به زودی شما گوشی‌هایی خواهید داشت که ظرف ۲۴ ساعت ترک‌ها و خراش‌های صفحه نمایش خود را ترمیم خواهند کرد! کشف یک پُلیمر تازه

0

آن روزهایی که گوشی محبوبتان بر زمین می‌افتاد و شما را با ترک‌ها یا خراش‌های ناجور صفحه نمایش‌اش غصه‌دار می‌کرد، دیگر به سر خواهد آمد! چرا که محققان دانشگاه کالیفرنیا ریورساید، توانسته‌اند پلیمیر جدیدی بسازند که توانایی ترمیم ترک‌های روی خود را دارد.

این ماده جدید توانایی کشسانی قابل توجهی دارد و آن را می‌توان تا ۵۰ برابر اندازه اصلی کشید، بدون اینکه پاره شود. به علاوه وقتی روی سطح آن ترکی ایجاد شود، می‌تواند ظرف ۲۴ ساعت خودش را ترمیم کند.

البته ساخت گوشی با توانایی ترمیم خراش‌های صفحه نمایش چیز تازه‌ای نیست، مثل ال جی G Flex هم همین ویژگی را داشت.

اما حالا محققان، می‌خواهند این ویژگی را تکمیل کنند. به علاوه پلمیر کشف شده توسط آنها رسانا هم هست و یک ویژگی دیگر آن این است که در شرایط با رطوبت بالا هم کارکردش مختل نمی‌شود و برخلاف مواد خودترمیم قبلی، در این شرایط هم می‌تواند کار کند.

از این ماده در ساخت باتری‌های گوشی‌ها هم می‌توان استفاده کرد.

برآورد می‌شود که ظرف ۳ سال، بعد از برطرف کردن مشکلات و بررسی‌های بیشتر، استفاده از این ماده تازه در گوشی‌های شروع شود.

چائو وانگ، یکی از پژوهشگران این پروژه می‌گوید که کارکتر ولورین در کامیک بوک‌های مارول و سری فیلم‌های مردان ایکس، شخصیت مورد علاقه بود، نه به خاطر توانایی او در نجات دنیا، بلکه به خاطر توانایی او در ترمیم بدن خودش. حالا این شخصیت تخیلی مورد علاقه او در جوانی، ایده‌ای برای ساخت یک ماده انقلابی شده است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.