چگونه می‌توان از تشکیل لخته در وریدها پیشگیری کرد؟ پروفیلاکسی ترومبو آمبولی وریدی

0

بیمارانی که در معرض خطر بالایی برای VTE هستند باید تحت درمان پروفیلاکسی با UFH یا LMWH زیر جلدی قرار گیرند. این بیماران شامل بیمارانی که به علت بیماری طبی حاد در بیمارستان بستری شده‌اند – مخصوصاً بیمارانی که به علت نارسایی احتقانی قلب، بیماری حاد تنفسی، بیماری‌های حاد التهابی در بیمارستان بستری شده‌اند – و بیمارانی که پیش‌بینی می‌شود حداقل ۳ روز بی تحرک باشند، می‌باشند.

جراحی‌های بزرگ خواه الکتیو یا اورژانسی باید تحت درمان پروفیلاکسی با VTE قرار گیرند. در بیمارانی که تحت عمل جراحی عمومی، جراحی زنان یا جراحی اعصاب قرار گرفته‌اند، تأثیر UFH زیرجلدی در پیشگیری از DVT علامت‌دار معادل تأثیر Pondaparinux9 LMWH و است ولی جهت پیشگیری از DVT در جراحی ارتوپدی نظیر اعمال جراحی لگن یا تعویض کامل مفصل زانو کارایی LMWH، Fondapaninux یا وافارین با دوز تنظیم شده براساس INR مابین ۳ – ۲، LMWH در مقایسه با UFH در پیشگیری از DVT کارایی بیشتری دارند.

بیمارانی که تحت جراحی‌های بزرگ برای سرطان قرارمی‌گیرند باید پروفیلاکسی مداوم را تا ۲۸ روز پس از ترخیص، دریافت کنند. پروفیلاکسی مکانیکی با فشار دادن متناوب ساق پا باعث محافظت بیشتری در برابر VTE می‌شود و باید در صورت امکان در تمام بیمارانی که تحت عمل جراحی قرار می‌گیرند انجام شود.

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.