پکن به شهروندانی که اطلاعاتی منجر به دستگیری جاسوس‌های خارجی بدهند ، ۷۲ هزار دلار جایزه می‌دهد

1

جاسوس‌های خارجی در چین، واقعا موجودات ارزشمندی هستند، چرا که اگر یک شهروند پکنی، یکی از آنها را لو بدهد جایزه خیلی خوب ۷۲ هزار دلاری می‌گیرد، چیزی حدود ۲۷۰ میلیون تومان ما (در حال حاضر).

خبر تعلق این جایزه دیروز توسط وزارت امنیت ملی چین اعلام شد و بر اساس آن کسانی که بتوانند اطلاعاتی در مورد جاسوس‌های نفوذی، خرابکارها، سارقان اطلاعات و برانگیزنندگان آشوب بدهند، مشمول این جایزه می‌شوند.

پکن، شهر شماره یک چین از نظر فعالیت جاسوس‌های خارجی است و به باور مقامات چینی نیاز به شیوه‌های خلاقانه برای تحرک مردم برای ایجاد یک سیستم ضدجاسوسی در آن شبیه دیوار بزرگ چین وجود دارد.

در اعلامیه، یکی مثال در زمینه این فعالیت شهروندی وجود دارد که می‌خواهد نشان بدهد که چطور دقت نظر و اطلاع‌رسانی به موقع شهروندان، می‌تواند منجر به کشف شبکه‌های جاسوسی شود:

ظاهرا در ژانویه امسال، یک ماهیگیر از ایالت ژیانگسو، متوجه یک شیء مشکوک در دریای زرد شد. دوست این ماهیگیر کشف این شیؤ را به مقامات اطلاع داد و بعدها مقامات متوجه شدند که این شیء یک ابزار جاسوسی برای جمع‌آوری اطلاعات بود و به این دو مرد جایزه تعلق گرفت.

اما در این میان باید اشاره کرد که گاهی هم فعالیت‌های امنیتی چین به پارانویا نزدیک می‌شود و چنین چیزی به قیمت سختگیری بیش از حد علیه سازمان‌های مردم‌نهاد یا NGOها تمام می‌شود.

چینی‌ها در واقع به شیوه‌های مختلف؛ در حال هشدار دادن به شهروندان خود در مورد فعالیت‌های جاسوسی هستند. حتی سال پیش ویدئوهای بامزه‌ای در این مورد تهیه شده بود که در آن شخصیت‌های تخیلی فیلم‌های غربی مثل مستر بین و زن شگفت‌انگیز، به عنوان جاسوس معرفی شده بودند.

منبع

   
1 نظر
  1. حامد دلیجه می گوید

    میترسم مثل داستان مار در هند باشه که تفکر سیستمی در آن رعایت نشده بود و مردم مار پرورش می دادند و تحویل دولت می دادند و پولی می گرفتند و مارها بیشتر شده بود.
    اینجام شاید با اشیا همان مثال شی زرد دریاچه میشه بدون اینکه کسی بفهمه صحنه سازی کشف جاسوسی کرد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.