آخرین هواپیمای کنکورد فعال، راهی موزه شد

3

آخرین هواپیمای کنکورد مافوق صوت فعال، بعد از اینکه ۱۳ سال غیرفعال روی باند فرودگاه بریستول فیلتون بود، راهی یک آشبانه هواپیمای ویژه شد که بخشی از موزه هوافضای بریستول محسوب می‌شود. اواخر امسال درهای این بخش از موزه بر روی عموم گشوده خواهد شد.

این هواپیمای کنکورد آلفا فاکس‌تروت نام داشت و نه‌تنها آخرین کنکوردی بود که ساخته شده بود، بلکه آخرین کنکوردی بود که در سال 1979، به خدمت گرفته شده بود و نیز در سال 2003، آخرین کنکوردی هم بود که پرواز کرد.

این هواپیما از امروز راهی موزه ۱۹ میلیون دلاری‌اش می‌شود. این هواپیما یکی از 18 کنکورد باقی‌مانده‌ای بود که حالا خانه ابدی برای خود پیدا می‌کند.

در دهه ۱۹۶۰، زمانی که شرکت انگلیسی- فرانسوی BAC and Sud Aviation این هواپیما را طراحی می‌کرد و می‌ساخت، این پروژه شکوه و جلوه‌ای به اندازه پروژه آپولو را داشت.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

نخستین مدل آزمایشی کنکورد در سال ۱۹۶۹ ساخته شد و نخستین کنکورد عملیاتی در سال ۱۹۷۶ راهی بازار شد.

این هواپیما می‌توانست دوبرابر سرعت صوت یعنی دو ماخ، معادل 2180 کیلومتر در ساعت پرواز کند و 128 مسافر را با رفاهی در حد پرواز «فرست کلس» به مقصد برساند.

تصور می‌شد که کنکورد آغاز انقلاب پرواز فراصوت باشد، اما به زودی هزینه‌های بالای آن، از جمله هزینه سوخت و مقررات زیست محیطی که پرواز فراصوت آن را تنها در مسیرهای خاص بین‌قاره‌ای مجاز می‌کرد، باعث شد که این رؤیا دست‌نیافتنی شود.

در کل، ۲۰ کنکورد ساخته شد که ۱۴ تا از آنها در خطوط هوایی فرانسه و بریتانیا به کار گرفته شدند. این ۱۴ هواپیما سفارش دولتی بودند و در خطوط ملی به کار گرفته شدند.

علیرغم این مسائل کنکوردها واقعا هواپیماهای محبوبی در نزد مردم بودند و تا سال ۲۰۰۳ مشغول خدمت بودند. اما حادثه ۱۱ سپتامبر و کم شدن پرواز مردم به خاطر هراس‌های متعاقب آن و یک سانحه آتش‌سوزی کنکورد در پرواز شماره 203 در بیرون فرودگاه شارل دو گل در سال 2000، سرانجام باعث رسیدن زمان بازنشستگی کنکوردها شد.

هواپیمای کنکورد آلفا فاکس‌تروت، بیستمین و آخرین کنکوردی که ساخته شده بود. این هواپیما از آوریل سال 1979 به خدمت گرفته شده بود و در تاریخ 26 نوامبر سال 2003، آخرین پرواز خود را انجام داد.

در دهه ۱۳۵۰ مذاکراتی برای خرید کنکورد توسط ایران و استفاده از آن در خطوط هوایی ایران انجام شد که دگرگونی‌های سیاسی این دهه، باعث شد این امر هرگز رخ ندهد و نه‌تنها کنکورد، بلکه هیچ هواپیمای مسافربری دست‌اول دیگر تا همین اواخر و دوران پسابرجام نتواند توسط ایران خریداری شود.

در این پست «یک پزشک» می‌توانید عکس‌های کمتر دیده‌شده‌ای از خط تولید کنکورد در دهه 1960 را مرور کنید.

منبع


   
3 نظرات
 1. محمد می گوید

  عکس روی جلد مجله دانشمند هواپیما رو مثل یه آدم دماغ دراز سر به زیر با چشمای درشت سیاه غمگین نشون میده!
  حتی لبخند کوتاه ژوکوندی هم زیر بدنه ش مشخصه!
  نمیدونم چقد اتفاقی یا برنامه ریزی شده بوده ولی انگار یه نقاش طراحش بوده 🙂

 2. احسان می گوید

  رفت پیش پیکان 🙂

 3. کافه خبر می گوید

  این عکس آخری چقدر باحاله
  در کل ظاهرش که میگه یه غول بازنشسته.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.