رؤیای محال ماشین با راندمان بالای صد درصد از داوینچی تا مخترع هم‌وطن!

4

کار کردن روی محالات و آرزوها، در ذات خود چیز بدی نیست، اما موضوع وقتی ناپسند می‌شود که موضوع با اغراض غیرعلمی و شیادی آمیخته می‌شود.

یکی از چیزهای که قوانین فیزیک آنها را غیرممکن می‌داند، طراحی ماشین با راندمان بالای ۱۰۰ درصد است. یعنی ماشینی که بیشتر از انرژی ورودی و بدون تزریق هیچ انرژی خارجی دیگری، بتواند انرژی بیشتری تحویل ما بدهد.

چنین چیزی در تضاد با قانون پایستگی انرژی است:

«قانون پایستگی انرژی می‌گوید که مقدار انرژی در یک سیستم تک‌افتاده (ایزوله، منزوی) ثابت می‌ماند. پیامد این قانون این است که انرژی از بین نمی‌رود و به وجود نمی‌آید. تنها چیزی که در سیستم تک‌افتاده رخ می‌دهد، تبدیل شکل انرژی است؛ مثلاً انرژی جنبشی به انرژی گرمایی تبدیل می‌شود. از آن‌جا که در نظریهٔ نسبیت خاص انرژی و جرم به هم وابسته‌اند، پایستگی انرژی در حالت کلی می‌گوید که مجموع انرژی و جرم یک سیستم تک‌افتاده پایسته است.

پیامد دیگر این قانون این است که ماشین حرکت دائمی تنها هنگامی کار می‌کند که هیچ انرژی‌ای به پیرامون خود ندهد. اگر انرژی‌ای که دستگاه به پیرامون خود می‌دهد بیشتر از انرژی‌ای باشد که می‌گیرد و جرم دستگاه هم ثابت بماند، چنین دستگاهی نمی‌تواند برای همیشه کار کند.» (+)

لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

اما در طول تاریخ، قبل و بعد از مطرح شدن این قانون، همواره کسانی بوده‌اند که دوست داشته‌اند، روی چنین ماشینی اختراع کنند.

در کتاب جالبی به نام ۱۰۰ Hoaxes & Mistakes That Fooled Science که امیدوارم روزی به فارسی ترجمه شود، یکی از این تلاش ذکر شده است:

مردم از دیرباز آرزو داشتند که ماشینی با حرکت دائمی بدون نیاز به ورود نیرو و انرژی اضافی اختراع کنند. در سال ۱۸۱۲، یک مخترع به نام چارلز ردهفر از فیلادلفیا ادعا کرد که چنین ماشینی را اختراع کرده است.

12-1-2016-8-43-47-pm

در سال ۱۸۱۳ کارشناسان ایالتی تصمیم گرفتند از این ماشین بازدید کنند، اما مخترع از ورود آنها به اتاقی که ماشین در آن بود، ممانعت کرد و در اتاق را قفل کرد.

کارشناسان از پنجره می توانستند ماشین را مشاهده کنند. یکی از آنها پسرش را هم آورده بود. ناگهان پسرک متوجه چیز جالبی شد. دندانه‌های چرخ‌دنده دستگاه، خلاف جهتی که ماشین باید به آن سو می‌چرخید، قرار داشتند.

وقتی دستگاه برای نمایش به نیویورک برده شد، یک مخترع نامدار که قایق با موتور بخار را اختراع کرده بود، با برداشتن قسمتی از بدنه چوبی دستگاه متوجه فریبکاری ردهفر شد. در واقع چرخ‌دنده‌ها به طور مخفی نیروی خود را از تسمه‌ای می‌گرفتند که یک منبع نیروی مخفی شده در ساختمان متصل بود. این منبع نیرو رو پیرمردی به صورت دستی می‌چرخاند!

اما آرزو و تلاش در جهت ماشین یا چرخی دوار با حرکت دائمی بسیار قدیمی‌تر از قرن ۱۹ است. در قرن هشتم، مردی در باواریا ادعا کرده بود که چنین ماشینی را ساخته است.

حتی لئوناردو داوینچی هم که با فراست متوجه ناممکن بودن چنین اختراعی شده بود، طرح‌هایی در این زمینه داشت.

12-1-2016-8-43-35-pm

در سال ۱۶۰۷، شخصی به نام کورنلیوس دربل، یک ماشین با حرکت دائمی را به پادشاه انگلیس -جیمز اول- نشان داد.

این تلاش‌ها ادامه داشت، تا اینکه آکادمی سلطنتی علوم در پاریس که در سال ۱۷۷۵ از کثرت اختراعات کاذب و شیادی‌ها، به ستوه آمده بود، بیانیه‌ای داد و گفت از آن به بعد دیگر اختراعات با مضمون ماشین‌های با حرکت دائمی را بررسی یا قبول نمی‌کند.

