پیشنهادی برای شنیدن: آلبوم جدید کاوه یغمایی: منشور

2

در ایام دبیرستان من، نه خبری از اینترنت بود و نه به اندازه کنونی دسترسی به وفور به فیلم و موسیقی داشتیم، مونس شب و روزم یک رادیوی یک کاسته ساده بود.

با همین وسیله ساده خیلی کارها انجام می‌دادم:

 • زبان انگلیسی را بیشتر خودم یاد گرفتم و تلفظ انگلیسی را از ایستگاه رادیویی special english یاد می‌گرفتم.
 • نه! خبری از پخش مستقیم بازی‌ها داخلی و خارجی نبود. بازی‌های تیم محبوبم -پرسپولیس- را از طریق رادیو دنبال می‌کردم. یک جنگ رادیویی در عصر جمعه پخش می‌شد که در آن در زمان‌های خیلی محدودی، با استادیوم تماس برقرار می‌کردند و چه کیفی داشت که شما از روی گزارش رادیویی، بازی را تجسم کنید.
  حتی مدتی بازی‌های منچستریونایتد را از رادیویی جهانی بی‌بی‌سی دنیال می‌کردم، همان دورانی که مارک هیوز، لی شارپ و کانتونا در منچستر بودند.
 • دنبال کردن قصه‌های شب، نمایش‌های رادیویی که جای خود را داشت.

در غیاب بخش موسیقی در نشریات و شاید تابو بودن رسمی صحبت از موسیقی، آشنایی ما با سبک‌های مختلف موسیقی کلاسیک و پاپ و راک، خیلی تصادفی و جسته گریخته بود.

در همین زمان خیلی از قطعات موسیقی را با همان رادیوی ضبط یک کاسته، از روی ایستگاه رادیویی ضبط می‌کردم. قطعات موسیقی که پخش می‌شد خیلی اوقات کامل نبود و صدای زمینه‌ای ایستگاه رادیویی همجوار، خیلی توی ذوق می‌زد.

کیفیت آن قطعات و ترانه‌های خیلی پایین بود و من هنوز هم آنها را با همان پارازیت‌ها و قطع و وصل‌ها به یاد می‌آورم. مثلا به یاد می‌آورم که Without You ماریا کری را آمیخته با یک ایستگاه رادیویی همجوار ضبط کرده بودم. سال‌ها بعد که دسترسی به موسیقی اوریجینال ممکن شد، هنوز هم به صورت عادتی انتظار داشتم که همان صدای پارازیت زمینه‌ای را بشنوم.

اما در یک عصر جمعه، به صورت تصادفی یک ترانه زیبا را گوش کردم با سبکی متفاوت و دلنشین: گل یخ از کوروش یغمایی.

ترانه آنقدر زیبا بود که بیست – سی باری بعد از ضبط به صورت مکرر به آن گوش کردم.

اما کوروش یغمایی، مسلما تنها هنرمند خانواده یغمایی‌ها نیست، سال‌ها بعد متوجه شد که کاوه یغمایی هم راه پدر را پیموده و مبدل به یک خواننده و آهنگساز برجسته در سبک پاپ -راک شده است.

کاوه، به صورت نظام‌مند یادگیری موسیقی را شروع کرد. در مدرسه موسیقی تهران در قبل از انقلاب از ۱۰ سالگی آموزش دید، نواختن پیانو را فراگرفت و بعد روی نواختن گیتار در سبک راک تمرکز کرد.

شاید بیشتر شما کاوه یغمایی را با آلبوم مترسک بشناسید.

باورم کن . من هنوز مترسک باغ جنونم
عمریه مسافری و من هنوز غرق سکونم
خیلی سخته که بدونم نمی‌خوام اینجا بمونم
داغ میوه‌های نارس . آتیش انداخته به جونم

تنظیم و آهنگسازی این آلبوم، مثل آلبوم دوم او-سکوت سرد– که در سال ۱۳۸۶ منتشر شد، را خود کاوه انجام داد.

سکوت سرد هم در اتمسفری متفاوت، تجربه‌ای جدید بود. شخصا از آلبوم دوم، دو قطعه نسل سوخته و جاده را دوست داشتم.

و حالا بعد از سال‌ها و بعد از بازگشت کاوه به ایران، از امروز آلبوم جدید با نام منشور از او منتشر شده است.

8-2-2016 7-07-13 PM

آلبوم موسیقی «منشور» سومین اثر رسمی «کاوه یغمایی» پس از گذشت ۹ سال از انتشار دومین اثر رسمی این خواننده، از صبح امروز سه شنبه ۱۲ مردادماه در سراسر کشور منتشر و راهی بازار موسیقی شد که همزمان با پخش فیزیکی، این اثر به صورت مجازی و از طریق سایت «ریتمو» نیز قابل دسترسی است.

آلبوم موسیقی «منشور» شامل ۹ قطعه در سبک راک و پاپ راک است و در بخش خوانندگی «دیوید استیل»، «ساتگین یغمایی» و «نیلوفر فرزندشاد» به عنوان همخوان با «کاوه یغمایی» همکاری کرده اند.

8-2-2016 7-06-39 PM

ناگفته نماند در این اثر «دنیل ادیر» درامز نواخته، «دیوید اسپایدل» گیتار باس و «برایان پولسن» گیتار الکتریک را به نوا درآورده اند. «کاوه یغمایی» هم خود به جز خوانندگی و نوازندگی گیتار الکتریک، گیتار آکوستیک و کیبورد هم نواخته است.

8-2-2016 7-06-22 PM

ساخت این آلبوم چندین سال زمان برده و کار آهنگسازی همه قطعات برعهده «کاوه یغمایی» بوده، همچنین ضبط قطعات در کشور «کانادا» با همکاری اعضای گروه مشهور «نیکل بک» انجام شده است، اشعار این آلبوم نیز از سروده های «روزبه بمانی»، «حسین غیاثی»، «میثم یوسفی» و «نیلوفر فرزندشاد» هستند.

آلبوم را امروز عصر دانلود کردم و شنیدم. می‌دانید که یک آلبوم را چند بار، در جاهای مختلف و شرایط روحی مختلف باید گوش کرد تا آدم بتواند بهترین ترک یک آلبوم یا آن قطعه‌ای را که بیشتر با او ارتباط برقرار می‌کند، انتخاب کرد.

در یک ارزیابی سلیقه‌ای من بیشتر از قطعه خاطره‌بازی این آلبوم خوشم آمد و به دلم نشست، تا  نظر شما چه باشد!

بگو این ترانه الان تو را یاد کی می‌آره
عصر بارانی تهران تو را یاد کی‌ می‌آره
بگو یاد چی می‌افتی، وقتی زخماتو می‌بینی
واسه تجدید یه لبخند، روبروی کی می‌شینی

8-2-2016 7-05-59 PM

انتشار این آلبوم البته مقدمه‌ای است، برای کنسرت کاوه یغمایی که قرار است نهم و دهم شهریور برگزار شود.

آلبوم منشور کاوه یغمایی را می‌توانید از طریق فروشگاه‌های محصولات فرهنگی بخرید یا به صورت قانونی از طریق سایت «ریتمو ritmo.ir»دانلود کنید.

 
2 نظرات
 1. شهرام می گوید

  چقدر منتظر این آلبوم بودم .

 2. امین می گوید

  چه خاطره هایی که با کارهای کاوه یغمایی من دارم و چقدر خوبه که انتظارمون به پایان رسید و کار جدید از راه رسید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.