پیشنهاد یک سریال تازه: Z، سرآغاز همه چیز!

2

یکی از علاقه‌ها و سرگرمی‌های من این است که در سایت‌های دانلود فرنگی می‌گردم و قسمت اول یا پایلوت سریال‌های تازه را دانلود می‌کنم و بررسی می‌کنم که آیا ارزش دیدن دارند یا نه.

این کار برای من خیلی خوشایند است، چون حس می‌کنم خودم شخصا در حال کشف چیز تازه‌ای هستم که پیش از من کمتر کسی آن را تجربه کرده است. به عبارتی گرچه سریال‌های خوبی که ندیده‌ام زیاد هستند، اما لذت اینکه شما چیز تازه‌ای را شخصا کشف کنید و مدتی قبل از اینکه معروف شود، به همه معرفی‌اش کنید، چیز دیگری است.

امروز می‌خواهم به شما سریال تازه‌ای معرفی کنم که تازه قسمت اول یا پایلوت آن پخش شده است، این سریال که البته نباید آن را با آن فیلم معروف Z کوستا گاوراس اشتباه‌اش بگیرید، در مورد یکی از شخصیت‌های زن مشهور تاریخ است: زلدا فیتزجرالد.

کسانی که میانه خوبی با ادبیات دارند، به احتمال زیاد زلدا فیتزجرالد را می‌شناسند. او همسر رمان‌نویس بزرگ، اف. اسکات فیتزجرالد بود.

راست‌اش من خودم موقع شروع تماشای یک سریال یا فیلم که بر مبنای زندگی آدم‌ها یا آدم‌های مشهور ساخته باشد، کمی درنگ می‌کنم، چون می‌ترسم که فیلم یا سریال به خاطر اینکه کم و بیش مجبور است که واقعیت زندگی آدم‌ها را به تصویر بکشد، نتواند آن طور که من دوست دارم سرگرمی‌ساز باشد، مفاهیم خوب را در خود در بر داشته باشد و راه پرواز خیال نویسنده و عوامل تولیدش به همین دلیل، محدود باشد.

اما بعضی از شخصیت‌های تاریخی، آنچنان زندگی پرفراز و نشیبی دارند که فیلم و سریالی که بر اساس داستان زندگی آنها ساخته می‌شود، بالقوه ملال‌انگیز نخواهد بود.

نگاهی مختصر به بیوگرافی زلدا فیتزجرالد همین مطلب را نشان می‌دهد.

زلدا در ۲۴ فوریه سال ۱۹۰۰ به دنیا آمد. او چنان در میهمانی‌ها و مجالس ایالات جنوبی آمریکا درخشیده بود و زیبایی‌اش چنان مسحورکننده بود که مورد توجه مردان زیادی قرار گرفت. یکی از این مردان اسکات فیتزجرالد بود که در کوتاه‌زمانی بعد از آشنایی از او تقاضای ازدواج کرد. او زلدا توانایی مالی اسکات را بهانه کرد، طوری که اسکات فیتزجرالد مجبور شد مانند سایر مردان واله نگون‌بخت، بر میزان کارهای قلمی خود بیفزاید. به زودی چاپ اولین رمان او، آنقدر به اسکات توانایی مالی داد که توانست پاسخ مثبت زلدا را بگیرد و این دو در سال ۱۹۲۰ با هم ازدواج کردند و کمی بعد به اروپا رفتند.

زلدا با این حال موجود مستقلی نبود و نمی‌خواست با عنوان همسر یک نویسنده مشهور شناخته شود، او خودش داستان‌نویس و شاعر و رقصنده بااستعدادی بود.

1-27-2017 8-20-14 AM

اما متأسفانه نبوغ و جنون، با لبه و مرز بسیار باریکی از همه جدا می‌شوند. زلدا هم بین این دو وادی مدام سیر می‌کرد. در سال ۱۹۳۲ حال روحی زلدا وخیم شد و او در یک آسایشگاه روانی بستری شد. در همینجا بود که او یک شبه‌زندگینامه بر اساس داستان زندگی خود نوشت. این رمان حاوی اطلاعات و ردپاهایی از زندگی و او اسکات بود و همین امر، اسکات فیتزجرلد را به سختی آزرده‌خاطر کرد.

اسکات کمی بعد روانه هالیوود شد، در آنجا به فیلمنامه‌نویسی پرداخت و روابط عاشقانه دیگری در آنجا برای خود دست و پا کرد. زلدا بعد از یک دوره بهبودی مختصر، در سال ۱۹۳۶ دوباره در آسایشگاه بستری شد.

در همین دوره بستری در سال ۱۹۴۰، اسکات فیتزجرالد در ۴۴ سالگی به دنبال حمله قلبی درگذشت.

زندگی دراماتیک زلدا در سال ۱۹۴۸ تکمیل و تمام شد، در این سال به دنبال آتش‌سوزی آسایشگاه روانی، زلدا درگذشت.

سریال Z، سرآغاز همه چیز Z: The Beginning of Everything، توسط آمازون ساخته شد و اقتباسی است از رمان ترسا آن فولر و داستان زندگی زلدا را در دهه ۱۹۲۰ روایت می‌کند.

1-27-2017 8-13-21 AM

در این سریال کریستینا ریچی در نقش زلدا بازی می‌کند، دیوید هافلین هم نقش اسکات فیتزجرالد را بازی می‌کند.

این سریال کلا ۱۰ قسمتی است که قسمت اول‌‌اش قبلا پخش شده و الان در سایت‌های دانلود قرار دارد. ۹ قسمت بعدی‌اش در آمازون پرایم، همین امروز پخش خواهد شد و طبعا با فاصله کوتاهی وارد سایت‌های دانلود خواهد شد.


 
2 نظرات
 1. مهدی می گوید

  سلام
  ممنون از معرفی
  دکتر جان می شود چند تا از این سایت هایی که خودتان فیلم و سریال دانلود می نمائید را معرفی نمائید
  با تشکر

 2. فائزه می گوید

  سلام ممنون از توضیحاتتون ولی یک سوال داشتم
  زندگی خانمی که تعریف کردید چه چیز جالبی میتونه داشته باشه که ازش سریال ساختند؟ من میخوام بدونم چه چیزی در این سریال نظر شمارو جلب کرده چون وقت محدودی برای دیدن سریال دارم میخوام مطمئن باشم ارزش دیدن داشته باشه؟
  با تشکر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.