اما اگر گمان می‌کنید در زمانه مدرن دیگری خبری از این ادعاها نیست، سخت در اشتباه هستید. مثلا در سال ۲۰۰۶، شرکتی به نام Steorn ادعا کرد که ماشینی با راندمان بالای صد در صد با استفاده از آهنرباهای متحرک ساخته است. اما در جولای ۲۰۰۷، زمانی که قرار بود، این ادعا مورد بررسی قرار بگیرد، جلسه بررسی به خاطر مشکلات فنی از سوی شرکت لغو شود و در سال ۲۰۰۹ مشخص شد که اصلا چنین ادعایی درست نبوده است.

در ایران هم چنان که افتد و دانی گاهی رسانه‌هایی نامعتبر ادعاهای این چنینی را در بوق و کرنا می‌کنند، بدون آنکه هیچ بررسی اولیه انجام بدهند. ترجیح می‌دهیم در مورد مشهور وطنی از هیچ اسمی یاد نکنم!

منبع: ویکی‌پیدا و کتابی که از آن در متن پست یاد شد.

   

پستهای اخیر

۴ دماسنج برای اندازه‌گیری دما و رطوبت محیط با آیفون

اگر شما نیاز به اندازه‌گیری و نظارت بر دمای خانه و محل کار دارید؛ مثلا برای گیاهان خاص یا حیوانات خانگی که باید در دمای خاصی نگهداری کنند؛ می‌توانید از راه‌کارهای مبتنی بر آیفون استفاده کنید که البته رایگان هم نیست. برای بررسی دقیق دمای…

دنیایی که وراج‌ها و فک‌زنی را دوست دارد! این مرد برنامه‌ریزی کرده که سال‌ها تک و تنها لایواستریم کند…

در دنیای عجیبی زندگی می‌کنیم که متن و مفهوم در حال از دست معنی خود است و در عوض جنجال و ساعت‌های حرف زدن و گرفتن وقت مخاطب، ارزش پیدا می‌کند. برخی‌ها هنوز نمی‌خواهند این واقعیت را قبول کنند، برخی هم به سرعت از تغییر سلیقه و گرایش‌های…

چرا از بهترین اپلیکیشن اندروید و iOS برای ایجاد عادت‌های روزانه بهتر و پیگری وضعیت سلامتی استفاده…

اگر در اندروید و iOS دنبال یک اپلیکیشن انگیزشی روزانه و ردگیری عادت‌ها یا خودمراقبتی بگردید؛ احتمالا هیجان‌انگیزتر از اپلیکیشن Fabulous نخواهید یافت. بهترین اپلیکیشن سال گوگل پلی در دسته Health & Fitness، برنده جایزه بهترین طراحی…

درگذشت بنیان‌گذار ادوبی، خالق PDF و بسیاری از نرم‌افزارهای مهم دنیای فناوری

چارلز گسچه (Charles Geschke) بنیان‌گذار شرکت ادوبی و فردی که در خلق فرمت PDF کمک‌های زیادی کرده بود؛ در سن ۸۱ سالگی، روز ۲۷ فروردین ماه درگذشت. مدیرعامل شرکت ادوبی در یک نامه به کارمندان این شرکت؛ درگذشت «چارلز گسچه» را ضایعه بزرگی برای…

بهترین و بدترین محصولات اپل از نظر قابلیت تعمیرپذیری (جدول رتبه‌بندی آیفون‌ها و مک‌بوک‌ها)

اکنون می‌توانید امتیازهای قابلیت تعمیر گوشی‌ها و لپ‌تاپ‌ها اپل را به طور رسمی در سایت این شرکت مشاهده کنید. هرچند هنوز هم دارای ابهاماتی هستند و چون خود اپل گزارش داده، چندان قابل اعتماد نیستند و مرموز به نظر می‌رسند. قانون جدید دولت…

نکات جالبی در مورد استیو جابز در کتاب تازه «ناز بهشتی»- یکی از بخش‌های جالب کتاب: استیو جابز هیچ وقت…

دو سه هفته‌ای که خبر انتشار یک کتاب جدید در مورد استیو جابز، داغ شده. اسم این کتاب Pause. Breathe. Choose.: Become the CEO of Your Well-Being است. این کتاب را ناز بهشتی نوشته که فعلا بیشتر به عنوان مربی مدیریت ذهن و خودیاری برای کسب…
4 نظرات
 1. erfan می گوید

  این قضیه هیچ منافاتی با قانون پایستگی انرژی نداره
  این قضیه با قانون دوم ترمودینامیک تنافی داره … لطفا اصلاح شه

 2. م. مهربان می گوید

  آقای دکتر من دو سه نفر صنعتگر تجربی – البته با سواد آکادمیک اندک – می شناسم که همه زندگی و سرمایه خودشون رو گذاشتند روی این اختراع محال. عجیبه که عمدتاً گرفتار توهم توطئه هم هستند و هرچه تلاش بشه برای منصرف کردنشون بیفایده ست.

 3. حسین می گوید

  از عنوان مقاله چنین انتظار می‌رفت که قراره در مورد نمونه وطنی توضیحات بدردبخورتری ارائه بشه ولی مثل اینکه بیش‌تر برای جلب توجه بوده

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   موشکافی موارد وطنی، ممکن است باعث مشکلات حقوقی و به حاشیه رفتن سایت شود. ترجیح می‌دهیم اصلا در موردش صحبت نکنیم. با یک جستجوی ساده به موارد وطنی می‌رسید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.