پروفیلاکسی (پیشگیری) از اندوکاردیت

0

خطر اندوکاریت در بیماران مبتلا به بیماری‌های دریچه‌ای قلب و دارای دریچه‌های مصنوعی بالا است.

درگذشته، پروفیلاکسی آندوکاردیت به طور گسترده‌ای در اختلالات دریچه‌ای توصیه می‌شد. امّا دستورالعمل‌هایی که اخیراً مورد تجدید نظر قرار گرفته‌اند مؤید این واقعیت هستند که تنها تعداد بسیار اندکی از بیماران مبتلا به آندوکاردیت عفونی ممکن است توسط پروفیلاکسی آنتی بیوتیک پیشگیری شوند حتی اگر این پروفلاکسی ۱۰۰% مؤثر باشد.

آندوکاردیت عفونی با احتمال بیشتر ناشی از قرار گرفتن پیاپی در معرض باکتریمی تصادفی مرتبط با فعالیت‌های روزانه است تا اینکه به دلیل باکتریمی ایجاد شده توسط دستکارهای دندانی، لوله گوارش یا دستگاه ادراری، باشد. سرانجام، خطر حوادث ناخواسته به دلیل درمان آنتی‌بیوتیک از فواید درمان پروفیلاکسی (اگر فایده‌ای داشته باشد)، بیشتر است. اهمیت پروفیلاکسی با آنتی بیوتیک، در پیشگیری از عفونت دریچه‌های غیرطبیعی حین اعمالی است که منجر به باکتریمی گذرا می‌شوند (جدول ۵ ـ ۸). آنتی‌بیوتیک انتخابی با توجه به فلور طبیعیِ ناحیهٔ دستکاری شدهٔ بدن انتخاب می‌شود.

تمام بیماران مبتلا به بیماری‌های دریچه‌ای یا دارای دریچه مصنوعی باید کارتی به همراه داشته باشند که در آن نوع ضایعه دریچه‌ای و نوع درمان پروفیلاکسی پیشنهاد شده از نظر اندوکاردیت ذکر شده باشد. کمیتهٔ تب روماتیسمی، آندوکاردیت، و بیماری کاوازاکی در انجمن قلب آمریکا پروفیلاکسی آنتی‌بیوتیکی روتین در بیماران مبتلا به بیماری قلبی دریچه‌ای را که تحت زایمان واژینال بدون عارضه یا سزارین قرار می‌گیرند، توصیه نمی‌کند مگر آنکه شک به عفونت وجود داشته باشد.

درمان آنتی‌بیوتیک برای بیماران پرخطر دارای دریچه‌های قلبی مصنوعی، سابقهٔ قبلی اندوکاردیت، بیماری قلبی مادرزادی پیچیده، یا راه ارتباطی ایجاد شده بین گردش خون سیتمیک و ریوی بر اثر جراحی؛ اختیاری است.

[mks_separator style=”solid” height=”2″]

دریچه‌های مصنوعی قلب

آندوکاردیت باکتریایی قبلی

ناهنجاری‌های قلبی مادرزادی (دسته IIa)

سیانوتیک اصلاح نشده

اصلاح شده همراه با شانت باقی مانده

۶ ماه اول بعد از ترمیم با مواد مصنوعی

دریافت‌کنندگان پیوند قلب که به ساختار غیرطبیعی دریچه دچار نارسایی دریچه هستند.

[mks_separator style=”solid” height=”2″]

در کلیه بیمارانی که دارای بیماری زمینه‌ای قلبی بوده و در جدول ۴ ـ ۸ نمایش داده شده، پروفیلاکسی برای تمام پروسیجرهای دندانپزشکی که با دستکاری بافت لثه یا ناحیه پری‌آپیکال دندان یا پارگی مخاط دهان همراهند؛ منطقی به نظر می‌رسد.

پروفیلاکسی تنها براساس افزایش خطر اکتساب عفونت آندوکاردی در طول عمر، توصیه نمی‌شود.

تجویز آنتی‌بیوتیک‌ها تنها برای پیشگیری از آندوکاردیت در بیمارانی که تحت اعمال اورولوژی (GU) یا گوارش (GI) قرار می‌گیرند، توصیه نمی‌شود.

[mks_separator style=”solid” height=”2″]
اندوکاردیت
اندوکاردیت

بیماری‌های عفونی از جمله ARF به عنوان علت اصلی بیماری‌های اکتسابی دریچه قلبی در سراسر جهان رو به کاهش گذاشته است. برای مثال درخصوص تنگی انحصاری (ایزوله) دریچه میترال، روش‌های از طریق پوست که توسط یک اپراتور ماهر انجام پذیرد، روش استاندارد و ارجح درمانی در مقایسه با جراحی، می‌باشد.

نارسایی‌های آئورت و میترال که به دلیل بیماری‌های دژنراتیو و سایر بیماری‌های اکتسابی ایجاد می‌شود، با افزایش سن میزان مرگ و میر بالایی دارند. در دههٔ آینده، پیشرفت‌های سریع در روش‌های مداخله از راه پوست برای درمان نارسایی میترال و تنگی آئورت ممکن است به طور اساسی نحوه درمان بیماران و استراتژی‌های درمانی برای این شرایط را تغییر دهد.

منبعی برای مطالعه بیشتر

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.