حالا ایران دسترسی به سایت‌های مستهجن در روسیه، هند، اندونزی و هنگ کنگ را محدود می‌کند!

3

تیتر این پست، حتما به نظرتان خیلی عجیب و غریب است! طبق قوانین داخلی کلیه سایت‌ها با محتوای نوشتاری یا چندرسانه‌ای مستهجن، بلوک می‌شوند. اما همین چند روز پیش کاربرانی در روسیه، هنگ کنگ، هند و اندونزی هم متوجه شدند که به برخی از سایت‌های با محتوای نامناسب، دسترسی ندارند.

تعداد این سایت‌های بلوک شده ۲۵۶ عدد بود. حادثه جالب در عصر روز پنج‌شنبه رخ داد.

اما چرا چنین چیز عجیبی اتفاق افتاده بود؟

قضیه خیلی ساده به مسیریابی اینترنتی برمی‌گردد. ISPها به صورت خودکار به دنبال سریع‌ترین راه دست‌یابی به یک IP می‌گردند و در مورد IPهای این سایت‌های مستهجن، مسیرهای تازه ایران، سریع‌ترین راه دسترسی از سوی برخی از ISPهای کشورهای یادشده تشخیص داده شده بود!

به صورت دقیق‌تر تله‌کام که بزرگ‌ترین ISP ‌ایران به شمار می‌رود، بار اصلی انتقال دیتای ناحیه را بر دوش می‌کشد و چهارهزار مسیر اینترنتی دارد. کسر کوچکی از این مسیرها توسط ISPهای مجاور چک می‌شوند و بنابراین امکان تکرار چنین حادثه‌ای باز هم وجود دارد.

این را هم بگوییم که برخی از کارشناسان فرنگی در تصادفی بودن این جادثه یا امکان رخ دادن یک هک به منظور تغییر مسیر ترافیک اینترنتی، شک و تردید دارند.

کارشناسان شبکه با کلک یا هک به نام BGP آشنا هستند. به صورت خلاصه می‌توان برای دسترسی به یک IP یا سایت اینترنتی، راه مورد نظر را تعریف کرد و باعث شد که سایت یا به صورت یک صفحه خالی لود بشود و یا از روی یک سرور اشتباه بارگزاری شود. این طوری می‌شود بدون فیلتر کردن روتین، سایتی را از دسترسی خارج کرد و یا اصلا کاری کرد که کاربرانی که قصد بارگزاری یک سایت را دارند، اطلاعاتی از روی یک سرور دیگر را ببینند!

البته ۲۸ ساعت بعد از این فیلترینگ «فرا»مرزی، مسیرهایی که باعث این داستان شده بودند، بلوک شدند و همه چیز به روال قبلی برگشت.

منبع

   
3 نظرات
 1. شهریار می گوید

  از شما بعید بود، لطفا پو..ن یا سایتهای مخصوص بزرگسالان را جایگزین مستهجن کنید

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   توجه داشته باشید که ما در اتمسفر ایران می‌نویسیم. واژه مورد نظر شما هم به صورت فارسی و هم انگلیسی، ممکنه باعث جلب توجه الگوریتم‌های خودکار فیلترینگ بشه. الان هم اگر در url‌نوشته کلمه مورد نظر شما باشه، به صورت خودکار فیلتر می‌شه.

 2. zhilevan می گوید

  :))).
  جالب بود . مرسی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.