دستگاهی که پیدا کردن وریدها را برای گرفتن نمونه‌ خون یا تزریقات وریدی بسیار آسان می‌کند

نمونه‌گیری خون یا تزریق وریدی، همیشه کاری ساده نیست. گاهی ممکن است به دست فردی بیفتید که تازه‌کار است، گاهی هم اصلا خودتان بدرگ هستید، در موقعیت‌هایی هم ممکن است مثلا به علت کم‌آبی بدن، وریدهایتان روی هم بخوابند و تزریق را دشوار کنند. شیرخوارها و نوزادها هم که اصلا دشوارترین گروه برای رگ‌گیری هستند.

تا حالا فناوری کمک چندانی به حل این مشکل نکرده بود. اما به تازگی صلیب سرخ استرالیا به این فکر افتاد که فکری برای این مشکل بکند. مسئول این نهاد متوجه شده بودند که برای تأمین خون، نیاز هست که هر سال ۱.۳ میلیون نفر خون اهدا کنند، به عبارتی هر هفته ۲۷ هزار اهدای خون باید صورت بگیرد.

بدیهی است که تأمین رفاه اهداکنندگان خیلی اهمیت دارد، آنها نباید دچار درد و مشکل برای اهدای خون بشوند.

بنابراین صلیب سرخ استرالیا تصمیم گرفت از یک فناوری به نام Near infrared technology استفاده کند. در این فناوری که پیش از این هم برای کارهایی مثل تعیین میزان اکسیژن خون استفاده می‌شد، ابتدا نوری با طیف نزدیک به پرتو فروسرخ به منطقه مورد نظر مثلا سطح قدامی ساعد تابانده می‌شود. هموگلوبین خون موجود در رگ‌ها این پرتوها را جذب می‌کند. دستگاه هم بر اساس میزان جذب، نقشه‌‌ای از رگ‌ها را می‌سازد و بعد با نور مرئی را سطح ساعد می‌تاباند. به این ترتیب خون‌گیر، پرستارها و پرسنل آزمایشگاه‌ها می‌توانند به صورت عینی، نقشه رگ‌ها را در سطح بدن ببینند.

11-10-2014 5-20-19 PM

11-10-2014 5-20-43 PM

11-10-2014 5-21-03 PM

به این ترتیب احتمالا کار رگ‌گیری بسیار ساده‌تر از پیش می‌شود. از سوی دیگر می‌شود حدس زد که تأثیر روانی استفاده از این وسیله بسیار مثبت باشد و میزان مراجعه اهداکنندگان را بیشتر از پیش کند.

منبع

نظرات

 1. همین دو هفته پیش برای آزمایش خون رفتم، آزمایشگاه.
  ۱۰ سی سی خون گرفتن از من همانا، گبود شدن اندازه گلابی بعدش همان.

 2. خب عمق ورید چی؟ اون مهمتر نیست؟!

 3. یادم نىست تو کدوم سایت دیده بودم…ولى عکسش خیلى واضح تو ذهنمه… …۲ ۳ سال پیش هم عینکى اختراع شده بود براى پرستاراها که همین مدلى تقریبا رگهارو نشون میداد ولى مکانیسمش این شکلى نبود یه چیز تو مایه هاى سونوگرافى بود تا اونجا که یادمه.خیلى عینکش واسه پرستارا مایه مباهات بود!!!!! شیک و کاربردى!

 4. من کارشناس علوم ازمایشگاهی هستم. این دستگاه توسط شرکت های دیگه خیلی وقته تولید شده و به مرحله تجاری هم رسیده و حتی در ازمایشگاههای مجهز تهران مثل ازمایشگاه مرکزی هم وجود داره در صورت نیاز ازش استفاده میشه.

 5. یک پیشنهاد:
  اگر تو آیپد ، آیفون یا مک سایتهای معروف تکنولوژی مثل
  the verge
  یا
  phonearena
  رو فیووریت کنید تو صفحه ی فیووریت ها با لگوی خودشون ظاهر میشن.
  ولی یکپزشک اینطور نیست.

  اگر این ویژگی رو برای یکپزشک هم اضافه کنید خالی از لطف نیست

 6. ازاونجایی که کارم تجهیزات پزشکی هست این وسیله جزء تجهیزاتی بود که خیلی دوست داشتم به طور گسترده روش کار کنم ولی مشکلاتی هست از جمله اینکه کادر درمانی استفاده از این وسیله رو دلیلی بر زیرسوال رفتن تبحر خودشون در رگ گیری میدونند و مراکز هم با این دلیل که به علت نبود بودجه هنوز تجهیزات خیلی واجب تر رو ندارند تمایلی برای خرید ندارند(که البته درسته).در حال حاضر معدودی مراکز دارند که اونها هم به ندرت استفاده می کنند…

 7. دکتر جان رگ گیری اونقدر ها هم که میفرمایید کار راحتی نیست ها خودتون که در اورژانس شاهدش هستید گاهی برای رگ گیری از یه بیمار حتی یک ساعت هم صرف میشه دیگه از بخیه زدن که راحت تر نیست قربونت بشم الهی K K K K K K K K K K K K K K K K K K K K

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.