بویینگ، در آستانه رونمایی از فضاپیمای استارلاینر،لباس تازه ویژه فضانوردان را به نمایش گذاشت

2

خیلی جالب است که آمریکا با این همه ادعای برتری در زمینه فناوری، در حال حاضر برای آمد و شد فضانوردان‌اش به ایستگاه فضایی بین‌المللی، محتاج روسیه شده است. همان موشک‌های روسی نسبتا قدیمی، فعلا از عهده کار برمی‌آیند و در حال حاضر آمریکا هیچ انتخاب دیگری ندارد، نگر اینکه به چین پناه ببرد!

اما این وضعیت در عرض چند سال آینده، توسط شرکت‌های فضایی خصوصی تغییر خواهد کرد و شاید بعد از تجاری شدن پروازهای فضایی، یک دوره شکوفایی را شاهد باشیم.

در این راستا، همان طور که می‌دانید شرکت اسپیس ایکس مدتهاست که فعال شده و انتظار می‌رود از سال ۲۰۱۶ با فضاپیمای دراگون خود، مأموریت حمل و نقل فضانوردان را به مدارهای پایینی زمین بتواند انجام دهند.

اما بویینگ هم برای عقب نماندن از قافله، با اندکی تأخیر فعال شده است و در حال حاضر مشغول تکمیل فضاپیمای خود، موسوم به فضاپیمای استارلاینر CST-100 است.

به تازگی این شرکت از لباس فضایی ساخت خود رونمایی کرده است که انتظار دارد هم توسط فضانوردان ایستگاه فضایی بین‌المللی و هم در مأموریت‌های دور به مریخ و سیارک‌ها بتواند استفاده شود.

هدف بویینگ از طراحی این لباس فضایی این بوده که از حجم لباس فضایی بکاهد تا فضانوردان راحت‌تر و چابک‌تر شوند و گرچه در شرایط بی‌وزنی، وزن لباس روی زمین مفهوم خاصی ندارد، اما این کاهش حجم باعث شده که وزن لباس از ۱۵ کیلوگرم به ۵.۴ کیلوگرم برسد.

قسمت کلاهخود آن را می‌توان به راحتی با یک زیپ دراز جدا یا متصل کرد و دستکش‌های تولیدی هم مثل سابق حجیم نیستند.

heres-former-astronaut-chris-ferguson-one-of-its-designers-wearing-the-device-the-gloves-are-compatible-with-touch-screens

the-helmet-is-attached-with-a-thick-air-tight-zipper--no-heavy-or-bulky-neck-ring-required-nasa-astronaut-eric-boe-is-the-guy-in-the-suit

heres-the-helmet-fully-zipped-up-thats-ferguson-again

boe-is-being-strapped-into-a-prototype-of-the-cst-100-starliner-space-capsule

the-cst-100-starliner-spacecraft-will-eventually-carry-up-to-seven-astronauts

boe-shows-off-the-rest-of-the-suit-including-the-booties  منبع


 
2 نظرات
  1. پژمان می گوید

    ۲۰۱۶ که تموم شد لطفا تصحیح کنید اسپیس ایکس قرار بود از ۲۰۱۷ این کار رو انجام بده که جدیدا به ۲۰۱۸ موکول شد.

  2. آوای بورالان می گوید

    چه به خوشتیب به نظر رسیدن فضانوردها هم توجه کرده بوئینگ 🙂
    به نظر میاد ایلان ماسک امپراتور آینده باشه، با این سرمایه گذاریاش، من رو یاد اون شخصیت آیرون من (تونی استارک) میندازه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.