرار میکنه و برمیگرده به بخارست
  یه تیکه از متن کتاب پابرهنه ها یادمه که وقتی داریه از دباغ خونه اومده بود به روستاشون خواهر کوچیکش بش گفت ” داداش برام عروسک سنگی میخری؟”
  یا اونجا که پاش فک کنم به علت فلج اطفال فلج شد
  شاید ده بار خوندمش
  فک کن دکتر تو سیزده سالگی پابرهنه ها رو خوندم و در جستجوی نان ماکسیم گورکی
  آخر کتاب پابرهنه ها داریه با پول ارباب میره به بخارست و ارباب رو دودر میکنه و برنمیگرده به روستا شون
  یا اونجا که فرشته ها بختش رو می نوشتن….

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   ممنون از کامنت.

 4. مونا می گوید

  هیچ کدومش رو نخونده بودم
  مرررسی

 5. الهه می گوید

  اول که خلاصشو خوندم نخواستم ادامش بدم اما انقد کلمه ها و جمله ها عالی بود انقد طنزو غم و بدبختی جالب به آمیخته بود که مجبورم کرد ساعتها بشینم پاش تا زودتر تمومش کنم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.